Wzmacniacz Bose, brak dźwięku

Technikalia dotyczące generacji NC / NCFL1 / NCFL1

Moderatorzy: pirul, Moderatorzy

lm-
Donator
Donator
Posty: 136
Rejestracja: 08 cze 2020, 22:26
Model: NC
Wersja: Sport 2.0
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

09 maja 2024, 11:08

Hej,

Ostatnio (znowu) padł mi wzmacniacz Bose. W sensie nie ma żadnego dźwięku z niego, nic.

Sprawdzałem napięcia na kostce i +12V stałego zasilania - jest. +12V na pinie "amplifier on" - jest, i znika gdy wyłączam stacyjkę. Tylko co wiedziałem co pomierzyć :ryjezesmiechu:. Sprawdzałem na fabrycznym radio i nowym co sobie zainstalowałem. No obu cisza, a jeszcze niedawno na obu grało.

Dziwnym jest, że to nie 1 problem. Już 2 razy, w losowych momentach (w tym raz, jak właściwie stałem!) wzmacniacz się po prostu wyłączył i nie będzie grać. Tak jak się wyłączył tak po jakimś czasie się sam załączył z powrotem.

Coś co mogę jeszcze sprawdzić? Bezpieczniki naturalnie całe.

Nie wiem... może czas po prostu wypieprzyć to wszytko co oryginalne w cholerę, przerobić instalację i podpiąć się bezpośrednio pod wzmacniacz z radia?
Awatar użytkownika
Alex
Donator
Donator
Posty: 4621
Rejestracja: 29 cze 2013, 20:25
Model: NC
Wersja: Niseko
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

09 maja 2024, 12:17

Problem najprawdopodobniej jest wewnątrz wzmacniacza. One są znane z tego że padają w sposób jaki opisales. W sumie ciekawy jestem co tam się dzieje ale nigdy w żadnej nc Bose nie miałem. Może jakieś zimne luty? W klubie rx8 pisali też coś o wymianie przekaźnika. Ale nie wiem czy to taki sam model wzmacniacza, pewnie nie.

Na allegro oglaszal się kiedyś typ który je naprawia.



powered by RomDrop :-D

pozdrawiam
Alex :-)
były: czarna NC 2.5 RomDrop , czerwona NAfL 1.6/90+
jest: Niseko 2.5/RomDrop 8-) 182HP/242Nm 8-)
A forum post should be like a skirt. Long enough to cover the subject material, but short enough to keep things interesting
lm-
Donator
Donator
Posty: 136
Rejestracja: 08 cze 2020, 22:26
Model: NC
Wersja: Sport 2.0
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

09 maja 2024, 12:49

Dobra, ta teoria z zimnymi lutami mi się spodobała, a 300zł za naprawę to średni mi się widzi.

Rozkręciłem, popatrzyłem, ale zimnych lutów nie stwierdziłem. Za to zmierzyłem tę płytkę długim i twardym spojrzeniem.

Skręciłem....

Działa.....

Ok, nie wytnę go na razie XD
lm-
Donator
Donator
Posty: 136
Rejestracja: 08 cze 2020, 22:26
Model: NC
Wersja: Sport 2.0
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

24 maja 2024, 14:59

Problem wrócił generalnie dość szybko. Ale i sposób "naprawy" wydaje się być też ogarnięty. Znowu wdarłem wszystko odpinając od zasilania i po ponownym podłączeniu działało. Czyli coś jakby się tam wiesza. Końcówki generalnie były ciepłe przed odłączeniem, więc coś jakby tam pracowało. Jak problem wróci będę musiał jeszcze spróbować odpiąć bezpiecznik od wzmacniacza i zaobserwować czy to tylko o zasilanie chodzi czy może też o jakieś inne piny. Może w jakiś sposób pin "AMP ENABLE" się wiesza?

Szkoda tylko, że nie mam sposobu na powtórzenie problemu od tak o.
Awatar użytkownika
Alex
Donator
Donator
Posty: 4621
Rejestracja: 29 cze 2013, 20:25
Model: NC
Wersja: Niseko
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

24 maja 2024, 15:30

Kolejny z typowych problemów w elektronice to kondensatory elektrolityczne. Może warto je powymieniać? Kwestia ile ich tam jest, zwłaszcza mniejszych

powered by RomDrop :-D

pozdrawiam
Alex :-)
były: czarna NC 2.5 RomDrop , czerwona NAfL 1.6/90+
jest: Niseko 2.5/RomDrop 8-) 182HP/242Nm 8-)
A forum post should be like a skirt. Long enough to cover the subject material, but short enough to keep things interesting
ODPOWIEDZ