jest tu ktoś na dobry jesli chodzi o sprzet komputerowy?

Rozmowy inne, nie koniecznie o MX-5 ... wchodzisz tu na własną odpowiedzialność.

Moderator: Moderatorzy

Davey
Posty: 556
Rejestracja: 20 kwie 2010, 16:26
Lokalizacja: Lublin

15 mar 2011, 20:43

Sprawa wygląda tak, mam nadzieje, ze moge zadac tu tego typu pytanie ale niestety już nie mam się chyba kogo zapytać. Komputer staje/zawiesza się podczas bootowania, czyli ten pierwszy ekran podczas uruchamiania. Kupiłem sobie już jakiś czas temu nowy dysk twardy i nagrywarke dvd. Wczesniej mialem hdd na ide, te nowe oba sata. I tu zaczynają się schody, jesli podłącze dwa dyski twarde to jest ok, komputer się uruchamia. Ale jeśli chce do tego dołączyć nagrywarke to nie ma mowy zeby się komputer uruchomił. Odłącze hdd to wtedy sie uruchomi komputer wraz z dvd(choc nie zawsze, czasem sie udaje a czasem ruletka). Co może byc przyczyną? :wsciekly:

Dodam, że komputer wykrywa dvd, wyswietla normalnie jego nazwe itp ale wtedy sie nie uruchamia. Gdy podlacze dysk jeden i dvd to zamiast nazwy nagrywarki mam jakby odwrocone litery L i jakiś ogólnie dziwny ekran ale komputer odpala i dziala bez najmniejszego problemu.
Cientki
Posty: 524
Rejestracja: 28 cze 2007, 22:58
Lokalizacja: Warszawa

15 mar 2011, 23:39

Ja sie nie znam na komputerach ale powiem ze mialem podobnie. Rowniez zawieszal mi sie podczas bootowania. NIe moglme nawet zrobic formata bo kiedy juz wczytywal sie winodows (z cd) to tez sie zawieszal w pewnym momencie. Myslalem ze moze padl dysk albo plyta glowna. Przelozylem dysk z kompa kolegi i wszytsko dzialalo czyli wykluczylem plyte. Co ciekawe sformatowalem swoj dysk na innym kompie , zainstalowalem winodows , wsadzielm do swojego kompa i dziala.hmm
Davey
Posty: 556
Rejestracja: 20 kwie 2010, 16:26
Lokalizacja: Lublin

16 mar 2011, 0:16

Hm.. Może sprobuje tego. Ale nie wiem czy to coś da, formatowałem oba dyski już kilka razy ale nigdy u kogoś w komputerze. Dziwny mam ten problem bo przez pierwsze chyba 4 dni wszystko hulało jak trzeba a potem takie coś, choroba wie czemu..
solo997
Posty: 134
Rejestracja: 07 lip 2010, 7:49
Lokalizacja: Busko

16 mar 2011, 6:55

Jezeli masz komputer na te stare taśmy czyli IDE takie szerokie to po podlaczeniu wszystkiego nie uruchamia ci sie bo masz pewnei cd-rooma lub dysk i czy 2 jak masz ustawione zle zworkami.SPrawdz czy nie masz tak samo cdrooma ustawione..Bo jak masz np na slave ustawiony dysk i cdroom to beda sie gryzły...SPrawdz zworki w kazdym z napedow nei moze byc zworka w tym samym miejscu...Jezeli masz na sata tak jak napsailes to sprawdz w biosie jak masz ustawione dyski , moze masz star aplyte i jak masz cdrooma na IDE a dyski na sata to moze nie chce wspolgrac bo z niektorymi plytami tak bywa.. Mozesz pozyczyc od kogos kontroler sata wpinany w biały slot PCI i tam podpiac dyski moze to pomoze...Jezeli nei pomoze to musisz zrobic ubgrejda biosa na nowszy..
Awatar użytkownika
Sigma
Donator
Donator
Posty: 842
Rejestracja: 15 wrz 2010, 19:24
Model: NB FL
Wersja: Unplugged
Lokalizacja: Toruń

16 mar 2011, 6:59

W sumie już przestałem w komputerach siedzieć, ale...
Może być problem z szybkością SATA. Zakładam, że dysk i DVD podłączasz do tego samego kontrolera (gniazdka obok siebie na płycie). Prawdopodobnie masz dysk SATA2 (300mb/s) i DVD SATA (150mb/s) - kontroler może sobie nie radzić z 2 standardami na raz. Na dysku twardym powinna być zworka do przełączenia w tryb SATA (będzie opisana na schemacie na dysku) - spróbuj przełączyć dysk w ten tryb i zobacz czy to pomoże :)
ps.
solo997, kolega ma chyba SATA:
Davey pisze:Kupiłem sobie już jakiś czas temu nowy dysk twardy i nagrywarke dvd. Wczesniej mialem hdd na ide, te nowe oba sata.
"A designer knows he has achieved perfection not when there is nothing left to add, but when there is nothing left to take away." – Antoine de Saint-Exupéry
Obrazek
Mayk
Posty: 2346
Rejestracja: 10 sty 2008, 9:21
Model: NB FL
Wersja: 1.6T
Lokalizacja: Poznań

16 mar 2011, 8:31

solo997 pisze:nie uruchamia ci sie bo masz pewnei cd-rooma lub dysk i czy 2 jak masz ustawione zle zworkami.SPrawdz czy nie masz tak samo cdrooma ustawione..Bo jak masz np na slave ustawiony dysk i cdroom to beda sie gryzły...


Dysków SATA nie ustawia się jako SLAVE/MASTER zworkami, to nie te czasy i ta technologia więc to na pewno nie to.

Sigma, sugeruje coś w miarę prawdopodobnego - proponuję to sprawdzić :cool:
110@???KM
134@???Nm
LubMich
Posty: 720
Rejestracja: 27 wrz 2009, 12:55
Lokalizacja: Warszawa/Kraków

16 mar 2011, 9:40

Czy to zawieszenie się na początkowym ekranie nie wypisuje na dole jakiegoś błędu np. "boot failiture"?

Podsumowując:
masz:
1. dysk sata z zainstalowanym windowsem
2. drugi dysk sata
3. nagrywarka sata

I. jak jest podpięty 1 dysk z windowsem to działa ok
II. jak sa podpięte oba dyski to działa ok
III. dysk z windowsem + DVD działa ok - ale jakiś dziwny opis
IV. dwa dyski + DVD = problem



do kompletu napisz jaką masz płytę główną i jak będziesz w stanie to do których portów podpinasz urządzenia.

Jest jakaś szansa, że zmienia się numeracja urządzeń i pojawia się problem z którego dysku ma się uruchomić komputer. Nie wiem tylko co było by przyczyną 'dziwnego' ekranu i dziwnej litery napędu DVD
Davey
Posty: 556
Rejestracja: 20 kwie 2010, 16:26
Lokalizacja: Lublin

16 mar 2011, 15:00

LubMich pisze:Czy to zawieszenie się na początkowym ekranie nie wypisuje na dole jakiegoś błędu np. "boot failiture"?


Nie, ekran pierwszy po prostu sie wiesza, robia sie te sprawdzania na poczatku, mam liste co na jaki kanał podłączone i tyle, wszystko stoi. Cos jest nie tak bo i nacisniecie a nie przytrzymanie przycisku wylacznika od razu wylacza komputer.

LubMich pisze:Podsumowując:
masz:
1. dysk sata z zainstalowanym windowsem
2. drugi dysk sata
3. nagrywarka sata


drugi,stary dysk jest ide.

LubMich pisze:I. jak jest podpięty 1 dysk z windowsem to działa ok
II. jak sa podpięte oba dyski to działa ok
III. dysk z windowsem + DVD działa ok - ale jakiś dziwny opis
IV. dwa dyski + DVD = problem


III. Tak ale z tym działaniem DVD tez jest dziwnie bo dopiero za którymś razem załapuje, a generalnie też jest tak jaby były dwa dyski i dvd.


Własnie myśle, ze tu płyta może być problemem, mam ECSa słabego, dwa porty sata. obojętnie do którego podpisam dysk i dvd to tak się dzieje. Na pierwszym ekranie pokazuje mi, ze i dysk i DVD są na kanale master, może to przez to?
A przejścióka z sata na ide by nie zadziałała?
Mayk
Posty: 2346
Rejestracja: 10 sty 2008, 9:21
Model: NB FL
Wersja: 1.6T
Lokalizacja: Poznań

16 mar 2011, 18:11

Może zasilacz jest na granicy i po prostu się zwiesza kiedy masz więcej gratów podłączonych? Spróbuj coś odłączyć innego (którąś z kości ramu, może jakieś karty ze slotów powyciągaj...) :?:
110@???KM
134@???Nm
scotch
Posty: 287
Rejestracja: 13 maja 2010, 9:07
Model: NA
Lokalizacja: Egiertowo

16 mar 2011, 20:49

Davey pisze:mam ECSa słabego

jak już idziesz na całość wymień płytę, ECS lubi stwarzać problemy w nietypowych (dla niej) konfiguracjach :evil: Spróbuj zrobić upgrade BIOS'u

Mayk pisze:Może zasilacz jest na granicy i po prostu się zwiesza kiedy masz więcej gratów podłączonych? Spróbuj coś odłączyć innego (którąś z kości ramu, może jakieś karty ze slotów powyciągaj...) :?:

generalnie gdybanie bez parametrów gratów to jak wróżenie z fusów :)

Davey, zapodaj jaki masz typ płyty, zasilacz i na jakim procku to lata. Ile RAM też się przyda oraz info czy masz dodatkowe rzeczy np na PCI lub innych gniazdach.
LubMich
Posty: 720
Rejestracja: 27 wrz 2009, 12:55
Lokalizacja: Warszawa/Kraków

16 mar 2011, 20:55

Nie no napęd DVD nie pobiera aż tyle prądu by zasilacz mógł być tu problemem...

tj. problem występuje jak masz podpięty:
1. dysk SATA, DVD SATA,
2. dysk SATA, DVD SATA, dysk IDE

przy czym to pierwsze czasami wystartuje ale z problemami ? ;-)

najlepiej było by przetestować działanie komputera z samym DVD lub z dyskiem IDE i DVD (trzeba uruchomić jakiś system z płyty- jakieś liveCD)

A masz możliwość sprawdzić działanie tego DVD na innym komputerze? Bo wynika, że samo DVD jest walnięte albo przynajmniej coś dziwnie miesza.
Davey
Posty: 556
Rejestracja: 20 kwie 2010, 16:26
Lokalizacja: Lublin

16 mar 2011, 23:57

Zasilacz to nie sądze zeby był na granicy, mam chiefteca 400W.
Płyta ECS 755-A2(athlon 64)
1,5gb ram w dwoch kościach
ATI 3850
hdd ide
hdd sata
naped DVD sata
I to tyle, nie wiem, klawiatura, mysz na usb :bang:


LubMich, dokładnie tak. Podwiozę do dziewczyny i tam zobacze. Najbardziej mnie dziwi, że system był instalowany już kilka razy wcześniej na nowym dysku własnie aby wyeliminować możliwość sypania sie przez system. Uruchomienie windowsa na starym hdd? Z tego co pamietam to też sie krzaczylo ale to zupelnie nie jestem pewny, sprobuje!

scotch, płyty wolałbym nie zmieniać, komputera nie używam do gier praktycznie, starcza mi to co mam więc nie chce mi sie pakować w koszty, no ale ECS to zupełna budżetówka :mrgreen:

Najbardziej mnie wkurza, że to wczesniej działało przez pierwsze pare dni.. Może by odinstalować kontrolery RAID? Da to cos?
LubMich
Posty: 720
Rejestracja: 27 wrz 2009, 12:55
Lokalizacja: Warszawa/Kraków

17 mar 2011, 6:28

heh, a przed instalacją działało :-) ?? może walnięte sterowniki cały czas mieszają... Pomyśl czy zaraz po ich instalacji nie zaczęły się w/w problemy?
Junior
Posty: 8
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:31
Lokalizacja: Lublin

19 mar 2011, 11:39

Problem występuje nadal ?? :D

jeżeli tak to napisz na gg: 6194676

pzdr!
Marcin_TDI
Posty: 150
Rejestracja: 19 wrz 2008, 11:41
Lokalizacja: Warszawa

23 mar 2011, 11:58

podłączę się pod temat choć mój problem dotyczy software a nie hardware.
Laptop HP
po formacie i re-instalki WIN XP SP2
po każdym wyłączeniu przeglądarki (czy to chrome czy IE 8) pojawia się komunikat :
Obrazek

próbowałem już odinstalować tak żeby była tylko jedna przeglądarka, wachlowałem domyślnymi przeglądarkami i nic nie pomogło.
odpalałem memtest i spybot i nic...

może jakaś rada ?
DIAGNOSTYKA GRUPY VAG CHIP-TUNING EDC 15 16 17, MONTAŻ ZABEZPIECZEŃ ANTYKRADZIEŻOWYCH, kodowanie kluczy i komfortu, domykanie szyb, diagnostyka VAG - błędy, logi, naprawy, turbosprężarki - mieszki, TUNING
Swordfish
Posty: 369
Rejestracja: 19 lip 2010, 21:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

28 kwie 2011, 15:15

Marcin_TDI pisze:podłączę się pod temat choć mój problem dotyczy software a nie hardware.
Laptop HP
po formacie i re-instalki WIN XP SP2
po każdym wyłączeniu przeglądarki (czy to chrome czy IE 8) pojawia się komunikat :
[url=http://img97.imageshack.us/img97/8056/chromeu.png]Obrazek[/url]

próbowałem już odinstalować tak żeby była tylko jedna przeglądarka, wachlowałem domyślnymi przeglądarkami i nic nie pomogło.
odpalałem memtest i spybot i nic...

może jakaś rada ?


Temat aktualny?
Marcin_TDI
Posty: 150
Rejestracja: 19 wrz 2008, 11:41
Lokalizacja: Warszawa

28 kwie 2011, 17:13

jak najbardziej tak, i do tej pory nie poradzi lem sobie z nim.
DIAGNOSTYKA GRUPY VAG CHIP-TUNING EDC 15 16 17, MONTAŻ ZABEZPIECZEŃ ANTYKRADZIEŻOWYCH, kodowanie kluczy i komfortu, domykanie szyb, diagnostyka VAG - błędy, logi, naprawy, turbosprężarki - mieszki, TUNING
LubMich
Posty: 720
Rejestracja: 27 wrz 2009, 12:55
Lokalizacja: Warszawa/Kraków

28 kwie 2011, 17:18

Marcin_TDI pisze: może jakaś rada ?
Zainstaluj firefox-a ;-)


po sprawdzeniu pamięci (memtesta najlepiej uruchmić z usb albo z cd i zostawić na noc), przypomnij sobie czy instalowałeś coś jeszcze po reinstalacji windowsa.. i od kiedy zaczyna pojawiać się problem, następne w kolejności to aktualizacja tego windowsa i przeglądarek oraz sterowników do laptopa z hp strony pościągaj najnowsze.
Ostatnio zmieniony 28 kwie 2011, 17:28 przez LubMich, łącznie zmieniany 1 raz.
Swordfish
Posty: 369
Rejestracja: 19 lip 2010, 21:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

28 kwie 2011, 17:23

Marcin_TDI pisze:jak najbardziej tak, i do tej pory nie poradzi lem sobie z nim.


Pierwsze pytanie: Masz włączone DEP (DataExecutionPrevention)?

EDIT: jaki AV/FW?
Marcin_TDI
Posty: 150
Rejestracja: 19 wrz 2008, 11:41
Lokalizacja: Warszawa

28 kwie 2011, 20:34

LubMich, spróbuję jeszcze raz przeinstalowac system i zobaczymy czy od razu się pojawia ten komunikat.
Swordfish, hmm jakby Ci to powiedzieć - nie wiem co do mnie mówisz :grin: :grin: :grin: wypadłem z komputerów jakieś 5 lat temu, teraz rajcują mnie samochody.
DIAGNOSTYKA GRUPY VAG CHIP-TUNING EDC 15 16 17, MONTAŻ ZABEZPIECZEŃ ANTYKRADZIEŻOWYCH, kodowanie kluczy i komfortu, domykanie szyb, diagnostyka VAG - błędy, logi, naprawy, turbosprężarki - mieszki, TUNING
ODPOWIEDZ