Problem prędkościomierz

Ogólny dział techniczny związany z tematami eksploatacyjnymi, mechanicznymi i elektroniką wszystkich generacji Mazd MX-5.

Moderatorzy: pirul, Moderatorzy

Awatar użytkownika
MarcelM
Posty: 70
Rejestracja: 26 lut 2023, 15:25
Model: NB FL
Wersja: 1.6
Lokalizacja: Mielec

08 mar 2023, 19:43

Witam wszystkich forumowiczów!

Posiadam mazdę mx5 model nb-fl z rocznika 2002, silnik 1.6 wraz ze skrzynią 5-cio biegową i mam problem z prędkościomierzem.

Wsiadałem dzisiaj do auta żeby urządzić sobie małą przejażdżkę i wszystko było ok, niestety wieczorem potrzebowałem podjechać mazdą do sklepu i kiedy byłem w drodze zorientowałem się że
prędkościomierz wskazuje ciągle 0km/h. Łudziłem się że może kiedy wrócę ze sklepu, odpalę samochód jeszcze raz to problem zniknie. Niestety nie zniknął.

Dodam jeszcze że kiedy wracałem to na drugim biegu dałem trochę więcej gazu i prędkościomierz na chwilę ożył wskazując 60km/h, ale tylko na chwile później od razu spadł do wartości 0km/h.
Obrotomierz natomiast funkcjonuje zupełnie poprawnie, co może być przyczyną takiego problemu? Co polecacie mi sprawdzić? Czy dam radę sam pozbyć się tego problemu?

Za wszystkie wskazówki oraz odpowiedzi dzięki wielkie, im szybciej tym lepiej bo nie ukrywam fajnie wiedzieć z jaką prędkością podróżuje :D
Awatar użytkownika
Grzybohun
Posty: 671
Rejestracja: 31 paź 2019, 18:12
Model: NA
Wersja: 1991
Lokalizacja: WWA

09 mar 2023, 19:34

Wtyczka się nie wypięła? Wszystkie masy sprawne?

Czujnik vss nie jest jakiś mega drogi możesz sb kupić inny i podmienić ;)
Awatar użytkownika
MarcelM
Posty: 70
Rejestracja: 26 lut 2023, 15:25
Model: NB FL
Wersja: 1.6
Lokalizacja: Mielec

09 mar 2023, 20:12

@Grzybohun Dzisiaj odpaliłem auto znów i przejechałem się kawałek, i prędkościomierz ożył ale... reaguje jakby bardzo powoli, wolno się wspina na prędkość i wolno spada z prędkości. Mógłbyś mi powiedzieć gdzie szukać mas? Mam pomysł zdjąć całe zegary (i tak chciałbym wymienić żarówkę podświetlenia) i sprawdzić wtyczkę przy okazji, najlepiej odłączyć i podłączyć raz jeszcze.

Jak sprawdzić masy? Gdzie są i czym kierować się szukając czujnika VSS, muszę szukać do swojej pojemności oraz rodzaju skrzyni biegów? Gdzie mogę je znaleźć ?

Dzięki za twoją odpowiedź - Pozdrawiam! :D
Awatar użytkownika
MarcelM
Posty: 70
Rejestracja: 26 lut 2023, 15:25
Model: NB FL
Wersja: 1.6
Lokalizacja: Mielec

04 kwie 2023, 3:37

Aktualizuje po czasie sprawę psotnego prędkościomierza gdyby ktoś analizował temat na swoim mxie.

Prędkościomierz ożył i ma się dobrze, nie spodziewałem kiedy dostałem taką informacje od bardziej doświadczonych fanów mx5, ale rzeczywiście nie warto od razu się przejmować, trzeba dać jej trochę odpocząć :D
ODPOWIEDZ