CB - o co w tym chodzi?

Ogólny dział techniczny związany z tematami eksploatacyjnymi, mechanicznymi i elektroniką wszystkich generacji Mazd MX-5.

Moderatorzy: pirul, Moderatorzy

Awatar użytkownika
niemampojeciaa
Posty: 1430
Rejestracja: 14 lut 2010, 19:34
Model: Inny
Lokalizacja: East Lansing

07 lis 2011, 17:59

ja mam zestaw budżetowy czyli taki

[url=http://allegro.pl/promocja-radio-cb-alan-109-antena-florida-gw-i1903486012.html]KLIK[/url]


duży plus to taki, że antena jest krótka i szybko sie ją chowa do bagażnika

ale jak chcesz dobrą antenę to jak rozmawiałem z kolesiem co mi stroił moje ustrojstwo to polecał takie anteny

[url=http://allegro.pl/antena-cb-president-dakota-guma-folia-ochronna-i1901112307.html]KLIK[/url]



i mówił, że w tym wypadku długość ma znaczenie, czyli im dłuższa tym lepsza :razz:

podjedź może gdzieś do zakładu gdzie montują anteny i tam coś ci doradzą

pozdrawiam
:)
koldi
Posty: 101
Rejestracja: 24 mar 2011, 8:55
Model: NC FL
Wersja: 2.0 PRHT
Lokalizacja: Reguły

07 lis 2011, 18:42

niemampojeciaa pisze:ja mam zestaw budżetowy czyli taki
[url=http://allegro.pl/promocja-radio-cb-alan-109-antena-florida-gw-i1903486012.html]KLIK[/url]
duży plus to taki, że antena jest krótka i szybko sie ją chowa do bagażnika


Jak Ci sie sprawuje ta antena? Ja mam to samo radio i antene Hustler. Jest OK, ale wolalbym cos mniejszego, bo musze sciagac przed wjazdem do garazu.

Ją się w ogóle stroi? W Presidencie to zgrubienie się przesuwa, a w tej podróbce to chyba jest nieruchome?
Awatar użytkownika
niemampojeciaa
Posty: 1430
Rejestracja: 14 lut 2010, 19:34
Model: Inny
Lokalizacja: East Lansing

07 lis 2011, 18:54

koldi pisze:Jak Ci sie sprawuje ta antena?


sprawuje sie dobrze, zawsze usłyszałem odpowiednio wcześniej, że stoją misiaki i suszą pranie :mrgreen:

myślę, że w otwartym terenie to te 2-3 km ściąga, ale z rozmową na taką odległość to na pewno za słaba ta antena.

to zgrubienie to cewka i ten monter podłączył takie ustrojstwo i śmigał tym w górę i w dół. jak wystroił to mówił, żeby zalać to klejem super glue aby się sama nie zsunęła
:)
Spidi
Posty: 662
Rejestracja: 11 cze 2011, 14:18
Lokalizacja: Białystok

07 lis 2011, 21:05

Sporo jeżdżę ze względu na pracę więc anten też już kilka miałem.

Z moich doświadczeń wynika, że:
- faktycznie im antena dłuższa(zakładając, że porównujemy podobne jakościowo modele...) tym lepszy zasięg. Warto się jednak zastanowić czy zasięg jest najważniejszy?
Ja osobiście ze zwyczajnej wygody uznaje tylko anteny na magnes i tylko takie które jednym ruchem mogę wrzucić do bagażnika... I choć miałem duże i małe zawsze biorę średniej długości(kompromis). Takie żeby łatwo mieściły się w bagażniku a zasięg jest w zupełności wystarczający(w mieście CB praktycznie nie włączam).

-bzdurą jest, że te efektowne modele z widoczną cewką są "lepsze" niż podobnej wielkości i jakości zwykłe bez efektownych szklanych obudów. Może i są bardziej efektowne, napewno są droższe ale nic poza tym. Dodatkową ogromną wadą jest to, że niesamowicie przyciągają amatorów cudzej właśności. Miałem dwie takie(dużą i małą - obie mi ukradziono) i nigdy więcej już nie kupie nic podobnego.

-faktycznie anteny renomowanych producentów(jak president) zwykle mają nieco lepsze "osiągi" niż podróby. Jeśli Cię stać to warto.

pzdr
SPIDI
Asap Lifko
Posty: 61
Rejestracja: 19 sty 2011, 10:55
Model: NB FL
Wersja: Memories II
Lokalizacja: Warszawa

07 lis 2011, 22:43

Hej,

Dzięki za informacje, zdecyduję się pewnie w taki razie na President Super Florida:
[URL=http://www.sklepkierowcy.pl/polecane-w-dziale-cb/161-antena-president-super-florida-68-cm.html]klik[/URL]

Chyba, że ktoś ma pomysł na jakąś lepszą alternatywę :?:

Pozdrawiam, Michał
vampirek
Posty: 1064
Rejestracja: 01 wrz 2010, 22:11
Lokalizacja: Stolica

08 lis 2011, 2:52

Ja mam :) I polecam...

http://allegro.pl/antena-helikalna-cb-pirat-guma-folia-ochronna-i1903478872.html

Prawda jest taka że im dłuższy Patyk tym lepiej.. Jednakże Do miasta i na trasę polecam powyższą. Przyzwoity zasięg zbierania. Wykonanie na wysokim poziomie.

Lub jeśli ktoś lubi mieć auto sterowane Polecam to

http://allegro.pl/antena-cb-lemm-at-2001-turbo-i1902555802.html

Badyl zacny na nocne wypady idealny gdzie jest dużo mniejszy ruch :) przelatałem z taką anteną prawie 2 lata. na 406 spisywała się rewelacyjnie. Jedyna wada to taka że z motyla trzeba było ją ściągać bo podstawy magnetyczne średnio miały ją ochote utrzymywać przy wyższych prędkościach.

Przy okazji CB Polecam Zakład gdzie można kupić założyć dostroić lub wyserwisować sprzęt. Przy Ulicy Młodnickiej 56 w Warszawie. Przyjemna obsługa zawsze coś można pokombinować. Od razu mówie że nie mają Ultra niskich cen. :)
Jeśli chcesz aby Twoje auto było bezawaryjne. Nie Tuninguj Go!
Spidi
Posty: 662
Rejestracja: 11 cze 2011, 14:18
Lokalizacja: Białystok

08 lis 2011, 13:47

Asap Lifko pisze:Dzięki za informacje, zdecyduję się pewnie w taki razie na President Super Florida:


Ja na Twoim miejscu kupiłbym coś ciut dłuższego...
SPIDI
Asap Lifko
Posty: 61
Rejestracja: 19 sty 2011, 10:55
Model: NB FL
Wersja: Memories II
Lokalizacja: Warszawa

08 lis 2011, 14:41

Spidi pisze:
Asap Lifko pisze:Dzięki za informacje, zdecyduję się pewnie w taki razie na President Super Florida:


Ja na Twoim miejscu kupiłbym coś ciut dłuższego...


Masz może jakiś konkretny model na myśli :?:

Zastanawiałem się jeszcze nad President Missouri, ale aż tyle nie chcę raczej płacić za sprzęt, którego będę używał pewnie sporadycznie.

Pozdrawiam, Michał
Awatar użytkownika
Bardock
Posty: 1863
Rejestracja: 15 gru 2008, 14:37
Model: Inny
Wersja: S3 1.8T
Lokalizacja: Warszawa

08 lis 2011, 14:59

Asap Lifko pisze:
Spidi pisze:
Asap Lifko pisze:Dzięki za informacje, zdecyduję się pewnie w taki razie na President Super Florida:


Ja na Twoim miejscu kupiłbym coś ciut dłuższego...


Masz może jakiś konkretny model na myśli :?:

Zastanawiałem się jeszcze nad President Missouri, ale aż tyle nie chcę raczej płacić za sprzęt, którego będę używał pewnie sporadycznie.

Pozdrawiam, Michał


Ale i tak szybko się zwróci :D
Spidi
Posty: 662
Rejestracja: 11 cze 2011, 14:18
Lokalizacja: Białystok

08 lis 2011, 18:11

Asap Lifko pisze:Masz może jakiś konkretny model na myśli

Zastanawiałem się jeszcze nad President Missouri, ale aż tyle nie chcę raczej płacić za sprzęt, którego będę używał pewnie sporadycznie.


Choćby nawet Pirat którego Ci vampirek polecił.
Misouri sobie odpuść - jak już pisałem, miałem tą antenę, wcale nie jest taka super, za droga jak na swoje osiągi no i kusi złodziejaszków.

Jak chcesz budżetowo to http://www.sklepkierowcy.pl/205-antena-hustler-ic100-99-cm.html ta daję rade albo coś w ten deseń.
Jest tania jak barszcz, osiągi przy dobrym zestrojeniu w zupełności wystarczające, nie kusi tak bardzo złodziei(2 takie już miałem). W często używanej zdarza się, że kabel po jakimś czasie ulega uszkodzeniu a więc jakiś wypas to to nie jest ale przy tej cenie... :wink: zresztą kabel rzecz naprawialna.
SPIDI
Asap Lifko
Posty: 61
Rejestracja: 19 sty 2011, 10:55
Model: NB FL
Wersja: Memories II
Lokalizacja: Warszawa

08 lis 2011, 19:04

Bardock pisze:Ale i tak szybko się zwróci :D


Wiem :mrgreen:
od prawie 9 lat mam prawko i niezbyt często, ale jednak regularnie gdzieś jeździłem nie dostając przy tym ani jednego mandatu. W Miacie po paru miesiącach zaliczyłem pierwszy mandat :mrgreen:

Spidi pisze:Choćby nawet Pirat którego Ci vampirek polecił.


Aaaa, no to nieporozumienie, Pirat jest akurat troszkę krótszy od Super Florydy (68cm), natomiast pewnie zrozumiałeś, że chodzi mi o Florydę (45cm), chyba, że to ja coś pokręciłem i chodzi o jakiegoś innego Pirata.

W każdym razie zdecydowałem się na Pirata, jak już będę miał wszystko zamontowane to umieszczę jakieś fotki i podzielę się wrażeniami :grin:

niemampojeciaa, Spidi, vampirek dzięki wielkie za pomoc :grin:
Awatar użytkownika
niemampojeciaa
Posty: 1430
Rejestracja: 14 lut 2010, 19:34
Model: Inny
Lokalizacja: East Lansing

08 lis 2011, 19:08

a radio gdzie schowasz? :wink:
:)
Asap Lifko
Posty: 61
Rejestracja: 19 sty 2011, 10:55
Model: NB FL
Wersja: Memories II
Lokalizacja: Warszawa

08 lis 2011, 19:28

niemampojeciaa pisze:a radio gdzie schowasz? :wink:


Skrzynka pod fotel, a gruszka schowana w schowku pod łokciem :grin:

Tak jak wspominałem moim zdaniem to radio jest idealnym rozwiązaniem do Miaty, bo z jednej strony jakość nadawania i odbierania jest na bardzo przyzwoitym poziomie (podobno), a z drugiej cała obsługa jest w gruszce, więc skrzynkę można schować byle gdzie i zapomnieć o niej.

Obrazek

Napiszę jeszcze jakoś w przyszłym tygodniu, czy faktycznie montaż obył się bez żadnych niespodzianek.
Awatar użytkownika
niemampojeciaa
Posty: 1430
Rejestracja: 14 lut 2010, 19:34
Model: Inny
Lokalizacja: East Lansing

08 lis 2011, 19:46

to jak będziesz rozbebeszał samochód aby kabel przeciągnąć od anteny do bagażnika to z akumulatora sobie pociągnij dodatkową wiązkę aby podłączyć prąd do radia co by mieć wolną zapalniczkę :mrgreen: :cool:
:)
vampirek
Posty: 1064
Rejestracja: 01 wrz 2010, 22:11
Lokalizacja: Stolica

08 lis 2011, 19:56

Asap Lifko pisze:Skrzynka pod fotel


Chyba za fotel :P bo pod fotel będzie Ci cięzko cokolwiek upchać :P

A co do anteny to w porównaniu do tych prezydentów Pirat je miażdży :) pod każdym względem. Przy helikalu praktycznie cała antena jest jedną wielką cewka
Jeśli chcesz aby Twoje auto było bezawaryjne. Nie Tuninguj Go!
Awatar użytkownika
Bardock
Posty: 1863
Rejestracja: 15 gru 2008, 14:37
Model: Inny
Wersja: S3 1.8T
Lokalizacja: Warszawa

09 lis 2011, 9:38

Ja tylko dodam, ze antena na 1 samochodzie nie jest równa tej samej antenie na innym smaochodzie. Dziś z zasłyszanej opini kolegi z pracy ustaliłem Kuba, że jesli na Twoim peugeocie jakaś antenat dobrze grała to już ten sam efekt nie musi sie powtórzyc na tylnej klapie naszych mx-5. Dlatego najlepiej polecam podjechac do jakiś speców od CB-radia i tam dobrac antenemiernikiem SWR.
Spidi
Posty: 662
Rejestracja: 11 cze 2011, 14:18
Lokalizacja: Białystok

09 lis 2011, 12:18

Bardock pisze:Ja tylko dodam, ze antena na 1 samochodzie nie jest równa tej samej antenie na innym smaochodzie. Dziś z zasłyszanej opini kolegi z pracy ustaliłem Kuba, że jesli na Twoim peugeocie jakaś antenat dobrze grała to już ten sam efekt nie musi sie powtórzyc na tylnej klapie naszych mx-5. Dlatego najlepiej polecam podjechac do jakiś speców od CB-radia i tam dobrac antenemiernikiem SWR.


To co napisałeś jest prawdziwe połowicznie...
Każdą antenę stroi się na konkretnym aucie przy załozeniu, że zawsze bedziemy stawiali ją mniej więcej w tym samym miejscu.
Jeśli tak zestrojony zestaw CB + antena z jednego MXa przełożysz na innego nie będzie problemu i dalej osiągi będą niemal jednakowe. Jednak jeśli ten sam zestaw postawisz na innym aucie(sedanie, hatchbacku, kombi itp) o innych gabarytach już będzie odbierało gorzej ale nie jest to kwestia nie właściwej anteny a samego strojenia.
SPIDI
vampirek
Posty: 1064
Rejestracja: 01 wrz 2010, 22:11
Lokalizacja: Stolica

09 lis 2011, 13:40

Tak jak Spidi napisał. :) Bardock Przy okazji Pirata mam strojonego do MXa bo w zeszłym roku z nim latałem i powiem Ci że zbiera bardzo dobrze.

:)
Jeśli chcesz aby Twoje auto było bezawaryjne. Nie Tuninguj Go!
Awatar użytkownika
Bardock
Posty: 1863
Rejestracja: 15 gru 2008, 14:37
Model: Inny
Wersja: S3 1.8T
Lokalizacja: Warszawa

09 lis 2011, 14:41

Mniej więcej o to mi chodziło ale mniej napisałem z tego co pomyślałem. Oczywiście, że tak, ale powiedzcie mi jak stroić taką antenę pod auto ??
demol
Administrator
Administrator
Posty: 748
Rejestracja: 07 wrz 2006, 12:41
Model: NC FL
Wersja: 2.0 PRHT
Lokalizacja: Warszawa

09 lis 2011, 15:32

Bardock pisze:powiedzcie mi jak stroić taką antenę pod auto ?


Trzeba mieć reflektometr, czyli miernik fali odbitej - stroi sie wysuwając lub docinając promiennik.

Jako ze mam do czynienia z CB od 1996 roku (wtedy miałem pierwsze radio CB i antenę bazową) to mam trochę doświadczenia, do auta polecam optymalną długością antenę lemm 1200 i do tego ewentualnie jakis magnesik jak kto lubi :)

Koszt anteny to jakies 80zł - i są to dobrze wydane pieniądze.

wersja z magnesem 120zł:
http://allegro.pl/lemm-at-1200-italy-135cm-mocny-magnes-14-5cm-lodz-i1900626950.html
Fuksja i Turkus :)
Awatar użytkownika
Bardock
Posty: 1863
Rejestracja: 15 gru 2008, 14:37
Model: Inny
Wersja: S3 1.8T
Lokalizacja: Warszawa

09 lis 2011, 17:19

Dzięki.

Gdzieś widziałem grafikę w której pokazane były miejsca jak ustawić najlepiej antenę i pokazane były zakłócenia w koło, lub coś w tym rodzaju, stąd nasuwa mi się pytanie w którym dokładnie miejscu najlepiej umiejscowić antenę na magnesie ??
demol
Administrator
Administrator
Posty: 748
Rejestracja: 07 wrz 2006, 12:41
Model: NC FL
Wersja: 2.0 PRHT
Lokalizacja: Warszawa

09 lis 2011, 17:58

na srodku dachu :) - niewykonalne w miacie a i w normalnych autach uciążliwe
Fuksja i Turkus :)
irakleo
Posty: 3316
Rejestracja: 22 mar 2008, 13:59
Lokalizacja: 3-mia-100 / Szczecin

09 lis 2011, 20:50

vampirek pisze:A co do anteny to w porównaniu do tych prezydentów Pirat je miażdży :) pod każdym względem. Przy helikalu praktycznie cała antena jest jedną wielką cewka

Posiadałem cztery helikalne anteny Presidenta....trzy mocowane na stałe i jedną magnetyczną. Najlepszą była Indiana....bo najdłuższa, niestety bardzo delikatna i poległa w pierwszym podziemnym garażu. Najgorsza magnetyczna Floryda....bo była najkrótsza. Helikale tak jak pozostałe anteny - ich wydajność jest ściśle uzależniona od długości :wink: Fizyki się nie oszuka. Presidenty są piekielnie drogie w porównaniu z konkurencją i po trzech jakie mi skradziono kupiłem jakąś zwykłą metrową Sirio, śrubę motylkową zastąpiłem imbusową i śmigam tak od dwóch lat bezstresowo. Warunekiem przed wjazdem na automatyczną myjnię jest posiadanie kluczyka imbusowego w schowku :grin: Helikale są chwalone na różnych forach przez użytkowników ale 50cm helikal i tak nigdy nie wygra z ponad metrowym, zwykłym batem który elastycznie poddaje się na niskich parkingach podziemnych w których kruchy helikal łamie się jak zapałka.
Asap Lifko
Posty: 61
Rejestracja: 19 sty 2011, 10:55
Model: NB FL
Wersja: Memories II
Lokalizacja: Warszawa

23 sty 2012, 1:38

Ponieważ ostatecznie zainstalowałem cb radio w swoim samochodzie poniżej załączam zdjęcie.
Radio jest w schowku, natomiast jeżeli jest potrzeba jego użycia jest wyciągana jedynie gruszka - może będzie to dla kogoś w przyszłości inspiracja.

Dodatkowo zostało zainstalowane gniazdo minijack - co prawda umawiałem się na nieco inne miejsce z gośćmi, którzy to robili, ale w sumie tak też nie jest źle, mam kabelek, który gdy się wepnie to popelniczka się właściwie zamyka, natomiast mp3, albo coś takiego leży sobie na siedzeniu, albo w miejscu na napoje w konsoli środkwej.
Przede wszystkim jednak zależało mi na tym, żeby zostało zainstalowane gniazdo, a nie żeby z dziury wystawał jakiś kabel i tutaj cel został osiągnięty.
Załączniki
IMG00070-20120123-0206.jpg
IMG00069-20120123-0206.jpg
Awatar użytkownika
himber
Donator
Donator
Posty: 2223
Rejestracja: 07 cze 2011, 20:26
Model: NB FL
Lokalizacja: LBN
Kontakt:

23 sty 2012, 9:45

Wszystko fajnie tylko trzeba mieć CB z gruchą w której wszystko da się ustawić...
MazDRUnia NC 2.0 - viewtopic.php?f=22&t=30297
DorotkaMonster NB 1.6T - viewtopic.php?f=22&t=6665
Ozonowanie Lublin
Asap Lifko
Posty: 61
Rejestracja: 19 sty 2011, 10:55
Model: NB FL
Wersja: Memories II
Lokalizacja: Warszawa

23 sty 2012, 15:50

himber pisze:Wszystko fajnie tylko trzeba mieć CB z gruchą w której wszystko da się ustawić...


Dokładnie tak, dlatego zdecydowałem się na radio Lafayette Venus.
Ortalion
Posty: 618
Rejestracja: 05 kwie 2010, 9:09
Model: NA
Lokalizacja: Warszawa

24 sty 2012, 8:40

Asap Lifko pisze:
himber pisze:Wszystko fajnie tylko trzeba mieć CB z gruchą w której wszystko da się ustawić...


Dokładnie tak, dlatego zdecydowałem się na radio Lafayette Venus.


Daj znać jak Ci się sprawdza. Rozważam zakup :)
Asap Lifko
Posty: 61
Rejestracja: 19 sty 2011, 10:55
Model: NB FL
Wersja: Memories II
Lokalizacja: Warszawa

24 sty 2012, 13:27

Ortalion pisze:Daj znać jak Ci się sprawdza. Rozważam zakup :)


W ten weekend spróbuję potestować je, aczkolwiek niestety tylko w mieście, i podzielę się wrażeniami. Generalnie z tego co czytałem na innych stronkach to zbiera całkiem niezłe opinie.

Michał
Ortalion
Posty: 618
Rejestracja: 05 kwie 2010, 9:09
Model: NA
Lokalizacja: Warszawa

24 sty 2012, 15:29

Asap Lifko pisze:Generalnie z tego co czytałem na innych stronkach to zbiera całkiem niezłe opinie.

Tak też mi się wydaję. Ale co wrażenia z pierwszej ręki to wrażenia z pierwszej ręki.
Będę wdzięczny!
Asap Lifko
Posty: 61
Rejestracja: 19 sty 2011, 10:55
Model: NB FL
Wersja: Memories II
Lokalizacja: Warszawa

30 sty 2012, 9:57

Hej,

Niestety miałem tylko jedną okazję, żeby się przejechać z tym sprzętem, niestety też jest to pierwsze CB, jakie posiadam, więc moje odczucia mogą być mocno subiektywne, ale do rzeczy:

W piątek wieczorem przejechałem się z radiem Lafayette Venus w zestawie z anteną Pirat na tylnej klapie.
Na Mokotowie przy odległości około 2 km w linii prostej słychać co mówią, ale są spore szumy. Przy odległości około 1 km (tak wnioskowałem z rozmowy) odbiór był z kolei czyściutki, wręcz idealny. Radio miało włączone automatyczne ustawianie poziomu szumów (czy jak to tam się nazywa).

Co do obsługi, to do pewnych rzeczy trzeba się przyzwyczaić, ale genralnie jest ona wygodna.

Pozdrawiam, Michał
ODPOWIEDZ