Robot sprzątający jaki wybrać

Rozmowy inne, nie koniecznie o MX-5 ... wchodzisz tu na własną odpowiedzialność.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
ozon
Posty: 38
Rejestracja: 10 lis 2014, 8:12
Model: NC
Lokalizacja: Wa-wa

29 lis 2022, 11:47

cześć
Idą święta, i pomyślałem kupić odkurzacz/robot sprzątający. Jestem trochę zielony w temacie. Polećcie jakąś sprawdzoną firmę, a najlepiej konkretny model.
Na jakie funkcje warto zwracać uwagę. Nie wiem czy istotne, ale w domu jest kot i wiadomo trochę się leni.
Budżet trudno mi określić - powiedzmy coś koło 2000zł.
Awatar użytkownika
mike_d
Donator
Donator
Posty: 1170
Rejestracja: 06 cze 2015, 21:18
Model: ND
Wersja: SkyFreedom Karai
Lokalizacja: Poznań

29 lis 2022, 12:32

(piszę jako właściciel karmiciel 4 kotów )

U mnie sprawdza się Roomba i5 - to już moja druga roomba (poprzednią sprzedałem wciąz sprawną po 5 latach, do dzisiaj działa u kumpla).

Co tu dużo pisać - sprząta tak jak powinna, dzieki gumowym wałkom nie ma problemu z usuwaniem ludzkich włosów (problem starych roomb z klasycznymi szczotkami), bateria na luzie wystarcza na sprzątnięcie 67 metrów (a programowanie poszczególnych pomieszczeń pozwala robić to selektywnie).

Minusy? Tylko trzy- jest głośna (raczej puszczam po wyjściu z domu), wymaga choć trochę światła żeby się nie zgubić (stare modele jeżdziły na pałę - ta używa kamery żeby wiedzieć gdzie jest, ale sama z siebie noktowizji nie ma), wreszcie - jeśli kot zostawi niespodziankę to robot Ci za jej pomocą namaluje pentragram ;)
Awatar użytkownika
monkahead
Donator
Donator
Posty: 1377
Rejestracja: 31 gru 2019, 8:56
Model: NC FL
Wersja: Summer Edition '12
Lokalizacja: Sosnowiec

29 lis 2022, 13:39

Ja polecę tańszy Xiaomi 8C, też zbiera sierść po kocie. Dla mnie ważna była mała wysokość odkurzacza oraz stacji dokującej, mieści się pod szafką rtv, jest niewidoczny. Ma funkcję mopowania, dobre do odświeżenia podłogi ale żonki na mopie nie zastąpi Apka działa bardzo dobrze, odkurzacz nigdy nie sprawiał żadnych problemów, sprząta codziennie od 2 lat.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka


mutra
Donator
Donator
Posty: 3662
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

29 lis 2022, 18:08

mike_d pisze:
29 lis 2022, 12:32
(piszę jako właściciel karmiciel 4 kotów )

U mnie sprawdza się Roomba i5 - to już moja druga roomba (poprzednią sprzedałem wciąz sprawną po 5 latach, do dzisiaj działa u kumpla).

Co tu dużo pisać - sprząta tak jak powinna, dzieki gumowym wałkom nie ma problemu z usuwaniem ludzkich włosów (problem starych roomb z klasycznymi szczotkami), bateria na luzie wystarcza na sprzątnięcie 67 metrów (a programowanie poszczególnych pomieszczeń pozwala robić to selektywnie).

Minusy? Tylko trzy- jest głośna (raczej puszczam po wyjściu z domu), wymaga choć trochę światła żeby się nie zgubić (stare modele jeżdziły na pałę - ta używa kamery żeby wiedzieć gdzie jest, ale sama z siebie noktowizji nie ma), wreszcie - jeśli kot zostawi niespodziankę to robot Ci za jej pomocą namaluje pentragram ;)
Nowe maszyny mają algorytm rozpoznawania kupy - także ryzyko mazów jest mniejsze
Awatar użytkownika
mike_d
Donator
Donator
Posty: 1170
Rejestracja: 06 cze 2015, 21:18
Model: ND
Wersja: SkyFreedom Karai
Lokalizacja: Poznań

29 lis 2022, 20:09

mutra pisze:
29 lis 2022, 18:08
Nowe maszyny mają algorytm rozpoznawania kupy - także ryzyko mazów jest mniejsze
I5 tego jeszcze nie ma, wyższe (i droższe) modele tak - z tym że (z tego co wiem) "dwójkę" zidentyfikują i ominą ale już wyrzyganej karmy nie ;)
mutra
Donator
Donator
Posty: 3662
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

29 lis 2022, 20:19

mike_d pisze:
29 lis 2022, 20:09
mutra pisze:
29 lis 2022, 18:08
Nowe maszyny mają algorytm rozpoznawania kupy - także ryzyko mazów jest mniejsze
I5 tego jeszcze nie ma, wyższe (i droższe) modele tak - z tym że (z tego co wiem) "dwójkę" zidentyfikują i ominą ale już wyrzyganej karmy nie ;)
Ano. Klocek musi być portretowy. Sraczka się nie łapie ;)
Awatar użytkownika
maniekott
Donator
Donator
Posty: 517
Rejestracja: 07 sie 2008, 20:46
Model: NB FL
Lokalizacja: Klucze

02 gru 2022, 5:52

U nas żona ostatnio wymyśliła sobie taki sprzęt. Przeszukała cały internet i wybór padł na Xiaomi vacuum mop pro 2. Całkiem to ustrojstwo daje radę.
gks_szymon
Posty: 1
Rejestracja: 07 gru 2022, 9:12
Model: NC FL2
Lokalizacja: Kościerzyna
Kontakt:

07 gru 2022, 9:21

roomba i7 warta swojej ceny, nie polecam z dodatkowym odkurzaczem do opróżniania robota, i tak uważam że trzeba do niego zaglądać co dwa tygodnie, sam robot chodzi już bezawaryjnie ponad rok, apka działa świetnie, elementy które się zużywają można kupić za grosze
Awatar użytkownika
Scyzor
Donator
Donator
Posty: 882
Rejestracja: 06 mar 2018, 12:33
Model: NB FL
Wersja: Memories II
Lokalizacja: SC

22 gru 2022, 13:30

Wrzucę kamyczek do ogródka. Zanim zdecydujesz na coś takiego jak autonomiczny odkurzacz zastanów się nad kilkoma rzeczami.
Najważniejsza sprawa - największą zaletą robotów sprzątających jest możliwość zaharmonogramowania ich pracy, żeby zasuwały za Ciebie w odpowiednich momentach tak, żeby generalnie zawsze było posprzątane. Przewaga robota sprzątającego nad klasycznym odkurzaczem wynika wyłącznie z tego że posprząta sam wtedy, kiedy Ty nie masz na to czasu/chęci. Jeśli ma być stosowany jako zamiennik klasycznego wciągacza i uruchamiany doraźnie - np. na kilka chwil przed imprezą - zwyczajnie się nie sprawdzi. Pamiętaj że cykl sprzątania jest zdecydowanie dłuższy niż gdybyś złapał jakiś bezprzewodowy mały odkurzacz i przeleciał mieszkanie.
Na plus oczywiście możliwość odpalenia robota doraźnie, na wskazanym obszarze (np. w przedpokoju w którym przed chwilą stały buty znajomych i teraz nanieśli piachu). Warto też wziąć pod uwagę wysokość urządzenia. Ja musiałem wykluczyć te, które mają kamery na "wieżyczce", bo nie wjeżdżały pod moje sofy.
Aby powyższy cel mógł być spełniony zastanów się czy masz miejsce, w którym będziesz mógł postawić stację dokującą, z którego odkurzacz będzie miał bezproblemowy dostęp do tych powierzchni, które ma sprzątać. I chodzi mi tu nie tylko o schody, progi, meble, ale również niektóre czynniki zmuszające "przygotowanie" powierzchni do sprzątania. Leżące na ziemi długie zasłony, miski zwierząt domowych, luźno leżące przewody, itp.
Ja mam taki wynalazek od 2-3 lat. Sprzątanie pod moją nieobecność się nie sprawdziło, właśnie z uwagi na wskazane przeze mnie trudności. Może to dlatego, że mieszkam w dość małym mieszkaniu o dość ... gęstej zabudowie, a jedyne miejsca gdzie da się postawić stację dokującą bez obawy że się o nią będziemy cały czas potykać - uniemożliwia skuteczny wyjazd na całe mieszkanie.

No, ale to chyba raczej dla potomnych, bo zakładam że na dzień 22-12 to już odkurzacz kupiony :D
ODPOWIEDZ