[Poradnik] Dorabianie klucza do NBFL

Ogólny dział techniczny związany z tematami eksploatacyjnymi, mechanicznymi i elektroniką wszystkich generacji Mazd MX-5.

Moderatorzy: pirul, Moderatorzy

psszemek
Posty: 8
Rejestracja: 15 lip 2017, 18:03
Model: NB FL

04 sie 2021, 11:44

Krótki poradnik dorabiania klucza do NBFL


Ostatnio chciałem dorobić klucz do mojej NBFL i w tym momencie pojawił się problem. ASO za samo kodowanie chciało 350zł + dodatkowo oryginalny klucz i cięcie klucza, a inne serwisy dorabiające klucze widząc transponder 8C w ogóle nie chciały tego robić.
Zacząłem szukać opcji jak zrobić to taniej.
Są 2 opcje, jedna w miarę prosta ale droższa + trzeba znaleźć odpowiedni serwis, druga dużo tańsza ale bardziej skomplikowana i musimy sami zakodować klucz.
Firma xhorse produkuje SuperChip który potrafi emulować wiele różnych transponderów, sam chip jest tani(ok 20-30zł na allegro) ale problem jest z jego kodowaniem gdyż trzeba znaleźć kogoś kto ma urządzenie VVDI firmy xhorse (jeden serwis chciał 150zł za zakodowanego SuperChipa).
Po sklonowaniu naszego klucza na SuperChip wkładamy go do dociętego klucza i gotowe.

A teraz druga metoda:
Potrzebujemy oryginalnego transpondera 8C. Można kupić taki transponder ale kosztuje ok 150zł, można też kupić na allegro stacyjkę z kluczami z innego samochodu który miał chip 8C.
https://tagra.pl/pl/centrum-pomocy/mazd ... 1093.html
Da się kupić taką stacyjkę za ok. 40-50zł z dwoma kluczami.
Następnie musimy rozciąć uchwyt takiego klucza wzdłuż grotu kluczyka (jest to całkiem miękki plastik więc nie ma z tym problemu) i znajdziemy tam transponder 8C który wkładamy do naszego wyciętego klucza (koszt nieoryginalnego klucza z miejscem na transponder to 50-100zł)

Teraz są dwie różne procedury.
Jeśli mamy 2 działające klucze jest dużo łatwiej, procedura jest opisana w service manualu (sam nie testowałem, miałem tylko jeden klucz)

Jeśli mamy tylko jeden działający klucz, potrzebujemy kod immo.
Kod generujemy programem Code Wizard Pro 2 który w darmowej wersji demo potrafi wygenerować kod na podstawie numeru seryjnego modułu immo (opcja CODE Calculator -> Mazda -> PIN Code by ISN).
Aby dostać się do modułu immo zdejmujemy plastik pod kolumną kierowniczą i w głębi delikatnie po lewej jest puszka firmy Lucas albo TRW.
Obrazek
Jeśli numer seryjny zaczyna się na 4,5 lub 6 to nie powinno być problemu z wygenerowaniem kodu.

Teraz zostaje nam tylko podążać za procedurą dodania klucza do naszego immo z Service Manuala
Video z całą procedurą kodowania:
https://youtu.be/Xu662Kj5rao

Po przejściu całego procesu mamy gotowy działający kluczyk za 100-150zł.
Awatar użytkownika
WSR
Posty: 407
Rejestracja: 24 wrz 2018, 11:05
Model: NA
Lokalizacja: zachodniopomorskie

04 sie 2021, 12:12

Super! Zostawiam taktyczny post, bo przyda się na później :D Dzięk!
Awatar użytkownika
virage
Posty: 39
Rejestracja: 10 kwie 2017, 22:41
Model: NB
Lokalizacja: Kraków

04 sie 2021, 16:35

Ja mogę podrzucić jeszcze jedną opcję. Kiedy mamy popsutą puszkę, można obejść immo emulatorem, https://carlabimmo.com/julie (Polska firma, sprzedają na allegro). Wpinamy to w kompa i mamy immo wyłączone na stałe :D Testowałem, działa w NBFL 1.8
Awatar użytkownika
Alex
Donator
Donator
Posty: 4594
Rejestracja: 29 cze 2013, 20:25
Model: NC
Wersja: Niseko
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

04 sie 2021, 19:26

Brawo, brawo. Takie posty są potrzebne!

przy użyciu Tapatalka

pozdrawiam
Alex :-)
były: czarna NC L5 , czerwona NAfL 1.6/90+
jest: Niseko L5/RomDrop 8-) 182HP/242Nm 8-)
A forum post should be like a skirt. Long enough to cover the subject material, but short enough to keep things interesting
qbak
Posty: 19
Rejestracja: 06 gru 2020, 22:53
Model: NB FL
Wersja: 1.6
Lokalizacja: Słupsk

04 sie 2021, 23:29

psszemek pisze:
04 sie 2021, 11:44
Krótki poradnik dorabiania klucza do NBFL

Dzięki, przyda się. Ogarniałeś jaki byłby najlepszy zamiennik klucza do mazdy ?
psszemek
Posty: 8
Rejestracja: 15 lip 2017, 18:03
Model: NB FL

05 sie 2021, 20:38

Mam 2, jeden tani z losowego serwisu dorabiającego klucze i drugi z Aliexpress z pilotem i rzeczywiście wszystko działa. Za 80zł mamy klucz + pilot.
https://a.aliexpress.com/_vougVS

Pilot działa że standardową procedurą dodawania.
Otwarte drzwi, 3 razy stacyjka zapłon i lock, 3 razy przycisk w drzwiach i klikamy na każdym pilocie który ma być sparowany 2 razy dowolny przycisk.
irk
Posty: 80
Rejestracja: 13 paź 2014, 20:28
Model: NB FL
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

22 paź 2021, 12:00

A obsługuje też bagażnik?
Ten z Ali oczywiście.


pozdr
Nigdy nie dyskutuj z idiotą. Sprowadzi Cię do swojego poziomu a potem wygra doświadczeniem....
psszemek
Posty: 8
Rejestracja: 15 lip 2017, 18:03
Model: NB FL

26 paź 2021, 12:58

Tak, wszystko działa
ODPOWIEDZ