Czy zmieniać skrzynię?

Dział wnikający w techniczne niuanse generacji NA i NB

Moderatorzy: pirul, Moderatorzy

metalogy
Posty: 7
Rejestracja: 23 cze 2019, 19:24
Model: NB FL
Lokalizacja: Wlkp

03 lis 2021, 0:17

Cześć,
Z racji, że muszę wymienić sprzęgło, zastanawiam się, czy podmienić skrzynię biegów. W teorii moja działa, pewne kwestie budzą moje zastrzeżenia:

-rzeczy standardowe (czasami ciężko wchodzi wsteczny i nie wchodzi trójka - tutaj podejrzewam gumy dyfra, poduchy silnika), generalnie raczej się nimi nie przejmuję
-Miatę kupiłem na początku 2020r. w stanie nie wiadomo, kiedy był zmieniany olej w skrzyni. Przy zmianie okazało, się że olej był w złym stanie, oraz widoczny był w nim brokat. Po pół roku przy okazji odbudowy lewarka jeszcze raz zmieniłem olej w skrzyni i tym razem też w oleju było trochę brokatu.
-Za każdym razem gdy zmieniam bieg bezpośrednio z 2 na 5, po przeciągnięciu auta na 2, zmianie towarzyszy zgrzyt, przy czym jeżeli zmieniam biegi w kolejności 2->3/4->5 problem nie występuje.
-I największy problem, jadąc autem po autostradzie (na krótkim odcinku, 3 minuty jazdy, przy dłuższych nie miałem okazji sprawdzić) jadąc ok 160, próbując zredukować na 4 bieg, lewarek się "zacina", nie idzie za pierwszym razem zredukować biegu, z tego co kojarzę ponowne próba, lub przytrzymanie wciśniętego sprzęgła przy jednoczesnym samoistnym wyhamowaniu auta, powoduje, że bieg idzie zredukować. Nie kojarzę by problem występował przy niższych prędkościach rzędu 120 km/h.

Pytanie więc, z racji, że i tak wyjmuję skrzynię, czy warto ją może podmienić na inną, czy raczej kłopoty (w szczególności ostatni) mogą być spowodowane wysprzęglikiem lub czymś innym i nie ma sensu jeszcze skreślać obecnej skrzyni. (chyba, że uda mi się dorwać 6 biegową :winner: )

Dla uściślenia w drugiej połowie 2020 zalany MOTUL GEAR 300 75W-90 oraz lewarek odbudowany zestawem z Moss Miata wraz z mosiężną tulejką. Biegi raczej redukuję z między-gazem.
Awatar użytkownika
Konioczynka
Donator
Donator
Posty: 718
Rejestracja: 27 mar 2018, 17:14
Model: NC FL
Wersja: Prawilna Sport
Lokalizacja: Mazury / Ełk

03 lis 2021, 7:58

A ile teraz kosztują skrzynie? Jak ja miałem NB to kupiłem z niskim przebiegiem 5b za ~~ 250zl ? Wtedy pytanie nie ma sensu i trzeba wymieniać :D
KoniOczynka
NBFL 1.6 => NCFL 2.0
Awatar użytkownika
Grzybohun
Posty: 671
Rejestracja: 31 paź 2019, 18:12
Model: NA
Wersja: 1991
Lokalizacja: WWA

04 lis 2021, 21:06

Olej do skrzyni lej jedynie gl4, gl5 źle wpływa na synchra
A.P.
Posty: 5
Rejestracja: 04 lis 2021, 20:07
Model: NB
Wersja: 1.6
Lokalizacja: Gdańsk

27 lis 2021, 20:17

Grzybohun pisze:
04 lis 2021, 21:06
Olej do skrzyni lej jedynie gl4, gl5 źle wpływa na synchra
Hej. Ostatnio nabyłem NB 1.6 z 5 biegową skrzynią. Jaki olej najlepiej do skrzyni kupić i w jakiej ilości? I czy warto przy okazji wymienić w reduktorze, jeżeli warto to jaki i ilę trzeba?

Dzięki.
Awatar użytkownika
Grzybohun
Posty: 671
Rejestracja: 31 paź 2019, 18:12
Model: NA
Wersja: 1991
Lokalizacja: WWA

29 lis 2021, 21:23

Ostatnio na wymianę kupiłem RAVENOL TSG SAE 75W90 GL-4 2 litry, a do dyfra VALVOLINE HEAVY DUTY AXLE OIL 80W90 1l.

Parametrami powinny być w zupełności wystarczające, cena też raczej nie zabija :)
ODPOWIEDZ