Bass shaker - Mazda MSSS wannabe

by mieć więcej radochy ze słuchania muzyki :-D

Audiofilie wszystkich województw! Łączcie się!

Moderatorzy: pirul, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Alex
Donator
Donator
Posty: 4566
Rejestracja: 29 cze 2013, 20:25
Model: NC
Wersja: Niseko
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

01 wrz 2022, 13:55

Heja,

Nuda, nic się nie dzieje a tu człowieka korci by coś zdziałać. Najlepiej z lekka szalonego, czego nikt albo niewielu próbowało. Proszę bardzo oto i jest - bass shakery.

Pomysł siedział mi w głowie od dawna ale jakoś brakowało tej dozy szaleństwa albo nie wiem czego by go zrealizować.

Na temat konkretnych zastosowań do audio niewiele można znaleźć w necie. Jest zaś trochę opisów użycia tych przetwornikow w symulatorach jazdy.

By od czegoś zacząć zakupiłem parę przetworników firmy Dayton Audio, najmniejsze i najsłabsze modele Puck TT25-8
Obrazek

Co ciekawe można je bez problemu kupić w Polsce, z paragonem/faktura i to sporo taniej niż niemal identycznie wyglądające klony na Aliexpress.

Pierwsze eksperymenty będzie łatwiej przeprowadzać w warunkach domowych. Przyda się leżący w komórce fotel Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 01 paź 2022, 11:49 przez Alex, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrawiam
Alex :-)
były: czarna NC L5 , czerwona NAfL 1.6/90+
jest: Niseko L5/RomDrop 8-)
A forum post should be like a skirt. Long enough to cover the subject material, but short enough to keep things interesting
Awatar użytkownika
Alex
Donator
Donator
Posty: 4566
Rejestracja: 29 cze 2013, 20:25
Model: NC
Wersja: Niseko
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

02 wrz 2022, 16:30

Temat cieszy się ogromnym zainteresowaniem Obrazek więc jedziemy z koksem

Pierwsze próby wykonane. Działa Obrazek Konstrukcja fotela w NC sprzyja eksperymentom. Dzięki temu że przetworniki są małe - można je montować w różnych miejscach i testować efekty Obrazek

Pierwszy wniosek jest taki że zgodnie z tym co pisze producent należy zastosować filtr dolnoprzepustowy. Chodzi o uzyskanie właściwego efektu tj. niskich drgań gdy się mają pojawić a wyeliminowanie mrowienia cały czas. Inaczej mówiąc uzupełnienia najniższych częstotliwości a nie czegoś dziwnego i drażniącego

Druga sprawa to miejsce i sposób zamontowania. Wpływa to mocno na efektywnosc przenoszenia drgań i samo ich odczuwanie. Zupełnie inne wrażenie jest np na udach, inne na tyłku a inne na górnej części pleców. Przetestowalem kilka kombinacji ułożenia przetworników, zostało zdecydować który jest najfajniejszy



Obrazek

Obrazek



Ostatnio zmieniony 02 wrz 2022, 16:30 przez Alex, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrawiam
Alex :-)
były: czarna NC L5 , czerwona NAfL 1.6/90+
jest: Niseko L5/RomDrop 8-)
A forum post should be like a skirt. Long enough to cover the subject material, but short enough to keep things interesting
Awatar użytkownika
Fifkers
Donator
Donator
Posty: 4665
Rejestracja: 10 cze 2009, 11:06
Model: NA
Lokalizacja: Białystok

02 wrz 2022, 22:55

Coś takiego było fabrycznie bodajże w niektórych NA. Lata temu na forum o tym czytałem, ale nie pamiętam dokładnie jak to działało.
Były: NB, NBFL, NC 2,0, NC 2,0 automat, NC swap 2,5 6b, ND 2,0.
Jest NA 1990r, ND 2,0.
Awatar użytkownika
Alex
Donator
Donator
Posty: 4566
Rejestracja: 29 cze 2013, 20:25
Model: NC
Wersja: Niseko
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

03 wrz 2022, 9:57

to sie nazywalo MSSS (Mazda Sensory Sound System)

https://www.miata.net/garage/msss.html

Założenie było takie by zwłaszcza podczas jazdy topdown gdy słabiej słychać niskie tony dać wrażenie ich odczuwania. Będę badał sprawę Obrazek
pozdrawiam
Alex :-)
były: czarna NC L5 , czerwona NAfL 1.6/90+
jest: Niseko L5/RomDrop 8-)
A forum post should be like a skirt. Long enough to cover the subject material, but short enough to keep things interesting
Awatar użytkownika
Alex
Donator
Donator
Posty: 4566
Rejestracja: 29 cze 2013, 20:25
Model: NC
Wersja: Niseko
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

30 wrz 2022, 16:32

Przyjechał moduł wzmacniacza z Chin (TPA3116D2). Myślę jak i gdzie go sprytnie podłączyć i upchnąć
Obrazek

przy użyciu Tapatalka


pozdrawiam
Alex :-)
były: czarna NC L5 , czerwona NAfL 1.6/90+
jest: Niseko L5/RomDrop 8-)
A forum post should be like a skirt. Long enough to cover the subject material, but short enough to keep things interesting
Awatar użytkownika
Alex
Donator
Donator
Posty: 4566
Rejestracja: 29 cze 2013, 20:25
Model: NC
Wersja: Niseko
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

13 paź 2022, 17:26

Zabawki trafiły do auta.

Obrazek

Na razie montaż na szybko by stwierdzić czy działa i spróbować zacząć ustawiać. Tak, działa! :D Wstępnie skalibrowałem, jak trochę sie pobawię napiszę coś więcej. Będzie też foto montażu w fotelu, dziś już zrobiło się ciemno

Jeśli chce ktoś potestować - zapraszam :)
pozdrawiam
Alex :-)
były: czarna NC L5 , czerwona NAfL 1.6/90+
jest: Niseko L5/RomDrop 8-)
A forum post should be like a skirt. Long enough to cover the subject material, but short enough to keep things interesting
Awatar użytkownika
Alex
Donator
Donator
Posty: 4566
Rejestracja: 29 cze 2013, 20:25
Model: NC
Wersja: Niseko
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

14 paź 2022, 8:15

Sposób montażu przetwornika. Wystarczy odpiąć materiał z tyłu fotela, wsunąć przetwornik i zabezpieczyć go trytytkami.

Obrazek

jak widać przetwornik wypycha nieco gąbkę fotela, gdy się siada trochę się czuje że coś jest czego nie było wcześniej. Chyba nie było tego efektu na fotelach skórzanych, na których robiłem pierwsze testy, są one najwyraźniej twardsze od materiałowych. Po chwili zapomina się o tym.
Ostatnio zmieniony 14 paź 2022, 10:34 przez Alex, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrawiam
Alex :-)
były: czarna NC L5 , czerwona NAfL 1.6/90+
jest: Niseko L5/RomDrop 8-)
A forum post should be like a skirt. Long enough to cover the subject material, but short enough to keep things interesting
Awatar użytkownika
WSR
Posty: 406
Rejestracja: 24 wrz 2018, 11:05
Model: Inny

14 paź 2022, 8:31

Opisz wrażenia.
Awatar użytkownika
Alex
Donator
Donator
Posty: 4566
Rejestracja: 29 cze 2013, 20:25
Model: NC
Wersja: Niseko
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

14 paź 2022, 10:29

efekt jest ciekawy, zależny oczywiscie od utworu oraz ustawień. Ja starałem się uzyskać uzupełnianie dźwięku pochodzącego z głośników. I chyba się to udało bo doszedłem do filtracji 50Hz/6dB/okt zarówno dla BS jak i głośników frontowych i tak podoba mi się najbardziej, przynajmniej na postoju ze zgaszonym silnikiem bo jezdzic jeszcze nie mialem okazji. Wrażenie jest owszem odrobinę dziwne, może dlatego że nie jesteśmy do tego przyzwyczajeni słuchając na codzień, co najwyżej na koncercie. Gdy jechalem do pracy służbowym golfem - czegoś mi brakowało ;)

Czuje sie np. niskie dźwięki gitary basowej, stopę centrali a także dźwieki generowane elektronicznie. Ciekawie więc brzmią różne odmiany techno, ale także jazzu, funky, rock wampiryczny Obrazek itd. Ale można się też zdziwić bo np. mocno przetworniki odzywały się na Antologii Satanowskiego, są też utwory gdzie efektu brak. I tak ma być, skoro czegoś nie ma nagranego to nie ma :kciuk: Sztuczności nie lubię

mimo że przetworniki mają jedynie 15W i mniej więcej tyle samo osiąga wzmacniacz je zasilający (przy 10% THD) łatwo przedobrzyć, 2-3dB więcej i już robi się dziwnie. Także zbyt wysokie odcięcie przetwornika jest złym pomysłem, 80Hz to juz za wysoko, nawet gdy filtr jest 4 rzędu (24dB/okt). W sumie dobrą wiadomością jest że najlepiej odciąć łagodnym filtrem 1 rzędu, to się realizuje analogowo na 2 elementach, możnaby to łatwo zintegrować z seryjnym naglosnieniem
Ostatnio zmieniony 14 paź 2022, 10:29 przez Alex, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrawiam
Alex :-)
były: czarna NC L5 , czerwona NAfL 1.6/90+
jest: Niseko L5/RomDrop 8-)
A forum post should be like a skirt. Long enough to cover the subject material, but short enough to keep things interesting
Awatar użytkownika
WSR
Posty: 406
Rejestracja: 24 wrz 2018, 11:05
Model: Inny

14 paź 2022, 10:40

Czad, musiałbym kiedyś spróbować. Ciekawe, czy nie będzie bardziej rdzewieć od tego :mrgreen:
Awatar użytkownika
Alex
Donator
Donator
Posty: 4566
Rejestracja: 29 cze 2013, 20:25
Model: NC
Wersja: Niseko
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

17 paź 2022, 10:01

Pojezdzilem trochę i mam kolejne wnioski Obrazek

Po pierwsze shaker należało przemieścić. Jednak czułem go cały czas i to drażniło. Teraz jest trochę niżej jak na fotce
Obrazek

Wrażenia podczas jazdy są trochę inne niż na postoju. Gdy jedzie się wolniej czuć inne drgania np od drogi, silnika itd więc warto nieco podnieść poziom (mi wystarczało o 1-2dB). Natomiast podczas jazdy w trasie raczej należy poziom zdjąć o przynajmniej 1 może 2dB. Ogólnie efekt wzmaga się wraz ze wzrostem głosnosci, gdy jedziemy np 100kmh by było dobrze słychać głośność jest już na maks i dość szybko zaczyna być tego wszystkiego za wiele Obrazek

Muszę też poprawić instalacje gdyż przy odpalonym silniku mam gwizd z głośników frontowych
pozdrawiam
Alex :-)
były: czarna NC L5 , czerwona NAfL 1.6/90+
jest: Niseko L5/RomDrop 8-)
A forum post should be like a skirt. Long enough to cover the subject material, but short enough to keep things interesting
Awatar użytkownika
Alex
Donator
Donator
Posty: 4566
Rejestracja: 29 cze 2013, 20:25
Model: NC
Wersja: Niseko
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

12 mar 2024, 11:02

Czas odkopać wątek i działać dalej.

Po 1.5 roku użytkowania uważam że jest to mega fajny gadżet. Bardzo uprzyjemnia słuchanie muzyki w mx5, ubogaca doświadczenie.

Czas iść dalej.. Kupiłem 2 kolejne przetworniki, tym razem w wersji 16ohm. Po co? Jak myślicie?Obrazek

powered by RomDrop :-D

pozdrawiam
Alex :-)
były: czarna NC L5 , czerwona NAfL 1.6/90+
jest: Niseko L5/RomDrop 8-)
A forum post should be like a skirt. Long enough to cover the subject material, but short enough to keep things interesting
Awatar użytkownika
WSR
Posty: 406
Rejestracja: 24 wrz 2018, 11:05
Model: Inny

12 mar 2024, 11:38

Masaż pośladków :)
Awatar użytkownika
Alex
Donator
Donator
Posty: 4566
Rejestracja: 29 cze 2013, 20:25
Model: NC
Wersja: Niseko
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

12 mar 2024, 15:02

Dosyć blisko.

Chodzi mi o poprawę integracji doświadczenia w lepszą całość. Obecnie gdy jest tylko jeden przetwornik na plecach efekt jest taki że część efektu z głośników czujemy na łydkach a drugą część z shakera na tułowiu. I jest pewna niespójność i brak czegoś pomiędzy. Postanowiłem dołożyć przetworniki na siedzisko. Robiłem to wcześniej ale efekt był dziwny, zbyt mocny. Dlatego wziąłem wersję 16ohm. Zobaczymy czy wystarczy 1 szt na fotel czy lepiej 2

powered by RomDrop :-D


pozdrawiam
Alex :-)
były: czarna NC L5 , czerwona NAfL 1.6/90+
jest: Niseko L5/RomDrop 8-)
A forum post should be like a skirt. Long enough to cover the subject material, but short enough to keep things interesting
ODPOWIEDZ