Izolacja termiczna bagażnika

Technicznie o generacji ND / NDFL /RF

Moderatorzy: pirul, Moderatorzy

Awatar użytkownika
irekJ
Donator
Donator
Posty: 2657
Rejestracja: 25 mar 2014, 11:48
Model: ND
Wersja: Mocny Full
Lokalizacja: PL | CH | IT

25 lip 2023, 8:02

Ahoj,

Kojarzę, że temat się przewijał, ale nie potrafię odkopać i zweryfikować czy ma zastosowanie w ND.
Orientuje się ktoś czy położenie maty termoizolacyjnej na podłogę bagażnika w ND jakoś realnie wpływa na obniżenie temperatury w bagażniku?
Wiadomo, że podłoga dość mocno się nagrzewa od tłumika. Pytanie, czy ta mata jest w stanie faktycznie coś pomóc?

Myślę o czymś takim z allegro:
https://allegro.pl/oferta/mata-pianka-t ... 2051929394
mutra
Donator
Donator
Posty: 3686
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

25 lip 2023, 8:17

Logicznie było by to nakleić od strony tłumika. Tam jest sporo miejsca między blachą podłogi a osłoną termiczną
Awatar użytkownika
irekJ
Donator
Donator
Posty: 2657
Rejestracja: 25 mar 2014, 11:48
Model: ND
Wersja: Mocny Full
Lokalizacja: PL | CH | IT

25 lip 2023, 8:31

W moich obecnych warunkach garażowych nie do ogarnięcia, może kiedyś przy wymianie tłumika. W sumie można i od strony bagażnika i w środku wnętrza.
Choć mnie bardziej zastanawia czy w perspektywie trasy 8h takie maty cokolwiek dają, czy np po 4h łapią temperaturę "roboczą" i bagażnik jest nagrzany tak czy inaczej?
Awatar użytkownika
pistenbully
Donator
Donator
Posty: 2113
Rejestracja: 01 sie 2017, 13:49
Model: NB
Wersja: 10th Anniversary
Lokalizacja: Gdańsk

25 lip 2023, 9:22

Mutra ma dużo racji. Klejenie tego od wewnątrz kabiny da efekt raczej wygłuszający. Zacna lambda tego materiału w połączeniu z umiarkowana grubością warstwy da dokładnie umiarkowany efekt termoizolacyjny.
Pod tym względem skuteczniejsze będzie zaizolowanie karoserii od zewnątrz - istotnym walorem będzie odbicie przez tę folię. Tylko, żeby tłumik nie zaczął się przegrzewać ;)
Mydelniczka 10th Anniversary Edition
Rabarbar….....'15 ND Soft Top
Awatar użytkownika
niezalogowany
Posty: 255
Rejestracja: 17 lut 2021, 20:40
Model: NC
Wersja: szybki ponton
Lokalizacja: Wrocław

25 lip 2023, 18:32

Ja izolowałem tłumik od góry, mata ceramiczna 10mm + blacha nierdzewna (ta taka do izolacji wydechów) przyspawane do puchy tłumika od góry. Zadziałało to naprawdę dobrze, pomimo tego, że mój tłumik potrafił nagrzewać się do 300 stopni C po zaizolowaniu kolektora i midpipe'a :diablo:
ODPOWIEDZ