[nc] Brak oświetlenia wnętrza

Technikalia dotyczące generacji NC / NCFL1 / NCFL1

Moderatorzy: pirul, Moderatorzy

Jary
Posty: 36
Rejestracja: 31 paź 2022, 19:45
Model: NC FL
Lokalizacja: DE

15 cze 2023, 16:10

Hej, zrobiłem zwarcie podczas wymiany żarówki podsufitki :bang:
Spalił się bezpiecznik nr 5 pod maską. Po wymianie na nowy, wróciło otwieranie bagażnika i oświetlenie wnętrza, ale… lampka działa tylko podczas otwarcia drzwi pasażera i jak przesunę przełącznik na oświetlenie ciągłe.
Nie swieci się także oświetlenie stacyjki.
Nie pamietam jednak, czy mam w aucie brzęczyk włączonych świateł mijania po otwarciu drzwi kierowcy no ale on też nie działa :)

Podczas zwarcia czułem smrodek jakby spalonej elektroniki. Myślałem, że to ona w lampce się sfajczyła, ale po jej demontażu żadnej elektroniki w niej nie ma.
Gdzie szukać przyczyny ?

Btw. za co odpowiada bezpiecznik nr 5 w nogach kierowcy? (jest opisany jako illumi - oświetlenie) - ten jest sprawny.
Jary
Posty: 36
Rejestracja: 31 paź 2022, 19:45
Model: NC FL
Lokalizacja: DE

19 cze 2023, 21:07

Hej, napiszcie proszę, czy nc ma sygnał dźwiękowy zapalonych świateł po otwarciu drzwi kierowcy gdzie znajduje się brzęczyk niezapietych pasów?
Awatar użytkownika
luki_92_92
Donator
Donator
Posty: 1056
Rejestracja: 27 wrz 2014, 23:09
Model: NC
Wersja: PRHT '08 2.5
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

19 cze 2023, 22:49

Sygnał dźwiękowy jest, natomiast nie wiem gdzie zlokalizowany jest brzęczyk
Obrazek
Awatar użytkownika
Alex
Donator
Donator
Posty: 4595
Rejestracja: 29 cze 2013, 20:25
Model: NC
Wersja: Niseko
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

20 cze 2023, 6:06

w zegarach

Ostatnio zmieniony 20 cze 2023, 6:06 przez Alex, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrawiam
Alex :-)
były: czarna NC L5 , czerwona NAfL 1.6/90+
jest: Niseko L5/RomDrop 8-) 182HP/242Nm 8-)
A forum post should be like a skirt. Long enough to cover the subject material, but short enough to keep things interesting
Jary
Posty: 36
Rejestracja: 31 paź 2022, 19:45
Model: NC FL
Lokalizacja: DE

20 cze 2023, 6:34

Faktycznie, znalazłem schematy elektryczne i przewody z lampki prowadzą do zegarów.
Awatar użytkownika
Alex
Donator
Donator
Posty: 4595
Rejestracja: 29 cze 2013, 20:25
Model: NC
Wersja: Niseko
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

20 cze 2023, 7:54

Zgadza się, regulator oświetlenia wnętrza także jest w zegarach. Zapewne spaliłes tylko tranzystor na jego wyjściu.

Na zdjęciu zegary z anglika. Czarne okrągłe mniej więcej pośrodku to brzęczyk. Po prawej stronie obok białego złącza 2x6 pin jest tranzystor z opisem K2926. Zobacz czy u ciebie to podobnie wygląda i czy są sledy spalenizny w tej okolicy.

tranzystor 2SK2926. N-mosfet w obudowie DPAK-2 sterowany z poziomów logiki 5V (napięcie progowe bramki 1.5-2.5v). Nie powinno być problemów ze znalezieniem zamiennika ani wymiana.


Nie pekaj, też coś podobnego odwaliłem kiedyś modyfikując oświetlenie w Subaru. Udało się naprawić analogicznie.

Obrazek



Obrazek

Nóżka z opisem J3 1E to źródło tranzystora S, podłączone do masy GND auta, pin 1A na złączu.

Środkowa nóżka ta obcięta oraz metalowa obudowa przy napisie k2926 to dren D, podłączony do pinuu 1F na którym jest wyjście na żaróweczki oswietlenia


pozdrawiam
Alex :-)
były: czarna NC L5 , czerwona NAfL 1.6/90+
jest: Niseko L5/RomDrop 8-) 182HP/242Nm 8-)
A forum post should be like a skirt. Long enough to cover the subject material, but short enough to keep things interesting
Jary
Posty: 36
Rejestracja: 31 paź 2022, 19:45
Model: NC FL
Lokalizacja: DE

20 cze 2023, 14:48

Dziękuje Alex za odpowiedz. Wyciągnąłem zegary, bo myślałem ze tam faktycznie coś się zjarało, ale wg mnie wszystko wyglada w porządku. Ten tranzystor o którym pisałeś, nie wydaje się być uszkodzony. Nic nigdzie nie śmierdzi spalenizną.
Ewentualnie podpowiedz laikowi jak sprawdzić ten tranzystor? Miernik mam :)
Załączniki
IMG_8420.jpeg
IMG_8420.jpeg (2.72 MiB) Przejrzano 1514 razy
Awatar użytkownika
Alex
Donator
Donator
Posty: 4595
Rejestracja: 29 cze 2013, 20:25
Model: NC
Wersja: Niseko
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

20 cze 2023, 16:13

Sprawdź czy jest zwarcie z S tranzystora na mase - pin 1A (lewy górny na twoim zdjęciu) i czy jest przejście (zwarcie) z D na 1F (prawy rząd pinów, 3 od góry). Powinny być oba zwarcia, natomiast zwarcia z 1A na 1F nie powinno być

Sterowanie tranzystorem trzeba by zmierzyć napięcie na bramce G (powinna być fala prostokątna ale nie wiem o jakiej częstotliwości) ale to niewygodne w aucie.


Jeśli tu jest ok to może jednak brak +12V na lampkach?


pozdrawiam
Alex :-)
były: czarna NC L5 , czerwona NAfL 1.6/90+
jest: Niseko L5/RomDrop 8-) 182HP/242Nm 8-)
A forum post should be like a skirt. Long enough to cover the subject material, but short enough to keep things interesting
Jary
Posty: 36
Rejestracja: 31 paź 2022, 19:45
Model: NC FL
Lokalizacja: DE

20 cze 2023, 19:25

Sprawdziłem:

zwarcie z S tranzystora na mase - pin 1A - jest
przejście (zwarcie) z D na 1F - jest
zwarcia z 1A na 1F - brak

To może lampka uszkodzona? Wyciągam ją.

Btw. Podpowiedz proszę skąd wiesz, który pin na złączu to 1A, 1F itd, są przecież nieopisane :)
Możliwe jest wyłączenie brzęczyka niezapietych pasów?
Awatar użytkownika
Alex
Donator
Donator
Posty: 4595
Rejestracja: 29 cze 2013, 20:25
Model: NC
Wersja: Niseko
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

20 cze 2023, 20:26

Z dokumentacji która ściągnąłem kiedyś ze strony ncmiataservicemanual.com teraz jest poprzez webarchive

Oświetlenie to nie tylko lampka ale też przyciski w kabinie, na panelu kierownicy itd. Ich podświetlenie działa czy nie?

Brzęczyk pasów da się wyłączyć forscanem

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

pozdrawiam
Alex :-)
były: czarna NC L5 , czerwona NAfL 1.6/90+
jest: Niseko L5/RomDrop 8-) 182HP/242Nm 8-)
A forum post should be like a skirt. Long enough to cover the subject material, but short enough to keep things interesting
Jary
Posty: 36
Rejestracja: 31 paź 2022, 19:45
Model: NC FL
Lokalizacja: DE

21 cze 2023, 10:17

Podświetlenie na kierownicy i radiu działa.

Reasumując:
Nie zamknę centralnego z pilota jak drzwi kierowcy są otwarte,
nie działa lampka podsufitki kiedy drzwi kierowcy są otwarte,
nie działa podświetlenie stacyjki,
nie działa brzęczyk kluczyka w stacyjce i włączonych świateł po otwarciu drzwi kierowcy,
nie pokazuje się ikonka otwartych drzwi na zegarach, kiedy otwarte są drzwi kierowcy.
Awatar użytkownika
Alex
Donator
Donator
Posty: 4595
Rejestracja: 29 cze 2013, 20:25
Model: NC
Wersja: Niseko
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

22 cze 2023, 7:29

sciagnij sobie schematy i poanalizuj gdzie jest problem

viewtopic.php?f=72&t=32955&p=541303&hil ... ta#p541303

zegary rozumiem ogladales i upalonych elementow/sciezek nie widac?

Nie jestem pewien czy u ciebie upalone jest coś w instalacji czy w zegarach.
pozdrawiam
Alex :-)
były: czarna NC L5 , czerwona NAfL 1.6/90+
jest: Niseko L5/RomDrop 8-) 182HP/242Nm 8-)
A forum post should be like a skirt. Long enough to cover the subject material, but short enough to keep things interesting
Awatar użytkownika
luki_92_92
Donator
Donator
Posty: 1056
Rejestracja: 27 wrz 2014, 23:09
Model: NC
Wersja: PRHT '08 2.5
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

22 cze 2023, 21:12

Jary pisze:
21 cze 2023, 10:17
Podświetlenie na kierownicy i radiu działa.

Reasumując:
Nie zamknę centralnego z pilota jak drzwi kierowcy są otwarte,
nie działa lampka podsufitki kiedy drzwi kierowcy są otwarte,
nie działa podświetlenie stacyjki,
nie działa brzęczyk kluczyka w stacyjce i włączonych świateł po otwarciu drzwi kierowcy,
nie pokazuje się ikonka otwartych drzwi na zegarach, kiedy otwarte są drzwi kierowcy.
Ja bym sprawdził krańcówkę w drzwiach kierowcy i przewód od niej - skoro nie reaguje na nic, co powinno się dziać po otwarciu drzwi kierowcy, to tak jakby auto nie wykrywało ich otwarcia :)
Obrazek
Jary
Posty: 36
Rejestracja: 31 paź 2022, 19:45
Model: NC FL
Lokalizacja: DE

22 cze 2023, 22:55

Sprawdzałem i przejście od krańcówki do złącza przy zegarach jest. Pisałem wyżej, że nie zamknę auta kiedy drzwi kierowcy są otwarte. Także reaguje.
Kurczę, nie mam z kim podmienić zegarów :)

Ciekawostka, kiedy spalił się bezpiecznik nr 5 pod maską, zegary przeszły w tryb „awaryjny” i za każdym przekręceniem kluczyka w stacyjce, wszystkie wykonywały obrót do pozycji końcowej i z powrotem.
Może da się taką opcje na stałe uruchomić Forscanem? :D
Awatar użytkownika
Alex
Donator
Donator
Posty: 4595
Rejestracja: 29 cze 2013, 20:25
Model: NC
Wersja: Niseko
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

23 cze 2023, 8:24

Zawsze możesz kupić zegary choćby od angola, do testów powinno wystarczyć. Jeśli będziesz miał zamiar uruchomić silnik konieczne programowanie immo forscanem. Ew immo bypass w ECU jeśli masz Tactrix Openport

Procedura powitalna zegarów byłaby fajna ale nie ma w forscanie takiego przelacznika.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

pozdrawiam
Alex :-)
były: czarna NC L5 , czerwona NAfL 1.6/90+
jest: Niseko L5/RomDrop 8-) 182HP/242Nm 8-)
A forum post should be like a skirt. Long enough to cover the subject material, but short enough to keep things interesting
ODPOWIEDZ