[ND?] Myć albo nie myć...

Technicznie o generacji ND / NDFL /RF

Moderatorzy: pirul, Moderatorzy

Awatar użytkownika
TerminatorPi
Donator
Donator
Posty: 1607
Rejestracja: 23 cze 2017, 19:24
Model: ND RF
Wersja: SkyFreedom
Lokalizacja: Mała dziura pod dużą Warszawą ;-)

10 lip 2017, 20:25

Jako świeżo upieczony kierownik, wziąłem się za czytanie instrukcji obsługi (tak, niektórzy tak robią nawet jeszcze zanim wszystko inne zawiedzie ;-)). I trochę się zdziwiłem, że instrukcja obsługi do ND twierdzi, że nie należy myć samochodu na myjniach z myjkami ciśnieniowymi. I teraz pytanie się nasuwa - dlaczego? I na ile rzeczywiście się tą przestrogą przejmować.
Czy chodzi o to, że współczesne lakiery są na tyle miękkie, że woda pod ciśnieniem ma szansę uszkodzić? Czy o jeszcze coś innego? I pytanie czy to się tyczy tylko ND (wcześniej producent nie był taki ostrożny), czy taki zapis był "od zawsze", a wszyscy i tak jeżdżą na myjnie ciśnieniowe?
Dyzia Bo czerwone są najszybsze
Tylko kierowca jest zielony :-D
Koza team member!
mutra
Donator
Donator
Posty: 3676
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

10 lip 2017, 21:32

TerminatorPi pisze:Jako świeżo upieczony kierownik, wziąłem się za czytanie instrukcji obsługi (tak, niektórzy tak robią nawet jeszcze zanim wszystko inne zawiedzie ;-)). I trochę się zdziwiłem, że instrukcja obsługi do ND twierdzi, że nie należy myć samochodu na myjniach z myjkami ciśnieniowymi. I teraz pytanie się nasuwa - dlaczego? I na ile rzeczywiście się tą przestrogą przejmować.
Czy chodzi o to, że współczesne lakiery są na tyle miękkie, że woda pod ciśnieniem ma szansę uszkodzić? Czy o jeszcze coś innego? I pytanie czy to się tyczy tylko ND (wcześniej producent nie był taki ostrożny), czy taki zapis był "od zawsze", a wszyscy i tak jeżdżą na myjnie ciśnieniowe?


dach i uszczelki są wrażliwe na wode pod wysokim cisnieniem (czyli takim z przemysłowej myjki a nie z domowego karchera)
Awatar użytkownika
Zbychersky
Donator
Donator
Posty: 723
Rejestracja: 09 maja 2016, 8:50
Model: ND
Lokalizacja: Kobiór

11 lip 2017, 7:12

Myjką ciśnieniową zawsze można coś uszkodzić, trzeba po prostu używać tego z głową a nic się nie stanie. A co do lakieru to Mazda ma jeden z gorszych, odpryski i zarysowania powstają na potęgę.
Awatar użytkownika
TerminatorPi
Donator
Donator
Posty: 1607
Rejestracja: 23 cze 2017, 19:24
Model: ND RF
Wersja: SkyFreedom
Lokalizacja: Mała dziura pod dużą Warszawą ;-)

11 lip 2017, 8:40

No właśnie. Ja wiem, że ciśnieniowa jest ciśnieniowa i co się z tym wiąże, ale np. w instrukcji do Passerati wprost piszą, żeby uważać na uszczelki, opony itd. A tu mam ogólnie "nie myć myjką" i już. I trochę się spłoszyłem.
Wnioskuję zatem, że RF-kę względnie bezstresowo (ze szczególną uwagą na uszczelki dachu) można delikatnie na takiej umyć?
Dyzia Bo czerwone są najszybsze
Tylko kierowca jest zielony :-D
Koza team member!
Awatar użytkownika
Zbychersky
Donator
Donator
Posty: 723
Rejestracja: 09 maja 2016, 8:50
Model: ND
Lokalizacja: Kobiór

11 lip 2017, 9:10

Myślę, że tak, ja swoją parę razy na wakacjach tak myłem i nic jej nie było :)
mutra
Donator
Donator
Posty: 3676
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

11 lip 2017, 9:17

TerminatorPi pisze:No właśnie. Ja wiem, że ciśnieniowa jest ciśnieniowa i co się z tym wiąże, ale np. w instrukcji do Passerati wprost piszą, żeby uważać na uszczelki, opony itd. A tu mam ogólnie "nie myć myjką" i już. I trochę się spłoszyłem.
Wnioskuję zatem, że RF-kę względnie bezstresowo (ze szczególną uwagą na uszczelki dachu) można delikatnie na takiej umyć?

teoretycznie nie powinno sie myc cisnieniowo auta które jest brudne :mrgreen:
Teoria jest taka, że woda pod cisnieniem wciska nieorganiczne zabrudzenia (piasek) w lakier powodując mikro rysy. Więc albo najpierw trzeba by auto spłukac niskim cisnieniem albo użyć pianownicy żeby wstępnie oddzielić zanieczyszczenia od karoserii.

tyle teorii :mrgreen:
Awatar użytkownika
HDM
Posty: 183
Rejestracja: 01 cze 2015, 8:57
Model: NC FL
Wersja: 2.0
Lokalizacja: Leszno
Kontakt:

11 lip 2017, 10:18

Jesli myjka cisnieniowa na bezdotyku to tylko ostatni program - woda demineralizowana zeby spłukac lekkie zabrudzenia bez żadnego przykladania lancy blisko lakieru/uszczelek, pod warunkiem ze na lakierze siedzi wosk albo jakas ceramika. :)
Awatar użytkownika
TerminatorPi
Donator
Donator
Posty: 1607
Rejestracja: 23 cze 2017, 19:24
Model: ND RF
Wersja: SkyFreedom
Lokalizacja: Mała dziura pod dużą Warszawą ;-)

11 lip 2017, 10:42

Ehhh... Nie miał człowiek kłopotu, kupił sobie samochód ;-)
Dobra, dzięki za wszystkie rady. Przemyślę, przetrawię i coś pewnie i tak zepsuję na własną rękę :-D
Dyzia Bo czerwone są najszybsze
Tylko kierowca jest zielony :-D
Koza team member!
Awatar użytkownika
Hookie
Donator
Donator
Posty: 3402
Rejestracja: 01 gru 2011, 19:22
Model: NB FL
Wersja: 1.8 Memories 2
Lokalizacja: Sosnowiec

11 lip 2017, 10:54

Jezu, Panowie, a ja swoją zawsze przez 5 programów na bezdotyku BP przepuszczam. :D Teraz będę się bał myć auta. :? :lol:
2011-12: NB 1.8 '98 10th Anni 2260 - Miatulka
2013: NA 1.6 '90 - Babcia
2015 - 2017: NBfl 1.6 '04 - Furia
2019: NBfl 1.8 '01 - Hejka 2.0
2018 - 2022: ND 2.0 '16 Club - Kocur
Maj 2022: - obecnie: NBfl 1.8 '03 - Żaba
ODPOWIEDZ