Nierówne zawieszenie

NBFL '01 Sportive

Dział wnikający w techniczne niuanse generacji NA i NB

Moderatorzy: pirul, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Mojżesh
Posty: 47
Rejestracja: 03 mar 2016, 4:02
Model: NB FL
Wersja: Sportive
Lokalizacja: Poznań

24 wrz 2018, 11:27

Witam,

już kiedyś poruszałem ten problem w czaterii działu technicznego, ale nie uzyskałem odpowiedzi. Ale do rzeczy:

W mojej MX-5 mam obniżone zawieszenie na sprężynach Vogtland oraz amortyzatorach Sachs, wszystko byłoby w porządku gdyby nie to że prawe przednie koło wystaje pół centymetra dalej niż lewe, oraz samochód jest pół centymetra niżej z tej strony. Geometria była robiona, nie ma problemów, nie ściąga na prawą stronę. Jedynym odczuwalnym skutkiem jest to że od czasu do czasu koło przytrze o nadkole - a jest to dla mnie mega irytujące.

Oddałem w tamtym tygodniu auto do mechanika z mocnym postanowieniem usunięcia tej niedogodności. Mechanik zdjął koło, piastę itd. Werdykt? Wszystko jest w porządku, nic nie jest krzywe, wszystkie wahacze drążki i inne części w bdb stanie. Amortyzator też jest sprawny, sprężyny również nie skracane. Ręce mi już opadają bo mechanik potwierdził moje obserwację, ale nie potrafi ustalić przyczyny dlaczego to jedno koło wystaje i auto siedzi z tej strony niżej. Niby to 0.5 cm ale na prawdę robi różnice - z lewej strony nic nie przyciera nigdy. Będę wdzięczny za jakiekolwiek pomysł - może ktoś miał do czynienia z podobnym problemem u siebie? Pod linkiem galeria:

https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Uprzedzam pytanie - auto nie było bite.
Silvan Miata

Obrazek
mutra
Donator
Donator
Posty: 3669
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

24 wrz 2018, 12:09

A przekładnie kierowniczą/drążki kierownicze masz w porządku? Wsiądź do auta, ustaw koła na wprost i sprawdź czy masz tyle samo obrotów kierownicą w lewo co w prawo.
Rozumiem że wszystkie komponenty przedniego zawieszenia sprawdziłeś? Sprężyny masz takie same z lewej i z prawej? Nie zakładaj że są takie same bo przyszły w takich samych pudełkach ;) porównaj po numerze albo zmierz miarką. Znajomy raz kupił fabrycznie nowy komplet sprężyn w którym jedna sprężyna była od zupełnie innego auta
Awatar użytkownika
Mojżesh
Posty: 47
Rejestracja: 03 mar 2016, 4:02
Model: NB FL
Wersja: Sportive
Lokalizacja: Poznań

24 wrz 2018, 12:37

Co do przekładni kierowniczej i drążków sprawdzę. Sprężyny były sprawdzane, są identyczne więc to raczej nie ich wina, poza tym inne sprężyny nie "wypychały" by koła na zewnątrz.
Silvan Miata

Obrazek
Awatar użytkownika
nick.es
Moderator podróży
Moderator podróży
Posty: 7684
Rejestracja: 11 mar 2014, 10:13
Model: NB FL
Lokalizacja: Costa Blanca

24 wrz 2018, 15:49

1. viewtopic.php?p=290020#p290020
2. viewtopic.php?f=22&t=13808&start=90#p289891
3. viewtopic.php?t=15140&f=35#p289635

Olej to.
Umrzesz, zanim sobie z tym poradzisz.
Nie warto.
Miaty z fabryki wyjeżdżają pochylone.
Nawet w iRacing był ten przechył, jak jeszcze były same NC-ki.
Możesz zmienić zawieszenie na gwint, ale jeśli wyrównasz wysokości, to najprawdopodobniej zaburzysz równy rozkład masy na każdym kole.
Możesz zabrać Miatę w obecnym stanie na wagi i sprawdzić, jak ta sytuacja wpływa na obecny rozkład masy.

Kiedyś Cecylka założyła temat "Pochylone Miaty, łączcie się!" (ale gdzieś zniknął) i robiliśmy osobne sub-spoty :D
Awatar użytkownika
Mojżesh
Posty: 47
Rejestracja: 03 mar 2016, 4:02
Model: NB FL
Wersja: Sportive
Lokalizacja: Poznań

25 wrz 2018, 11:50

Ehh... Może masz rację, ale z tego co widzę to u Ciebie jest krzywo na całej lewej stronie, a u mnie tylko prawy przód. Z tematów które podesłałeś jeden miatowicz zniwelował problem. A nóż widelec może i mi się uda :) Jeszcze trochę poszukam, ale dziękuję za wskazówki.
Silvan Miata

Obrazek
Awatar użytkownika
nick.es
Moderator podróży
Moderator podróży
Posty: 7684
Rejestracja: 11 mar 2014, 10:13
Model: NB FL
Lokalizacja: Costa Blanca

25 wrz 2018, 12:00

Jeśli jedno koło jest niżej (np. przednie lewe), to automatycznie drugie po tej samej stronie (czyli tylne lewe) też będzie bardziej obciążone i się ugnie. Bez wagi ciężko określić.
konior
Posty: 185
Rejestracja: 01 mar 2015, 11:16
Model: NB FL
Wersja: Silver Blues
Lokalizacja: Wałbrzych

26 wrz 2018, 14:12

Siedze w zawieszeniach dosc mocno, powiedz mi czy zestaw amorów, który posiadasz ma konstrukcje jednorurowa jak bilstein czy dwururową ????
mam na to bardzo prosta teorie, ktora moze byc prawdziwa.
Awatar użytkownika
Mojżesh
Posty: 47
Rejestracja: 03 mar 2016, 4:02
Model: NB FL
Wersja: Sportive
Lokalizacja: Poznań

26 wrz 2018, 15:20

Dwururka z tego co mi wiadomo :)
Silvan Miata

Obrazek
ODPOWIEDZ