Niebieski płyn chłodniczy Mazda MX5 [NB FL]

1.6 110KM

Dział wnikający w techniczne niuanse generacji NA i NB

Moderatorzy: pirul, Moderatorzy

Awatar użytkownika
RaiL
Posty: 5
Rejestracja: 06 lis 2021, 16:42
Model: NB FL
Lokalizacja: Wrocław

06 lis 2021, 17:03

Mam nieco za mało płynu chłodniczego i potrzebuję go dolać, i tutaj pojawia się problem, bo w aucie obecnie mam wlany niebieski płyn chłodniczy, a znalezione w necie info sugeruje że do NB FL 1.6 powinien być lany ten różowy/czerwony. Wiem że nie można ich mieszać, ale mam dylemat co teraz robić. Dolać jaki jest czy oddać auto do mechanika i wymienić płyn na właściwy? Zakładając że w całym układzie jest niebieski, chyba nie powinno być problemu(?), czy raczej konieczna jest wymiana na różowy. Czy może po prostu nie umiem szukać info w google i do tego silnika ma być lany niebieski i taki trzeba uzupełnić? :D
Awatar użytkownika
TofikGST
Posty: 219
Rejestracja: 17 gru 2018, 21:40
Model: NA
Wersja: Eunos Roadster 1.8
Lokalizacja: Jersey

07 lis 2021, 9:10

Wiesz tyle że niewiele wiesz :) Co ma kolor płynu do rzeczy ?? Jaki sobie producent doda barwnik taki ma kolor. Prestone jest na ten przykład jaskrawo żółty, no i co teraz ?? No i gdzie to użyć ? Z czym to zmieszać ? Tak wiele pytań tak mało odpowiedzi :)
Kupujesz dobry jakościowo płyn, chociaż teraz to zdecydowana większość jest dobra jakościowo, możesz np jakiś z dodatkami uszlachetniajacymi do chłodnic aluminiowych lejesz i tyle, kolor nie ma nic do rzeczy
Awatar użytkownika
RaiL
Posty: 5
Rejestracja: 06 lis 2021, 16:42
Model: NB FL
Lokalizacja: Wrocław

08 lis 2021, 6:50

TofikGST pisze:
07 lis 2021, 9:10
Wiesz tyle że niewiele wiesz :) Co ma kolor płynu do rzeczy ?? Jaki sobie producent doda barwnik taki ma kolor. Prestone jest na ten przykład jaskrawo żółty, no i co teraz ?? No i gdzie to użyć ? Z czym to zmieszać ? Tak wiele pytań tak mało odpowiedzi :)
Kupujesz dobry jakościowo płyn, chociaż teraz to zdecydowana większość jest dobra jakościowo, możesz np jakiś z dodatkami uszlachetniajacymi do chłodnic aluminiowych lejesz i tyle, kolor nie ma nic do rzeczy
Problem jest taki, że nie mam za bardzo potrzeby wymiany płynu, tylko delikatnej dolewki, i tu pojawia się problem, co tam dolać? Poleciłbyś tak na szybko jakiś, który by można było bez ryzyka zmieszać z tym co jest w układzie? Trochę się boję żeby nie zmieszać jakichś 2 które teoretycznie nie powinny być mieszane, czy to przesadna obawa?
polly
Posty: 203
Rejestracja: 22 wrz 2020, 20:38
Model: Inny
Lokalizacja: Kraków

08 lis 2021, 7:10

RaiL pisze:
TofikGST pisze:
07 lis 2021, 9:10
Wiesz tyle że niewiele wiesz :) Co ma kolor płynu do rzeczy ?? Jaki sobie producent doda barwnik taki ma kolor. Prestone jest na ten przykład jaskrawo żółty, no i co teraz ?? No i gdzie to użyć ? Z czym to zmieszać ? Tak wiele pytań tak mało odpowiedzi :)
Kupujesz dobry jakościowo płyn, chociaż teraz to zdecydowana większość jest dobra jakościowo, możesz np jakiś z dodatkami uszlachetniajacymi do chłodnic aluminiowych lejesz i tyle, kolor nie ma nic do rzeczy
Problem jest taki, że nie mam za bardzo potrzeby wymiany płynu, tylko delikatnej dolewki, i tu pojawia się problem, co tam dolać? Poleciłbyś tak na szybko jakiś, który by można było bez ryzyka zmieszać z tym co jest w układzie? Trochę się boję żeby nie zmieszać jakichś 2 które teoretycznie nie powinny być mieszane, czy to przesadna obawa?
To dolej wody destylowanej ;). No chyba, że jeździsz zimą, to może trochę utrudnić życie.
Awatar użytkownika
Lucas Z
Donator
Donator
Posty: 1915
Rejestracja: 12 sie 2013, 9:10
Model: NB FL
Wersja: Silver Blues
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

09 lis 2021, 14:32

Większość płynów jest mieszalna więc w czym problem ?
mutra
Donator
Donator
Posty: 3669
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

09 lis 2021, 18:50

Lucas Z pisze:
09 lis 2021, 14:32
Większość płynów jest mieszalna więc w czym problem ?
Większość ale nie wszystkie.

Sprawdź temp zamarzania płynu, jak nie jest strasznie niska to dolej wody i po kłopocie
wojteks
Posty: 969
Rejestracja: 05 maja 2012, 19:54
Model: NA
Lokalizacja: Podkarpackie

13 lis 2021, 15:31

Ile lat ma ten niebieski płyn? Jak więcej niż 5 to wymień cały ale wcześniej przepłukaj układ bo mieszanie kolorów powoduje nieestetyczny wygląd płynu (robi się bury, rdzawy czy tam jakiś jeszcze inny paskudny). Płukałbym wodą zdemineralizowaną aż będzie czysta i wlał odpowiednią ilość koncentratu dopełniając wodą zdemineralizowaną.

Najprostsza opcja to znaleźć niebieski płyn w motoryzacyjnym albo u kolegi na półce i taki dolać do niebieskiego.
ODPOWIEDZ