Otwieranie świateł NA

Ogólny dział techniczny związany z tematami eksploatacyjnymi, mechanicznymi i elektroniką wszystkich generacji Mazd MX-5.

Moderatorzy: pirul, Moderatorzy

Awatar użytkownika
ZetoBot
Donator
Donator
Posty: 99
Rejestracja: 10 sty 2021, 22:24
Model: NA
Wersja: Classic Red
Lokalizacja: Radomsko

31 paź 2021, 13:27

Witam, poszukuję rozwiązania już od kilku dni bez sukcesu więc postanowiłem się zapytać na forum.

Chciał bym zmodyfikować otwieranie świateł w NA
Obecnie pierwsza pozycja przełącznika świateł włącza je a druga otwiera.

Chciał bym aby było tak:
Aby pierwsza pozycja włączała światła oraz je otwierała.

Czy ktoś z was wie czy da się oraz jak to zrobić?
Ostatnio zmieniony 31 paź 2021, 20:38 przez ZetoBot, łącznie zmieniany 1 raz.
wojteks
Posty: 969
Rejestracja: 05 maja 2012, 19:54
Model: NA
Lokalizacja: Podkarpackie

31 paź 2021, 19:04

Ale jak włącza, pierwsza pozycja włącza pozycyjne a druga włącza krótkie/długie i podnosi lampy. Tak jest fabrycznie.
Awatar użytkownika
ZetoBot
Donator
Donator
Posty: 99
Rejestracja: 10 sty 2021, 22:24
Model: NA
Wersja: Classic Red
Lokalizacja: Radomsko

31 paź 2021, 19:48

No właśnie trochę pozmieniałem ze światłami.
U mnie są światła z ringami.
Ringi podłączone są pod pozycje i chciał bym żeby się też otwierały na pierwszej pozycji.
Na drugiej pozycji wtedy włączały by mi się krótkie/drogowe.

Teraz niestety jak chcę używać ringów to muszę manualnie otwierać światła z przycisku.
Gdybym mógł zrobić żeby otwierały się na pierwszej pozycji to wykorzystując tylko fabryczne przełączniki wszystko by fajnie działało.
Awatar użytkownika
Alex
Donator
Donator
Posty: 4594
Rejestracja: 29 cze 2013, 20:25
Model: NC
Wersja: Niseko
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

31 paź 2021, 20:16

Wklej schemat sterowania, rzucę okiem

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka

pozdrawiam
Alex :-)
były: czarna NC L5 , czerwona NAfL 1.6/90+
jest: Niseko L5/RomDrop 8-) 182HP/242Nm 8-)
A forum post should be like a skirt. Long enough to cover the subject material, but short enough to keep things interesting
Awatar użytkownika
ZetoBot
Donator
Donator
Posty: 99
Rejestracja: 10 sty 2021, 22:24
Model: NA
Wersja: Classic Red
Lokalizacja: Radomsko

31 paź 2021, 20:29

90diag.rar
(186.67 KiB) Pobrany 46 razy
Schemat jaki znalazłem w internecie. Nie jestem pewien czy poprawny.
Rocznik 1990 wersja USA
Oraz znalazłem taki schemat
http://ww2.justanswer.com/uploads/super ... adlamp.gif
jd45das
Posty: 89
Rejestracja: 07 maja 2021, 21:03
Model: NB FL
Lokalizacja: trójmiasto

31 paź 2021, 22:45

Cześć, z tego co patrzę w diagram to najszybciej by było wpiąć się przewodem, który włącza ringi/pozycje do przekaźnika podnoszenia świateł w przewód czerwono-żółty (RED-YEL według diagramu), ewentualnie dorzucić diodę prostowniczą: prąd z pozycji -> dioda -> przekaźnik. Przekaźnik powinien być pod maską pod strony kierowcy przy ścianie.
Oczywiście sprawdź wszystko przed jakimiś zmianami, żeby niczego nie spaliło. :strach:
Fajnie też by było jakby ktoś potwierdził/zaprzeczył mojemu postowi. :git:

edit.
Jeszcze raz przejrzałem diagramy. Jeżeli nigdzie się nie pomyliłem to powinieneś móc połączyć kabel RED-YEL z RETRACOR RELAY (D2 na diagramie) do WHT-BLU z TNS RELAY (E14 na diagramie), żeby przy pozycji otwierały się światła.
Awatar użytkownika
ZetoBot
Donator
Donator
Posty: 99
Rejestracja: 10 sty 2021, 22:24
Model: NA
Wersja: Classic Red
Lokalizacja: Radomsko

01 lis 2021, 7:45

jd45das pisze:
31 paź 2021, 22:45
Cześć, z tego co patrzę w diagram to najszybciej by było wpiąć się przewodem, który włącza ringi/pozycje do przekaźnika podnoszenia świateł w przewód czerwono-żółty (RED-YEL według diagramu), ewentualnie dorzucić diodę prostowniczą: prąd z pozycji -> dioda -> przekaźnik. Przekaźnik powinien być pod maską pod strony kierowcy przy ścianie.
Oczywiście sprawdź wszystko przed jakimiś zmianami, żeby niczego nie spaliło. :strach:
Fajnie też by było jakby ktoś potwierdził/zaprzeczył mojemu postowi. :git:

edit.
Jeszcze raz przejrzałem diagramy. Jeżeli nigdzie się nie pomyliłem to powinieneś móc połączyć kabel RED-YEL z RETRACOR RELAY (D2 na diagramie) do WHT-BLU z TNS RELAY (E14 na diagramie), żeby przy pozycji otwierały się światła.
Też analizowałem ten schemat ale nie zauważyłem tej opcji. Muszę to zbadać. Gdyby się okazało że to zadziała to było by super.
Fajnie jak by ktoś potwierdził.
Awatar użytkownika
TofikGST
Posty: 219
Rejestracja: 17 gru 2018, 21:40
Model: NA
Wersja: Eunos Roadster 1.8
Lokalizacja: Jersey

01 lis 2021, 8:06

Mozesz wstawić taki pierdolnik który jest seryjnie w autach na UK. Auta na UK mają w głównych lampach dodatkowe żarówki pozycyjne tak więc po przekręceniu przełącznika na pozycyjne zapalają się lampki w zderzaku plus podnoszą się lampy i odpalają się pozycyjne w tych lampach.
Awatar użytkownika
ZetoBot
Donator
Donator
Posty: 99
Rejestracja: 10 sty 2021, 22:24
Model: NA
Wersja: Classic Red
Lokalizacja: Radomsko

01 lis 2021, 8:20

TofikGST pisze:
01 lis 2021, 8:06
Mozesz wstawić taki pierdolnik który jest seryjnie w autach na UK. Auta na UK mają w głównych lampach dodatkowe żarówki pozycyjne tak więc po przekręceniu przełącznika na pozycyjne zapalają się lampki w zderzaku plus podnoszą się lampy i odpalają się pozycyjne w tych lampach.
Możesz sprecyzować? Co muszę kupić?
Awatar użytkownika
TofikGST
Posty: 219
Rejestracja: 17 gru 2018, 21:40
Model: NA
Wersja: Eunos Roadster 1.8
Lokalizacja: Jersey

01 lis 2021, 10:36

To się nazywa dim-dip resistor.
Trochę to inaczej działa niż Ci napisałem, zapomniało mi się. Ten dinks podnosi i odpala główne lampy lampy przy przełączeniu na postojowe ale nie na pełną moc - główne żarówki nie świecą pełnym światłem "imitujac" postojowki, dopiero przy przełączeniu na światła mijania rozswietlaja się na właściwą moc.
Teraz się zastanawiam czy to zda u Ciebie egzamin bo to w sumie działa na jednym obwodzie lampy a nie ma osobnej "żyły" do dodatkowej żarowki...
Awatar użytkownika
ZetoBot
Donator
Donator
Posty: 99
Rejestracja: 10 sty 2021, 22:24
Model: NA
Wersja: Classic Red
Lokalizacja: Radomsko

01 lis 2021, 10:56

No to trochę nie za bardzo. Chyba lepszym rozwiązaniem będzie zamiana przewodów tak aby same otwierały się na pierwszej pozycji. W wolnej chwili przeanalizuję schemat i spróbuje to podłączyć.
Trochę mnie dziwi że nikt do tej pory nie próbował zrobić czegoś takiego. Sporo osób przecież ma założone te światła z ringami.
jd45das
Posty: 89
Rejestracja: 07 maja 2021, 21:03
Model: NB FL
Lokalizacja: trójmiasto

01 lis 2021, 12:05

Za angielską wersją forum miaty:
Headlight lid opening control can be gained from parking light-on control, rather than headlight-on control, by disconnecting the car's white/black wiring from the Retractable Headlight Relay, and then connecting that relay connection to the car's The Nighttime System (TNS) relay's white/blue wiring.

Cap off the disconnected end of the white/black wiring to protect it from electrically shorting to something.
Chociaż nadal wydaje mi się, że przewód RED-YEL jest lepszym wyborem w retract relay. Z diagramu wynika, że na RED-YEL jest podłączone sterowanie z wajchy świateł mijania i przycisku na konsoli, to dodanie połączenia z TNS nie powinno zaszkodzić :git:
Awatar użytkownika
ZetoBot
Donator
Donator
Posty: 99
Rejestracja: 10 sty 2021, 22:24
Model: NA
Wersja: Classic Red
Lokalizacja: Radomsko

01 lis 2021, 13:59

Mógł byś podać link? Chciał bym przeczytać ten post.
jd45das
Posty: 89
Rejestracja: 07 maja 2021, 21:03
Model: NB FL
Lokalizacja: trójmiasto

01 lis 2021, 15:26

Pewnie, https://forum.miata.net/vb/showthread.php?t=713043
Wygląda, że ktoś tam miał identyczne pytanie jak twoje.
Awatar użytkownika
ZetoBot
Donator
Donator
Posty: 99
Rejestracja: 10 sty 2021, 22:24
Model: NA
Wersja: Classic Red
Lokalizacja: Radomsko

01 lis 2021, 15:44

Wygląda na to że nawet ten sam rok produkcji więc jeżeli instrukcja się zgadza to będzie super łatwo to zrobić. Jak znajdę chwilę czasu to zobaczę czy się uda
wojteks
Posty: 969
Rejestracja: 05 maja 2012, 19:54
Model: NA
Lokalizacja: Podkarpackie

01 lis 2021, 16:47

Otwarte lampy w dzień czy tam na pozycyjnych raczej słabo wyglądają niezależnie od tego czy są tam ringi czy inne bajery. Ale co się komu podoba.
Awatar użytkownika
ZetoBot
Donator
Donator
Posty: 99
Rejestracja: 10 sty 2021, 22:24
Model: NA
Wersja: Classic Red
Lokalizacja: Radomsko

01 lis 2021, 17:07

Dokładnie. Jak dla mnie Miata z ringami wygląda super
ODPOWIEDZ