Tylna szyba z NB do NA

Dział wnikający w techniczne niuanse generacji NA i NB

Moderatorzy: pirul, Moderatorzy

Bunio
Posty: 7
Rejestracja: 23 paź 2006, 8:46
Model: NA
Lokalizacja: Kraków

29 maja 2007, 14:13

Witam serdecznie Szanowne Forum !

Od kilku miesięcy jestem szczęśliwym posiadaczem Mazdy MX-5.
Od tego czasu śledzę uważnie wszystkie zapisy na forum, ale
nie natknąłem się na rozwiązanie problemu, który mnie aktualnie nurtuje.
Mianowicie:
Jak sensownie wykorzystać szklaną, tylną szybę z modelu NB (2001)
do zadaszenia samochodu model NA (1995). Może ktoś "przerabiał" taki temat?
Będę wdzieczny za wszelkie sugestie.
Dziękuję i pozdrawiam!

Bunio
Ostatnio zmieniony 29 maja 2007, 18:59 przez Bunio, łącznie zmieniany 1 raz.
pitbull2000
Posty: 191
Rejestracja: 21 sty 2007, 21:08

29 maja 2007, 16:54

Jeżeli masz szybę szklaną z całym materiałem odpruwasz tylko mocowania tego materiału od dachu(w którym siedzi miękka szyba) i zakładasz szybę szklaną z materiałem, suwak jest ten sam, w kilka godzin sobie poradzisz.
Bunio
Posty: 7
Rejestracja: 23 paź 2006, 8:46
Model: NA
Lokalizacja: Kraków

29 maja 2007, 18:57

Dzięki PitBull2000!
Ale sprawa nie jest, aż tak prosta. Być może wprowadziłem zamieszanie pisząc, że szyba jest od NB. Sprzedjący na Allegro określił ją jako "szyba od Mazdy MX-5 rok 2001".
Nie miałem okazji przyjżeć się konstrukcji dachu w innej MX-5 niż NA, więc nie mam pojęcia
jakie są sposoby mocowania tylnej szyby szklanej. Twoja wypowiedż sugeruje, że przynajmniej jeden ze sposobów mocowania jest podobny do mocowania szyby z plastiku czyli na zamek błyskawiczny. Takie rozwiązanie wymaga chyba odpięcia szyby przed złożeniem dachu, a gdzieś czytałem, że takiej szyby odpinać nie trzeba. Moja szyba jest elementem sporego kawałka materiału ( taka grubsza cerata ) i nie ma tam żadnego zamka. Około 15 cm poniżej dolnej krawędzi w materiale jest tunelik, w którym tkwi plastikowa listwa wzmacniająca z otworami na śruby. Po obu stronach bocznych są fragmenty materiału układające się w rodzaj labiryntowych fałd ze śladami gąbki. Krawędzie boczne są wzmocnione i mają po dwa, około 1 cm średnicy, otwory, Ponad górną krawędzia okna jest jeszcze spory kawał materiału stanowiącego kiedyś poszycie dachu ? W tym fragmencie "cerata" ma dodatkową warstwę z materiału. Krawędzie boczne tego dachu i ten fragment, który tworzy "słupek tylny" są obcięte. Szyba jest dość cienka, rozmiarami zbliżona do plastliku z NA ( trochę niższa ) i jest, sądząc po napisach, produkcji japońskiej.
Pozdrawiam !
Bunio
pitbull2000
Posty: 191
Rejestracja: 21 sty 2007, 21:08

29 maja 2007, 19:56

O cholera, ale bzdurę powiedziałem :lol:
Szyba w NB jest na stałe:
[URL=http://allegro.pl/item194418403_mazda_mx5_2001_cabrio_szyba_tyl.html]Szyba NB[/URL]
Jest wszyta w taki sprytny sposób, że sama się chowa, materiał jest doszyty do poszycia całego dachu, poszycie zachodzi trochę na materiał wokół szyby, między nimi jest coś jakby gumowa uszczelka.
Bunio
Posty: 7
Rejestracja: 23 paź 2006, 8:46
Model: NA
Lokalizacja: Kraków

29 maja 2007, 20:22

Witam ponownie !
Zamieszczony link do aukcji Allegro przedstawia moją szybę. Pytanie jak ją adaptować do NA pozostaje otwarte. Można wedle Twojej sugestii wymontować tylny fragment dachu z NA
i korzystając z takiego wzorca uszyć analogiczny element z materiału będącego wokól szyby szklanej. Czy to się będzie dało odpinać i kłaść na półkę ( mam tam taką belkę usztywniającą ) ? Może po odpięciu zamka cofnie się na tyle, że się zmieści. A jak to jest zrobione w NB. Jak rozumiem dach składa się dalej z 2-ch elementów. Tylny w dolnej krawędzi jest mocowany tak jak w NA. Boki są uszczelniane przez labiryntowe fałdy i uszczelki, a góra ? Trzyma się któregoś z środkowych pałąków? Do czego służą te otwory w bocznych krawędziach. Ilość i położenie pałąków jest taka sama? Może jakimś cudem da się powielić sprytne rozwiązanie z NB?
Pozdr
Bunio
Awatar użytkownika
Konrad
Posty: 516
Rejestracja: 23 mar 2006, 10:39
Model: NA
Wersja: BRG TAN
Lokalizacja: Boat City
Kontakt:

30 maja 2007, 20:39

Jako ciekawostkę podam, ze w 1998 roku były produkowane modele przejściowe z odpinaną szklaną szybą. Brzmi jak herezja, a jednak;) Jedyny taki egzemplarz jaki znam ma Jarek w Kaliszu. Nie mam pojęcia, czy dachy takie pojawiły się już w NA z 98 roku, czy tylko w pierwszych NB.
ALWAYS BLUE SKY !!!
2004-2019 1.6 NB '99 Bandit
2019- NA'92 BRG TAN
pitbull2000
Posty: 191
Rejestracja: 21 sty 2007, 21:08

30 maja 2007, 20:47

HA! A jednak dobrze mi się wydawało, też byłem o tym przekonany, tylko poszedłem zobaczyć taki jeden i okazało się że na stałe :razz:
Rad Mox
Posty: 273
Rejestracja: 25 sty 2007, 19:11
Lokalizacja: Boat City
Kontakt:

01 cze 2007, 7:30

niespecjalnie prosta operacja z tą szybą:

szyba szklana ma zupełnie inny rozmiar, konieczne będzie uszycie całej tylnej części , w aucie z odpinaną tylną szybę chyba do zrobienia, dodatkowo trzeba dodać dodatkowe taśmy , które podtrzymują tylną część , w przypadku szyby jest ona znacznie cięższa

chyba znacznie prostszym rozwiązaniem będzie jednak kupno całego dachu od NB i wymiana kompletnego poszycia
pozdrawiam
Radek

www.mx5.prv.pl
Miata Klub Polska
ODPOWIEDZ