Instalacja tabletu Nexus 7 zamiast radia

Pobieżny manual :)

Audiofilie wszystkich województw! Łączcie się!

Moderatorzy: pirul, Moderatorzy

zoharek
Posty: 1304
Rejestracja: 24 maja 2010, 12:26
Model: Inny
Wersja: Subaru Outback H6
Lokalizacja: Łódź

26 sty 2015, 22:35

Przeklejone z głównego wątku Niebieskiej ku potomności.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Nawigacja - Mapy
Muzyka - Spotify (a jednak :> )
Internet - Chrome
Samochód - Torque
Wiadomości - Tablet Talk
Poczta - Gmail
Telefon - Table Talk Phone
Ustawienia - wiadomo
ikona radaru - Yanosik / ekran zgłoszenia
ikona płatności - Mobiparking
ikona dystrybutora - Spritmonitor.de

Zegar, kalendarz i dane ze Spotify: Media Utilities + Minimalistic Text
Przezroczyste przyciski: Desktop Visualizer
Launcher: ADW Launcher
Menu z boku: nie pamiętam, dopisze później, ale wbudowane w tym romie :)


Zdjęcia zanim mała ramka została wklejona:

OFF:
Obrazek
ON:
Obrazek
Podczas wyłączania odtwarzany jest filmik z animowanym logo Mazdy 8-)
Obrazek

I filmik:



Wywaliłem seryjne radio z kilku powodów, między innymi braku miejsca. Tablet jest zamontowany na panelu Metra za pomocą przyklejonych klejem pistoletowym połówek uchwytów do mocowania rurek do ścian :lol:

Obrazek
Obrazek

Składniki:

Tablet Asus Nexus 7
Ramka 2 din firmy Metra
Przejściówka z kostki Mazdy na ISO
Zasilacz regulowany (np. KIS 3R33 1-18V 4A)
Kątowy micro-usb kabel OTG-Y
Hub USB
Kątowy kabel jack-RCA (lub kątowy jack + jack-RCA)
Separator pętli masy (np. Sinuslive GL-205)
Wzmacniacz (np. WZMACNIACZ VK-237 2 KANAŁY z Allegro :twisted:)
Joycon EXR (tutaj: http://www.cartft.com/en/catalog/il/1552)

Przepis:

Tablet może być w wersji z 3G lub bez, na obie wersje dostępny jest ROM Autodroid, który wspiera instalację w samochodzie (http://forum.xda-developers.com/nexus-7 ... t-t2826317). Oczywiście goły ROM to jeszcze nic, warto wyposażyć się w płatne aplikacje takie jak tasker (praktycznie niezbędny), tablet talk (jeszcze nie korzystałem, ale to w drugim etapie, raze z zestawem głośnomówiącym), torque (choć w sumie można korzystać z bezpłatnego), poweramp pro (można inne, ale ten player rządzi), folder sync (nie jest niezbędny ale ja używam) oraz bezpłatnych jak yanosik (koniecznie), greenify (koniecznie) oraz secure settings (również niezbędne). W dalszych zabawach można pójść w zupełnie customowy look, co też zamierzam uczynić niebawem, a do tego potrzebne ponadto ADW Launcher oraz UCCW widgets.

Ramka Metra ma dość głęboko wchodzący w głąb plastik, który trzeba mniej lub bardziej ładnie usunąć dremelkiem, wewnętrzna rameczka pozwala na odrobinę tolerancji, bo nierówne cięcia nie będą widoczne. To w zasadzie sprawia największy kłopot wykonawczy, potem jest z górki. Instalacja w ramce to rzecz umowna, każdy robi jak chce, ja osobiście wybrałem metodę pozwalająca usunąc tablet z ramki nieinwazyjnie, przy jednoczesnym zdecydowanie mocnym trzymaniu, jak na zdjęciach powyżej.

Obrazek

Przejściówka z kostki Mazdy potrzebna jest do podpięcie wzmacniacza oraz sterownika Joycon EXR, aby mieć sterowanie tabletem z kierownicy. Wzmaczniacz dostaje 4 przewody na głośniki plus 3 na zasilanie (prąd, masa i stacyjka), Joycon dostaje 2 piny, które nie są w typowej przejściówce wyprowadzone (!!), trzeba przełożyć piny (zdjęcie poniżej, ukradzione z tego wątku: http://www.torontomazda3.ca/forum/showt ... da-3-Gen-1). Konfiguracja Joycona jest banalna, na laptopie instalujemy oprogramowanie, usb z Joycona podpinamy pod laptopa i wciskając wszystkie przyciski na klawiaturze zapisujemy ich rezystancję w urządzeniu, a następnie na zapisane "przyciski" przeciągamy akcje takie jak play/pause vol+/- next/prev itd. Można się pobawić na różne sposoby, wedle uznania, nie znalazłem na razie skrótu przywołującego główny ekran, ale szukam dalej :)

Obrazek
Obrazek

Zasilacz regulowany, ustawiamy na 5.45V, po podłączeniu obciążenia napięcie nieco spada, ale tablet ładnie się ładuje bo nadal jest powyżej 5V, kupując tani zasilacz 12-5V otrzymujemy 5.06V bez obciążenia, a pod obciążeniem tablet ładuje się wolniej niż rozładowuje, been there, seen that :)

Obrazek

Kątowy kabel potrzebny jest aby zmieścił się pod ramką a Y po to by do jednej nogi dać zasilanie, a do drugiej podłączyć hub. Do huba podłączamy przedłużacz USB do schowka, gdzie można wpiąc muzykę, itd, Joycon EXR i co tam jeszcze chcemy (a można się bawić, np podłączyć kamerkę USB, itd :)

Jack na RCA idzie do wzmacniacza, ale żeby wyeliminować piski z alternatora potrzebujemy separator pętli masy. Chyba, że wzmacniacz to ogarnia (niewykluczone), ale moja skuterowa konstrukcja za 35 zł takich ficzerów nie ma (a jednocześnie jak na mój niemelomanowy słuch gra ładnie :ryjezesmiechu: ja nie z tych co monster kable za tysiące jurandów kupują). Kolejną zaletą tego wzmacniacza jest rozmiar, zainstalowany jest razem z resztą gratów we wnęce po radiu :kciuk:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

PS. Behringer DAC ze zdjęcia zbędny, a wręcz przeszkadza, lepiej z jacka puścić dźwięk.

Po fizycznej instalacji warto skonfigurować sensownie tablet. W wersji bazowej włącza się po podaniu zasilania i usypia po jego odłączeniu (wyłącza przy tym różne usługi i włącza tryb samolot). Jeśli używamy odtwarzacza apollo (w zestawie) to wznawia też odtwarzanie tam gdzie skończył. Ja używam Powerampa więc tego nie robił. Za to mam taskera, przy podaniu zasilania czeka sekundę, włącza yanosika, czeka 5 sekund, wraca na główny ekran, a po kolejnej sekundzie robi play. Gra muzyka a yanosik biega w tle zgłaszając radary. Jednocześnie nie trzeba go ubijać, ponieważ o to troszczy się greenify (yanosika nie można zabić, aplikacja włącza się ponownie, taki "ficzer"... ale greenify zamraża yanosika po kilku minutach po wyłączeniu ekranu). Za nawigację odpowiada google maps, wolę z tym jeździć, a yanosik chodzi w tle. W ustawieniach zarządzania zasilaniem można zablokować usługi, które mogą wzbudzić tablet (włączyć ekran), ostrożnie, wyłączenie wszystkich powoduje, że nie można włączyć ekranu ani przez podanie zasilania, ani przyciskiem :P Trzeba wtedy odpiąc baterię i po restarcie odznaczyć to co się zaznaczyło, także ostrożnie, been there seen that :D Tablet traci na mrozach około 1% baterii na dobę, czasem 2%. Auto uruchomione dzisiaj, po postoju od piątku od 16 miało 95%. Po dojechaniu do pracy już było 98, czy 99% (a jadę 6 minut) :) Także z zasilaniem nie ma problemu już.

Zainstalowałem sobie w domu serwer OwnCloud. Coś jak google drive czy iCloud, tylko na własnym serwerze. Synchronizuje mi laptopa, kompa w firmie itd. Zrobiłem osobnego użytkownika dla auta i wysharowałem mu folder z muzyką dedykowaną do auta, a w tablecie zainstalowałem aplikację Folder Sync (pełna wersja musi być - 12PLN) i teraz nie potrzebuję pendriva żeby wymieniać muzykę, za pomocą taskera uruchamiam synchronizację w dół po włączeniu tabletu, dodanie utworu w domu spowoduje ściągnięcie go do auta, usunięcie utworu spowoduje skasowanie go z auta. Jednocześnie dodanie utworu w aucie nie spowoduje kopiowania na serwer, choć taka opcja też jest. Przy wyłączaniu auta tasker ubija synchronizację, w razie gdyby dalej leciała. -> A to wszystko zastąpiłem jednak Spotify premium :D

Problem hardwarowej klawiatury (Joycon) też rozwiązałem, potrzebna jest aplikacja Secure Settings która dodaje mnóstwo mozliwości taskerowi, m.in. pozwala wyłączać klawiaturę sprzętową :)

Dodałem też ustawianie głośności na niezbyt ryczącą zanim zacznie odtwarzać muzykę, w razie gdybym się zapomniał i zostawił głośno.

Przyszłość:

Rozważam zewnętrzny zestaw głośnomówiący i tablettalk, żeby sterować komórką w kieszeni z tabletu. Ale to później. Jednocześnie rozważam mikrofon USB zamontowany gdzieś przy zagłówku (ale z 'watą' coby wiatr wygłuszało) do sterowania głosowego tabletem.
Ostatnio zmieniony 10 lut 2015, 10:57 przez zoharek, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
Rafa
Donator
Donator
Posty: 2320
Rejestracja: 13 cze 2013, 10:49
Model: Inny
Lokalizacja: Łódź

27 sty 2015, 7:25

:winner: :kciuk:
Naprawdę profi!
A do NB nie będzie Ci się chciało zrobić? :ryjezesmiechu:

Pozdr
Rafa
:jupi: :bicz:
matpilch pisze:(...)pamiętaj, że dla mas liczy się moment, bo przecież powyżej 3500rpm silniki wybuchają.

Madzia 1.6 06.13-05.14
Biała Perła-Miti Stens 1.8 12.13-06.16
Bokken 1.8 Anni 09.16-12.16
zoharek
Posty: 1304
Rejestracja: 24 maja 2010, 12:26
Model: Inny
Wersja: Subaru Outback H6
Lokalizacja: Łódź

27 sty 2015, 8:08

Cały pic polega na tym żeby sprawdzić czy tablet wejdzie pod bezel 2 DIN, bo z natury jest większy niż otwór 2 DIN, wiec jeśli radio wchodzi na styk to będzie słabo.
zoharek
Posty: 1304
Rejestracja: 24 maja 2010, 12:26
Model: Inny
Wersja: Subaru Outback H6
Lokalizacja: Łódź

27 sty 2015, 8:47

Da się, ale trochę rzeźby jest
Obrazek
Awatar użytkownika
Rafa
Donator
Donator
Posty: 2320
Rejestracja: 13 cze 2013, 10:49
Model: Inny
Lokalizacja: Łódź

27 sty 2015, 10:55

O super!

Tylko tak się zastanawiam, czy jest cel zamieniać z radio Clarion NX 302 na tablet...jak to prawie to samo :ryjezesmiechu:
Ale dobrze wiedzieć, że jest alternatywa.

Pozdr
Rafa
:jupi: :bicz:
matpilch pisze:(...)pamiętaj, że dla mas liczy się moment, bo przecież powyżej 3500rpm silniki wybuchają.

Madzia 1.6 06.13-05.14
Biała Perła-Miti Stens 1.8 12.13-06.16
Bokken 1.8 Anni 09.16-12.16
Kostek
Posty: 260
Rejestracja: 29 wrz 2014, 23:21
Model: NB FL
Lokalizacja: Białystok

27 sty 2015, 13:29

Ten projekt mnie trochę natchną do dzialania juz dawno miałem w planach zrealizowania tej idei. Wiec powoli bede kompletował wszystkie rzeczy mi potrzebne :) oczywiscie będe realizował pod moje nbfl
Mój pierwszy raz na Tor Poznań 2min 3s NBFL 1.6
Awatar użytkownika
turbo pchała
Posty: 4336
Rejestracja: 02 mar 2014, 17:04
Model: NB FL
Wersja: Silver Blues
Lokalizacja: Warszawa

27 sty 2015, 14:25

Jedyny duży minus to jednak brak radia. Niby można przez gsm ale za często traci się zasięg
"Jeśli po zaparkowaniu nie patrzysz na niego, zanim odejdziesz, to znaczy, że kupiłeś sobie zły samochód."

Moja -> http://www.mx5klubpolska.pl/forum/viewtopic.php?f=22&t=13537&start=60
Obrazek
zoharek
Posty: 1304
Rejestracja: 24 maja 2010, 12:26
Model: Inny
Wersja: Subaru Outback H6
Lokalizacja: Łódź

27 sty 2015, 14:36

Zależy co kto lubi, ja radia nie używałem od dawien dawna w ogóle. Poza tym streamowane radio (jakaś Eska, czy Eska rock) będzie mieć zdecydowanie lepszą jakość (mimo słabego wzmacniacza) niż z radia. Nawet jeśli czasem przytnie :)
Awatar użytkownika
nick.es
Moderator podróży
Moderator podróży
Posty: 7684
Rejestracja: 11 mar 2014, 10:13
Model: NB FL
Lokalizacja: Costa Blanca

27 sty 2015, 14:57

zoharek pisze:Zależy co kto lubi, ja radia nie używałem od dawien dawna w ogóle. Poza tym streamowane radio (jakaś Eska, czy Eska rock) będzie mieć zdecydowanie lepszą jakość (mimo słabego wzmacniacza) niż z radia. Nawet jeśli czasem przytnie :)
W dodatku, "przycinane" reklamy brzmią jeszcze lepiej niż nieprzycinane :ryjezesmiechu:
zoharek
Posty: 1304
Rejestracja: 24 maja 2010, 12:26
Model: Inny
Wersja: Subaru Outback H6
Lokalizacja: Łódź

27 sty 2015, 15:57

Dodałem poglądowy filmik pokazujący co dzieje się po wyłączeniu/włączeniu zapłonu :)
wojteks
Posty: 969
Rejestracja: 05 maja 2012, 19:54
Model: NA
Lokalizacja: Podkarpackie

27 sty 2015, 18:40

czester_ pisze:Jedyny duży minus to jednak brak radia

Przecież można do projektu użyć tabletu z wbudowanym radiem FM, w czym problem i tak trzeba indywidualne mocowanie zrobić.
zoharek
Posty: 1304
Rejestracja: 24 maja 2010, 12:26
Model: Inny
Wersja: Subaru Outback H6
Lokalizacja: Łódź

27 sty 2015, 18:48

Taki problem, że nie do każdego tabletu są smażone takie Romy, oczywiście da się większość tych funkcjonalności ustawić w taskerze, ale czy wszystkie, tego nie wiem?
wojteks
Posty: 969
Rejestracja: 05 maja 2012, 19:54
Model: NA
Lokalizacja: Podkarpackie

28 sty 2015, 8:12

zoharek pisze:Taki problem, że nie do każdego tabletu są smażone takie Romy

Ok, ale każdy z projektów (jeżeli powstaną) będzie inny i może mieć inną funkcjonalność, moja uwaga dotyczyła tylko braku radia FM a nie Twojego konkretnego projektu związanego z Twoimi preferencjami.
majkel
Administrator
Administrator
Posty: 6890
Rejestracja: 26 mar 2007, 17:30
Model: Inny
Lokalizacja: Warszawa

30 sty 2015, 0:51

Fajnie umodziłeś :D :kciuk:

gdyby ktoś szukał tanich komponentów do podobnych zastosowań, to akurat na alebadziewnie leżą Lenovo z modemem 3G w
mocno pasztetowych cenach: http://allegro.pl/tablet-ideatab-lenovo ... 08626.html

Po
eM
chwilowo bezmiatowy :)
była: BlackBird (Ptaszyna) NBfl'03 1.8 Memories --> http://www.mx5klubpolska.pl/forum/viewtopic.php?t=1149
był: Ptaszor NA'96 1.8 (BP-Z3)--> http://www.mx5klubpolska.pl/forum/viewtopic.php?t=4852
jest: "Saabina" Saab96 V4 '76 --> http://www.mx5klubpolska.pl/forum/viewtopic.php?t=9196
jest: Hieronim.......
zoharek
Posty: 1304
Rejestracja: 24 maja 2010, 12:26
Model: Inny
Wersja: Subaru Outback H6
Lokalizacja: Łódź

30 sty 2015, 7:26

No wiec zanim ktoś kupi inny tablet, warto poczytać. Po pierwsze tablet musi mieć otg, czyli umieć obsługiwać urządzenia USB takie jak klawiatura. Po drugie dla Nexusa są Romy z customowym kernelem, a to istotne bo dodaje :
Fast charging (normalnie przy obsłudze otg max ładowanie to 500mA, z FC nawet 1500mA.
Deep sleep, teoretycznie można większość obsłużyć za pomocą taskera, ale nie da się zrobić wake-blockow, żeby aplikacje nie wybudzały urządzenia
Zasadniczo nie wiem czy bez modyfikowanego kernela da się utrzymać urządzenie naładowane
Oczywiście można wyłączać tablet i włączać jak dostanie zasilane, ale to trwa sporo dłużej niż włączenie ekranu
W każdym razie lepiej się rozeznać zanim się kupi inny sprzęt
Kurak
Posty: 3915
Rejestracja: 16 sie 2011, 1:39
Model: NA
Lokalizacja: P-ce
Kontakt:

30 sty 2015, 11:02

Nie wiem czy klej na gorąco jest dobrym rozwiązaniem - może popłynąć latem jak auto zostanie na słońcu. Poza tym porfeska robota!
zoharek
Posty: 1304
Rejestracja: 24 maja 2010, 12:26
Model: Inny
Wersja: Subaru Outback H6
Lokalizacja: Łódź

30 sty 2015, 11:06

Klej płynie przy 140 stopniach jeśli dobrze kojarzę, nie spodziewam się takich temperatur, ale zobaczymy latem :)

Niedługo dodam mały update w temacie softu, zrobiłem parę fajnych rzeczy :)
lukasz.miracle
Posty: 141
Rejestracja: 22 cze 2014, 12:11
Model: NB
Wersja: Miracle
Lokalizacja: Warszawa

01 lut 2015, 10:32

Super robota, a jest opcja, żeby zamontować iPada Mini?:)
„Zdaję sobie sprawę, że ci spośród was, którzy mają owłosione klatki piersiowe, będą drwić i cmokać z niezadowoleniem. Powiedzą, że to „samochód dla bab”, że jest „gejowski” i tak dalej.
Możecie trwonić pieniądze na Mustangi i Ferrari. Jednak jeśli chcecie sportowego samochodu, MX-5 nada się idealnie. Żaden inny pojazd nie oferuje lepszego stosunku ceny do wartości. Żaden nie da wam też tyle radości. Mazdzie przyznaję pięć gwiazdek tylko dlatego, że nie mogę dać jej czternastu.” ~Jeremy Clarkson
zoharek
Posty: 1304
Rejestracja: 24 maja 2010, 12:26
Model: Inny
Wersja: Subaru Outback H6
Lokalizacja: Łódź

09 lut 2015, 13:01

Projekt zakończony na tę chwilę, parę zmian doszło :)

Co do ipada, wszystko można zamontować, tylko co to da, jak softu nie ma żeby zintegrować z autem sensownie? No chyba, że jest, ale szczerze wątpię, nie śledzę i-urządzeń.
majkel
Administrator
Administrator
Posty: 6890
Rejestracja: 26 mar 2007, 17:30
Model: Inny
Lokalizacja: Warszawa

09 lut 2015, 13:11

zoharek pisze:Klej płynie przy 140 stopniach jeśli dobrze kojarzę, nie spodziewam się takich temperatur, ale zobaczymy latem

Będzie dobrze, sam klej się nie rozlepi. Gdyby tam było tak gorąco to samo tworzywo deski by sie zaczeło deformowac. Jedyne ryzyko to przyledanie kleju do konsoli, ale jak się teraz trzyma to nie pusci.
zoharek pisze:No chyba, że jest, ale szczerze wątpię, nie śledzę i-urządzeń.

Ja też niespecjalnie, ale podejrzewam że wczesniej czy później ktoś cos opracuje. Jedynym ograniczeniem w i* moze być brak dokumentacji do niektórych rozwiązań i tracenie czasu na kombinecje metoda prób i błędów.

Po
eM
chwilowo bezmiatowy :)
była: BlackBird (Ptaszyna) NBfl'03 1.8 Memories --> http://www.mx5klubpolska.pl/forum/viewtopic.php?t=1149
był: Ptaszor NA'96 1.8 (BP-Z3)--> http://www.mx5klubpolska.pl/forum/viewtopic.php?t=4852
jest: "Saabina" Saab96 V4 '76 --> http://www.mx5klubpolska.pl/forum/viewtopic.php?t=9196
jest: Hieronim.......
Kostek
Posty: 260
Rejestracja: 29 wrz 2014, 23:21
Model: NB FL
Lokalizacja: Białystok

24 wrz 2015, 10:53

W wolnym czasie również wstawiłem tablet do NBFL
co do wstawienia nie ma problemu tylko trzeba trochę przyciąć mocowania po obu stronach i nic nie trzeba kleić całość opiera się pomiędzy ramką a deską rozdzielczą
co do ładowania jest miejsca na przewiercenie ścianki w włożenie mini-jacka i usb ale ja korzystam z POGO pins
Nexus 7 idealnie pasuje na szerokość większy nie mógł by być ale na wysokość jest jeszcze ok. 1cm miejsca
Co do oprogramowania to w wolnym czasie piszę własną aplikację reagującą na ładowanie
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

ps. Jak będę miał więcej czasu dodam więcej zdjęć na razie rozwijam aplikację
Co do widoczności tabletu to w słoneczne dni nie ma problemu chyba że się ma na nosie okulary przeciw słoneczne. Bardzo przyjemnie jechało się po Chorwacji patrząc na mapę jaki czeka zakręt :diablo:
Mój pierwszy raz na Tor Poznań 2min 3s NBFL 1.6
tinuviel
Donator
Donator
Posty: 416
Rejestracja: 15 cze 2015, 22:42
Model: Inny
Wersja: MR2 ZZW30
Lokalizacja: Wrocław

07 paź 2015, 22:38

Witam

Zastanawiałem się co by tu zrobić z radiem w MX5, mam teraz seryjne 2din (NBFL), chciałem wsadzić jakiegoś chińczyka z Androidem, ale to już przerabiałem w innym aucie, jest spoko, ale po przeczytaniu tego wątku naszła mnie ochota na wmontowanie Tabletu bo widzę że to jednak ma ręce i nogi i da się ogarnąć takie rzeczy jak przyciski z kierownicy, wzmacniacz, głębokie uśpienie, do tego wygląda na fajną zabawę z montażem:)

Na początek, potrzebuje:

- ASUS NEXUS 7 3G -> wydajnościowo powinien dać radę, 3G żeby nie grzebać się w hotspotami, rozumiem że ta generacja Nexusa wchodzi gładko do NBFL?
- Wzmacniacz który obsłuży 4 (6?) głośników -> nie jestem audiofilem więc raczej coś po taniości, ale jako że tablet wypluje z siebie tylko dwa kanały to fajnie gdyby wzmacniacz miał wbudowane potencjometry na swoich wyjściach, tak bym mógł sobie dostosować głośność muzyki przód - tył (półka/windshot z głośnikami). Ewentualnie można chyba potencjometr zamontować na kablu za wzmacniaczem. Kompletnie nie znam się na wzmacniaczach do aut, może ktoś coś polecić?
- Zasilacz regulowany (gdzie dostać?) Dlaczego nie można kupić po prostu ładowarki samochodowej, rozebrać i podpiąć pod tablet?
- USB OTG łamane -> wiadomo
- Mini jack USB łamany -> wiadomo, chociaż zastanawiam się czy Android byłby w stanie łyknąć kartę muzyczną na USB
- hub usb, najlepiej z zasilaniem
- kamerkę USB do video rejestratora -> będzie dłubanie z montażem tego bo te kamerki do kompów są... do kompów a nie do aut, ale jakoś się zamocuje (może za lusterko).
- dużo dobrego softu -> to już zdaje się zoharek kompleksowo ma ogarnięte
- ramka 2din do NBFL -> coby nie dłubać w swojej
- Separator pętli masy -> chyba że wzmacniacz ogarnie
- tablet najlepiej zasilić po POGO pins ? To jest w każdym Nexusie 7 od Asusa?
- OBD -> są jakieś które wchodzą w NBFL tak że da się zamknąć zaślepkę? Ten co ja mam działa ok, ale nie domyka zaślepka.

Kostek - jakieś złote rady/porady odnośnie montażu? :)
w przyszłym tygodniu zabieram się do roboty :)
zoharek
Posty: 1304
Rejestracja: 24 maja 2010, 12:26
Model: Inny
Wersja: Subaru Outback H6
Lokalizacja: Łódź

08 paź 2015, 9:35

tinuviel pisze:- ASUS NEXUS 7 3G -> wydajnościowo powinien dać radę, 3G żeby nie grzebać się w hotspotami, rozumiem że ta generacja Nexusa wchodzi gładko do NBFL?


Proponuję nexusa 7 (2013), bo jest zdecydowanie szybszy, a ten którego mam przy włączonym: yanosiku, torque, google maps, spotify, taskerze którzy przeliczał dane z loga torque itd chodził ładnie, ale reagował powoli, np. włączenie map zamiast natychmiast, trwało kilka sekund, czasem nawet 10, jak już chodziły to ładnie prowadziły, ale czasem mu brakowało mocy w tym układzie :)

tinuviel pisze:Wzmacniacz który obsłuży 4 (6?) głośników -> nie jestem audiofilem więc raczej coś po taniości, ale jako że tablet wypluje z siebie tylko dwa kanały to fajnie gdyby wzmacniacz miał wbudowane potencjometry na swoich wyjściach, tak bym mógł sobie dostosować głośność muzyki przód - tył (półka/windshot z głośnikami). Ewentualnie można chyba potencjometr zamontować na kablu za wzmacniaczem. Kompletnie nie znam się na wzmacniaczach do aut, może ktoś coś polecić?


Ja kupiłem na allegro dwukanałowy wzmacniacz do skutera za niecałe 40zł i spokojnie dawał radę (serio!), jak chcesz 4 kanały to też są, ale trochę droższe. Jak jesteś audiofilem, to pewnie wysłyszysz różnicę, ja nie jestem :D

tinuviel pisze:Zasilacz regulowany (gdzie dostać?) Dlaczego nie można kupić po prostu ładowarki samochodowej, rozebrać i podpiąć pod tablet?


Tablet jest dosyć prądożerny, oryginalna ładowarka zapodaje 2A, większość ładowarek samochodowych tylko mówi, że daje 2A. Na ładowarce samochodowej i na chińskim transformatorze 12-5V ledwo się ładował, albo podtrzymywał, biorąc pod uwagę, że w nocy tablet bardzo powoli się rozładowuje, lepiej mieć coś co naładuje go szybko. Zasilacz regulowany jest o tyle lepszy, że możesz ustawić nieco wyższe napięcie, aby wyrównać spadki napięcia na kablach, ja ustawiłem go na 5,45V na wyjściu i było idealnie.

tinuviel pisze:Mini jack USB łamany -> wiadomo, chociaż zastanawiam się czy Android byłby w stanie łyknąć kartę muzyczną na USB


Łyka bez popity, ale ja miałem problem taki, że karta dźwiękowa USB (Behringer taki czerwony) strzelała mi we wzmacniacz podczas wyłączania, bo gwałtownie traciła zasilanie, użycie jacka rozwiązało problem.

tinuviel pisze:kamerkę USB do video rejestratora -> będzie dłubanie z montażem tego bo te kamerki do kompów są... do kompów a nie do aut, ale jakoś się zamocuje (może za lusterko).


Ja rejestrator miałem osobno, ale faktycznie yanosik teraz nagrywa już, a są i osobne softy, kolejny argument za nowszym nexusem, bo kolejne zadanie. Zagramanicą ogarniają to poprzez podłączenie analogowej kamery pod przetwornik, ale tego nie zgłębiałem, kamerka od kompa będzie do kitu, ze względu na bardzo wąski kąt (chyba że znajdziesz taką z szerokim).

tinuviel pisze:tablet najlepiej zasilić po POGO pins ? To jest w każdym Nexusie 7 od Asusa?


Ja zasilałem przez łamane USB-OTG Y
Kostek
Posty: 260
Rejestracja: 29 wrz 2014, 23:21
Model: NB FL
Lokalizacja: Białystok

08 paź 2015, 16:13

Co do montażu na początku najlepiej skompletować układ na biurku sprawdzić wszystko czy działa ja używałem prostownika jako zasilacza. Najlepiej kupić taką przejściówkę
http://www.streetlegal.hu/fullscreen_gallery.php?page=webaruhaz&full=3308x10&gallery_page=0&show_pic=3321#main_pic
podłączyć ją do wzmacniacza z zapasem kabla i zrobić rozgałęzienie do podłączenia układu zasilania tabletu ja zrobiłem poprzez kostkę aby łatwo można było odłączać układ ładowania.

Ja ładuje tablet poprzez POGO pins ponieważ w tablecie miałem rozwalone złącze USB które prawdopodobnie powodowało zakłócenia a poprzez POGO pins nie miałem żadnych problemów.

Wzmacniacz mam jakiś 240W? w każdym bądź rasie chodzi na połowie mocy bo głośniki nie wyrabiają co do umiejscowienia go to jest pod schowkiem przymocowany na stałe.

układ robiłem tak aby łatwo można było odłączać poszczególne elementy i ewentualnie podmieniać tablet na radio seryjne ponieważ czasami rozwijam własną aplikację.

Co do montażu tabletu wewnątrz to musiałem tylko trochę przyciąć rogi przy wyjściach mocowań jak wyjmiesz ramkę seryjną i przymierzysz do niej tablet będziesz wiedział o co chodzi zrobił bym zdjęcia ale nie chce mi się wyjmować ranki bo trzeba zdejmować tunel. Tablet można podłączyć poprzez usb skierowane na wprost, ja miałem z plastikową obudową tylko ją zdjąłem i wywierciłem otwór, mini jack identycznie można rozwiązać bo pod kątem to się nie zmieści. Może dziś porobię jakieś fotki jak to wygląda z pod spodu.

Co do Nexusa 7 starszego idealnie pasuje na szerokość ale faktycznie trochę dużo aplikacji i Android 5 to zamula troszkę czasami ale do słuchania muzyki to wystarcza
co do Nexusa 7 2013 trzeba było by sprawdzić jego wymiary
się zastanawiam jeszcze nad tabletem z radiem tylko nie mogę się zdecydować jednak seria Nexus idealnie sprawdza się do developingu i ma częste aktualizacje, ewentualnie można dorobić moduł radia na arduino razem z odczytem temperatur :D

Pare zdjęć mam nadzieje ze działają
https://goo.gl/photos/cUttzZCzsXpkCknU6
Mój pierwszy raz na Tor Poznań 2min 3s NBFL 1.6
zoharek
Posty: 1304
Rejestracja: 24 maja 2010, 12:26
Model: Inny
Wersja: Subaru Outback H6
Lokalizacja: Łódź

09 paź 2015, 9:09

Nexus 7 (2013) jest szerszy o parę milimetrów (200mm zamiast jakichś 195-198mm jeśli dobrze pamiętam), akurat w NB to faktycznie może robić różnicę patrząc na montaż, w NC bez znaczenia. Po co arduino z odczytem temperatur, nie lepiej czytać torque z OBD? Chyba że chcesz dodać aftermarketowe czujniki? Radio dodać niby można, tylko po co, jak jest Spotify?
tinuviel
Donator
Donator
Posty: 416
Rejestracja: 15 cze 2015, 22:42
Model: Inny
Wersja: MR2 ZZW30
Lokalizacja: Wrocław

09 paź 2015, 9:44

Dzięki za odzew:)

Tutaj jest porównanie:
https://en.wikipedia.org/wiki/Compariso ... us_tablets

2013 jest szerszy o 1.5mm, Kostek myślisz że to może stwarzać problem? Jest też węższy o 6mm więc zostawi większa dziurę pod tabletem, co wymyślimy na to.

Idealnie byłoby żeby tablet podczas jazdy wyświetlał mi na połowie ekranu mapę, druga połowa aby była podzielona na pół, w jednej części chciałbym sterowanie muzyką, w drugiej chciałbym info o aucie (spalenie, temperatura oleju, ze cztery wskaźniki). Najgorzej jest z temperaturą oleju i tego się chyba nie da zrobić, seryjnie czujnika w Maździe nie ma, można dołożyć, ale jak taki sygnał w cywilizowanej formie przesłać do Androida to nie wiem. Można kupić rPI czy inny mały komputerek, podpiąć czujnik temperatury, oskryptować to bym sobie zrobił, ale jak to dalej przepchać do adroida i co więcej zaprezentować w jakiś cywilizowany sposób - nie wiem. Łatwiej będzie chyba kupić UKP (instalowałem to kiedyś w Imprezie) i gdzieś dorzucić, tylko problem jest taki że idealnym miejscem jest półka z wersji 1DIN:

http://imagizer.imageshack.us/a/img339/ ... 4323ns.jpg

co niestety odpada po zamontowaniu tabletu, alternatywnie może by się dało wydłubać w zegarach tak jak tutaj:
http://img18.imageshack.us/img18/2148/img9335c.jpg

tylko chyba przy zegarach NBFL też nie bardzo jest gdzie to zamontować :)

Tak czy siak, póki co zamówiłem ramkę 2DIN żeby sobie w niej rzeźbić, poszukam też dzisiaj tabletu.
zoharek
Posty: 1304
Rejestracja: 24 maja 2010, 12:26
Model: Inny
Wersja: Subaru Outback H6
Lokalizacja: Łódź

09 paź 2015, 9:50

Nie wiem czy da się zrobić tak, aby pełnoekranowe aplikacje zajmowały część ekranu (byłoby idealnie, mieć chociażby info o grającej muzyce i jakieś temperatury/godziny pod nawigacją), ponieważ będę robił to samo w Subarynie wkrótce (ramka 2DIN pod tablet za jedyne 840zł z Japonii :diablo: ), to będę robił risercz, na razie nie wiem.

A co do czujnika temperatury oleju, na chwilę obecną nie mam pojęcia jak by to ugryźć, na szczęście tego problemu nie mam :D
tinuviel
Donator
Donator
Posty: 416
Rejestracja: 15 cze 2015, 22:42
Model: Inny
Wersja: MR2 ZZW30
Lokalizacja: Wrocław

09 paź 2015, 9:55

też tego nie wiem, ale byłoby idealnie. U siebie (nomen omen w Subaru) mam tak że na pulpicie mam widget do muzyki i widget z torque, ale już mapy się ten sposób dołożyć nie da. Są jakieś aplikacje na androida które potrafią "okienkować" inne aplikacje, może czymś takim da się ugryźć. 840zł nie tanio, ale jak później fajnie się prezentują dwa telewizory w aucie ;)

Obrazek
zoharek
Posty: 1304
Rejestracja: 24 maja 2010, 12:26
Model: Inny
Wersja: Subaru Outback H6
Lokalizacja: Łódź

09 paź 2015, 10:18

A nie nie nie widzisz, ja mam zamiar zostawić std radio, a wypieprzyć nawigację (bezużyteczne toporne bydle), i tam między nawiewy panel dać :D I właśne ta customowa ramka nawiewów mi potrzebna (z węższymi nawiewami i szerszym otworem).
majkel
Administrator
Administrator
Posty: 6890
Rejestracja: 26 mar 2007, 17:30
Model: Inny
Lokalizacja: Warszawa

09 paź 2015, 15:03

tinuviel pisze:Najgorzej jest z temperaturą oleju i tego się chyba nie da zrobić, seryjnie czujnika w Maździe nie ma, można dołożyć, ale jak taki sygnał w cywilizowanej formie przesłać do Androida to nie wiem. Można kupić rPI czy inny mały komputerek, podpiąć czujnik temperatury, oskryptować to bym sobie zrobił, ale jak to dalej przepchać do adroida i co więcej zaprezentować w jakiś cywilizowany sposób - nie wiem. Łatwiej będzie chyba kupić UKP (instalowałem to kiedyś w Imprezie) i gdzieś dorzucić, tylko problem jest taki że idealnym miejscem jest półka z wersji 1DIN:

Imho pomiń ten czujnik. Aby to miało sens to po prostu przetwornik A/D z wyjściem na BT lub Wifi. Tylko dla jednego czujnika niespecjalnie sensowna jest taka rozbudowa (BT już obciążasz komunikacją z OBD2 i pewnie jakimś telefonem etc a osobnego accesspointa nie planujesz jak rozumiem). Ewentualnie przetwornik pracujący jako accesspoint z webserwerem i mała aplikacja czytająca to z nexusa. Tyle że nadal dla pojedynczego czujnika to trochę para w gwizdek :D
UKP to imho kompletna pomyłka, jeśli budujesz obok tego androidowe rozwiązanie. :D

Po
eM
chwilowo bezmiatowy :)
była: BlackBird (Ptaszyna) NBfl'03 1.8 Memories --> http://www.mx5klubpolska.pl/forum/viewtopic.php?t=1149
był: Ptaszor NA'96 1.8 (BP-Z3)--> http://www.mx5klubpolska.pl/forum/viewtopic.php?t=4852
jest: "Saabina" Saab96 V4 '76 --> http://www.mx5klubpolska.pl/forum/viewtopic.php?t=9196
jest: Hieronim.......
ODPOWIEDZ