ECU w NB NBfl naprawa, mody

zobaczymy co się uda zdziałać

Dział wnikający w techniczne niuanse generacji NA i NB

Moderatorzy: pirul, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Alex
Donator
Donator
Posty: 4566
Rejestracja: 29 cze 2013, 20:25
Model: NC
Wersja: Niseko
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

06 maja 2022, 14:32

Hej,

Pomyślałem że nikt dotąd chyba nie zajmował się ECU z NBkow. Może mi się uda coś zdziałać?

Pierwszy na stół idzie BP7P (1.8 vvt) który otrzymałem od Misharibo, dzięki Obrazek.

ECU było zalane, więc lekko nie będzie. Pierwsze zadanie - wylutowac gniazdo.

W środku m.in pamięć 29F200 w obudowie so-44 zawierająca program oraz druga pamiec tym razem szeregowa 93c56 z danymi immo

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 10 maja 2022, 11:29 przez Alex, łącznie zmieniany 2 razy.
pozdrawiam
Alex :-)
były: czarna NC L5 , czerwona NAfL 1.6/90+
jest: Niseko L5/RomDrop 8-)
A forum post should be like a skirt. Long enough to cover the subject material, but short enough to keep things interesting
Awatar użytkownika
Alex
Donator
Donator
Posty: 4566
Rejestracja: 29 cze 2013, 20:25
Model: NC
Wersja: Niseko
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

06 maja 2022, 20:00

gniazdo wylutowane - jak widać trzeba było to zrobić. Płytka do wyczyszczenia, zobaczymy jak bardzo zzarta i co trzeba doszukiwać. Gniazdo z brakującymi 3 pinami chyba trzeba będzie naprawić. Nie potrafię znaleźć żadnego taniego ECU Denso z innej Mazdy by miała takie same.

Obrazek

Jeśli ktoś ma jakieś inne uszkodzone ECU z NBka to chętnie przyjmę!

Bardzo przydalyby mi się też wtyczki! Chciałbym zrobić sobie instalacje do podłączenia ECU na stole podobna jak mam do NCka
pozdrawiam
Alex :-)
były: czarna NC L5 , czerwona NAfL 1.6/90+
jest: Niseko L5/RomDrop 8-)
A forum post should be like a skirt. Long enough to cover the subject material, but short enough to keep things interesting
Awatar użytkownika
Alex
Donator
Donator
Posty: 4566
Rejestracja: 29 cze 2013, 20:25
Model: NC
Wersja: Niseko
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

10 maja 2022, 8:44

Po czyszczeniu wyszlo się że płytka jest raczej do uratowania. Jedna przelotka uszkodzona, akurat po tej stronie druku że da się bez problemu dosztukowac połączenie kynarem.

Piny w gnieździe uzupełniłem (są wyciągalne, pobrałem ze szczątków jakiegoś starego ECU z 323), wyczyściłem na ile się dało i zakonserwowalem zestawem środków Kontakt 60 - WL - 61 Jeśli nic innego nie znajdę to wlutuje takie, powinno działać. Badanie multimetrem nie wykazało problemów z polaczeniem

Pogrzebałem trochę w dokumentacji i zrobiłem sobie rozpiskę pinów do 1.8 vvt i do przedliftowego 1.8. Nie mogę znaleźć dokumentacji do 1.6, ma ktoś?

Chyba czas na połączenie na pająka i pogawędkę za pomocą Forscana ObrazekObrazekObrazek

przy użyciu Tapatalka

pozdrawiam
Alex :-)
były: czarna NC L5 , czerwona NAfL 1.6/90+
jest: Niseko L5/RomDrop 8-)
A forum post should be like a skirt. Long enough to cover the subject material, but short enough to keep things interesting
Awatar użytkownika
Alex
Donator
Donator
Posty: 4566
Rejestracja: 29 cze 2013, 20:25
Model: NC
Wersja: Niseko
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

10 maja 2022, 10:41

Jak powiedział tak zrobił. Wygląda na to że coś żyje Obrazek

Obrazek
IMG20220510113925.jpg
IMG20220510113925.jpg (234.86 KiB) Przejrzano 342 razy
IMG20220510113934.jpg
IMG20220510113934.jpg (121.47 KiB) Przejrzano 342 razy
pozdrawiam
Alex :-)
były: czarna NC L5 , czerwona NAfL 1.6/90+
jest: Niseko L5/RomDrop 8-)
A forum post should be like a skirt. Long enough to cover the subject material, but short enough to keep things interesting
Awatar użytkownika
virage
Posty: 39
Rejestracja: 10 kwie 2017, 22:41
Model: NB
Lokalizacja: Kraków

10 maja 2022, 20:12

Kibicuję mocno, ja próbowałem przepisać klucz immo z przedlifta, do kompa z polifta, ale niestety nie odpaliła :D Może kwestia tego, że puszka immo też była innej "generacji"
Awatar użytkownika
Alex
Donator
Donator
Posty: 4566
Rejestracja: 29 cze 2013, 20:25
Model: NC
Wersja: Niseko
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

10 maja 2022, 20:53

żenienie różnych immo to chyba byl zbyt smialy pomysl ;) rozne generacje zarowno hardware jak i softu. W takich przypadkach najprosciej emulator immo

Na obecną chwilę nie mam zbytnio pomyslow na dalsze dzialania :lol: NBka brak, i raczej nie planuje. Z tym ECU chyba na razie skonczę tj. wlutuje złącze i go zmontuje. Może trafi się jakis NBFL do przetestowania na żywo, to wtedy zapodam mu immo-off. Na stole sprawdzilem mu kilka wejść, te których wysterowanie było proste (masa, +12V, rezystancja).

Fajnie byłoby odczytac EPROMy i pewnie to zrobię. Z 93C56 nie ma problemu ale z 29F200 gorzej. Podstawki SOP-44 (zarowno "zwykłe" jak i ZIF do programowania) trudno dostępne i drogawe, mało kto to produkuje.

Mając zewnętrzny EPROM możnaby pobawić się w modyfikacje jego zawartości. Ale by to miało sens trzeba by zdisasemblowac zawartosc ROMu. Niewiele jest w necie na ten tj. NBkowy temat, nie mam żadnego doswiadczenia w reverse-engineeringu poza tym że wiem że istnieje do tego IdaPRO

Zobaczymy


przypominam że gdyby ktos miał jakiś niepotrzebny złom (ECU, wtyczki, puszki immo) to przysyłajcie :twisted:
pozdrawiam
Alex :-)
były: czarna NC L5 , czerwona NAfL 1.6/90+
jest: Niseko L5/RomDrop 8-)
A forum post should be like a skirt. Long enough to cover the subject material, but short enough to keep things interesting
ODPOWIEDZ