"CHCĘ ZORGANIZOWAĆ ZLOT"

Porady dla organizujących, wskazówki, uwagi, i ewentualne wnioski

Forum o zlotach ogólnopolskich - tych które już były oraz wszystkich planowanych.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Morfi
Donator
Donator
Posty: 1697
Rejestracja: 11 lut 2012, 16:56
Model: NA
Wersja: 1.8 vvt
Lokalizacja: Wrocław

27 wrz 2022, 13:53

To ja jeszcze dodam od siebie, że wg mnie wiele ograniczeń prędkości ma sens wyłącznie dla ciężarówek i ew. w okresie zimowym. Myślę, że Sachim mógłby tu mieć dużo do powiedzenia.
Tak z innej beczki: blokada pieniędzy na koncie
montego blue ze "świnką w środku", wersja kanadyjska
NAFL 1,8L
Awatar użytkownika
TerminatorPi
Donator
Donator
Posty: 1602
Rejestracja: 23 cze 2017, 19:24
Model: ND RF
Wersja: SkyFreedom
Lokalizacja: Mała dziura pod dużą Warszawą ;-)

27 wrz 2022, 20:04

@pistenbully To zależy gdzie. Akurat w moich okolicach - poza akcjami "zaczajmy się przy przejeździe kolejowym i polujmy na pieszych" polują rzeczywiście w miejscach gdzie ludzie przesadzają we wsiach. Ale fakt, że trudno w ogóle trafić na policję na drodze.

@Morfi Ale nie wszystkie ograniczenia są dlatego, że się w zakręcie nie wyrobisz. Są ograniczenia dlatego, że jest skrzyżowanie, albo dlatego, że jest szkoła w pobliżu. Inna sprawa, że rozporządzenie mówi, że ograniczenie co do zasady powinno być stawiane tam, gdzię kierujący może nie być w stanie ocenić sytuacji dostatecznie, a także powinno być poprzedzone znakiem ostrzegawczym "wyjaśniającym" potrzebę ograniczenia. A u nas się stawia gdzie popadnie.
Dyzia Bo czerwone są najszybsze
Tylko kierowca jest zielony :-D
Koza team member!
Awatar użytkownika
pistenbully
Donator
Donator
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2017, 13:49
Model: NB
Wersja: 10th Anniversary
Lokalizacja: Gdańsk

27 wrz 2022, 20:40

TerminatorPi pisze:
27 wrz 2022, 20:04
@pistenbully To zależy gdzie. Akurat w moich okolicach - poza akcjami "zaczajmy się przy przejeździe kolejowym i polujmy na pieszych" polują rzeczywiście w miejscach gdzie ludzie przesadzają we wsiach. Ale fakt, że trudno w ogóle trafić na policję na drodze.

@Morfi Ale nie wszystkie ograniczenia są dlatego, że się w zakręcie nie wyrobisz. Są ograniczenia dlatego, że jest skrzyżowanie, albo dlatego, że jest szkoła w pobliżu. Inna sprawa, że rozporządzenie mówi, że ograniczenie co do zasady powinno być stawiane tam, gdzię kierujący może nie być w stanie ocenić sytuacji dostatecznie, a także powinno być poprzedzone znakiem ostrzegawczym "wyjaśniającym" potrzebę ograniczenia. A u nas się stawia gdzie popadnie.
Ad1. Jeszcze przed waloryzacją punktacji w Gdańsku używano drona do obserwacji samochodów wyprzedzających na przejściach dla pieszych. I ekstra, tak powinno być. Szkoda, że akcję prowadzono obok rafinerii, przy wylocie na ekspresówkę, gdzie pies z kulawą nogą piechotą się nie porusza, a przejścia dla pieszych są trzy, na odcinku 200 metrów. Więc patroli zaangażowanych w wypisywanie mandatów było z sześć. Jakoś nigdy takiej akcji nie widziałem pod szkołami. Ani w zagłębiu biurowym nieoryginalnie zwanym mordorem. Ani w niedzielę po kościele, nie... Łatwiej wykonać plan tam gdzie nie ma pieszych, za to Repy gonią targety.
Co do wiosek pełna zgoda - sam tam zwalniam - z szacunku dla mieszkańców - bo to też ludzie choć wieśniacy ;). Natomiast przykład z poniedziałku, to łącznica autostradowa, jakoś to się pewnie profesjonalnie nazywa, taki długi łuk, dwa pasy, przejazd krótkim tunelem i wjazd na wiadukt. Teren jest niezabudowany, droga jest ekspresowa. Ale przed samym lukiem stoi znak 80 a za kolejne 50m stoi piedziesiątka, która traci znaczenie za dosłownie 20m dzięki wlotowi (to jest traktowane jako skrzyżowanie). I na tych 20 metrach całą masę mandatów można wystawić. Bo znak stoi, a prędkość przelotowa większości oscyluje wokół stówki. A ja się pytam, czy tam wolno parkować białe bmw i suszyć? A gdzie ma się zatrzymać schwytany pirat drogowy? Za to na końcu rzeczonej łącznicy jest tzw. zakręt mistrzów, gdzie regularnie dochodzi do penetracji przydrożnego rowu, i tam wystarczyłby radiowóz na sygnałach stojący w niepogodę, żeby Ci, co jadą szybciej, niż pozwalają opony po prostu zwolnili na ich widok... No ale kur... w niepogodę to ich nigdzie nie ma.

Ad2. Najbardziej lubię ograniczenia na dojeździe do ronda. Ronda w naszym kraju projektowane są strasznie. Spowalniają ruch do zera, zwłaszcza te z przejściami dla pieszych. Kto był w Hiszpanii lub Francji (tam nieco gorzej) to powie, że na rondach ruch odbywa się płynnie, jest ich mnóstwo na szosach i dwupasmówkach. I nie trzeba dwie minuty wcześniej zwalniać do absurdalnego tempa i ciągnąć przez kilkaset metrów 50-ką czy 40-ką "bo-tak".

Nie żeby piszący te słowa był piratem. Wręcz przeciwnie, jeżdżę eco bo mnie do tego Vateusz zmusza. Ale jednak nawet w takim snuciu się ważna jest płynność. A zwalnianie 300m przed skrzyżowaniem, bo ktoś zamiast wykupić grunt i postawić dalej od jezdni ekran dźwiękochłonny woli dopuścić skrzyżowanie z ograniczoną widocznością, wkurza tak samo jak tych szybkich i bezpiecznych.

Edit, a tak jeszcze dopiszę jak wyglądało "chronić i pomagać" w juesendej lata temu. Trzech piętnastolatolatków w zepsutym starym Volvo na środku skrzyżowania, o trzeciej w nocy, wraca z imprezy, na której nawet było jakiejś piwo do picia (tam ściśle nielegalne wśród młodzieży). Siąpi deszcz. W tylnej szybie rozbłyska niebieska dyskoteka. Ja pasażer z postsowieckiej Europy już spodziewam się afery na sto fajerek. Tymczasem Pan szeryf w kapeluszu, puka w szybkę, wita się, mówi, że zabezpieczył nasze tyły sygnałami świetlnymi radiowozu i pyta się, co tam słychać i czy się zepsuliśmy. W sumie to się chyba skończyło paliwo, ale nie umiemy zepchnąć auta (automat). Oficer pomaga odblokować skrzynię, upewnia się, czy starszy brat jedzie nam pomóc i oslania podczas przepchania na pobocze. I nie sprawdza ani uprawnień kierującego (gówniarzom w pewnym okresie nie wolno jechać bez dorosłego), nie bada alkomatem pasażerów urągających wychowaniu w trzeźwości, nie sprawdza trójkąta, gaśnicy, apteczki ani ubezpieczenia. Zwyczajnie pomaga i chroni. Może nie wszyscy tam tacy, ale mnie akurat taki się trafił.
Mydelniczka 10th Anniversary Edition
Rabarbar….....'15 ND Soft Top
ODPOWIEDZ