Czym umyć szyby?

Niby prosta rzecz, ale...

Jak pucować aby wypucować. Porady i dyskusje dotyczące pielęgnacji naszych roadsterów i korekty lakieru.

Moderatorzy: pirul, Moderator Detalingu, Moderatorzy

stpman
Posty: 627
Rejestracja: 20 gru 2019, 5:58
Model: ND
Wersja: ST/2.0/SkyFreedom
Lokalizacja: Pszczyna

02 lis 2022, 7:44

Mam problem z szybami (głównie czołową) w autach (zarówno obu daily jak i MX-5). Są strasznie brudne od środka i nie umiem ich domyć... Tzn. pomimo mycia cały czas widać jakieś smugi, "maziaje" itp. najgorsze jest to, że widać to tylko pod pewnym kątem i nie zawsze, bo zależy jak pada światło na szybę.
Próbowałem myć płynem do mycia szyb na mikrofibrze i papierze, próbowałem IPA, cały czas to samo...

Do tego dochodzi jeszcze parowanie szyb, włączenie klimy pomaga, ale bez sensu cały czas na klimie jeździć...
(Filtr kabinowy świeżo wymieniony).

Ktoś coś poradzi?
mutra
Donator
Donator
Posty: 3662
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

02 lis 2022, 8:11

stpman pisze:
02 lis 2022, 7:44
Mam problem z szybami (głównie czołową) w autach (zarówno obu daily jak i MX-5). Są strasznie brudne od środka i nie umiem ich domyć... Tzn. pomimo mycia cały czas widać jakieś smugi, "maziaje" itp. najgorsze jest to, że widać to tylko pod pewnym kątem i nie zawsze, bo zależy jak pada światło na szybę.
Próbowałem myć płynem do mycia szyb na mikrofibrze i papierze, próbowałem IPA, cały czas to samo...

Do tego dochodzi jeszcze parowanie szyb, włączenie klimy pomaga, ale bez sensu cały czas na klimie jeździć...
(Filtr kabinowy świeżo wymieniony).

Ktoś coś poradzi?
Mam to samo :(. Jak wytrę ipa 50:50 na ręczniku papierowym a potem na sucho zwykłą bawełnianą ścierką to jest znośnie. Nie wiem jak oni to robią na tych wszystkich detailingowych filmikach: psik,psik jeden ruch microfibrą i czyste ;)
Awatar użytkownika
pistenbully
Donator
Donator
Posty: 2092
Rejestracja: 01 sie 2017, 13:49
Model: NB
Wersja: 10th Anniversary
Lokalizacja: Gdańsk

02 lis 2022, 16:37

Hejka, mi się mikrofibra do środka też słabo sprawdza (nawet taka do szyb). Są takie bawełniane jednorazowe szmatki z rolki, albo właśnie ręcznik papierowy. Po myciu chemią zawsze jeszcze doczyszczam metodą tradycyjną, tj. chucham na szybę i lokalnie wycieram parę ręcznikiem papierowym, a lepiej zwykłą papierową chusteczką. I tak do czysta. I wtedy jest super. (Uwaga na chusteczki, które zostawiają jakieś pyłki).
Mydelniczka 10th Anniversary Edition
Rabarbar….....'15 ND Soft Top
Awatar użytkownika
Konioczynka
Donator
Donator
Posty: 718
Rejestracja: 27 mar 2018, 17:14
Model: NC FL
Wersja: Prawilna Sport
Lokalizacja: Mazury / Ełk

03 lis 2022, 11:48

Moje odkrycie to plastikowe gówienko od majfrendów do mycia szyby od środka - kawałek kija na przegubie. Wydaje mi się że największy problem to wykręcona ręka i słaby docisk / mało dokładne wycieranie. Pach, pach góra dół i jest super.
KoniOczynka
NBFL 1.6 => NCFL 2.0
Mrcnsb
Moderator Detalingu
Moderator Detalingu
Posty: 524
Rejestracja: 09 lip 2010, 15:26
Model: Inny
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

03 lis 2022, 12:01

Te mazy to nic innego jak tłuszcz. Dwie najważniejsze kwestie:
- przed myciem szyby myjemy ręce
- do szyb zawsze czysta mikrofibra prosto z prania (i bawełniana, nie syntetyczna)
Teraz kwestia płynu - to co jest w codziennym użytkowaniu a produkt detailingowy to przepaść. Polecam płyn do szyb firmy goodstuff
Jak szyba wewnątrz jest mocno zatłuszczona to polecam najpierw ją umyć zwykłym APC i wytrzeć wodą. Następnie psiknięcie płynem do szyb i faktycznie dwa ruchy i szyba bez smug :)
Sposób na piękny lakier !
Zabezpieczenie antykorozyjne !

NA 90' 1.6
NA 91' 1.6
NA 92' 1.6
NA 93' 1.6
NA 94' 1.8
NB 99' 1.6
NBFL 00' 1.6
NBFL 01' 1.6
NC 08' 1.8
mutra
Donator
Donator
Posty: 3662
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

03 lis 2022, 12:30

Konioczynka pisze:
03 lis 2022, 11:48
Moje odkrycie to plastikowe gówienko od majfrendów do mycia szyby od środka - kawałek kija na przegubie. Wydaje mi się że największy problem to wykręcona ręka i słaby docisk / mało dokładne wycieranie. Pach, pach góra dół i jest super.
Mam trzy takie wynalazki - IMO kupa.
Awatar użytkownika
Konioczynka
Donator
Donator
Posty: 718
Rejestracja: 27 mar 2018, 17:14
Model: NC FL
Wersja: Prawilna Sport
Lokalizacja: Mazury / Ełk

03 lis 2022, 13:00

Może klucz do sukcesu to że nie używam tej "ściery na gumkach" tylko podkładam swoje mikrofibry. U mnie działa, jestem super zadowolony, w nocy 0 zastrzeżeń.
KoniOczynka
NBFL 1.6 => NCFL 2.0
Awatar użytkownika
SrogaDroga
Donator
Donator
Posty: 96
Rejestracja: 01 mar 2022, 10:13
Model: NC FL2
Wersja: Club
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

03 lis 2022, 13:09

O ile jara mnie garażowy detailing, tak mycia szyb nigdy nie lubiłem... Ale w miarę mam temat ogarnięty, to się wypowiem ;)

Po pierwsze, płyn. Ja używam ADBL Hybrid Glass i jest spoko, ale pewnie są lepsze. W każdym razie te detailingowe, nawet "pospolitych" marek, z reguły mocno ułatwiają zadanie (ostatnio na szybko kupiłem K2 Nuta i jest dramatycznie gorszy, nie wspominając o jakichś MrMuscle itp.)

Po drugie, mikrofibra. A w zasadzie DWIE mikrofibry. To jest zdecydowanie najważniejszy pro-tip :) Jedna jest "na mokro", czyli do starcia płynu z brudem. Drugą polerujesz (prawie) na sucho pozostałości.

Bonus: jak pooglądasz sobie filmy detailerów, to często też używają jakiegoś ściągacza - zamiast pierwszej fibry albo dodatkowo (czasem "normalnego", czasem jest to np. silikonowa rakla przeznaczona do oklejania PPF). Ja jakoś nie przepadam.
stpman
Posty: 627
Rejestracja: 20 gru 2019, 5:58
Model: ND
Wersja: ST/2.0/SkyFreedom
Lokalizacja: Pszczyna

03 lis 2022, 20:43

@Mrcnsb dziękuję za podpowiedź! Już kupiłem, dojdzie pewno po weekendzie to będę testował.

Mam nadzieję, że pomoże bo jestem blisko załamania ;)

Kupiłem też specjalną microfibrę, dam znać co z tego wyszło :)
Awatar użytkownika
tomasz01
Donator
Donator
Posty: 3513
Rejestracja: 16 cze 2015, 21:43
Model: NB
Wersja: Magic
Lokalizacja: Warszawa Usrynów

04 lis 2022, 10:06

@Mrcnsb polecił mi płyn goodstuff już kilka tygodni temu, kupiłem i faktycznie jest znakomity - zarówno do szyb jak i do wyświetlaczy :kciuk:
Awatar użytkownika
Andrut
Moderator Detalingu
Moderator Detalingu
Posty: 638
Rejestracja: 10 mar 2019, 17:40
Model: NC FL2
Wersja: 2,5L
Lokalizacja: Kraków

04 lis 2022, 12:42

meguiars tez jest rewelacyjny ale sporo droższy. Z tych tańszych GS jest fajny i Aqua :)

Co do techniki w przypadku bardzo brudnych szyb pierwszy najważniejszy etap to odtłuszczenie ich.

Te tradycyjne płyny do szyk których uzywamy w domu sa sporo gorszej jakości. U mnie już cała rodzina myje okna chemia przeznaczona do detailingu.

Co do użycia APC jednak uwaga żeby rozcieńczenie było dobrane z głowa i nie dopuścić do zaschnięcia!
Awatar użytkownika
pistenbully
Donator
Donator
Posty: 2092
Rejestracja: 01 sie 2017, 13:49
Model: NB
Wersja: 10th Anniversary
Lokalizacja: Gdańsk

04 lis 2022, 15:09

Mrcnsb pisze:
03 lis 2022, 12:01
Polecam płyn do szyb firmy goodstuff
@Mrcnsb A jak oceniasz pozostałe produkty tej firmy? Czy do amatorskiego czyszczenia pojazdu warto je kupić, bo ceny wydają się niewygórowane...
Mydelniczka 10th Anniversary Edition
Rabarbar….....'15 ND Soft Top
Awatar użytkownika
Andrut
Moderator Detalingu
Moderator Detalingu
Posty: 638
Rejestracja: 10 mar 2019, 17:40
Model: NC FL2
Wersja: 2,5L
Lokalizacja: Kraków

04 lis 2022, 20:54

pistenbully pisze:
04 lis 2022, 15:09
Mrcnsb pisze:
03 lis 2022, 12:01
Polecam płyn do szyb firmy goodstuff
@Mrcnsb A jak oceniasz pozostałe produkty tej firmy? Czy do amatorskiego czyszczenia pojazdu warto je kupić, bo ceny wydają się niewygórowane...
Ja na ich podstawie robiłem zestawy dla klientów i np lubie ich szampon, dressing do opon, interior cleaner jest bardzo spoko generalnie akcesoria super, chemia jest ok są lepsze i sa gorsze moim zdaniem i na poczatek przygody polecam
stpman
Posty: 627
Rejestracja: 20 gru 2019, 5:58
Model: ND
Wersja: ST/2.0/SkyFreedom
Lokalizacja: Pszczyna

13 lis 2022, 19:15

Chciałbym tylko potwierdzić, że polecony przez @Mrcnsb płyn do szyb firmy Good Stuff uczynił cud! Jedno umycie na dwie mikrofibry i szyba ultra czysta, zero mazów. To jest jakaś przepaść jakościowa w stosunku do zwykłych płynów do szyb. Przetestowałem na lustrze w łazience, płycie indukcyjnej i oknach w mieszkaniu - jeszcze raz potwierdzam, że to jest k***a przepaść!

Bardzo dziękuję za pomoc!

P.S uwielbiam was :D
Awatar użytkownika
the.monte.christo
Donator
Donator
Posty: 296
Rejestracja: 14 mar 2019, 9:14
Model: NB FL
Wersja: 1.8L USDM/1.6L EU
Lokalizacja: Warszawa/Lublin

13 lis 2022, 19:41

stpman
Posty: 627
Rejestracja: 20 gru 2019, 5:58
Model: ND
Wersja: ST/2.0/SkyFreedom
Lokalizacja: Pszczyna

13 lis 2022, 21:36

@the.monte.christo dokładnie tak. Do tego dwie dobre mikrofibry.
ODPOWIEDZ