[NBFL] Luzy na tulejach poliuretanowych

NBFL 2002 1.6

Dział wnikający w techniczne niuanse generacji NA i NB

Moderatorzy: pirul, Moderatorzy

albert_k
Posty: 3
Rejestracja: 07 cze 2021, 12:40
Model: NB FL
Wersja: 1.6
Lokalizacja: pomorskie

07 cze 2021, 14:16

Cześć,

Przed sezonem zrobiłem w swojej MX5 gruntowny remont zawieszenia, między innymi wymieniając wszystkie tuleje na czerwone poliuretany z Olkusza. Z efektu byłem zadowolony, prowadzenie się poprawiło, a komfort jazdy odczuwalnie się nie pogorszył. No ale niedawno wybrałem się na przegląd i na szarpaku okazało się że na przednich tulejach (zarówno na górnym i na dolnym wahaczu) są luzy i wahacze chodzą na boki. Żeby się upewnić pojechałem jeszcze na inną stację diagnostyczną, ale wyszło to samo.

Rozmontowałem dzisiaj przód, żeby się temu przyjrzeć. Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się ok, tuleje wyglądają dobrze, w wahaczach siedzą ciasno. Aczkolwiek po podważeniu górnego wahacza łomem, faktycznie zaczyna się uginać, a tuleja lekko wyłazi z wahacza w kierunku do wewnątrz (w kierunku czerwonej strzałki na załączonym zdjęciu :P). Ugięcie nie jest duże, może 1mm (chociaż możliwe że na szarpaku było więcej), ale jest. W dolnym wahaczu nie udało mi się tego uzyskać, ale pewnie mam za mało siły albo za krótki łom :D. Na SKP w każdym razie dół też się ruszał.

Wygląda to tak jakby ten poliuretan był za miękki, ale z drugiej strony nie wydaje się być bardziej miękki niż guma standardowej tulei. Wyczytałem zresztą gdzieś, że oryginalne tuleje w MX5 potrafią odkształcać się pod obciążeniem.

Generalnie w tym momencie już nie wiem czy wyrzucić te tuleje do kosza i założyć oryginalne gumowe czy może jednak tak powinno być.

Z góry dzięki za wszelkie sugestie.
Załączniki
IMG_20210607_140537_014.jpg
IMG_20210607_140537_014.jpg (171.39 KiB) Przejrzano 508 razy
Awatar użytkownika
pirul
Moderator techniczny
Moderator techniczny
Posty: 2308
Rejestracja: 30 cze 2017, 12:11
Model: Inny
Wersja: RX-7 FB2 '83
Lokalizacja: Kraków

07 cze 2021, 16:59

Hm, powiem Ci tak - u mnie na tulejach z Olkusza 75 ShA diagnosta na dwóch przeglądach nie "wyszarpał" niczego, wszystko wyglądało ok. Ja wręcz musiałem przetaczać tujele tylnych górnych wahaczy bo wchodziły zbyt ciasno. Być może w Olkuszu mają problem z powtarzalnością wymiarów.
mutra
Donator
Donator
Posty: 3662
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

07 cze 2021, 17:12

No Olkusz niestety nie powala jakością. Ja miałem podobny problem z lewym przednim dolnym whaczem ale u mnie zawiniła luźna śruba a nie tuleja.
Z tyłu miałem luz bo otwór tuleji był za duży i łeb śruby wpadał do środka-pomogła podkładka
albert_k
Posty: 3
Rejestracja: 07 cze 2021, 12:40
Model: NB FL
Wersja: 1.6
Lokalizacja: pomorskie

08 cze 2021, 10:00

Dzięki za odpowiedzi. Pewnie jest coś na rzeczy z wymiarami tych tulei - te z przedniej osi wchodziły bardzo lekko, a z tyłem musiałem się nieźle namęczyć. Spróbuję z innym producentem i zobaczymy jak będzie.
Awatar użytkownika
R.E.D.
Donator
Donator
Posty: 2364
Rejestracja: 22 mar 2007, 12:27
Model: NB FL
Lokalizacja: silesia

09 cze 2021, 10:25

a nie powinno być tam podkłądki? sprawdzałeś czy da się śrubę dokręcić?
Obrazek
ODPOWIEDZ