Buduję małą MX5

Rozmowy inne, nie koniecznie o MX-5 ... wchodzisz tu na własną odpowiedzialność.

Moderator: Moderatorzy

rafipotrafi
Posty: 226
Rejestracja: 10 lis 2007, 14:25
Lokalizacja: Warszawa

05 sie 2009, 16:32

Witam,

Ponieważ własnie wróciłem z urlopu, stwierdziłem, że czas nadszedł aby ściągnąc z półki pozyskany od kolegi AGENt'a model Miaty i spróbować "coś" z niego zrobić. W międzyczasie jeszcze wpadł w moje ręce drugi identyczny zestaw Tamiyi więc będąc zabezpieczonym jeśli chodzi o części zamienne rozpakowałem pierwszy zestaw.
Jakby nie patrzeć sam model jest dość prosty jeśli chodzi o złozenie "z pudełka". Części sa dość starannie dopasowane, więc powinien sprawić sporo frajdy, nawet, jeśli ktoś wcześniej nie parał się modelarstwem. Stwierdziłem więc, że sobie przedłużę zabawę.
Z zestawu Tamiyi można skeić całkiem efektowny model miaty w wersji NA, jednak gotowy samochodzik nie ma m.in:
-otwieranych drzwi, maski, klapy bagażnika,
-otwieranych przednich reflektorów,
-składanego dachu (!) - można sobie tylko wybrać opcję top-up i top-down z perseningiem,

oraz jeszcze paru rzeczy, które moim zdaniem taka zabawka powinna mieć. I właśnie nad tym czymś zamierzam się pogimnastykować. Nie wiem jaki będzie efekt moich prac - sklejałem wprawdzie niegdyś to i owo - ale nigdy nie był to samochód... Jeśli chodzi o odwzorowanie, to będę chciał zeby model był wiernym klonem mojego auta (kolor wyposażenie itd.). Nie wiem ile czasu zajmie mi praca nad miatką, ale chciałbym żeby była gotowa na XX-lecie tj. na 27.09. Jeśli kogo zainteresuje temat to tutaj będę informował o postępach w pracy. Licze też na wszelkie rady i sugestie ze strony forumowiczów - modelarzy. :)

Pozdrawiam
Załączniki
DSCN10897.jpg
Rafi
Dizajer
Posty: 1101
Rejestracja: 16 kwie 2007, 9:04
Lokalizacja: Poznań / Kujawy
Kontakt:

05 sie 2009, 18:09

też kiedyś się bawiłem w modelarstwo, chętnie popatrze jak działasz
fajnie że będzie relacja z prac na bieżąco, coś jak tematy fajfa czy przemasiego tylko "w mniejszej skali" :mrgreen:
majkel
Administrator
Administrator
Posty: 6890
Rejestracja: 26 mar 2007, 17:30
Model: Inny
Lokalizacja: Warszawa

05 sie 2009, 20:39

fajny pomysł :mrgreen: A zrobisz jej takie malutkie turbo ?? :mrgreen:
rafipotrafi
Posty: 226
Rejestracja: 10 lis 2007, 14:25
Lokalizacja: Warszawa

05 sie 2009, 23:25

majkel_c pisze:fajny pomysł :mrgreen: A zrobisz jej takie malutkie turbo ?? :mrgreen:


"majkel_c" nie mówię nie tylko najpierw będę miał twardszy orzech do zgryzienia. Będę musiał dorobić do miaty... silnik. Wszystko fajnie otworzę sonbie maskę, tylko co pod maską...?

A wracając do tematu. Dziś był Day 0. Zacząłem od czynności stricte pudełkowych tj. wyciąłem niektóre części z ramek zaś na drobniejsze elementy nałożyłem pierwszą warstwę lakieru. Miłe zaskoczenie - moje farby modelerskie nieużywane od chyba sześciu lat prawie f komplecie udało mi się reanimować za pomocą benzyny lakowej, tak aby przynajmniej nadawały się do mieszania kolorów. Oprócz tego zgromadziłem niezbędne na tym etapie narzędzia i pomoce, tj 3 nożyki, pensetę, szczypce, papier ścierny 600, pędzelki (0 i 0 płaski), trochę plastikowych nakrętek do butelek, klej. Następnie przekonałem się jakiego spustoszenia w naszym kreju dokonał kapitalizm - nigdzie nie udało mi się kupić... żyletek! Poniżej pierwsze fotki:
Załączniki
DSCN10900.jpg
dobieranie i mieszanie kolorów
DSCN10912.jpg
pierwsze "malowidła" humbrolkami
DSCN10910.jpg
czerwoną miałem tylko akrylową - od razu widać. że na jedna warstwa nie wystarczy
DSCN10898.jpg
pierwsze wycinki
Rafi
Awatar użytkownika
Dżunior
Donator
Donator
Posty: 4106
Rejestracja: 09 lis 2008, 13:42
Model: ND
Wersja: SkyFreedom Recaro
Lokalizacja: Calpe / NDM
Kontakt:

06 sie 2009, 0:40

Jeśli mnie pamięć nie myli, to żyletki są wciąż dostępne w sieci Rossmann. :wink:

Zapowiada się interesująco. :mrgreen:
Przesiedziałem setki godzin w oparach kleju polimerowego, jednak wyłącznie przy modelach kartonowych a nie plastikowych. Pomóc nie pomogę, ale będę mocno trzymał kciuki za powodzenie projektu i z przyjemnością obserwował kolejne efekty Twojej pracy. :mrgreen:

majkel_c pisze: A zrobisz jej takie malutkie turbo ?? :mrgreen:

Turbo? A ja myślałem że Tobie w głowie wyłącznie kompresor... :mrgreen:
MX-5 ND SkyFreedom 8-)
Elise S2 111R '06 | Boxster 981 GTS '15 | Cayman 981 GT4 '16 | i3 120Ah '18 | Multivan T5 '15 #TriWóz | Taycan GTS Sport Turismo
CE 04 | RnineT
rafipotrafi
Posty: 226
Rejestracja: 10 lis 2007, 14:25
Lokalizacja: Warszawa

15 sie 2009, 22:51

Prace cały czas posuwają się do przodu... Aż sam jestem ciekaw czy zdążę. Mała Miatka uczy mnie cierpliwości. Oprócz składania i malowania wszystkich elementów zawieszenia i nadwozia (zgodnie z instrukcją), zacząłem wycinać poszczególne elementy karoserii. Najgorzej wyszła klapa bagażnika, gdyż zupełnie niepotrzebnie hotknife'a. Przy małych częściach się sprawdza, przy zetknięciu z plasikiem Tamiyi zostawił bruzdy... Trzeba będzie szpachlować. Najłatwiej poszło z maską (najlepszy dostęp).
Załączniki
montaż 030.jpg
Podwozie.. efekt końcowy (chyba)
montaż 029.jpg
Już na kółeczkach
montaż 028.jpg
Po wstepnym szlifowaniu
montaż 027.jpg
montaż 026.jpg
Klapa bagażnika również... To co zostało z tylnej blendy wygląda tragicznie. Tam był chyba najgrubszy plastik bez linii podziału... Mam nadzieję że jakoś sobie z tym poradzę...
montaż 017.jpg
Drzwi wycięte :)
montaż 015.jpg
Wycinanie drzwi - nie obyło sie bez strat - ramki trójkątnych szybek są do wyrzucenia... Trzeba będzie dorabiać...
montaż 010.jpg
montaż 006.jpg
c.d. składania z pudełka
montaż 005.jpg
czynności pudełkowe :)
Rafi
looker
Posty: 208
Rejestracja: 22 cze 2008, 19:09
Lokalizacja: Poznań / Rakoniewice
Kontakt:

16 sie 2009, 13:17

ile do 100? ;]
rafipotrafi
Posty: 226
Rejestracja: 10 lis 2007, 14:25
Lokalizacja: Warszawa

06 wrz 2009, 21:31

Po trzech tygodniach testowania różnych patentów na wykonanie zawiasów do drzwi, klapy bagażnika i maski udało się w końcu wszystko złożyć tak ze trzyma sie kupy no i oczywiście otwiera oraz zamyka. Nie jestem pewien na ile się sprawdzi mój pomysł na otwieranie świateł, ale póki co ze świateł mam tylko górne nakładki, więc nie ma co się martwić na zapas...
Otwieranie i zamykanie maski odbywa się "na dwa oczka", dzięki czemu spokojnie mogę ja zdejmować i zakładać, ale co powoduje, że maska wychyla się o około 120 stopni od płaszczyzny poziomej (!) :mrgreen: Nic z tym jednak nie zrobię dopóki nie wmontuję przedniej szyby, która nieco tę swobode ograniczy. Żeby uniknąć tego samego problemu z klapą bagażnika, do "dwóch oczek" dodałem elastyczny pasek plastikowy. Z drzwiami niestety problem był dużo większy - nie chciały bowiem trzymać poziomu po otwieraniu. Odpadły zawiasy z wkładów i sprężynek do długopisów, zawiasy z drutów też się nie sprawdziły. Musiałem z bólem serca zdecydować się na prymitywny patent z plastikową okładką do dokumentów (chodciaż próbowałem już mocować zawiasy wycięte z okularów przecziwsłonecznych) :o Po zastosowaniu patentu z okładką drzwi zyskały dość orginalne boczki (widoczne na jednym ze zdjęć), których jednak nie będzie wydać po zamocowaniu poczków wyciętych z interioru... Dziś wreszcie pierwsze lakierowanie:
Załączniki
montaz2 001.jpg
Drzwi nareszcie otwarte :)
montaz2 009.jpg
karoseria po malowaniu pierwszej warstwy z góry
montaz2 008.jpg
ostatnie chwile przed lakierowaniem
montaz2 006.jpg
dekielki reflektorów na obrotnicy z drutu mosiężnego... :)
montaz2 004.jpg
przed lakierowaniem z przyklejonymi lusterkami
montaz2 010.jpg
po lakierze - maska
Ostatnio zmieniony 06 wrz 2009, 21:43 przez rafipotrafi, łącznie zmieniany 2 razy.
Rafi
noveek
Posty: 993
Rejestracja: 09 cze 2009, 9:52
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

06 wrz 2009, 21:39

Super projekcik. Podziwiam i życzę cierpliwości :wink: . A jakaś szersza fotorelacja z ostatnich działań będzie?
[URL=http://www.mx-5.pl/viewtopic.php?t=2896]Moja Mazda MX-5 NA BRG[/URL]
[URL=http://picasaweb.google.pl/chrisnoveek]Galeria MX-5[/URL]
rafipotrafi
Posty: 226
Rejestracja: 10 lis 2007, 14:25
Lokalizacja: Warszawa

06 wrz 2009, 21:55

Oczywiście... w międzyczasie obmyślając patenty na otwieranie drzwi wyciąłem boczki z interioru. Wycinałem zgodnie z liniami podziału Tamiyi i tutaj niestety wyszedł poważny zonk... :mad: Prawy boczek jest o około 2mm krótszy niż lewy. Do głowy nie przyszłoby mi że coś takiego wyjdzie w takim modelu... Nie wiem co z tym zrobię jak bedę kończył drzwi, ale wycinanie paska 2mm z interioru bez linii podziału mi się nie usmiecha...:
Załączniki
montaż 034.jpg
Który boczek dłuższy, a który krótszy?
montaż 033.jpg
boczki i interior po wycinaniu... uff trochę się z tym naszarpałem...
Rafi
rafipotrafi
Posty: 226
Rejestracja: 10 lis 2007, 14:25
Lokalizacja: Warszawa

06 wrz 2009, 21:57

I jeszcze parę zdjęć suszącego się lakieru :) Jutro polakierujemy spód maski i klapy bagażnika :) cdn.
Załączniki
montaz2 014.jpg
montaz2 013.jpg
montaz2 011.jpg
montaz2 012.jpg
Rafi
rafipotrafi
Posty: 226
Rejestracja: 10 lis 2007, 14:25
Lokalizacja: Warszawa

22 wrz 2009, 21:31

Sprawy nie wyglądają dobrze. Niby temat jest już prawie ogarnięty, ale prawie czasem robi wielką różnicę. Przed zlotem nie wyrobię się ze złożeniem dachu oraz z całością prac pomontażowych (polerka, wyrównywanie krawędzi itp. Poniżej zdjęcia z prac przeprowadzonych przez ostatnie 2 tygodnie:
Załączniki
montaz3 012.jpg
pierwsze złożenie na sucho - przód
montaz3 010.jpg
uszczelki
montaz3 009.jpg
szybki
montaz3 005.jpg
środek w częściach pierwszych po malowaniu
montaz3 003.jpg
elementy wnętrza
montaz3 002.jpg
maska "na dwa oczka"
montaz3 015.jpg
widok z boku
Rafi
rafipotrafi
Posty: 226
Rejestracja: 10 lis 2007, 14:25
Lokalizacja: Warszawa

22 wrz 2009, 21:50

cd fotek:
Załączniki
montaz3 025.jpg
środek z bliska
montaz3 024.jpg
montaz3 023.jpg
montaz3 021.jpg
stan bardzo surowy
montaz3 020.jpg
światła z tyłu zamontowane, niestety widać że z tylną blendą będę miał jeszcze sporo pracy. Pierwszy raz używałem farbek typu "clear" do malowania reflektorów.
montaz3 019.jpg
dach
montaz3 017.jpg
migacze już są
montaz3 016.jpg
blenda - tak jak u mnie na czarno. Podkład srebrny przed wklejeniem tylnych lamp
Rafi
uczen79
Posty: 130
Rejestracja: 09 maja 2009, 23:28

22 wrz 2009, 22:04

Rafi planujesz zabrać to cudo na zlot mimo, że nie będzie dokończone?
Aro
Posty: 1215
Rejestracja: 03 wrz 2009, 15:39
Lokalizacja: Warszawa

23 wrz 2009, 8:30

Zgłosiłeś "Ją"?
Będzie mogła wziąć udział w paradzie? :mrgreen:
Chyba nie zaparkujesz "Jej" na zewnątrz. :lol:
Były NA 1,6; NB 1.8
Jest NA+1,8(NBFL)
Cywil GALANT 2,5 V6
Jaro
Posty: 3026
Rejestracja: 26 paź 2008, 15:33
Model: NA
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

23 wrz 2009, 13:26

AroJano pisze:Zgłosiłeś "Ją"?
Będzie mogła wziąć udział w paradzie? :mrgreen:
Chyba nie zaparkujesz "Jej" na zewnątrz. :lol:


Jak by się zgłosił do "dobrych ludzi" to nas 100% miałby na zlot :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Pozdrawiam

Jaro

MX-5 NA 1.6T
rafipotrafi
Posty: 226
Rejestracja: 10 lis 2007, 14:25
Lokalizacja: Warszawa

24 wrz 2009, 23:15

Kurczę nie zgłaszałem "Jej" bo miała się pojawić tak trochę znienacka. A teraz to już za późno...
Ale poważnie, obawiałem się że nie ma sensu zabierać modelu na zlot, jeśli nie uda mi się zrobić reflektorów przednich. TW zestawie Tamiyi nie ma opcji otwartych, świateł i wszystko trzeba dorobić samemu, a to niestety zabiera czas... Ale pojawiło się żwiatełko w tunelu... Udało mi się wykonać osłony reflektorów z... blistka po rutinoscorbinie, czy jakimś innym farmaceutyku. Dziś już nawet pomalowałem, więc jeśli tylko zrobię same reflektory... to podjadę na dwie miaty :mrgreen:
Załączniki
montaz4 003.jpg
montaz4 002.jpg
montaz4 001.jpg
Rafi
Jaro
Posty: 3026
Rejestracja: 26 paź 2008, 15:33
Model: NA
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

25 wrz 2009, 10:07

ciekawe czy zdążysz z przeglądem technicznym
Pozdrawiam

Jaro

MX-5 NA 1.6T
rafipotrafi
Posty: 226
Rejestracja: 10 lis 2007, 14:25
Lokalizacja: Warszawa

25 wrz 2009, 21:27

Jaro pisze:ciekawe czy zdążysz z przeglądem technicznym


Raczej nie zdążę - jutro u mnie urzędy nieczynne... :neutral: Ale za to może uda mi się zdążyć na pojutrze ze światłami - a raczej z prowizorką świateł:
Załączniki
DSCN1154.jpg
Rafi
noveek
Posty: 993
Rejestracja: 09 cze 2009, 9:52
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

09 paź 2009, 11:45

Jak postępy? Już gotowa? Czekamy na kolejną relację.
[URL=http://www.mx-5.pl/viewtopic.php?t=2896]Moja Mazda MX-5 NA BRG[/URL]
[URL=http://picasaweb.google.pl/chrisnoveek]Galeria MX-5[/URL]
ODPOWIEDZ