[połączony] Konserwacja dachu

Forum główne a tematyką prowadzącą jest mx-5.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Donislaw
Donator
Donator
Posty: 239
Rejestracja: 12 sie 2016, 16:12
Model: NA
Wersja: 1.6
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Kontakt:

21 sie 2016, 17:18

Czym polecacie impregnować dach materiałowy ? najlepiej w sprayu :) bo na allegro pełno tego ale które warte uwagi ?
ree
Posty: 2576
Rejestracja: 05 paź 2009, 22:51
Model: NA
Lokalizacja: Szczecin

21 sie 2016, 19:19

Donislaw pisze:Czym polecacie impregnować dach materiałowy ? najlepiej w sprayu :) bo na allegro pełno tego ale które warte uwagi ?

4nano poczytaj ten wątek uważnie.
Awatar użytkownika
Alex
Donator
Donator
Posty: 4565
Rejestracja: 29 cze 2013, 20:25
Model: NC
Wersja: Niseko
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

21 sie 2016, 19:38

pepeg pisze:Ok skrót myślowy tam poszedł. Benzyna ekstrakcyjna zmiękcza gumę a wiec jest agresywna dla tworzyw sztucznych. Wiem że nie dla wszystkich ale jednak. Dużo bezpieczniejszy będzie alkohol np izopropyl. A pleksa to raczej twarde jest, nie wiem z czego dokladnie jest miękka tylna szyba ale nazwa pleksa to się do niej tylko przyczepiła.

chyba sie poddam bo jeszcze cos nieodwracalnie zepsuje. Izopropanol nie pomogl. Tzn. niby cos tam zaczal z lekka rozpuszczac ale calosc rozmazuje sie po "szybce". Nie mam pomyslu co dalej :(
pozdrawiam
Alex :-)
były: czarna NC L5 , czerwona NAfL 1.6/90+
jest: Niseko L5/RomDrop 8-)
A forum post should be like a skirt. Long enough to cover the subject material, but short enough to keep things interesting
mutra
Donator
Donator
Posty: 3662
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

21 sie 2016, 20:34

jak
Alex pisze:
pepeg pisze:Ok skrót myślowy tam poszedł. Benzyna ekstrakcyjna zmiękcza gumę a wiec jest agresywna dla tworzyw sztucznych. Wiem że nie dla wszystkich ale jednak. Dużo bezpieczniejszy będzie alkohol np izopropyl. A pleksa to raczej twarde jest, nie wiem z czego dokladnie jest miękka tylna szyba ale nazwa pleksa to się do niej tylko przyczepiła.

chyba sie poddam bo jeszcze cos nieodwracalnie zepsuje. Izopropanol nie pomogl. Tzn. niby cos tam zaczal z lekka rozpuszczac ale calosc rozmazuje sie po "szybce". Nie mam pomyslu co dalej :(


jak coś zaczął rozpuszczac to musisz mu dać więcej czasu i powtórzyc kilka razy. Tar&glue removerem próbowałeś?
Zostaje jeszcze AKRA do mycia silników i DECABIT/PRICKBORT do zanieczyszczeń asfaltowych.

Traktowałeś tą szybke PLAST-X? czy jeszcze nie?
Awatar użytkownika
Alex
Donator
Donator
Posty: 4565
Rejestracja: 29 cze 2013, 20:25
Model: NC
Wersja: Niseko
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

22 sie 2016, 7:13

mutra pisze:jak
Alex pisze:
pepeg pisze:Ok skrót myślowy tam poszedł. Benzyna ekstrakcyjna zmiękcza gumę a wiec jest agresywna dla tworzyw sztucznych. Wiem że nie dla wszystkich ale jednak. Dużo bezpieczniejszy będzie alkohol np izopropyl. A pleksa to raczej twarde jest, nie wiem z czego dokladnie jest miękka tylna szyba ale nazwa pleksa to się do niej tylko przyczepiła.

chyba sie poddam bo jeszcze cos nieodwracalnie zepsuje. Izopropanol nie pomogl. Tzn. niby cos tam zaczal z lekka rozpuszczac ale calosc rozmazuje sie po "szybce". Nie mam pomyslu co dalej :(


jak coś zaczął rozpuszczac to musisz mu dać więcej czasu i powtórzyc kilka razy. Tar&glue removerem próbowałeś?
Zostaje jeszcze AKRA do mycia silników i DECABIT/PRICKBORT do zanieczyszczeń asfaltowych.

Traktowałeś tą szybke PLAST-X? czy jeszcze nie?


Plast-X em bawilem sie juz jakis czas temu. Od razu po nalozeniu wydaje sie w miare ok, ale ten specyfik nic nie poradzi na fakt ze miedzy nim a "szyba" jest cos jeszcze

nie bardzo rozumiem jak mialbym "dac czas". Bawilem sie dlugo, jedno podejscie, drugie, dziesiate. Efekt ciagle marny.

Innych specyfikow nie probowalem, troche sie obawiam

Co ciekawe woda powoduje po pewnym czasie (czyli np. deszcz padal w nocy) taki efekt:
DSC_0421.JPG

jakby to "cos" nasiakalo i pecznialo. Jak wyschnie to biale smugi znikaja. Po nastepnym deszczu sa znowu
pozdrawiam
Alex :-)
były: czarna NC L5 , czerwona NAfL 1.6/90+
jest: Niseko L5/RomDrop 8-)
A forum post should be like a skirt. Long enough to cover the subject material, but short enough to keep things interesting
Awatar użytkownika
Fifkers
Donator
Donator
Posty: 4665
Rejestracja: 10 cze 2009, 11:06
Model: NA
Lokalizacja: Białystok

22 sie 2016, 9:15

Spróbuj szmatką z benzyną na małym fragmencie. Jak będzie rozpuszczać szybę to przestaniesz, a jak nie to jedziesz dalej. Nie sądzę, że rozpuścisz szybę kilkoma przetarciami szmatką, a brud powinien ładnie puścić.
Były: NB, NBFL, NC 2,0, NC 2,0 automat, NC swap 2,5 6b, ND 2,0.
Jest NA 1990r, ND 2,0.
Awatar użytkownika
Verteru
Posty: 310
Rejestracja: 27 sie 2010, 19:48
Model: NA
Wersja: 1.6
Lokalizacja: Warszawa/Sosnowiec
Kontakt:

22 sie 2016, 14:34

Jaki nowy dach kupić i gdzie?
mutra
Donator
Donator
Posty: 3662
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

22 sie 2016, 16:40

Alex pisze:
mutra pisze:jak
Alex pisze:
pepeg pisze:Ok skrót myślowy tam poszedł. Benzyna ekstrakcyjna zmiękcza gumę a wiec jest agresywna dla tworzyw sztucznych. Wiem że nie dla wszystkich ale jednak. Dużo bezpieczniejszy będzie alkohol np izopropyl. A pleksa to raczej twarde jest, nie wiem z czego dokladnie jest miękka tylna szyba ale nazwa pleksa to się do niej tylko przyczepiła.

chyba sie poddam bo jeszcze cos nieodwracalnie zepsuje. Izopropanol nie pomogl. Tzn. niby cos tam zaczal z lekka rozpuszczac ale calosc rozmazuje sie po "szybce". Nie mam pomyslu co dalej :(


jak coś zaczął rozpuszczac to musisz mu dać więcej czasu i powtórzyc kilka razy. Tar&glue removerem próbowałeś?
Zostaje jeszcze AKRA do mycia silników i DECABIT/PRICKBORT do zanieczyszczeń asfaltowych.

Traktowałeś tą szybke PLAST-X? czy jeszcze nie?


Plast-X em bawilem sie juz jakis czas temu. Od razu po nalozeniu wydaje sie w miare ok, ale ten specyfik nic nie poradzi na fakt ze miedzy nim a "szyba" jest cos jeszcze

nie bardzo rozumiem jak mialbym "dac czas". Bawilem sie dlugo, jedno podejscie, drugie, dziesiate. Efekt ciagle marny.

Innych specyfikow nie probowalem, troche sie obawiam

Co ciekawe woda powoduje po pewnym czasie (czyli np. deszcz padal w nocy) taki efekt:
DSC_0421.JPG

jakby to "cos" nasiakalo i pecznialo. Jak wyschnie to biale smugi znikaja. Po nastepnym deszczu sa znowu

Ok jak izopropanol nie pomógł to spróbuj innych srodków. Tak jak Fifkers powiedział - test na małym fragmencie żeby sprawdzić czy nie rozpuszcza plastiku.
Pczs4
Posty: 65
Rejestracja: 02 lis 2014, 19:11
Model: NB FL
Wersja: Unplugged
Lokalizacja: Bolesławiec

23 sie 2016, 20:04

Ponawiam pytanie co polecacie do czyszczenia dachu? Do tej pory dach spłukiwałem samą wodą bez użycia chemii czy szczotek. Dach chce wyczyścić przed założeniem hard topa, zależy mi na tym żeby jego wodoszczelność nie ucierpiała dlatego nie używam chemii bo nie wiem co jest dobre ;)
Załączniki
WP_20160823_17_22_12_Pro.jpg
WP_20160823_17_18_53_Pro.jpg
WP_20160823_17_18_38_Pro.jpg
Awatar użytkownika
galwani
Posty: 208
Rejestracja: 23 kwie 2016, 20:46
Model: NB FL
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

28 sie 2016, 11:30

Środek do czyszczenia dachów z Meguiars całkiem przyzwoicie działa, pryskasz na dach i szczotką szorujesz. możesz kupić taką 'dla ditajlerów' a możesz w markecie za 5 zeta kupić - ważne by była w miarę miękka - ale też nie za miękka :P i nie za twarda - tutaj jest cała trudność, w sklepie dla detailerów kupisz po prostu dobrą wydając 5 dyszek, w markecie musisz pomacać i wydać piątaka - Twoja decyzja. Ja spłukiwałem wodą ze szlaufa ogrodowego bo na działce nie mam karchera żadnego, ważne by dobrze to wypłukać.

Co do zniszczenia wodoszczelności - dach masz czymś zabezpieczony?

Po zabezpieczeniu (ja robię do środkiem gtechniq i1) do czyszczenia używam rolki z klejem do ubrań - zbiera luźny brud z powierzchni, dach jest znów ładnie czarny, i na pewno nie niszczy mi środka do impregnacji dachu :) Jeżdżąc na myjnię strałem się nie lać wodą po dachu, teraz mam własną myjnię parową więc problem znikł ;)
Czarna Miata na Facebooku
Czarna Miata na forum

Obrazek
piorę tapicerki samochodowe, meblowe, dywany, wykładziny, czyszcze tapicerki skórzane, i takie tam... :-)
Pczs4
Posty: 65
Rejestracja: 02 lis 2014, 19:11
Model: NB FL
Wersja: Unplugged
Lokalizacja: Bolesławiec

30 sie 2016, 0:09

Jeśli chodzi o wodoszczelność to n mialem na myśli fabryczne właściwości dachu. A co ze stroną wewnętrzną? Jak w środku umyje dach to jak to potem splukam i wysuszę?.. Impregnować narazie nie będę bo na zimę i tak mam hardtopa ;)
mutra
Donator
Donator
Posty: 3662
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

30 sie 2016, 14:27

srodek mozesz odkurzaczem pioracym- na splowiale miejsca nic nie poradzisz ale zacieki powinny zejsc
Awatar użytkownika
galwani
Posty: 208
Rejestracja: 23 kwie 2016, 20:46
Model: NB FL
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

03 wrz 2016, 23:10

Pczs4 pisze:Jeśli chodzi o wodoszczelność to n mialem na myśli fabryczne właściwości dachu. A co ze stroną wewnętrzną? Jak w środku umyje dach to jak to potem splukam i wysuszę?.. Impregnować narazie nie będę bo na zimę i tak mam hardtopa ;)


Będę się w to bawił pewnie jutro ale generalny plan mam taki (z tą różnicą że ja mam odkurzacz piorący do tapicerek, firmowy w sensie)... jako iż mycie podsufitki (a dach w nb traktuję jak podsufitkę) pianą jest wyjątkowo do dupy zastosuję sobie APC (akurat mam od ADBL), spryskam dach, wytrę szczotą (delikatnie pewnie na początek), potem to odessam odkurzaczem...
Jeśli nie masz odkurzacza/nie masz dostępu, nie wiem czy jest sens byś sam się w to bawił.. masz ogromne szanse na to że ten dach nigdy nie był myty, wiec lepiej zainwestować i oddać to na myjnię/zamówić z dojazdem.. zapłacisz w zależności od regionu pewnie z 50-100 zeta ale masz czyste i suche, a potem sam się możesz bawić z mikrofibrami, przecieraniem, etc... zresztą jak Ci dobrze umyją to starczy na czas jakiś ;)

i w ogóle widzę że masz ten sam zestaw kolorystyczny co ja w mojej nbfl, czerń+czerwień :git:
Czarna Miata na Facebooku
Czarna Miata na forum

Obrazek
piorę tapicerki samochodowe, meblowe, dywany, wykładziny, czyszcze tapicerki skórzane, i takie tam... :-)
Pczs4
Posty: 65
Rejestracja: 02 lis 2014, 19:11
Model: NB FL
Wersja: Unplugged
Lokalizacja: Bolesławiec

04 wrz 2016, 20:53

galwani no dzięki, chyba tak zrobię, że oddam na jakąś myjnie, bo to w sumie koszt środka do czyszczenia a na zime i tak dach będzie pod hardtopem :kciuk:

PS. Tak, wersja Unplugged
mutra
Donator
Donator
Posty: 3662
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

04 wrz 2016, 21:20

mało ktora myjnia Ci zrobi dach porzadnie - żebys sie nie rozczarował
Awatar użytkownika
Lucas Z
Donator
Donator
Posty: 1915
Rejestracja: 12 sie 2013, 9:10
Model: NB FL
Wersja: Silver Blues
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

06 wrz 2016, 14:45

Panowie co wybrać Autofinish SOFT TOP SEALANT czy 4nano Seats & Convertible Protect 500ml Cabrio ten pierwszy o połowę tańszy, ktoś miał z nim doświadczenie?
callmesnake
Posty: 127
Rejestracja: 08 sie 2013, 16:17
Lokalizacja: Łódź

07 wrz 2016, 9:20

Użyłem autofinish jakieś dwa tygodnie temu. Preparat czyszczący znacznie słabiej działa niż sonax, impregnat bardzo wydajny, łatwy w nałożeniu. Co do efektu to trudno powiedzieć, bo przy delikatnym deszczu coś tam na dachu się perli, a konkretnego jeszcze nie doświadczyłem. Odnoszę wrażanie, że jakoś super dobre to nie jest, na pewno gorzej działa niż sonax.
Awatar użytkownika
Lucas Z
Donator
Donator
Posty: 1915
Rejestracja: 12 sie 2013, 9:10
Model: NB FL
Wersja: Silver Blues
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

07 wrz 2016, 10:36

dzięki za info, pozostaje pewnie 4nano w takim razie
Awatar użytkownika
Dewuer
Posty: 151
Rejestracja: 03 sie 2016, 12:48
Model: NA
Wersja: Miata 93'
Lokalizacja: Wrocław

05 maja 2017, 14:09

do usuniecia
Hockey Puck - 93' NA

"A designer knows he has achieved perfection not when there is nothing left to add, but when there is nothing left to take away."
tinuviel
Donator
Donator
Posty: 416
Rejestracja: 15 cze 2015, 22:42
Model: Inny
Wersja: MR2 ZZW30
Lokalizacja: Wrocław

06 gru 2017, 21:20

Hej, mam pytanie. Ostatnie impregnowałem dach - pierwszy raz sam. Wyczyściłem Meguiars-em i szczotką kupioną w sklepie od detaling - poszło dobrze, tylko strasznie się to pięniło, po spłukaniu nadal mogłem z dachu wyciągnąć pianę odpowiedni długo machając szczotą. Po wysuszeniu poszedł impregnat 4nano, jedna warsta - opalaraka do sucha, druga warsta - opalarka, trzecia warstwa - opalarka. Zeszło mi z pół butelki. Przed i między impgrecnacją delikanie przejechałem dach rolką do ubrań. Wszystko robiłem zgodnie z instrukcjami na opakowaniach. Dzisiaj trochę padało i dach wygląda hmm... normalnie, znaczy się jest mokry. Czy te impregaty tak powinny działać? Do tej pory miałem styczność tylko z impgregnatami do ubrań/butów i po nałożeniu takiego specyfiki woda się gromadzi w formie małych kropelek. Teraz nie wiem czy coś źle zrobiłem, czy tak ma być?
mutra
Donator
Donator
Posty: 3662
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

06 gru 2017, 22:06

tinuviel pisze:Hej, mam pytanie. Ostatnie impregnowałem dach - pierwszy raz sam. Wyczyściłem Meguiars-em i szczotką kupioną w sklepie od detaling - poszło dobrze, tylko strasznie się to pięniło, po spłukaniu nadal mogłem z dachu wyciągnąć pianę odpowiedni długo machając szczotą. Po wysuszeniu poszedł impregnat 4nano, jedna warsta - opalaraka do sucha, druga warsta - opalarka, trzecia warstwa - opalarka. Zeszło mi z pół butelki. Przed i między impgrecnacją delikanie przejechałem dach rolką do ubrań. Wszystko robiłem zgodnie z instrukcjami na opakowaniach. Dzisiaj trochę padało i dach wygląda hmm... normalnie, znaczy się jest mokry. Czy te impregaty tak powinny działać? Do tej pory miałem styczność tylko z impgregnatami do ubrań/butów i po nałożeniu takiego specyfiki woda się gromadzi w formie małych kropelek. Teraz nie wiem czy coś źle zrobiłem, czy tak ma być?


powinno kropelkowac jak na lakierze, szczegolnie swiezo po nałozeniu
tinuviel
Donator
Donator
Posty: 416
Rejestracja: 15 cze 2015, 22:42
Model: Inny
Wersja: MR2 ZZW30
Lokalizacja: Wrocław

07 gru 2017, 8:58

acha... czyli cos skopalem :/
mutra
Donator
Donator
Posty: 3662
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

07 gru 2017, 15:29

tinuviel pisze:acha... czyli cos skopalem :/


piszesz, że się spieniło po spłukaniu? Opcje są trzy:
1. nie wypłukany detergent nie pozwolił na związanie się impregnatu
2. dach nie był wystarczająco suchy przed nałożeniem impregnatu (ewentualnie spadł deszcz zanim impregnat wysechł)
3. za mało impregnatu (ale piszesz, że nałożone były trzy warstwy więc to mało prawdopodobne)

jest jeszcze opcja że impregnat jest wadliwy (nie wymieszany, przemrożony) nie mam doświadczenia z 4 nano więc Ci nie powiem czy to się może zdarzyć.

nie wiem jak jest z podgrzewaniem 4nano w czasie wiązania impregnatu. Niektóre syntetyczne sealanty nie lubią temperatur powyżej pewnej granicy. Wydaje mi się jednak,że to nie powinien być wielki problem.

Jak na mój gust to możesz spróbować nałożyc kolejną warstwę a jak to nie pomoże to chyba czeka Cię powtórka całego procesu

a jeszcze jedno: ta rolka do ubrań to taka z tasmy czy wielorazowa (taka co to sie ją myje pod kranem). Wielorazowe rolki często są robione z silikonowego polimeru a on potrafi uwalniać olejki które teoretycznie mogą osłabic wiązanie impregnatu.
tinuviel
Donator
Donator
Posty: 416
Rejestracja: 15 cze 2015, 22:42
Model: Inny
Wersja: MR2 ZZW30
Lokalizacja: Wrocław

07 gru 2017, 22:34

Jeżeli 1) faktycznie moze sprawic ze impregnat nie zadziala to to chyba to:/ wszystko bylo nakladane w garazu wiec cieplo i sucho. Pierwsza warstwa impregnatu mogla faktycznie pojsc na dach ktory nie byl super suchy po myciu ale kolejne trafialy na suchy prze akcje z opalarka. Rolke mialem z tymi odrywanymi kawalkami. Na 4nano pisali tylko zeby dac min. 140stopni.
Awatar użytkownika
Fifkers
Donator
Donator
Posty: 4665
Rejestracja: 10 cze 2009, 11:06
Model: NA
Lokalizacja: Białystok

07 gru 2017, 22:52

Też stawiam na to, że nie wypłukałeś do końca środka czyszczącego.
Były: NB, NBFL, NC 2,0, NC 2,0 automat, NC swap 2,5 6b, ND 2,0.
Jest NA 1990r, ND 2,0.
hanc
Donator
Donator
Posty: 56
Rejestracja: 16 mar 2017, 17:27
Model: NB FL
Wersja: Unplugged
Lokalizacja: Wrocław

07 gru 2017, 23:26

No, ten środek Meguiars'a się dłuuuuuuuuugo płucze. Ja pamiętam, że sporo wody i czasu poszło zanim przestało się pienić
gosebus
Posty: 11
Rejestracja: 14 maja 2017, 17:17
Model: NB FL
Wersja: Silver Blues

02 sty 2018, 21:51

Rok temu użyłam Meguiars'a i nie starczyło mi na cały dach, teraz kupiłam sonaxa (jest też tańszy) i jest ok.
Dach czyszczę tymi wałkami do ubrań z Ikei - polecam :)
dc10
Posty: 57
Rejestracja: 20 gru 2017, 16:32
Model: NB FL
Wersja: Sportive

02 sty 2018, 23:03

Polecam odnośnie impregnacji i czyszczenia dachów materiałowych podglądać polskie forum Porsche ;)
Mojego Prosiaka impregnuję sonaxem i jest cuuudo.....ale Emix ma brezent...
Awatar użytkownika
Fifkers
Donator
Donator
Posty: 4665
Rejestracja: 10 cze 2009, 11:06
Model: NA
Lokalizacja: Białystok

03 sty 2018, 9:35

W mx-5 od 2003r. też są materiałowe.
Były: NB, NBFL, NC 2,0, NC 2,0 automat, NC swap 2,5 6b, ND 2,0.
Jest NA 1990r, ND 2,0.
Łukasz
Donator
Donator
Posty: 246
Rejestracja: 05 cze 2016, 14:18
Model: NC
Wersja: 2.0
Lokalizacja: Częstochowa

03 sty 2018, 11:30

dc10 pisze:Polecam odnośnie impregnacji i czyszczenia dachów materiałowych podglądać polskie forum Porsche ;)
Mojego Prosiaka impregnuję sonaxem i jest cuuudo.....ale Emix ma brezent...



A może zarzucisz linkiem?
ODPOWIEDZ