[NC] Tweetery

Wymiary, wymiana, odłączenie.

Audiofilie wszystkich województw! Łączcie się!

Moderatorzy: pirul, Moderatorzy

bjorm
Donator
Donator
Posty: 3663
Rejestracja: 13 lis 2013, 14:16
Model: ND
Lokalizacja: NO/PL

05 lut 2021, 12:35

Szukałem na forach ale nie widzę dokładnej odpowiedzi.
Mam problem z tweeterem w drzwiach kierowcy. Przy większych basach nieprzyjemnie harczy. Gdy dociskam siatkę to przestaje.
Szkoda mi odpinać i zapinać drzwi żeby looknąć na niego. Wiem, że wielkość to 3 cale i jest jakoś dziwne podklejony.
Mam system BOSE z podmienionym radiem na 2DIN Pioneera chyba, więc najsłabszy element zestawu jest upgradeowany.
Zastanawiam się czy podmiana tweeterów jest w ogóle warta roboty czy może najprościej będzie go odłączyć od zasilania?
Macie jakieś sprawdzone tweetery które pasują w oryginalne gniazdo bez rzeźbienia?
マツダ恋人 || ND 1.5 + NC 2.0 + NC 2.0T ||
Kiedyś: NC 2.5 FM + 20th A + 1.8 || NBFL Mem + Mem || będzie: ... RX-9 Genesis ||
Awatar użytkownika
Alex
Donator
Donator
Posty: 4567
Rejestracja: 29 cze 2013, 20:25
Model: NC
Wersja: Niseko
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

05 lut 2021, 13:59

odłączanie głośników to słaby pomysł, poczujesz brak.

nie bawiłem się nagłośnieniem Bose ale zdaje się że boczki drzwi są te same, więc i mocowanie głośników takie samo. W nie-Bose jest po prostu niewielki tweeter zamocowany w wiekszym plastikowym uchwycie, moze tu jest podobnie tylko glosnik innego typu

najprosciej moim zdaniem byloby jednak przemóc się i zdjąć boczek - jakieś 3 min roboty - i obejrzeć głośnik. Na allegro tweetery Bose sa od 25zł, jest szansa ze masz takie same
https://allegro.pl/oferta/mazda6-6-gh-g ... 9637472125

nie jestem pewien czy problemem jest glosnik. Trzeba by sie dokladniej wsluchac, rownie dobrze moze trzeszczec cos w drzwiach. By to diagnozować tego typu zjawiska najlepiej zamiast słuchać muzyki puszczać proste tony sinusoidalne o przestrajanej czestotliwości. Jeśli masz BT to z apki na androida, jeśli nie to są płyty testowe
pozdrawiam
Alex :-)
były: czarna NC L5 , czerwona NAfL 1.6/90+
jest: Niseko L5/RomDrop 8-)
A forum post should be like a skirt. Long enough to cover the subject material, but short enough to keep things interesting
bjorm
Donator
Donator
Posty: 3663
Rejestracja: 13 lis 2013, 14:16
Model: ND
Lokalizacja: NO/PL

05 lut 2021, 14:51

W jednej starszej NCFL udało mi się wymienić główny, dolny głośnik bez zdejmowania boczku. Najbardziej się boję ściągania cięgien zamka :D
Ale masz rację, zanim coś kupię itp to jednak warto looknąć co powoduje charczenie, niemniej takie same niemal objawy miałem kiedy główny dolny głośnik miała już spękaną membranę.

Znalazlem spoko wątek z numerami tweeterow
https://forum.miata.net/vb/showthread.php?t=652476
マツダ恋人 || ND 1.5 + NC 2.0 + NC 2.0T ||
Kiedyś: NC 2.5 FM + 20th A + 1.8 || NBFL Mem + Mem || będzie: ... RX-9 Genesis ||
bjorm
Donator
Donator
Posty: 3663
Rejestracja: 13 lis 2013, 14:16
Model: ND
Lokalizacja: NO/PL

06 lut 2021, 20:46

Przy bliższym spojrzeniu na tweeter, nie widać by coś było popękane, o dziwo jak sobie wisi na kablu to nie pierdzi.
Może tylko jego spasowanie z siatką maskującą było nieOK? Zobaczymy. Chociaż numery udało mi się ogarnąć, może komuś się to nada.

Obrazek Obrazek
マツダ恋人 || ND 1.5 + NC 2.0 + NC 2.0T ||
Kiedyś: NC 2.5 FM + 20th A + 1.8 || NBFL Mem + Mem || będzie: ... RX-9 Genesis ||
Awatar użytkownika
Alex
Donator
Donator
Posty: 4567
Rejestracja: 29 cze 2013, 20:25
Model: NC
Wersja: Niseko
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

07 lut 2021, 14:31

Usterki głośników potrafią być mało widoczne, trzeba go przegwizdac.

Ten głośnik to nie tweeter, raczej szerokopasmowiec. Dość typowe rozwiazanie dla Bose.


pozdrawiam
Alex :-)
były: czarna NC L5 , czerwona NAfL 1.6/90+
jest: Niseko L5/RomDrop 8-)
A forum post should be like a skirt. Long enough to cover the subject material, but short enough to keep things interesting
ODPOWIEDZ