Czaterja działu technicznego

pytania różne...

Ogólny dział techniczny związany z tematami eksploatacyjnymi, mechanicznymi i elektroniką wszystkich generacji Mazd MX-5.

Moderatorzy: pirul, Moderatorzy

wojteks
Posty: 969
Rejestracja: 05 maja 2012, 19:54
Model: NA
Lokalizacja: Podkarpackie

16 kwie 2017, 22:24

vodka pisze: czy muszą być jakieś specjalne?

Specjalne to nie koniecznie ale 8.8 by pasowały czyli raczej ze sklepu ze śrubami a nie marketu budowlanego.
Awatar użytkownika
vodka
Posty: 694
Rejestracja: 31 lip 2016, 20:09
Model: ND
Wersja: RF AT
Lokalizacja: DW

16 kwie 2017, 22:43

To już cenna uwaga, a długość?
wojteks
Posty: 969
Rejestracja: 05 maja 2012, 19:54
Model: NA
Lokalizacja: Podkarpackie

17 kwie 2017, 7:58

Zmierz blachę mocującą, podkładkową, karoserję, dodaj podkładki i tak dobierz śrubę żeby po skręceniu przynajmniej 8-10mm śruby wystawało z nakrętki.
Awatar użytkownika
Enzis
Posty: 577
Rejestracja: 02 gru 2014, 8:55
Model: NB FL
Lokalizacja: Ostrzeszów\Wrocław

17 kwie 2017, 9:13

wojteks pisze:Zmierz blachę mocującą, podkładkową, karoserję, dodaj podkładki i tak dobierz śrubę żeby po skręceniu przynajmniej 8-10mm śruby wystawało z nakrętki.


Albo napisz do Cybula
rrutek
Donator
Donator
Posty: 1200
Rejestracja: 22 lip 2013, 21:20
Model: NA
Wersja: 1.6 '92
Lokalizacja: Warszawa

17 kwie 2017, 11:13

Zrób jak Enzis pisze, Cybul w sensownej kwocie sprzeda Ci komplet nowych śrub i nie będziesz musiał się martwić o ich jakość ani trwałość w przypadku rolki.
była: Mała aka MX-5 NB Twilight Blue '99 1.6 110KM
była: Babcia aka 323 BF Canal Blue Metallic '88 1.6 88KM
jest: Zygzak aka MX-5 NA Classic Red '92 1.6 115KM
Awatar użytkownika
empitness
Posty: 134
Rejestracja: 15 mar 2014, 16:43
Model: NB FL
Wersja: Sportive
Lokalizacja: Kraków

17 kwie 2017, 14:12

Czy w NBFLach (dokładnie to 2001) wskazówka temperatury płynu chłodniczego powinna w ustawieniu "normalnym" być lekko odchylona w lewo od pionu, tak jak w NB? U mnie stabilizuje się w idealnie pionowej pozycji, niezależnie czy jadę drogą w chłodny dzień, czy upalam na torze.
henorek
Donator
Donator
Posty: 411
Rejestracja: 04 gru 2016, 16:48
Model: NB FL
Wersja: 1.8VVT '02
Lokalizacja: Warszawa

17 kwie 2017, 14:29

Poprawcie mnie jeśli się mylę ale ten wskaźnik nie jest liniowy i nie pokazuje idealnie temperatury a jedynie zimny/ok/przypał :D
mutra
Donator
Donator
Posty: 3686
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

17 kwie 2017, 15:18

empitness pisze:Czy w NBFLach (dokładnie to 2001) wskazówka temperatury płynu chłodniczego powinna w ustawieniu "normalnym" być lekko odchylona w lewo od pionu, tak jak w NB? U mnie stabilizuje się w idealnie pionowej pozycji, niezależnie czy jadę drogą w chłodny dzień, czy upalam na torze.

u mnie jest mniej więcej prosto.
henorek pisze:Poprawcie mnie jeśli się mylę ale ten wskaźnik nie jest liniowy i nie pokazuje idealnie temperatury a jedynie zimny/ok/przypał :D

poprawiam bo się mylisz :mrgreen: Wskaźnik temperatury działa normalnie. Zero-jedynkowy jest wskaźnik ciśnienia oleju
Awatar użytkownika
Alex
Donator
Donator
Posty: 4617
Rejestracja: 29 cze 2013, 20:25
Model: NC
Wersja: Niseko
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

17 kwie 2017, 16:45

mutra pisze:
henorek pisze:Poprawcie mnie jeśli się mylę ale ten wskaźnik nie jest liniowy i nie pokazuje idealnie temperatury a jedynie zimny/ok/przypał :D

poprawiam bo się mylisz :mrgreen: Wskaźnik temperatury działa normalnie. Zero-jedynkowy jest wskaźnik ciśnienia oleju

henorek ma racje. To ze wskaznik temp. dziala plynnie nie znaczy ze jest liniowy. Nie jest liniowy, mniej wiecej w zakresie 70-100 stopni pokazuje prawie to samo. Jest mozliwe zlinearyzowanie wskaznika co wiele osob robi.

http://hunziker.pagesperso-orange.fr/mx ... 3MTGLP.htm
pozdrawiam
Alex :-)
były: czarna NC L5 , czerwona NAfL 1.6/90+
jest: Niseko L5/RomDrop 8-) 182HP/242Nm 8-)
A forum post should be like a skirt. Long enough to cover the subject material, but short enough to keep things interesting
mutra
Donator
Donator
Posty: 3686
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

17 kwie 2017, 17:39

Alex pisze:henorek ma racje. To ze wskaznik temp. dziala plynnie nie znaczy ze jest liniowy. Nie jest liniowy, mniej wiecej w zakresie 70-100 stopni pokazuje prawie to samo. Jest mozliwe zlinearyzowanie wskaznika co wiele osob robi.

:kciuk: no widzisz, myslałem że w NBFL jest inny czujnik niż w NA
estadio16
Posty: 12
Rejestracja: 03 lut 2017, 21:45
Model: NA

17 kwie 2017, 17:46

Witam czy wszystkie rozpórki podwozia z nbfl podchodzą bez problemu do NA ?
Awatar użytkownika
vodka
Posty: 694
Rejestracja: 31 lip 2016, 20:09
Model: ND
Wersja: RF AT
Lokalizacja: DW

17 kwie 2017, 18:01

rrutek pisze:Zrób jak Enzis pisze, Cybul w sensownej kwocie sprzeda Ci komplet nowych śrub i nie będziesz musiał się martwić o ich jakość ani trwałość w przypadku rolki.


Tak bym najchętniej zrobił ale śruby muszę mieć na czwartek wieczór i boję się że nie dojdą na czas. Jednak jak się okazało są dwie śruby dołączone do rolla więc mam z czym jechać do sklepów ze śrubami żeby porównywać średnicę i długość :)
Awatar użytkownika
Alex
Donator
Donator
Posty: 4617
Rejestracja: 29 cze 2013, 20:25
Model: NC
Wersja: Niseko
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

17 kwie 2017, 18:41

estadio16 pisze:Witam czy wszystkie rozpórki podwozia z nbfl podchodzą bez problemu do NA ?

Nie, bezproblemowo raczej zadne. Ja mam rozporke tylu z nb (czy fl to nie wiem) i dalo sie ja zamontowac dopiero w komplecie z tylnym wozkiem. Wozek od NAfl jest podobny ale ma inny rozstaw otworow, wozek od NA w ogole nie ma otworow. Po zainstalowaniu wozka os NB trzeba bylo przerabiac wydech. Wiec troche rzezby jest
pozdrawiam
Alex :-)
były: czarna NC L5 , czerwona NAfL 1.6/90+
jest: Niseko L5/RomDrop 8-) 182HP/242Nm 8-)
A forum post should be like a skirt. Long enough to cover the subject material, but short enough to keep things interesting
estadio16
Posty: 12
Rejestracja: 03 lut 2017, 21:45
Model: NA

18 kwie 2017, 13:52

Dzięki Alex za odpowiedź :)
Pasterz1996
Posty: 5
Rejestracja: 20 kwie 2017, 6:20
Model: NB

20 kwie 2017, 6:31

Witam!

Prawdopodobnie mam do wymiany cewkę, chciałem się dowiedzieć czy cewka z silnika 1.8 pasuje do silnika 1.6 110km 1999r?
Na Allegro widzę cewki tylko do 1.8 :cry:
Ciap
Donator
Donator
Posty: 175
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:16
Model: NB
Lokalizacja: Krk/Wro

20 kwie 2017, 14:26

bez przeróbek nie podejdzie, potrzebujesz cewki do 1.6
Pasterz1996
Posty: 5
Rejestracja: 20 kwie 2017, 6:20
Model: NB

20 kwie 2017, 17:11

Dzięki Ciap a orientujesz się gdzie mogę dostać cewki do 1.6?
Łukasz
Donator
Donator
Posty: 246
Rejestracja: 05 cze 2016, 14:18
Model: NC
Wersja: 2.0
Lokalizacja: Częstochowa

20 kwie 2017, 17:43

Kup sobie twardsze śruby.W markecie zazwyczaj są zwykle. Nawet na allegro możesz zamówić chociażby klasę twardości 8.
8 Ball
Posty: 110
Rejestracja: 14 maja 2014, 10:21
Model: NA
Lokalizacja: Wrocław

20 kwie 2017, 19:26

Jako, że elektryka nie jest moją mocną stroną mam pytanie - od jakiegoś czasu "szaleją" mi światła, gaśnie prawe mijania (ledwo się żarzy) a w lewym wlącza się drogowe plus lampka na desce. Dzisiaj rozebrałem lampy i zauważyłem, że w tej niedziałającej ledwo styka jeden z kabelków we wtyczce żarówki (czerwony z czarnym paskiem jeśli miało by to pomóc ;)) jeśli go całkiem odłącze to lewe światło wraca do mijania, jak go przytykne to żarówka zaczyna się lekko żarzyć a lewe wraca do drogowych. Co może być przyczyną? Dodam, że kiedyś podczas jazdy samo się "naprawiło".
"Enjoy little things"
Awatar użytkownika
waldi
Donator
Donator
Posty: 469
Rejestracja: 02 lip 2015, 18:07
Model: NB FL
Wersja: Silver Blues
Lokalizacja: Wrocław

20 kwie 2017, 21:15

8 Ball pisze:Jako, że elektryka nie jest moją mocną stroną mam pytanie - od jakiegoś czasu "szaleją" mi światła, gaśnie prawe mijania (ledwo się żarzy) a w lewym wlącza się drogowe plus lampka na desce. Dzisiaj rozebrałem lampy i zauważyłem, że w tej niedziałającej ledwo styka jeden z kabelków we wtyczce żarówki (czerwony z czarnym paskiem jeśli miało by to pomóc ;)) jeśli go całkiem odłącze to lewe światło wraca do mijania, jak go przytykne to żarówka zaczyna się lekko żarzyć a lewe wraca do drogowych. Co może być przyczyną? Dodam, że kiedyś podczas jazdy samo się "naprawiło".

Masy, sprawdź " dyskoteka" i różnorodne świecenie w światłach zazwyczaj spowodowana jest brakiem poprawnej masy, słabego styku.
Jak się naprawilo to może w deszczu może wstrząs.
Awatar użytkownika
Enzis
Posty: 577
Rejestracja: 02 gru 2014, 8:55
Model: NB FL
Lokalizacja: Ostrzeszów\Wrocław

21 kwie 2017, 9:12

W nbfl jest taki wynalazek jak filtr kabinowy? Jeśli tak, to gdzie go znajdę?

Jedyny znaleziony temat traktuje o nim w ten sposób: "w aso mówią, że nie ma, ale chyba jest, nie wiadomo bo u mnie nie ma, ale ktoś mówił, że jest" :mrgreen:
Awatar użytkownika
Sigma
Donator
Donator
Posty: 842
Rejestracja: 15 wrz 2010, 19:24
Model: NB FL
Wersja: Unplugged
Lokalizacja: Toruń

21 kwie 2017, 9:29

Nie ma. Jest za to gdzieś DIY jak sobie go dołożyć ;)
"A designer knows he has achieved perfection not when there is nothing left to add, but when there is nothing left to take away." – Antoine de Saint-Exupéry
Obrazek
kali7575
Posty: 73
Rejestracja: 31 lip 2016, 12:38
Model: NB
Lokalizacja: Wrocław / Głogów

21 kwie 2017, 11:26

Hej, wiem że to nie tu, ale tez trochę techniczne. Kogo trzeba prosić/pytać o ramkę klubową pod tablicę? Chętnie bym zmienił tylną "komisową" na klubową.
Awatar użytkownika
luki_92_92
Donator
Donator
Posty: 1057
Rejestracja: 27 wrz 2014, 23:09
Model: NC
Wersja: PRHT '08 2.5
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

21 kwie 2017, 12:06

Sigma pisze:Nie ma. Jest za to gdzieś DIY jak sobie go dołożyć ;)

Zaciekawiłeś mnie tym aczkolwiek coś nie mogę znaleźć, jakby się komuś rzuciło w oczy to proszę o podlinkowanie bo przydałby mi się taki filterek :)
Obrazek
mutra
Donator
Donator
Posty: 3686
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

21 kwie 2017, 12:10

Enzis pisze:W nbfl jest taki wynalazek jak filtr kabinowy? Jeśli tak, to gdzie go znajdę?

Jedyny znaleziony temat traktuje o nim w ten sposób: "w aso mówią, że nie ma, ale chyba jest, nie wiadomo bo u mnie nie ma, ale ktoś mówił, że jest" :mrgreen:


no Ty powinieneś mieć bo masz klimę, ale może się mylę (wiesz... weight reduction, bro :mrgreen: )
Awatar użytkownika
waldi
Donator
Donator
Posty: 469
Rejestracja: 02 lip 2015, 18:07
Model: NB FL
Wersja: Silver Blues
Lokalizacja: Wrocław

21 kwie 2017, 12:46

Enzis pisze:W nbfl jest taki wynalazek jak filtr kabinowy? Jeśli tak, to gdzie go znajdę?

Jedyny znaleziony temat traktuje o nim w ten sposób: "w aso mówią, że nie ma, ale chyba jest, nie wiadomo bo u mnie nie ma, ale ktoś mówił, że jest" :mrgreen:

Tylko dwa miejsca w którym moglby być przychodzą mi do głowy
1 gdzieś magicznie wcisniety za poduszka pasażera - ciężka sprawa
2 dość prawdopodobne podnieś maskę po lewej jest czarny plastik zakrywajacy część podszybie
Ah zapomniałem
3 miejsce rachunek od mechanika ;-)
Matick7
Donator
Donator
Posty: 257
Rejestracja: 19 wrz 2015, 10:14
Model: NB FL
Wersja: Memories III
Lokalizacja: Pruszków

21 kwie 2017, 18:57

Wlot powietrza do kabiny jest pod szybą przy miejscu pasażera, aby się tam dostać trzeba odkręcić listwę szyby, która lubi pękać, aby następnie odkręcić plastik maskujący wlot powietrza.

Filtra kabinowego nie ma, domowy filtr widać u mnie w wątku ;)

viewtopic.php?f=22&t=18409&hilit=Trzynastka#p371019
8 Ball
Posty: 110
Rejestracja: 14 maja 2014, 10:21
Model: NA
Lokalizacja: Wrocław

22 kwie 2017, 12:24

waldi pisze:
8 Ball pisze:Jako, że elektryka nie jest moją mocną stroną mam pytanie - od jakiegoś czasu "szaleją" mi światła, gaśnie prawe mijania (ledwo się żarzy) a w lewym wlącza się drogowe plus lampka na desce. Dzisiaj rozebrałem lampy i zauważyłem, że w tej niedziałającej ledwo styka jeden z kabelków we wtyczce żarówki (czerwony z czarnym paskiem jeśli miało by to pomóc ;)) jeśli go całkiem odłącze to lewe światło wraca do mijania, jak go przytykne to żarówka zaczyna się lekko żarzyć a lewe wraca do drogowych. Co może być przyczyną? Dodam, że kiedyś podczas jazdy samo się "naprawiło".

Masy, sprawdź " dyskoteka" i różnorodne świecenie w światłach zazwyczaj spowodowana jest brakiem poprawnej masy, słabego styku.
Jak się naprawilo to może w deszczu może wstrząs.


Masy świateł są podpięte do tego konektorka pod zbiornikiem płynu sprzęgła (prawy górny róg stojąc przed samochodem), dobrze kojarzę?
"Enjoy little things"
Awatar użytkownika
waldi
Donator
Donator
Posty: 469
Rejestracja: 02 lip 2015, 18:07
Model: NB FL
Wersja: Silver Blues
Lokalizacja: Wrocław

22 kwie 2017, 12:30

8 Ball pisze:
waldi pisze:
8 Ball pisze:Jako, że elektryka nie jest moją mocną stroną mam pytanie - od jakiegoś czasu "szaleją" mi światła, gaśnie prawe mijania (ledwo się żarzy) a w lewym wlącza się drogowe plus lampka na desce. Dzisiaj rozebrałem lampy i zauważyłem, że w tej niedziałającej ledwo styka jeden z kabelków we wtyczce żarówki (czerwony z czarnym paskiem jeśli miało by to pomóc ;)) jeśli go całkiem odłącze to lewe światło wraca do mijania, jak go przytykne to żarówka zaczyna się lekko żarzyć a lewe wraca do drogowych. Co może być przyczyną? Dodam, że kiedyś podczas jazdy samo się "naprawiło".

Masy, sprawdź " dyskoteka" i różnorodne świecenie w światłach zazwyczaj spowodowana jest brakiem poprawnej masy, słabego styku.
Jak się naprawilo to może w deszczu może wstrząs.


Masy świateł są podpięte do tego konektorka pod zbiornikiem płynu sprzęgła (prawy górny róg stojąc przed samochodem), dobrze kojarzę?

Nie wiem jak jest w NA,musiałbym zobaczyć, ale lecisz po wiazce wychodzącej od świateł, oglądasz wszystkie pojedyncze kabelki które odchodzą na " boki".część z nich będzie od " czegoś" a przynajmniej jeden na dwie lampy lub na każdą lampę po jednym to masa - kurcze robię przez weekend ale jak wytrzymasz pon, wt,- gdzieś możemy się spiknac.
8 Ball
Posty: 110
Rejestracja: 14 maja 2014, 10:21
Model: NA
Lokalizacja: Wrocław

22 kwie 2017, 12:37

waldi pisze:Nie wiem jak jest w NA,musiałbym zobaczyć, ale lecisz po wiazce wychodzącej od świateł, oglądasz wszystkie pojedyncze kabelki które odchodzą na " boki".część z nich będzie od " czegoś" a przynajmniej jeden na dwie lampy lub na każdą lampę po jednym to masa - kurcze robię przez weekend ale jak wytrzymasz pon, wt,- gdzieś możemy się spiknac.


Dzięki! Dziś jeszcze pogrzebie trochę, jak się nie uda nic zdziałać to z chęcią bym się ustawił ;)

EDIT: Udało się. Okazało się, że we wtyczce kabel jeden pokrył się grubą warstwą czarnego nalotu i przestało przewodzić. Wystarczyło go wyrkuszyć i oczyścić złącze i działa.
"Enjoy little things"
ODPOWIEDZ