Rezonuje dach

Technikalia dotyczące generacji NC / NCFL1 / NCFL1

Moderatorzy: pirul, Moderatorzy

Awatar użytkownika
waran
Donator
Donator
Posty: 735
Rejestracja: 04 lut 2017, 10:47
Model: NC FL
Wersja: Sport
Lokalizacja: Warszawa

27 mar 2022, 21:17

Serwus! Taka drobna, ale nieco irytująca rzecz - po zmianie wydechu na Cobalta przy zamkniętym dachu (soft top) po rozgrzaniu się wydechu zaczyna coś brzęczeć i rezonować gdzieś z tyłu dachu - spotkał się ktoś z podobnym problemem?
Ubi bene, ibi patria
bjorm
Donator
Donator
Posty: 3670
Rejestracja: 13 lis 2013, 14:16
Model: ND
Lokalizacja: NO/PL

27 mar 2022, 21:22

Nie wiem czy to te same odczucia ale z ST tez mam jakies dziwne metaliczne swiszczenia z tylu auta. Nie wiem co to jest.
Mam jakis custom wydech ale nie wiem co to za marka. Nie znalazlem zadnych danych.
マツダ恋人 || ND 1.5 + NC 2.0 + NC 2.0T ||
Kiedyś: NC 2.5 FM + 20th A + 1.8 || NBFL Mem + Mem || będzie: ... RX-9 Genesis ||
Awatar użytkownika
waran
Donator
Donator
Posty: 735
Rejestracja: 04 lut 2017, 10:47
Model: NC FL
Wersja: Sport
Lokalizacja: Warszawa

27 mar 2022, 21:43

To jest ewidentne rezonowanie, szczególnie gdy odpuszczam gaz albo na niższych obrotach...
Ubi bene, ibi patria
rac000n
Posty: 155
Rejestracja: 23 paź 2020, 13:23
Model: NC
Wersja: 2.0
Lokalizacja: WWW

27 mar 2022, 22:13

Rozwiązaniem Waszych problemów jest to:

Obrazek

NC ma taką śmieszną przypadłość, że po zmianie końcowego na inny, albo po innego rodzaju ingerencjach w seryjny układ wydechowy buda inaczej wibruje, co za tym idzie plastiki we wnętrzu też inaczej się telepią. Rozwiązaniem tego problemu jest otulenie taką pianką łączenia plastikowej "wanny" za fotelami. Gość opisuje to tutaj:

https://www.youtube.com/watch?v=CHSvdH1 ... Ua&index=6

Ewentualnie, drugim źródłem takich dźwięków może być jedna podpórka tylnej plastikowej grodzi (miejsce, gdzie ten duży plastikowy element wspiera się o budę) o ile się nie mylę, to tam plastik bezpośrednio styka się z karoserią, a podklejenie tego pianką pomaga. Też jest to znany problem.
Awatar użytkownika
Krzych
Donator
Donator
Posty: 492
Rejestracja: 25 sty 2016, 14:38
Model: NC
Wersja: NC 2.5 + NA 1.8vvt
Lokalizacja: Gorlice/Małopolska

27 mar 2022, 22:32

waran pisze:Serwus! Taka drobna, ale nieco irytująca rzecz - po zmianie wydechu na Cobalta przy zamkniętym dachu (soft top) po rozgrzaniu się wydechu zaczyna coś brzęczeć i rezonować gdzieś z tyłu dachu - spotkał się ktoś z podobnym problemem?
Ten sam efekt u mnie się pojawił po wymianie tłumika końcowego na cobalta. Wydech w pewnym (wąskim) przedziale obrotów powodował denerwujące dźwięki wewnątrz kabiny podczas jazdy z zamkniętym dachem.
Winowajcą okazały się plastiki, o których wspomniał wyżej rac000n.
Jeśli chcesz się upewnić, połóż coś na tej "półce" pod tylną szybą podczas jazdy z zamkniętym dachem, obciążone plastiki powinny przestać rezonować (przy top down obciąża je złożony dach)
Awatar użytkownika
waran
Donator
Donator
Posty: 735
Rejestracja: 04 lut 2017, 10:47
Model: NC FL
Wersja: Sport
Lokalizacja: Warszawa

28 mar 2022, 14:38

Dziękuję za info Panowie!
Ubi bene, ibi patria
ODPOWIEDZ