Kilka pytań odnośnie mx5 NA ...

Dział wnikający w techniczne niuanse generacji NA i NB

Moderatorzy: pirul, Moderatorzy

Bozexxx
Posty: 241
Rejestracja: 05 mar 2017, 19:22
Model: NA
Lokalizacja: Rybnik

05 mar 2017, 19:49

Witam !
Mam kilka pytań odnośnie tego samochodu ponieważ przymierzam się do kupna miaty jako pierwszego samochodu .
Miłość od 1-wszego wejrzenia :D.Jak już zacząłem trzeźwo myśleć przyszło mi do głowy kilka pytań ,a mianowicie :
-Czy zmieszczę się w miacie z moimi 190 cm wzrostu .
-Z racji na mój wzrost od razu pomyślałem o fotelach kubełkowych ,a skoro fotele kubełkowe to jakie będą pasowały i czy wchodzą w grę na przykład fotele- http://www.vmaxzone.pl/index.php?cat_id=1166&s=103&prod_id=96641&p=2 ...
-Czy to zawieszenie sportowe jest warte kupna ? http://www.agauto.sk/pl/detail/sportowe-zawieszenie-gwintowane-mazda-mx5miata-na-1989-1998-16677.html
-Z racji na modyfikacje zawieszenia pomyślałem o dobrej feldze . Na myśli mam- http://jr-wheels.pl/towar.1848.japan.racing.jr3.16x8.et25.4x100108.dark.grey.html
Tylko teraz jakie opony do tego dobrać , czy felga będzie pasować bez modyfikacji oraz brać 16 czy 17 w tym przypadku .
-A gdy już dojdę do tego momentu to co jest potrzebne do montażu kierownicy sportowej :D

Przepraszam za nawał pytań które już pewnie gdzieś są na forum ale chciałbym mieć odpowiedzi na wszystkie pytania pod jednym postem ;) Mam dość spory budżet z racji na to ,że auto nie należy do najdroższych więc chcę je dopieścić do granic możliwości :D
Czekam na odpowiedzi ,pozdrawiam i jak wszystko pójdzie zgodnie z planem to mam nadzieję do zobaczenia na zlocie ! 8-)
NA 97r. 90km :D
viewtopic.php?f=22&t=24312&view=unread#unread
IG : bozo.wymiata
mutra
Donator
Donator
Posty: 3687
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

05 mar 2017, 20:25

Dużo pytań. odpowiedzi na więszość juz padły - poszukaj to znajdziesz :kciuk:

w skrócie: prawdopodbnie się zmieścisz - wsiadź do auta to zobaczysz czy będzie ok.
fotele kubełkowe to temat rzeka: odpowiedni wątek znajdziesz na forum. łącznie z listą modeli które pasuje. W MXie nie ma duzo miejsca i dużo foteli się nie mieści na szerokość
gwint z linka to IMO chybiony zakup - na podstawie zasłyszanych opini. Sam nie miałem i nie jeździłem.
Opona 16/17 cali to dużo do NA (oryginalnie jeździły na 14) Duża ciężka felga to duża masa nieresorowana - miata tego bardzo nie lubi. Z zakładaniem duzych felg i opon jest jak z kupnem prezerwatyw - chwila korzystnej autoprezentacji nie jest warta późniejszych problemów.... tak mówią koledzy :roll:
Bozexxx
Posty: 241
Rejestracja: 05 mar 2017, 19:22
Model: NA
Lokalizacja: Rybnik

05 mar 2017, 20:31

Rozumiem to w takim razie jakie zawieszenie jest polecane ? :D
NA 97r. 90km :D
viewtopic.php?f=22&t=24312&view=unread#unread
IG : bozo.wymiata
Awatar użytkownika
polokokt
Donator
Donator
Posty: 1234
Rejestracja: 23 maja 2012, 8:42
Model: NC FL
Wersja: 2.0 Sport
Lokalizacja: WL

05 mar 2017, 20:36

Jeśli chodzi o wzrost to jesteś już w takim granicznym. Bardziej tu się rozchodzi już o proporcje ciała. Jeden przy tym wzroście będzie czuł sie komfortowo a inny będzie narzekał. Od oparcia do pedałów jest określona odległość (przy maksymalnym odsunięciu) i tak samo jest od siedzenia do dachu. Pytanie jak Twoje proporcje ciała się wpisują w te wymiary...

Jeśli chodzi o kubełki, to z moimi 186cm wzrostu mirzyłem się do kubełka Mirco przy zamontowanym rolbarze i niestety dla mie była lipa. Mniej miejsca niż na fabrycznych fotelach i ja się nie mieściłem. A w każdym razie dla mmnie już była rzeźnia ze wsiadaniem. Jeśli kierownica byłaby na stałe to bym w ogóle nie wsiadł. Ale akurat była odpinana... Bo to inna kwestia który kubełek wchodzi do MXa a inna kwestia jak to później pasuje do kierowcy. W zwykłym fotelu zawsze możesz pochylić trochę oparcie. Kubełek ma określony kąt i wiele tam nie zdziałasz..... także temat rzeka i bardzo indywidualna sprawa. Zdecydowaie Ci co maja 170-175 i 60kg wagi mają łatwiej :)
Bozexxx
Posty: 241
Rejestracja: 05 mar 2017, 19:22
Model: NA
Lokalizacja: Rybnik

05 mar 2017, 20:42

Ehhhh nie wątpię :/ Zastanawiam się nad fotelami podanymi w temacie tylko nie mam bladego pojęcia czy nawet jak już je włożę to np. czy zamknę sobie drzwi :lol: A nie chcę też kupić auta do którego się nie mieszczę :/ Jestem bardzo szczupłą osobą więc też myślę ,że gimnastyka przy wsiadaniu to może być codzienność i się przyzwyczaję tylko chodzi mi generalnie o to ,żeby dało się tym jednak poruszać ,a nie co 1h przerwa bo wszystko mnie boli z jazdy :/ Zawsze zostaje opcja siedzenia na ziemi :ryjezesmiechu:
NA 97r. 90km :D
viewtopic.php?f=22&t=24312&view=unread#unread
IG : bozo.wymiata
Awatar użytkownika
D4C
Posty: 419
Rejestracja: 05 mar 2016, 11:04
Model: NA
Lokalizacja: Sędziszów Młp

05 mar 2017, 20:46

-Czy to zawieszenie sportowe jest warte kupna ? http://www.agauto.sk/pl/detail/sportowe ... 16677.html


Przemyśl sobie gwint jeżeli masz zamiar jeździć tym po ulicy, bo ci kręgosłup urwie :lol:

-Z racji na modyfikacje zawieszenia pomyślałem o dobrej feldze . Na myśli mam- http://jr-wheels.pl/towar.1848.japan.ra ... .grey.html
Tylko teraz jakie opony do tego dobrać , czy felga będzie pasować bez modyfikacji oraz brać 16 czy 17 w tym przypadku .


Skoro mówisz, że chcesz sobie zrobić samochód jak najlepiej to może fajnie byłoby jednak zastanowić się nad czymś innym niż chińskimi podróbkami?
Także z szerokością nie można przesadzać, bo samochód zacznie zamulać, nie zapominajmy że ilością koni to te samochody nie grzeszą i nie w tym leży ich siła.

-A gdy już dojdę do tego momentu to co jest potrzebne do montażu kierownicy sportowej :D


Sama naba i montaż nie jest trudny.
No chyba że kupisz sobie wersję która miała poduszkę powietrzną, wtedy trzeba będzie trochę pokombinować.
W tym temacie obecnie to rozkminiamy
viewtopic.php?f=25&t=22628
Bozexxx
Posty: 241
Rejestracja: 05 mar 2017, 19:22
Model: NA
Lokalizacja: Rybnik

05 mar 2017, 20:54

Czyli rozumiem ,że jr3 odpadają ? O kręgosłup się nie boję ale też nie chce jej posadzić za nisko bo to nie ma być żaden stance tylko funcar :D Do jazdy na codzień ale i do zabawy :D Jakie zawieszenie polecasz w takim razie ? ;) Kierownica bez poduszki .
NA 97r. 90km :D
viewtopic.php?f=22&t=24312&view=unread#unread
IG : bozo.wymiata
mutra
Donator
Donator
Posty: 3687
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

05 mar 2017, 21:19

Bozexxx pisze:O kręgosłup się nie boję

a pownieneś.nawet 100 km w maksymalnie usztywnionym samochodzie to nie jest coś co dobrze nastraja do jazdy.
Bozexxx pisze:nie chce jej posadzić za nisko bo to nie ma być żaden stance tylko funcar
obniżenie nie równa się usztywnieniu. a usztywnienie nadwozia nie równa się usztywnieniu zawieszenia - generalnie temat rzeka
Awatar użytkownika
D4C
Posty: 419
Rejestracja: 05 mar 2016, 11:04
Model: NA
Lokalizacja: Sędziszów Młp

05 mar 2017, 21:25

Bozexxx pisze:Czyli rozumiem ,że jr3 odpadają ?


Czy odpadają to bym nie powiedział, to bardziej kwestia tego czy dobrze się tym czujesz mając podróbki, bo jakościowo nie jest tragicznie, ludzie na tym jeżdżą i nie narzekają.

Co do zawieszenia to ponoć bilsteiny z NB są optymalne na ulice, z tego co sobie przypominam to żeby je wsadzić do NA coś tam trzeba jeszcze zrobić, ale tego już musisz samemu poszukać. Te z NA to podobno beton.

A skoro masz kierownicę bez poduszki to wymiana na sportową jest banalna.
mutra
Donator
Donator
Posty: 3687
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

05 mar 2017, 21:30

Bozexxx pisze:Jakie zawieszenie polecasz w takim razie ?

gwinty które cieszą sie dobrą opinia to np GAZ Gold, różne modele Tein'a albo Bilstein PSS9 alternatywa to sztywniejsze amory: koni, bilstein B6, KYB AGX albo Tokico w zestawie z odpowiednio sztywniejszymi/krótszymi sprężynami. Ponownie- temat rzeka. musisz przejrzec stosowane wątki żeby miec ogólne rozeznanie co by Cię interesowało.

co do B6 z NB do NA to trzeba przerobic górne mocowanie amortyzatora.

jeżeli chodzi o felgi to przede wszytskim felga w miacie MUSI byc lekka.
Bozexxx
Posty: 241
Rejestracja: 05 mar 2017, 19:22
Model: NA
Lokalizacja: Rybnik

05 mar 2017, 21:49

Skoro nie jr3 to jakie felgi polecacie ? Budżet na caly set (siedzenia,kierownica,felgi,zawieszenie) to ok 10000-12000 zł
NA 97r. 90km :D
viewtopic.php?f=22&t=24312&view=unread#unread
IG : bozo.wymiata
Bozexxx
Posty: 241
Rejestracja: 05 mar 2017, 19:22
Model: NA
Lokalizacja: Rybnik

05 mar 2017, 21:51

NA 97r. 90km :D
viewtopic.php?f=22&t=24312&view=unread#unread
IG : bozo.wymiata
Bozexxx
Posty: 241
Rejestracja: 05 mar 2017, 19:22
Model: NA
Lokalizacja: Rybnik

06 mar 2017, 14:50

NA 97r. 90km :D
viewtopic.php?f=22&t=24312&view=unread#unread
IG : bozo.wymiata
Awatar użytkownika
szymeker
Donator
Donator
Posty: 239
Rejestracja: 19 kwie 2014, 20:45
Model: NC FL
Lokalizacja: Kraków

06 mar 2017, 19:25

Bozexxx pisze:To zawieszenie bedzie dobre ? http://www.jdl-performance.com/sklep/ze ... -na8c.html


Podobnie HSD DT, jeśli chodzi o jazdę na codzień to jestem zadowolny, zobaczymy jak będzie na MMC.
Była Zielona NB, obecnie ncfl.
Bozexxx
Posty: 241
Rejestracja: 05 mar 2017, 19:22
Model: NA
Lokalizacja: Rybnik

06 mar 2017, 22:08

Do końca maja będę jeszcze szukał dobrej bazy pod daily project (fun car) Więc jeszcze troche czasu jest jak na razie na tym się skupię a potem będę myśleć nad częściami jak na razie z tego co się dowiedziałem to bride low max pasują i prawdopodobnie wpadną ,zawieszenie teina ,felgi sparco , naba quick release ,rollcage no i hardtop taki jest plan puki co :D Ale muszę zacząć od porządnej bazy bez korozji i problemów z silnikiem :)Potem ewentualnie turbina ale do tego jeszcze daleka droga ... :git:
NA 97r. 90km :D
viewtopic.php?f=22&t=24312&view=unread#unread
IG : bozo.wymiata
Awatar użytkownika
Sowaone
Posty: 229
Rejestracja: 10 kwie 2016, 19:28
Model: NA
Lokalizacja: London / Rybnik

06 mar 2017, 22:22

Bozexxx pisze:Skoro nie jr3 to jakie felgi polecacie ? Budżet na caly set (siedzenia,kierownica,felgi,zawieszenie) to ok 10000-12000 zł


Sprawdz sobie moj dzial, robilem dokladnie to co tu wymieniles w NA wydajac okolo 6-7k

viewtopic.php?f=22&t=19867&start=60
Obrazek
Bozexxx
Posty: 241
Rejestracja: 05 mar 2017, 19:22
Model: NA
Lokalizacja: Rybnik

06 mar 2017, 22:32

Dzięki wielkie wszystkim za pomoc :D !Uwielbiam za to całe community mazdy ! W razie pytań jeszcze się odezwę :D
NA 97r. 90km :D
viewtopic.php?f=22&t=24312&view=unread#unread
IG : bozo.wymiata
ODPOWIEDZ