Politura / Glaze

Dyskusja i opinie

Jak pucować aby wypucować. Porady i dyskusje dotyczące pielęgnacji naszych roadsterów i korekty lakieru.

Moderatorzy: pirul, Moderator Detalingu, Moderatorzy

stpman
Posty: 627
Rejestracja: 20 gru 2019, 5:58
Model: ND
Wersja: ST/2.0/SkyFreedom
Lokalizacja: Pszczyna

09 lut 2022, 8:41

Jestem bardzo ciekaw waszych opinie na temat wszelkiej maści politur (zwanych też glaze z angielskiego).

Faktycznie dają fajny efekt na ciemnych lakierach?

No i jak wpływają na trwałość nałożonego na nie wosku?
Awatar użytkownika
Andrut
Moderator Detalingu
Moderator Detalingu
Posty: 638
Rejestracja: 10 mar 2019, 17:40
Model: NC FL2
Wersja: 2,5L
Lokalizacja: Kraków

09 lut 2022, 20:17

Każdy glaze będzie osłabiał trwałość wosku.
Wynika to z prostej przyczyny będzie się on trzymał samego glaz'a a nie lakieru.

Z ciekawostek na rynku niewiele jest celanerów nie posiadających właściwości glaz'a czyli maskujących zarysowania odżywiających lakier i wyciągających dodatkowo głębie i połysk.

Dlatego z doświadczenia jak trwałość to wosk syntetyczny/hybrydowy na goły odpowiednio przygotowany lakier

Jak wygląd to glaze/cleaner i wosk naturalny (chodź na jasnych lakierach syntetyki czy hybrydy dają lepsze efekty)
stpman
Posty: 627
Rejestracja: 20 gru 2019, 5:58
Model: ND
Wersja: ST/2.0/SkyFreedom
Lokalizacja: Pszczyna

09 lut 2022, 20:50

Generalnie to plan mam taki, że porządne ręczne mycie, usuwanie asfaltu (Portabrick), glinka, cleaner (ShinyGarage lub lekkoscierny Dodo) na to politura i na to wosk Collnite 476.

Dobry zestaw? Czy coś pominąłem? ;)

P.S pójdzie to na ciemnozielony metalik, w sumie to chyba wygląd, wszak Miata to zabawka, a nie daily :)
Ma cieszyć oko i dawać radość z jazdy :)
Awatar użytkownika
Andrut
Moderator Detalingu
Moderator Detalingu
Posty: 638
Rejestracja: 10 mar 2019, 17:40
Model: NC FL2
Wersja: 2,5L
Lokalizacja: Kraków

09 lut 2022, 21:55

wszytko ładnie pięknie ale pamiętaj ze glinka porysujesz lakier i masz to jak w banku.

Cleanery dodo maja w sobie wypełniacze / glaze. Pod Coli jak już to jakiś czysty cleaner

na cleaner połoz wosk dodo dedykowany do ciemnych lakierów. Tester to 30zł. Najlepiej w 2 warstwach np 12 godzinnych. Mam sporo wosków dodo i uwierz mi na wiosnę na ciemnej zieleni siądzie jak złoto

Pamietaj o temperaturze minimum 15 stopni

BTW Masz maszynę czy cleaner ręcznie?
stpman
Posty: 627
Rejestracja: 20 gru 2019, 5:58
Model: ND
Wersja: ST/2.0/SkyFreedom
Lokalizacja: Pszczyna

09 lut 2022, 22:06

Wszystko ręcznie. Nie mam maszyny i nie mam odwagi na maszynę ;)

W sumie to mam trzy cleanery. Dodo Juice - standardowy, Dodo Juice Prime - lekkoscierny i SG Pure Paint Cleaner.
Który twoim zdaniem będzie najlepszy?

Z wosków to zawsze byłem zadowolony z Collite 476, a np. z Poorboya tak średnio...

Zaskoczyłeś mnie tą glinką... Używałem kilka razy i byłem zaskoczony gładkością lakieru... A rys nie zauważyłem...
Awatar użytkownika
Andrut
Moderator Detalingu
Moderator Detalingu
Posty: 638
Rejestracja: 10 mar 2019, 17:40
Model: NC FL2
Wersja: 2,5L
Lokalizacja: Kraków

09 lut 2022, 22:36

stpman pisze:
09 lut 2022, 22:06
Wszystko ręcznie. Nie mam maszyny i nie mam odwagi na maszynę ;)

W sumie to mam trzy cleanery. Dodo Juice - standardowy, Dodo Juice Prime - lekkoscierny i SG Pure Paint Cleaner.
Który twoim zdaniem będzie najlepszy?

Z wosków to zawsze byłem zadowolony z Collite 476, a np. z Poorboya tak średnio...

Zaskoczyłeś mnie tą glinką... Używałem kilka razy i byłem zaskoczony gładkością lakieru... A rys nie zauważyłem...
Jeśli lakier jest już porysowany to masz prawo ich nie zauważyć bo to mikrorysy.

Maszyny DA o skoku 8mm nie ma sie co bać bo tym sie nie da nic zepsuć.

Ja bym uzył lekkościernego dodo i na to wosk dodo.

Coli jest spoko na zimę. taka pasta do butów cos tam wygląd poprawi ale bardzo przyciąga kurz. Jest wiele duzo lepszych wosków na wiosne/lato
stpman
Posty: 627
Rejestracja: 20 gru 2019, 5:58
Model: ND
Wersja: ST/2.0/SkyFreedom
Lokalizacja: Pszczyna

10 lut 2022, 5:34

Czyli do zielonego polecasz Dodo Rainforest Rub?

Te 30ml wystarczy chociaż na dwa razy?
Jak z trwałością takiego wosku?
Awatar użytkownika
Alex
Donator
Donator
Posty: 4567
Rejestracja: 29 cze 2013, 20:25
Model: NC
Wersja: Niseko
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

10 lut 2022, 8:05

oj zaczyna sie robic balagan. pytanie bylo o glaze a tu wchodza woski itede

moze zrobcie osobne tematy
- o wosku, jaki do czego i dlaczego
- taki ogolny jak sie do sprawy zabrac, najlepiej by byla tam wersja dla leni (czyli dla mnie :lol: )
pozdrawiam
Alex :-)
były: czarna NC L5 , czerwona NAfL 1.6/90+
jest: Niseko L5/RomDrop 8-)
A forum post should be like a skirt. Long enough to cover the subject material, but short enough to keep things interesting
Awatar użytkownika
Andrut
Moderator Detalingu
Moderator Detalingu
Posty: 638
Rejestracja: 10 mar 2019, 17:40
Model: NC FL2
Wersja: 2,5L
Lokalizacja: Kraków

10 lut 2022, 9:07

Alex pisze:
10 lut 2022, 8:05
oj zaczyna sie robic balagan. pytanie bylo o glaze a tu wchodza woski itede

moze zrobcie osobne tematy
- o wosku, jaki do czego i dlaczego
- taki ogolny jak sie do sprawy zabrac, najlepiej by byla tam wersja dla leni (czyli dla mnie :lol: )
zakładaj temat co chcesz wiedzieć i wyskrobie jakieś wypociny
Awatar użytkownika
monkahead
Donator
Donator
Posty: 1378
Rejestracja: 31 gru 2019, 8:56
Model: NC FL
Wersja: Summer Edition '12
Lokalizacja: Sosnowiec

10 lut 2022, 10:38

Używał ktoś takiego wosku do metalików? https://allegro.pl/oferta/soft99-pearl- ... 6147070912
Mrcnsb
Moderator Detalingu
Moderator Detalingu
Posty: 524
Rejestracja: 09 lip 2010, 15:26
Model: Inny
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

10 lut 2022, 12:47

Jeśli rozważamy wrzucenie glaze'a przed woskiem to zakładam, że chodzi nam o podbicie wyglądu, łączymy więc glaze, który da nam odpowiedni wygląd oraz wrzucamy wosk, który zapewni odpowiednią ochronę na jak najdłuższy czas (czyli kładziemy wosk syntetyczny). Wychodzi nam z tego kanapka tłustego podłoża, które odpowiada za wygląd oraz syntetycznego zabezpieczenia, które lubi jałowe podłoże. Wniosek z tego taki, że będziemy mieli ładny samochód do pierwszego porządnego mycia, napracujemy się 2x (bo glaze i wosk trzeba położyć) i wydamy kasę na dwa produkty.

Moim zdaniem, jeśli:
- samochód używamy weekendowo, warto przygotować dobrze lakier cleanerem pod woski naturalne i wrzucić fajny wosk, również naturalny lub jakąś hybrydę z fajnym wyglądem.
- jeśli chcemy zapewnić i fajny wygląd i fajną trwałość, to warto iść w coś, co jest wrzucane do wielu kategorii i nazywa się np. carpro essence, zakwalifikujmy to dla uproszczenia jako glaze pod syntetyczne zabezpieczenia i powłoki ochronne. Różnicą jest to, że po nałożeniu wypełnia niedoskonałości tak samo jak glaze, ale po zaschnięciu nie jest tłusty, więc można na to wrzucać syntetyczne zabezpieczenie o fajnej trwałości.

Pamiętajmy jednak, że finalny wygląd samochodu zależy w zdecydowanej większości od tego jak przygotujemy lakier i w jakim stanie on jest. Wrzucenie drogiego wosku na źle przygotowany lakier napewno nie da oczekiwanego efektu.

Druga sprawa, naturalne woski i glaze zawsze da nam inne odczucia wizualne niż syntetyki. Nie wiem jak to opisać słowami, więc porównajmy to do obróbki zdjęc w lightroomie :D Wosk syntetyczny to podniesiony na maxa kontrast i ostrość, z kolei wosk naturalny to maksymalna saturacja i noise reduction.
Sposób na piękny lakier !
Zabezpieczenie antykorozyjne !

NA 90' 1.6
NA 91' 1.6
NA 92' 1.6
NA 93' 1.6
NA 94' 1.8
NB 99' 1.6
NBFL 00' 1.6
NBFL 01' 1.6
NC 08' 1.8
stpman
Posty: 627
Rejestracja: 20 gru 2019, 5:58
Model: ND
Wersja: ST/2.0/SkyFreedom
Lokalizacja: Pszczyna

10 lut 2022, 14:00

Czyli albo wosk albo politura.

Używać cleanera, unikać glinki?

Dobre dwa wnioski wyciągnąłem?
Kurde ile kasy wydałem bezsensu w takim razie :D
Mrcnsb
Moderator Detalingu
Moderator Detalingu
Posty: 524
Rejestracja: 09 lip 2010, 15:26
Model: Inny
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

10 lut 2022, 15:55

stpman pisze:
10 lut 2022, 14:00
Czyli albo wosk albo politura.

Używać cleanera, unikać glinki?

Dobre dwa wnioski wyciągnąłem?
Kurde ile kasy wydałem bezsensu w takim razie :D
tak, a dokładniej podsumowując mój wcześniejszy post:

glaze + wosk naturalny -> super wygląd, mała trwałość
wosk naturalny -> dobry wygląd, średnia trwałość
glaze + wosk syntetyczny -> szkoda naszej pracy, lepiej pójść w jedno z ww. rozwiazań :D

Jeszcze musimy sobie zdefiniować słowo politura, bo definicję każdy ma inną. Jak dla mnie politura to polska nazwa na glaze - czyli środek który daje nam wygląd, ale nie daje nam zabezpieczenia jakie znamy z wosków.

Co do przygotowania powierzchni, dużo zależy od lakieru, ale jak dla mnie priorytet to:
1. porządne mycie ręczne
2. usunięcie wtrąceń metalicznych (środek typu deironizer)
3. usunięcie zanieczyszczeń bitumicznych ( środek typu tar&glue remover)
4. ewentualne użycie glinki
5a. jeśli używaliśmy glinki to polecam cleaner, żeby chociaż w minimalnym stopniu naprawić to, co glinka mogła popsuć. Jeśli wosk naturalny to cleaner do wosków naturalnych, do syntetycznego, cleaner pod syntetyki.
5b. jeśli nie używaliśmy glinki i kładziemy wosk syntetyczny, to możemy pominąć cleaner i odtłuścić lakier alkoholem izopropylowym.
Sposób na piękny lakier !
Zabezpieczenie antykorozyjne !

NA 90' 1.6
NA 91' 1.6
NA 92' 1.6
NA 93' 1.6
NA 94' 1.8
NB 99' 1.6
NBFL 00' 1.6
NBFL 01' 1.6
NC 08' 1.8
Awatar użytkownika
Andrut
Moderator Detalingu
Moderator Detalingu
Posty: 638
Rejestracja: 10 mar 2019, 17:40
Model: NC FL2
Wersja: 2,5L
Lokalizacja: Kraków

10 lut 2022, 19:15

@Mrcnsb

Ja bym powiedział tak. woski naturalne dają bardziej ciepłe wykończenie podbijają głebie koloru i ozywiają go natomiast woski syntetyczne nadają bardziej połysku i szklistości jak np powłoki. Osobiście pod tym względem na lakierach jasnych np szarych uwielbiam wosk gliptona :)

Przy essence trzeba pamietać żeby dać mu kilka godzin na twardnienie.

Można użyć też glaze dać mu chwile i odtłuścić powierzchnie. Będziemy mieli jakiś trochę lepszy efekt wizualny i trochę lepsza trwałość wosku ale to to troche robota głupiego bo trochę tych wypełniaczy sie wymyje.

Jeszcze jedna opcja wosk reborn od manufaktury wosku który jest mega oszukiwaczem i maskuje niedoskonałości

@monkahead nie nie używałem nie jestem fanem fusso. Dla mnie to pasta do butów :P jak by ktoś potrzebował mogę sprzedać puszke do ciemnych lakierów :P

@stpman

Nie.

Cleaner usuwa pozostałości starych wosków, wygładza powierzchnie i oczyszcza pory lakieru ale wcześniej musisz pozbyć się osadów. Wiec najpierw zrób to chemicznie a potem ewentualnie mechanicznie
stpman
Posty: 627
Rejestracja: 20 gru 2019, 5:58
Model: ND
Wersja: ST/2.0/SkyFreedom
Lokalizacja: Pszczyna

10 lut 2022, 19:21

A tak jeszcze zapytam, czemu odradzanie używanie glinki? Przecież ona pięknie wyciąga cały brud z lakieru, a poprawnie użyta nie powinna zostawić rys...
Awatar użytkownika
luki_92_92
Donator
Donator
Posty: 1055
Rejestracja: 27 wrz 2014, 23:09
Model: NC
Wersja: PRHT '08 2.5
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

10 lut 2022, 19:32

@Andrut przecież to nie jest fusso :roll:
Obrazek
Awatar użytkownika
Andrut
Moderator Detalingu
Moderator Detalingu
Posty: 638
Rejestracja: 10 mar 2019, 17:40
Model: NC FL2
Wersja: 2,5L
Lokalizacja: Kraków

10 lut 2022, 19:34

stpman pisze:
10 lut 2022, 19:21
A tak jeszcze zapytam, czemu odradzanie używanie glinki? Przecież ona pięknie wyciąga cały brud z lakieru, a poprawnie użyta nie powinna zostawić rys...
Zostawi rysy ale pytanie czy będziesz je widział. Kolejna kwestia jaka masz glinke i jaki masz lakier a lakier masz ten z miekkich.

Zakładam że będziesz glinkował lakier po raz 1 więc będzie tam co robić i "wrywając" te osady będziesz przez chwile szorował nimi po lakierze.

Ja wiem ze jakieś filmy na YT czy inna amatorka używa glinki i twierdzi że to super opcja ale uwierz mi jak byś tak potraktował czarne uni to było by już szare

Tak wiec jak chcesz to zrobić dobrze to najpierw używasz chemii potem myjesz auto i jak czujesz że jest taka potrzeba używasz glinki stosując do tego jakiś poślizg.

@luki_92_92 przepraszam skrót myślowy chodziło mi o Softa one wszystkie sa jak pasta do butów :P
stpman
Posty: 627
Rejestracja: 20 gru 2019, 5:58
Model: ND
Wersja: ST/2.0/SkyFreedom
Lokalizacja: Pszczyna

10 lut 2022, 19:51

W sumie to dwa razy w życiu używałem glinki, raz na białym lakierze, raz na granatowym... I byłem zadowolony :D

Czy zamiast glinki lepiej kupić portabicka i deironozer do lakieru? Polecisz jakiś konkretny?

P.S a co powiecie na pomysł umycia przedniej szyby glinką? Ma to sens?
Awatar użytkownika
Andrut
Moderator Detalingu
Moderator Detalingu
Posty: 638
Rejestracja: 10 mar 2019, 17:40
Model: NC FL2
Wersja: 2,5L
Lokalizacja: Kraków

10 lut 2022, 20:22

stpman pisze:
10 lut 2022, 19:51
W sumie to dwa razy w życiu używałem glinki, raz na białym lakierze, raz na granatowym... I byłem zadowolony :D

Czy zamiast glinki lepiej kupić portabicka i deironozer do lakieru? Polecisz jakiś konkretny?

P.S a co powiecie na pomysł umycia przedniej szyby glinką? Ma to sens?
Prickbort i Vampir liquid

Śmiało używaj glinki na felgach szybach tego tak nie porysujesz chyba że felgi czarny połysk. Warto też szyby potraktować czymś lekkościernym np autoglym i potem wymyć ipa i położyć niewidzialna wycieraczkę
stpman
Posty: 627
Rejestracja: 20 gru 2019, 5:58
Model: ND
Wersja: ST/2.0/SkyFreedom
Lokalizacja: Pszczyna

10 lut 2022, 20:27

Akurat z szybą to ma problem w daily, bo zostaje mi jakiś maz...

A tak generalnie to @Andrut dziękuję za wszystkie rady :)

@Mrcnsb również dziękuję :)

Ten temat pokazuje, że taki dział był jedną potrzebny ;)

P.S @Andrut czyli jak mam ironoffa od SG to mogę go użyć i na felgi i na lakier?
Awatar użytkownika
Andrut
Moderator Detalingu
Moderator Detalingu
Posty: 638
Rejestracja: 10 mar 2019, 17:40
Model: NC FL2
Wersja: 2,5L
Lokalizacja: Kraków

11 lut 2022, 0:15

Tak tylko pamietaj pracuj w cieniu i nie dopuszczaj do zaschnięcia!
stpman
Posty: 627
Rejestracja: 20 gru 2019, 5:58
Model: ND
Wersja: ST/2.0/SkyFreedom
Lokalizacja: Pszczyna

18 lut 2022, 9:29

@Andrut jeszcze jedno pytanie.
IPA po cleanarze czy przed?
Awatar użytkownika
Andrut
Moderator Detalingu
Moderator Detalingu
Posty: 638
Rejestracja: 10 mar 2019, 17:40
Model: NC FL2
Wersja: 2,5L
Lokalizacja: Kraków

18 lut 2022, 17:53

stpman pisze:
18 lut 2022, 9:29
@Andrut jeszcze jedno pytanie.
IPA po cleanarze czy przed?
Albo to albo to.

IPA jest do odtłuszczenia powierzchni i najlepiej stosować ją jak dajesz wosk na "goły" lakier czyli bez jakiś cleanerów glazów itp


Ewentualnie jak chcesz coś wyciągnąć trochę cleanerem lub glazem ale przedłużyć trochę trwałość wosku to można przejechać po cleanerze. Ja takiej praktyki nie polecam bo po prostu wymyjesz wypełniacze. Chyba że cleaner był lekkościerny i bardziej użyłeś go dla usunięcia jakiś mikro zarysowań i na to lecisz np jakimś syntetycznym woskiem który lubi jałowe powierzchnie.


Sumując albo jedno albo drugie
stpman
Posty: 627
Rejestracja: 20 gru 2019, 5:58
Model: ND
Wersja: ST/2.0/SkyFreedom
Lokalizacja: Pszczyna

18 lut 2022, 18:11

@Andrut kupiłem ostatecznie clenaer Dodo lekkoscierny i polecany przez Ciebie wosk od Dodo (swoją drogą przeraziłem się jak małe jest pudełeczko).

To mam przy tej konfiguracji użyć IPA czy jednak nie?
Awatar użytkownika
Andrut
Moderator Detalingu
Moderator Detalingu
Posty: 638
Rejestracja: 10 mar 2019, 17:40
Model: NC FL2
Wersja: 2,5L
Lokalizacja: Kraków

18 lut 2022, 18:13

stpman pisze:
18 lut 2022, 18:11
@Andrut kupiłem ostatecznie clenaer Dodo lekkoscierny i polecany przez Ciebie wosk od Dodo (swoją drogą przeraziłem się jak małe jest pudełeczko).

To mam przy tej konfiguracji użyć IPA czy jednak nie?
nie.

Ewentualnie jak czujesz taką potrzebe to przed cleanerem :) ale to raczej nic nie wniesie.

Pamiętaj wosku dajesz bardzo bardzo mało ma być delikatnu ślad po jego aplikacji. Takim opakowaniem spokojnie obleci się 6 aut :)
stpman
Posty: 627
Rejestracja: 20 gru 2019, 5:58
Model: ND
Wersja: ST/2.0/SkyFreedom
Lokalizacja: Pszczyna

18 lut 2022, 18:45

I na cholera kupowałem ta IPE ? ;)

@Andrut dziękuję za pomoc :) dam znać na wiosnę jakie efekty dał ten wosk na mojej zielonej Miacie :)
Awatar użytkownika
Andrut
Moderator Detalingu
Moderator Detalingu
Posty: 638
Rejestracja: 10 mar 2019, 17:40
Model: NC FL2
Wersja: 2,5L
Lokalizacja: Kraków

18 lut 2022, 18:53

stpman pisze:
18 lut 2022, 18:45
I na cholera kupowałem ta IPE ? ;)

@Andrut dziękuję za pomoc :) dam znać na wiosnę jakie efekty dał ten wosk na mojej zielonej Miacie :)
Zawsze sie przyda np do szyb albo przed zima do jakiegoś syntetyku :) Ale o tym zrobimy osobny post :)
ODPOWIEDZ