[NBFL 1.6] "Podskakiwanie" na półsprzęgle

Dział wnikający w techniczne niuanse generacji NA i NB

Moderatorzy: pirul, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Scyzor
Donator
Donator
Posty: 882
Rejestracja: 06 mar 2018, 12:33
Model: NB FL
Wersja: Memories II
Lokalizacja: SC

01 lip 2021, 15:23

Szukałem odpowiedzi na swoje pytanie w lupce, ale znalazłem raczej podpowiedzi o ciśnieniu w oponach, a to raczej nie to.
Jak delikatnie puszczam sprzęgło przy starcie - w momencie, w którym sprzęgło "łapie" - samochód "podskakuje" - co jest wyraźnie odczuwalne również na skrzyni biegów. Dzieje się tak do momentu całkowitego złapania sprzęgła. Zarówno na jedynce jak i na wstecznym. Zjawisko jest niemal niezauważalne na zimnym silniku, natomiast wyraźnie nasila się po rozgrzaniu. Co to? Jakieś poduchy?
piotrk
Posty: 19
Rejestracja: 01 sty 2021, 19:39
Model: NB FL
Wersja: black 1.8
Lokalizacja: Warszawa

16 lip 2021, 13:33

Podpinam się pod pytanie 😁
U mnie w nbfl 1.8 też dzieje się coś podobnego Wie ktoś co może co być przyczyną, albo od czego zacząć poszukiwania?
Awatar użytkownika
Scyzor
Donator
Donator
Posty: 882
Rejestracja: 06 mar 2018, 12:33
Model: NB FL
Wersja: Memories II
Lokalizacja: SC

16 lip 2021, 15:13

piotrk pisze:
16 lip 2021, 13:33
Podpinam się pod pytanie 😁
U mnie w nbfl 1.8 też dzieje się coś podobnego Wie ktoś co może co być przyczyną, albo od czego zacząć poszukiwania?
Jakbyś znalazł rozwiązanie poza forum (np. wziął się za jakieś rozbieranie samodzielnie) - daj proszę znać :)
Awatar użytkownika
Tomai
Donator
Donator
Posty: 3864
Rejestracja: 14 wrz 2008, 9:11
Model: NC
Wersja: 2.0 Power by Five
Lokalizacja: Poznań / Kaźmierz

16 lip 2021, 15:29

Sprzeglo-docisk- koło zamachowe. Tu bym sprawdził.
Była NA BRG 1.8 118 Km 146 Nm
Była NBFL Phoenix 1.8 138KM 156Nm
Była NBFL Garnet Red Mica 1.8
Jest NC 2.0 174KM 199Nm
Awatar użytkownika
Scyzor
Donator
Donator
Posty: 882
Rejestracja: 06 mar 2018, 12:33
Model: NB FL
Wersja: Memories II
Lokalizacja: SC

19 lip 2021, 18:37

Tomai pisze:
16 lip 2021, 15:29
Sprzeglo-docisk- koło zamachowe. Tu bym sprawdził.
Miałaby znaczenie temperatura układu?
Awatar użytkownika
Tomai
Donator
Donator
Posty: 3864
Rejestracja: 14 wrz 2008, 9:11
Model: NC
Wersja: 2.0 Power by Five
Lokalizacja: Poznań / Kaźmierz

19 lip 2021, 19:44

U mnie w obydwu NBFL tylko 1.8 , zawsze tak było na zimno, zamierzałem to zrobić jak się skończy sprzęgło, ale wcześniej sprzedawałem auto :D
To z tego co piszesz odwrotnie niż u Ciebie. Ale NBFL mają swoje lata, i tutaj upatrywałbym źródła problemu.
Lata temu była w Niemczech akcja serwisowa Mazdy właśnie związana ze sprzęgłem, wymieniano je na gwarancji.
Oprócz tego czytałem na forum o tym problemie, nie umiem tego znaleźć teraz, ale po wymianie kompletu sprzęgła problem ustępował. Przy okazji rozebrania można dać zamach do odelżenia do polecanego Pana Otoczaka.
Więc jeśli bardzo Ci to przeszkadza.... to zrzucaj skrzynie :kciuk:
Była NA BRG 1.8 118 Km 146 Nm
Była NBFL Phoenix 1.8 138KM 156Nm
Była NBFL Garnet Red Mica 1.8
Jest NC 2.0 174KM 199Nm
Awatar użytkownika
Scyzor
Donator
Donator
Posty: 882
Rejestracja: 06 mar 2018, 12:33
Model: NB FL
Wersja: Memories II
Lokalizacja: SC

20 lip 2021, 20:59

Tomai pisze:
19 lip 2021, 19:44
Więc jeśli bardzo Ci to przeszkadza.... to zrzucaj skrzynie :kciuk:
To może i ja poczekam aż się sprzęgło skończy... :lol:
Dzięki za sugestię.
Awatar użytkownika
sebapoz
Donator
Donator
Posty: 327
Rejestracja: 23 lip 2014, 20:36
Model: NC
Lokalizacja: Wielkopolska

20 lip 2021, 21:46

Też stawiał bym na sprzęgło i okolice. Miałem podobne "zjawisko" w NBFL 1.8. Przy okazji wymiany skrzyni (5 nie chciała wchodzić płynnie), zrobiłem nowe sprzęgło: obicie kewlarem, odelżenie koła + wyważenie, szlifowanie docisku. Po tej operacji problem z podskakiwaniem się już nie pojawił.
NB, 1/2NBFL, NC
Awatar użytkownika
osmiumraver
Posty: 8
Rejestracja: 09 sty 2021, 12:19
Model: NB FL
Wersja: 1.8 Memories II
Lokalizacja: Wrocław

25 paź 2021, 0:37

Miałem ten sam problem w 1.8, auto mocno wibrowało przy powolnym ruszaniu, aż ''waliło'' gałką zmiany biegów. :oops: Początkowo miało to miejsce jak auto się rozgrzało podczas jazdy w korkach, w trasie nie zauważyłem problemów mimo rozgrzanego silnika, więc po zrobieniu researchu na forach też zacząłem stawiać na problem z nierównomiernie rozgrzewającym się i łapiącym sprzęgłem/kołem zamachowym i chciałem czekać z wymianą, aż się zacznie ślizgać. Z czasem jednak zjawisko zaczęło występować coraz częściej, nawet na zimno. O dziwo pomogło coś innego, podczas nie związanej z tym diagnostyki komputerowej mechanik stwierdził wypadanie zapłonu, zrobił przegląd układu zapłonowego i wymienił świece, mimo, że tamte teoretycznie nie miały jeszcze dużego przebiegu. Wibracje zanikły w 90%, teraz tylko przy powolnym cofaniu czuć delikatne drgania i stuki w tylnej części nadwozia, możliwe, że od tych częstych drgań poduszki/tuleje dyfra się bardziej zużyły i może coś jeszcze, więc polecałbym poszukać problemu szybciej niż do skończenia sprzęgła. Swego czasu znalazłem artykuł, w którym zawarte są różne możliwe przyczyny zjawiska ''clutch judder'', może komuś pomoże: https://support.competitionclutch.com/s ... ch-judder-
Awatar użytkownika
Scyzor
Donator
Donator
Posty: 882
Rejestracja: 06 mar 2018, 12:33
Model: NB FL
Wersja: Memories II
Lokalizacja: SC

25 paź 2021, 18:55

osmiumraver pisze:
25 paź 2021, 0:37
Miałem ten sam problem w 1.8 [...]
Spróbuję przyjrzeć się układowi zapłonowemu, choć w moim przypadku wydaje się to jednak mało prawdopodobną przyczyną. W ostatnie dni, kiedy za oknem zrobiło się wyraźnie chłodniej, irytujące "podskakiwanie" zauważalnie się ograniczyło - zapewne dlatego że silnik i jego peryferia dłużej się dogrzewają. To chyba jednak oddala podejrzenie od elektryki. Niemniej jednak dzięki wielkie za ten głos i za przytoczoną listę potencjalnych przyczyn.
Awatar użytkownika
806u
Posty: 132
Rejestracja: 17 lut 2020, 13:35
Model: NB FL
Lokalizacja: Warszawa

26 paź 2021, 10:50

Miałem podobnie. Na zimnym silniku przy ruszaniu szarpanie było aż do momentu całkowitego zasprzęglenia. Nie pamiętam czy na wstecznym, ale na jedynce miałem wrażenie, że nawet koła zaczynają lekko boksować. U mnie pomogło nabicie nowych okładzin na tarczę i splanowanie docisku.
ODPOWIEDZ