Katalizator do wymiany PO421

Technicznie o generacji ND / NDFL /RF

Moderatorzy: pirul, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Adam_F
Donator
Donator
Posty: 785
Rejestracja: 08 sie 2013, 21:13
Model: ND
Wersja: SkyPASSION
Lokalizacja: Pyrlandia

02 kwie 2022, 8:21

Witam tak jak w temacie jakiś czas temu zapalił mi się check engin podjechałem do lokalnego mechanika podpięliśmy pod kompa błąd PO421 nie dojrzewający się katalizator.
Umówiłem się do aso bo i tak zbliżała się wymiana oleju.
Panowie potwierdzili katalizator do wymiany podobno jakas jego część się rozpadła widać przez jakiś otwór " rewizyjny" Nowy kat 7800 zł :kciuk:
Chciałem i tak kupić końcowy wydech z ultra z klapami
Co robić dalej aby nie wywalało błędu i było okej?
Gwarancja niestety już mi się skończyła
7 lat z nd :kciuk:
Było : nbfl 1.8 , nbfl 1.6 , nc 2.0
Jest : ND :)
bjorm
Donator
Donator
Posty: 3663
Rejestracja: 13 lis 2013, 14:16
Model: ND
Lokalizacja: NO/PL

02 kwie 2022, 9:01

Wytnij go wpizdiet, im szybciej tym lepiej dla silnika.
マツダ恋人 || ND 1.5 + NC 2.0 + NC 2.0T ||
Kiedyś: NC 2.5 FM + 20th A + 1.8 || NBFL Mem + Mem || będzie: ... RX-9 Genesis ||
Awatar użytkownika
Alex
Donator
Donator
Posty: 4565
Rejestracja: 29 cze 2013, 20:25
Model: NC
Wersja: Niseko
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

02 kwie 2022, 9:24

P0421 to nie tyle nie dogrzewanie katalizatora tylko niedostateczna wydajnosc katalizatora. Chodzi o ten w kolektorze wydechowym, któego sprawność jest badana na podstawie sygnału z drugiej sondy lambda

najtańszą opcją by zgasić check-engine jest zamontowanie drugiej sondy na tulejce (nazywanej szumnie "emulatorem") by zmienić jej wskazania na tyle by ECU uznało że jest ok. Tulejki są różnego rodzaju, proste, kątowe. zwykłe z otworem, z otworem regulowanym a nawet takie z mikrokatalizatorem. Kwestia tego na ile ECU w danym aucie jest wybredne. Inną możliwością jest wpięcie odpowiedniego tłumika RC w obwód drugiej sondy, jest to podobna operacja tylko realizowana w inny sposób.

Pytanie jest jednak czy tego typu działania są w Twoim przypadku właściwe. Jeśli prawdą jest że katalizator uszkodził się mechanicznie to np. w NC zdarzało się że jego kawałeczki wskutek zjawisk falowych trafiały z powrotem do silnika, rysowały gładzie itd Czy może to wystąpić w ND nie wiem ale będąc właścicielem ND wolałbym nie sprawdzać. Pomyślałbym albo o wymianie samego wkladu katalizatora w kolektorze - na pewno da się dobrać zamiennik - albo o wymianie całego kolektora. Kolektorów do ND jest trochę, zarówno z katalizatorami lub bez. W drugim przypadku konieczny jest albo remap albo tulejka z mikrokatalizatorem by pozbyć się błędu P0421 bo przy braku kata jest on pewny jak w banku. Oczywiście remap w ND jest dobrem samym w sobie, przybywają KM/Nm i radość z jazdy ulega znaczącej poprawie z tego co ludzie wówią 8-)

W skrócie pomyśl co chcesz zrobić i co uzyskać. Połączenie wydechu z klapami plus kolektor plus remap wydaje się być zgraną opcją
pozdrawiam
Alex :-)
były: czarna NC L5 , czerwona NAfL 1.6/90+
jest: Niseko L5/RomDrop 8-)
A forum post should be like a skirt. Long enough to cover the subject material, but short enough to keep things interesting
Awatar użytkownika
wojteczekm16
Posty: 118
Rejestracja: 07 wrz 2017, 18:21
Model: ND RF
Wersja: SkyFreedom
Lokalizacja: Poznań

02 kwie 2022, 20:52

Ja bym polecił zgłoszenie się do MMRS i zamówienie kolektora. W pakiecie dostaniesz montaż i strojenie. Strojenie zawiera w sobie eliminację ewentualnej choinki na desce rozdzielczej :) Rozwiążesz problem, a przy okazji po latach zobaczysz jaka jest różnica w jeżdżeniu autem z seryjnym silnikiem, a autem po modyfikacji (sprawdzonej i w pełni bezpiecznej).
PS. Obstawiam, że z tego 7800 to ci zostanie na jeszcze inne rzeczy do porobienia...
Mazda mx-5 RF Machine Gray, 2017
viewtopic.php?f=22&t=27050&view=unread#unread
Awatar użytkownika
mydlo
Posty: 229
Rejestracja: 15 cze 2017, 23:36
Model: ND
Wersja: Skypassion
Lokalizacja: Bolesławiec/Poznań

05 kwie 2022, 18:38

Jakbyś chciał to mam oryginalny kolektor do oddania za ułamek tej ceny:)
Awatar użytkownika
Adam_F
Donator
Donator
Posty: 785
Rejestracja: 08 sie 2013, 21:13
Model: ND
Wersja: SkyPASSION
Lokalizacja: Pyrlandia

05 kwie 2022, 19:06

mydlo pisze:
05 kwie 2022, 18:38
Jakbyś chciał to mam oryginalny kolektor do oddania za ułamek tej ceny:)
Haha dzięki ale mmrs już coś spawa :kciuk:
Było : nbfl 1.8 , nbfl 1.6 , nc 2.0
Jest : ND :)
Awatar użytkownika
dudek_t
Posty: 424
Rejestracja: 20 kwie 2018, 7:31
Model: ND
Lokalizacja: Bielsk Podlaski

08 kwie 2022, 8:16

Adam_F pisze:
05 kwie 2022, 19:06
mydlo pisze:
05 kwie 2022, 18:38
Jakbyś chciał to mam oryginalny kolektor do oddania za ułamek tej ceny:)
Haha dzięki ale mmrs już coś spawa :kciuk:
Zdecydowanie najlepsze rozwiązanie :lol:
ODPOWIEDZ