[NB/NBFL] Wyciszenie drzwi i wymiana głośników vs dodatkowe głośniki za oparciami?

Audiofilie wszystkich województw! Łączcie się!

Moderatorzy: pirul, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Scyzor
Donator
Donator
Posty: 886
Rejestracja: 06 mar 2018, 12:33
Model: NB FL
Wersja: Memories II
Lokalizacja: SC

24 lip 2023, 13:30

Dojrzałem właśnie do wymiany audio w samochodzie i zastanawiam się czy wystarczy wymienić jednostkę centralną i głośniki w drzwiach (po ich wyciszeniu) i to już da słyszalny efekt przy jeździe z opuszczonym dachem powyżej 60-80 km/h? Czy to nie da istotnej różnicy i warto powalczyć o jakieś dodatkowe źródło dźwięku za plecami? Czy głośniczki w akcesoryjnym windshocie coś dają? Może ktoś zabudował głośniki w jakiś alternatywny sposób?
Będę wdzięczny za wszelkie info o Waszych doświadczeniach.
Awatar użytkownika
tomasz01
Donator
Donator
Posty: 3520
Rejestracja: 16 cze 2015, 21:43
Model: NB
Wersja: Magic
Lokalizacja: Warszawa Usrynów

24 lip 2023, 15:54

Mogę odpowiedzieć troszkę na temat a troszkę niebardzo... w NA po dołożeniu fabrycznych głośników w zagłówki foteli (głośniczki o mocy bodajże 1,5 czy 2 W) różnica była znaczna - może nie przestrzenna ale jednak grały nie tylko z nóg ale tak bardziej dookoła.
Patrząc po tym doznaniu, wnioskuję iż w NB w windschocie też dadzą różnicę :)
Awatar użytkownika
Alex
Donator
Donator
Posty: 4595
Rejestracja: 29 cze 2013, 20:25
Model: NC
Wersja: Niseko
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

24 lip 2023, 16:11

Uważam że wygłuszenie drzwi jest zawsze dobrym pomysłem.

Głośniki w zagłówkach - trochę uzupełniają średnie tony i to tyle. Ja mam je (w NC) ustawione raczej subtelnie.

Bas najfajniej dodaje MSSS czy też moja jego wersja (bo oryginału nie słyszałem) jak zrobiłem w NC. Przyda się radio z regulowanym wyjściem na subwoofer by to odpowiednio odciąć



pozdrawiam
Alex :-)
były: czarna NC L5 , czerwona NAfL 1.6/90+
jest: Niseko L5/RomDrop 8-) 182HP/242Nm 8-)
A forum post should be like a skirt. Long enough to cover the subject material, but short enough to keep things interesting
Awatar użytkownika
Scyzor
Donator
Donator
Posty: 886
Rejestracja: 06 mar 2018, 12:33
Model: NB FL
Wersja: Memories II
Lokalizacja: SC

24 lip 2023, 17:59

tomasz01 pisze:
24 lip 2023, 15:54
Patrząc po tym doznaniu, wnioskuję iż w NB w windschocie też dadzą różnicę :)
Czyli warto spróbować... Dzięki!
Alex pisze:
24 lip 2023, 16:11
Uważam że wygłuszenie drzwi jest zawsze dobrym pomysłem.

Głośniki w zagłówkach - trochę uzupełniają średnie tony i to tyle. Ja mam je (w NC) ustawione raczej subtelnie.
Bardziej chodzi mi o to żeby w ogóle coś słyszeć. Powyżej 100 km/h top down, muszę bardzo głośno dawać radio, żeby dało się trochę wyraźniej słyszeć co emitują głośniki. Tak sobie... Dlatego założyłem, że jak będzie coś na wysokości uszu - będzie lepiej z definicji.
Alex pisze:
24 lip 2023, 16:11
Bas najfajniej dodaje MSSS czy też moja jego wersja (bo oryginału nie słyszałem) jak zrobiłem w NC. Przyda się radio z regulowanym wyjściem na subwoofer by to odpowiednio odciąć
Muszę powalczyć z gościem, który ma mi to robić, bo zaczął marudzić że nie ma gdzie wzmacniacza zamontować... :?
Awatar użytkownika
Alex
Donator
Donator
Posty: 4595
Rejestracja: 29 cze 2013, 20:25
Model: NC
Wersja: Niseko
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

24 lip 2023, 18:12

Głośniki w windszocie to z jednej strony lepiej - bliżej uszu ale z drugiej gorzej bo z tyłu zamiast z przodu. By słuchać audiobooków albo wiadomości, rozmawiać przez telrfon ok pomaga, do muzyki niezabardzo bo to nienaturalne.

Ja jadąc ok 100kmh też zwykle daje głośno, by było słychać jak najwięcej i po prostu cieszyć się muzyką i jazdą. Za cicho to ogólnie dla mnie bez sensu bo jak mam się domyślać co leci to już lepiej wyłączyć audio.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

pozdrawiam
Alex :-)
były: czarna NC L5 , czerwona NAfL 1.6/90+
jest: Niseko L5/RomDrop 8-) 182HP/242Nm 8-)
A forum post should be like a skirt. Long enough to cover the subject material, but short enough to keep things interesting
Awatar użytkownika
806u
Posty: 137
Rejestracja: 17 lut 2020, 13:35
Model: NB FL
Lokalizacja: Warszawa

07 lis 2023, 13:51

Scyzor pisze: Muszę powalczyć z gościem, który ma mi to robić, bo zaczął marudzić że nie ma gdzie wzmacniacza zamontować... :?
Zależy jak duży ma być ten wzmacniacz. Ja mam dwukanałowy i mieści się bez problemu za tapicerką bagażnika. Dorobiłem tylko uchwyt z blachy, który jednocześnie trzyma wzmacniacz i bezpieczniki żeby nie latały. Przykręciłem to do śruby od amortyzatora.

Moje doświadczenia z montażem audio:
- kabel audio od radia do bagażnika puściłem progiem po stronie pasażera - tutaj zalecam kupić kabel 3m bo 2,5m będzie na styk lub zabraknie tych kilku centów żeby wyjąc radio. Ja tak zrobiłem i musiałem go przedłużyć :bang: . Można go też puścić pod tunelem środkowym i przejść do bagażnika otworem obok klamek od wlewu paliwa i otwierania bagażnika, jak Ci wygodniej ;), wtedy 2,5m powinno wystarczyć.
- kabelek sygnałowy do uruchamiania wzmacniacza musi być podłączony pod wyjście 12V z radia (różne radia mogą mieć kilka wyjść o różnych napięciach), napięcie na tym kabelku musi zanikać po wyłączeniu radia bo szybko rozładujesz aku.
- jak już chcesz wymieniać głośniki i wygłuszać drzwi to warto dać lepsze kable do nich. Te seryjne są grubości piczego włosa ;). Żeby nie niszczyć czy dziurawić kostki w drzwiach można wykorzystać wolne otwory (wykorzystałem te 2 na środku kostki) i użyć takich pinów https://allegro.pl/oferta/konektor-pin- ... 6366253654 https://allegro.pl/oferta/konektor-pin- ... 6366246803 daje to możliwość ewentualnego demontażu drzwi bez konieczności cięcia kabli.
- w drzwi bez problemu się mieszczą głośniki 8" a jeśli chodzi o soprany to po seryjnych głośnikach zostają 2 otwory montażowe więc też bez większego problemu da się założyć nowe i wykorzystać stare otwory montażowe + DIY uchwyt stabilizujący.

Teraz są dostępne całkiem fajne nieduże wzmacniacze więc nawet 4-kanałowy się zmieści. Najlepiej go zamontować w bagażniku, żeby nie puszczać grubego kabla zasilającego przez wnętrze samochodu. Pamiętaj, żeby dać bezpiecznik między aku a wzmacniacz :!: .


PS. Gdzie udało Ci się kupić windshota z głośnikami w kolorystyce memories? A jeśli to nie tajemnica to czy droga taka przyjemność?
Załączniki
photo 1.jpg
photo 1.jpg (3.46 MiB) Przejrzano 555 razy
photo 2.jpg
photo 2.jpg (3.44 MiB) Przejrzano 555 razy
photo 3.jpg
photo 3.jpg (3.64 MiB) Przejrzano 555 razy
photo 4.jpg
photo 4.jpg (2.27 MiB) Przejrzano 555 razy
photo 5.jpg
photo 5.jpg (2.92 MiB) Przejrzano 555 razy
photo 6.jpg
photo 6.jpg (2.99 MiB) Przejrzano 555 razy
photo 7.jpg
photo 7.jpg (2.66 MiB) Przejrzano 555 razy
Awatar użytkownika
806u
Posty: 137
Rejestracja: 17 lut 2020, 13:35
Model: NB FL
Lokalizacja: Warszawa

07 lis 2023, 14:29

A gdyby seryjne głośniki w windshocie okazały się za słabe to można pobawić się w ich wymianę na 3,5"
https://www.mx5france.com/forum/viewtop ... 24&t=32819
Awatar użytkownika
Scyzor
Donator
Donator
Posty: 886
Rejestracja: 06 mar 2018, 12:33
Model: NB FL
Wersja: Memories II
Lokalizacja: SC

07 lis 2023, 23:07

806u pisze:
07 lis 2023, 13:51
Moje doświadczenia z montażem audio: [...]
Dzięki za garść praktycznych porad. Zarzuciłem na razie temat, chwilowo w ogóle zaparkowałem inwestycje w Mię.... Inne wydatki się pojawiły :(
806u pisze:
07 lis 2023, 13:51
PS. Gdzie udało Ci się kupić windshota z głośnikami w kolorystyce memories? A jeśli to nie tajemnica to czy droga taka przyjemność?
Znalazłem na grupach giełdowych na FB. Kosztował mnie jakoś 450zł. Ale póki co leży i się kurzy. Nie wiem czy nie zrezygnuję z planowanej modyfikacji, bo nie wykombinowałem prostego sposobu na montaż tych głośników i wysokiego windshota, z którego z pewnością nie zrezygnuję.
ODPOWIEDZ