[połączony] Konserwacja dachu

Forum główne a tematyką prowadzącą jest mx-5.

Moderator: Moderatorzy

Matik
Posty: 43
Rejestracja: 23 sie 2015, 10:34
Model: NB FL
Wersja: Memories II
Lokalizacja: Wał Pomorski

01 lut 2016, 20:16

Polecam produkt autofinish Soft Top Sealant. Woda ładnie spływa, podczas mrozów, gdy spadnie śnieg zachowywał się tak samo.
Załączniki
dach.jpg
DEXTER
Posty: 4974
Rejestracja: 24 wrz 2011, 13:17
Model: NA
Lokalizacja: Poznań

04 mar 2016, 19:31

Czy warto kupić taki zestaw do impregnacji dachu materiałowego (tak wiem, że mam winyl :P)?

Pozdr.
DEX
Grajek
Posty: 228
Rejestracja: 27 mar 2013, 15:29
Model: NB FL
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

10 mar 2016, 11:43

Witam,

Proszę o radę wytrawnych znawców tematu :mrgreen:
Potrzebuję umyć i odpowiednio zakonserwować dach w MADZI.
W zeszłym roku wymieniłem na nowy (jasna szmata).
Po założeniu został zaimpregnowany, dlatego w zeszłym roku nie zawracałem sobie tym głowy.
Niestety po zimowych zabiegach w warsztacie, gdzie widocznie maleństwo stało również pod chmurką, dach nie wygląda pięknie... :oops:
Potrzebuję porządnie odświeżyć materiał i zaimpregnować.
Liczę na Waszą podpowiedź, jakich środków użyć do jasnego beżu.
Wiem że są różne środki do winylu i dachów materiałowych, lecz nie mam pewności czy również inne są w zależności od koloru materiału??? :shock:
Będę wdzięczny za wszystkie podpowiedzi i sugestie co do użycia odpowiednich środków :D

Pozdrawiam,
GRAJEK
Awatar użytkownika
Fifkers
Donator
Donator
Posty: 4665
Rejestracja: 10 cze 2009, 11:06
Model: NA
Lokalizacja: Białystok

10 mar 2016, 12:00

Ja odradzam środek do impregnacji dachu materiałowego Sonax. http://i50.tinypic.com/w0nsyt.jpg
Po pierwsze sposób aplikacji jest beznadziejny. Płyn z butelki wylewa się na dołączoną w komplecie gąbkę i za jej pomocą nanosi na dach. Jak mocno bym tej gąbki nie nasączył to zawsze ciężko było rozprowadzić płyn na dachu, w ogóle nie chciał z gąbki przechodzić na dach. Po drugie zużyłem całą butelkę tego środka na mały dach miaty, a mimo tego woda nie kropelkowała tak ładnie jak na filmach. Były kropelki, ale nie na całej powierzchni dachu. Ostatnio już w ogóle dach jest cały mokry jakby impregnacji nie było. Impregnowałem w grudniu i od tego czasu samochód stał co prawda pod chmurką, ale mało nim jeździłem, mało było odśnieżania i w ogóle dotykania dachu. Dach nie był myty na myjni, nawet go nie spłukiwałem. Nie polecam i już tego nie kupię. Wezmę coś w sprayu.
Mam też piankę do czyszczenia dachu Sonax i tutaj aplikacja bardzo przyjemna. Co do skuteczności nie mam porównania, ale chyba było nieźle. Nie przygotowałem się i nie wziąłem żadnej szczoteczki żeby dokładniej wyszorować dach, ale po myciu wyglądał na czysty.
Były: NB, NBFL, NC 2,0, NC 2,0 automat, NC swap 2,5 6b, ND 2,0.
Jest NA 1990r, ND 2,0.
Awatar użytkownika
mike_d
Donator
Donator
Posty: 1170
Rejestracja: 06 cze 2015, 21:18
Model: ND
Wersja: SkyFreedom Karai
Lokalizacja: Poznań

10 mar 2016, 13:14

Grajek pisze:Witam,

Proszę o radę wytrawnych znawców tematu :mrgreen:
Potrzebuję umyć i odpowiednio zakonserwować dach w MADZI.
W zeszłym roku wymieniłem na nowy (jasna szmata).
Po założeniu został zaimpregnowany, dlatego w zeszłym roku nie zawracałem sobie tym głowy.
Niestety po zimowych zabiegach w warsztacie, gdzie widocznie maleństwo stało również pod chmurką, dach nie wygląda pięknie... :oops:
Potrzebuję porządnie odświeżyć materiał i zaimpregnować.
Liczę na Waszą podpowiedź, jakich środków użyć do jasnego beżu.
Wiem że są różne środki do winylu i dachów materiałowych, lecz nie mam pewności czy również inne są w zależności od koloru materiału??? :shock:
Będę wdzięczny za wszystkie podpowiedzi i sugestie co do użycia odpowiednich środków :D

Pozdrawiam,
GRAJEK


Wytrawnym znawcą tematu nie jestem ale niebieską szmatę u siebie czyściłem Meguiar’s® Convertible & Cabriolet Cleaner i nic nie przefarbowało, kolor po zabiegu był taki jak powinien.
kam800
Posty: 76
Rejestracja: 02 lut 2014, 15:27
Model: NB
Wersja: Miracle
Lokalizacja: Warszawa

18 kwie 2016, 9:28

I w końcu udało się wymienić obszycia w winylowym dachu, zdjęcia w temacie mojego auta:
http://www.mx5klubpolska.pl/forum/viewtopic.php?f=22&t=15273#p377730
Pczs4
Posty: 65
Rejestracja: 02 lis 2014, 19:11
Model: NB FL
Wersja: Unplugged
Lokalizacja: Bolesławiec

22 kwie 2016, 18:44

Widzę, że tutaj polecacie Meguiar’s® Convertible & Cabriolet Cleaner, mam zamiar go kupić ale mam jeszcze pytanko czy on też czyści dach i czy mogę go użyć od wewnętrznej strony dachu bo od środka jest brudny (załączam zdjęcie). I przy okazji pytanko co polecacie do czarno czerwonej skóry? Chodzi mi o to żeby przywrócić skórze świeżość i kolor :)
Załączniki
WP_20160422_17_48_15_Pro.jpg
Awatar użytkownika
Alex
Donator
Donator
Posty: 4567
Rejestracja: 29 cze 2013, 20:25
Model: NC
Wersja: Niseko
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

21 maja 2016, 17:36

czy ktos probowac odnowic plastikowa "szybke" w dachu? jakies wskazowki?
pozdrawiam
Alex :-)
były: czarna NC L5 , czerwona NAfL 1.6/90+
jest: Niseko L5/RomDrop 8-)
A forum post should be like a skirt. Long enough to cover the subject material, but short enough to keep things interesting
Awatar użytkownika
flatline
Donator
Donator
Posty: 2173
Rejestracja: 21 lip 2013, 19:12
Model: ND RF
Wersja: SkyFreedom+Recaro
Lokalizacja: ¯\_(ツ)_/¯
Kontakt:

21 maja 2016, 17:39

Ols ostatnio ogarniał temat, sprawdź w jego wątku.
"When you’re racing... it’s life. Anything that happens before or after is just waiting."

Tsundere - pocket-sized fastback
Little Sister - gran turismo wannabe
Czerw - racing mongrel on a (not so tight) budget
Siwa - café racer miata
Awatar użytkownika
Alex
Donator
Donator
Posty: 4567
Rejestracja: 29 cze 2013, 20:25
Model: NC
Wersja: Niseko
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

22 maja 2016, 19:25

flatline pisze:Ols ostatnio ogarniał temat, sprawdź w jego wątku.

thx, znalazlem. Sproboje tego Meguiars Plast-X
pozdrawiam
Alex :-)
były: czarna NC L5 , czerwona NAfL 1.6/90+
jest: Niseko L5/RomDrop 8-)
A forum post should be like a skirt. Long enough to cover the subject material, but short enough to keep things interesting
DEXTER
Posty: 4974
Rejestracja: 24 wrz 2011, 13:17
Model: NA
Lokalizacja: Poznań

22 maja 2016, 20:42

Zaimpregnowałem moher 4nano seats and convertible zgodnie z instrukcją. Jak tylko spadnie deszcz* zdam relację ;)
Do tej pory chłonął wodę jak gacie pot maratończyka w upalny dzień.

*wiem, że mógłbym od razu bez deszczu, ale pozostawiam sobie tą nutkę niepewności :)

Pozdr.
DEX
bjorm
Donator
Donator
Posty: 3663
Rejestracja: 13 lis 2013, 14:16
Model: ND
Lokalizacja: NO/PL

25 maja 2016, 10:03

ja tez przejechalem moje miaty 4nano seats, bardzo ladnie dziala, trzeba naprawde ladnie poodkurzac dach, sryskac to co najmniej polowa butelki (na jeden dach), mozna tez wziac delikatnie reka lub gabka lekko to porozprowadzac tam gdzie srodek sie nie rozszedl ladnie, rownomiernie po materiale, a pozniej suszarka (starch mi bylo dach traktowac zelazkiem) i co najmniej pol godziny delikatnego grzania. efekt bardzo dobry! sprobowalem tez zaimpregnowac sobie materialowe martensy ale srednio sie tam udalo :P
マツダ恋人 || ND 1.5 + NC 2.0 + NC 2.0T ||
Kiedyś: NC 2.5 FM + 20th A + 1.8 || NBFL Mem + Mem || będzie: ... RX-9 Genesis ||
Awatar użytkownika
Alex
Donator
Donator
Posty: 4567
Rejestracja: 29 cze 2013, 20:25
Model: NC
Wersja: Niseko
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

28 maja 2016, 16:12

poradzicie cos do konserwacji nietypowego jak na MXa dachu bo ze skaju? Moja Ślicznotka wlasnie taki ma, wstyd sie przyznac ale nigdy oprocz mycia na myjni nic z nim nie robilem. W zasadzie to wyglada ladnie ale moze moglby jeszcze lepiej?
pozdrawiam
Alex :-)
były: czarna NC L5 , czerwona NAfL 1.6/90+
jest: Niseko L5/RomDrop 8-)
A forum post should be like a skirt. Long enough to cover the subject material, but short enough to keep things interesting
bashub
Posty: 114
Rejestracja: 18 mar 2016, 6:56
Model: NA
Wersja: eunos r-limited
Lokalizacja: Kraków

28 lip 2016, 19:45

Siema, trochę odkopię ;) czy ktoś może używał gtechniq l1 smart fabric ? Umyłem i zakonserwowalem swoj materiałowy dach zestawem z 303 i nie wiem czy coś złe zrobiłem cZy co ale powiem szcZerze Ze szału nie robi ostatnie deszcze powodują ze niestety deszcz nie kropelkuje tak ładnie tylko wsiąka w materiał


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Piatek22
Posty: 92
Rejestracja: 19 lut 2016, 23:03
Model: NA
Wersja: 1.8
Lokalizacja: ŁDZ

29 lip 2016, 13:29

Ja robiłem gtechniq i na początku było super ale minęło jakieś 1,5mc i ostatnio juz widać ze woda wsiąka w dach. Powiem szczerze że jestem zdziwiony za tą cenę, bo 0,25l wtarłem w dach i oczekiwałem czegoś więcej. Mam jeszcze drugie tyle tego płynu, zrobię przed zimą powtórkę ale jestem sceptyczny.
Awatar użytkownika
Alex
Donator
Donator
Posty: 4567
Rejestracja: 29 cze 2013, 20:25
Model: NC
Wersja: Niseko
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

01 sie 2016, 19:45

mam problem z plastikowa "szybka": jest zanieczyszczona i "lepi sie". W zasadzie cala, najprawdopodobniej jakis sok spadl z drzewa czy cos takiego. Czym to wyczyscic? Myjnia nie pomogla, detergent do naczyn ani plyn do szyb tez nie. Caly czas lekko sie lepi i wszelki piasek, pył, liscie roslin etc sie przyczepia.

Macie jakis pomysl czego uzyc?
pozdrawiam
Alex :-)
były: czarna NC L5 , czerwona NAfL 1.6/90+
jest: Niseko L5/RomDrop 8-)
A forum post should be like a skirt. Long enough to cover the subject material, but short enough to keep things interesting
Piatek22
Posty: 92
Rejestracja: 19 lut 2016, 23:03
Model: NA
Wersja: 1.8
Lokalizacja: ŁDZ

01 sie 2016, 21:22

Strzelam, a próbowałeś może benzyny ekstrakcyjnej, raczej nie powinna reagować z tworzywem, a może ten sok weźmie...
Kiedyś używałem czegoś takiego do różnych zabrudzeń - Meglio Sgrassatore, super odłuszczacz, generalnie czyścił wszystko czego inne chemie nie chciały. Jedyne co mi przychodzi do głowy z życiowego doświadczenia ;)
Awatar użytkownika
Alex
Donator
Donator
Posty: 4567
Rejestracja: 29 cze 2013, 20:25
Model: NC
Wersja: Niseko
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

02 sie 2016, 7:04

o benz. ekstrakcyjnej myslalem ale boje sie uzyc zeby nei bylo gorzej. Ktos potwierdzi ze mozna, albo przeciwnie "do not do it!" ??
pozdrawiam
Alex :-)
były: czarna NC L5 , czerwona NAfL 1.6/90+
jest: Niseko L5/RomDrop 8-)
A forum post should be like a skirt. Long enough to cover the subject material, but short enough to keep things interesting
pepeg
Donator
Donator
Posty: 886
Rejestracja: 23 lip 2013, 10:12
Lokalizacja: Radziszów

02 sie 2016, 8:19

Don't do it. Benzyna zmiękcza gumę. Jakieś apc może albo izopropyl.
mutra
Donator
Donator
Posty: 3662
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

02 sie 2016, 9:33

+1 izopropyl albo tar and glue remover (np auto glym). Możesz tez spróbowac płynem do silników K2 akra - jest bezpieczny dla gumy, musisz tylko nakładać szmatką żeby nie pociekł na dach bo może zmatowić jeżeli masz winylowy
Awatar użytkownika
galwani
Posty: 208
Rejestracja: 23 kwie 2016, 20:46
Model: NB FL
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

02 sie 2016, 11:24

mutra pisze: musisz tylko nakładać szmatką żeby nie pociekł na dach bo może zmatowić jeżeli masz winylowy


Ogólnie warto sobie wyrobić taki nawyk, że jeśli pracujemy przy elemencie jakąś chemią, a pozostałe elementy sąsiadujące z nim mogą na daną chemię źle zareagować, to je zasłaniamy - folia malarska i taśma kosztują grosze, a oszczędzą nam problemu typu 'oj pociekło mi po materiale i co ja teraz zrobię bo się odbarwiło' :)
Czarna Miata na Facebooku
Czarna Miata na forum

Obrazek
piorę tapicerki samochodowe, meblowe, dywany, wykładziny, czyszcze tapicerki skórzane, i takie tam... :-)
Awatar użytkownika
Alex
Donator
Donator
Posty: 4567
Rejestracja: 29 cze 2013, 20:25
Model: NC
Wersja: Niseko
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

02 sie 2016, 12:28

ale o jaka gume chodzi? no chyba ze to nie mi odpowiadacie ;)

zawsze bylem przekonany ze "szybka" to z jakiegos rodzaju pleksi jest
pozdrawiam
Alex :-)
były: czarna NC L5 , czerwona NAfL 1.6/90+
jest: Niseko L5/RomDrop 8-)
A forum post should be like a skirt. Long enough to cover the subject material, but short enough to keep things interesting
pepeg
Donator
Donator
Posty: 886
Rejestracja: 23 lip 2013, 10:12
Lokalizacja: Radziszów

02 sie 2016, 14:00

Ok skrót myślowy tam poszedł. Benzyna ekstrakcyjna zmiękcza gumę a wiec jest agresywna dla tworzyw sztucznych. Wiem że nie dla wszystkich ale jednak. Dużo bezpieczniejszy będzie alkohol np izopropyl. A pleksa to raczej twarde jest, nie wiem z czego dokladnie jest miękka tylna szyba ale nazwa pleksa to się do niej tylko przyczepiła.

Wysłane z mojego GT-I9506 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
mike_d
Donator
Donator
Posty: 1170
Rejestracja: 06 cze 2015, 21:18
Model: ND
Wersja: SkyFreedom Karai
Lokalizacja: Poznań

04 sie 2016, 13:40

jeśli jest tak jak w dachach moherowych to guma = uszczelka wokół tylnej "szybki"
Kwietniu
Posty: 194
Rejestracja: 07 kwie 2013, 12:29
Model: NB
Lokalizacja: R'dam

05 sie 2016, 22:56

to może ja dorzucę swoje 3 grosze zeszły rok sprawdzałem zestaw autoglym i teraz kolega co prowadzi myjnie i detailing zapodał mi 303 fabric guard z moich odczuć autoglym naprawdę bardzo fajnie myje dach ( gołym okiem była różnica w kolorach dach mam szmatę niebieska) ale zabezpieczanie jest słabsze po kilku tygodniach woda mi wchłaniała i trzeba było powtarzać zabieg.... od kilku tyg ( 4-5) testuje 303 i widać że jest lepszy woda nadal spływa ale test nadal trwa bo 303 starczy mi na max 2 razy a autoglyma mam nadal ponad połowe ( dwie butelki - jedna do mycia druga do konserwy + gąbka do czyszczenia ).
mogę mieć auto w każdym kolorze o ile jest to kolor czarny......e39 touring
Perliście biała NB 1.8......
Awatar użytkownika
Pubis
Donator
Donator
Posty: 58
Rejestracja: 24 maja 2016, 22:20
Model: Inny

17 sie 2016, 10:10

Hej,

mam pytanko w jaki sposób podchodzicie do mycia zakamarków dachu w NC? Chodzi mi o miejsce zaznaczone na fotce poniżej. Zbiera się tam trochę syfu zarówno na materiale dachu jak i na plastikach wewnątrz tej całej "dziury". Zastanawiam się czy czyścić to szczoteczką/ściereczką (wersja na ostrożnie) czy też można spłukać delikatnie wodą ten obszar i ona sobie spokojnie wyleci dołem. Jak w praktyce to wygląda?

Obrazek
mutra
Donator
Donator
Posty: 3662
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

17 sie 2016, 11:06

ja mam takie coś:

http://sklepmuzyczny24.pl/sklep-muzyczn ... ,4936.html

u siebie w NBFL czyściłem od spodu auta, góre normalnie rękawicą do mycia i szamponem
Awatar użytkownika
Pubis
Donator
Donator
Posty: 58
Rejestracja: 24 maja 2016, 22:20
Model: Inny

17 sie 2016, 11:49

mutra pisze:góre normalnie rękawicą do mycia i szamponem


Właśnie tu jest mój dylemat - rękawica i szampon, a potem spłukujemy czy też szczoteczka/microfibra i jedziemy bez szamponu i wody :)
Awatar użytkownika
funky
Donator
Donator
Posty: 4077
Rejestracja: 29 lip 2011, 9:30
Model: NC
Wersja: 1.8
Lokalizacja: Warszawa

17 sie 2016, 11:58

mutra pisze:ja mam takie coś:

http://sklepmuzyczny24.pl/sklep-muzyczn ... ,4936.html

u siebie w NBFL czyściłem od spodu auta, góre normalnie rękawicą do mycia i szamponem


Polecam tym przepchać cały kanalik. Od góry. Można się zdziwić :)
Obrazek

miatasm.com
mutra
Donator
Donator
Posty: 3662
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

17 sie 2016, 12:05

Pubis pisze:
mutra pisze:góre normalnie rękawicą do mycia i szamponem


Właśnie tu jest mój dylemat - rękawica i szampon, a potem spłukujemy czy też szczoteczka/microfibra i jedziemy bez szamponu i wody :)


jeżeli odetkałeś odpływ wcześniej (tak jak napisał funky - można się zdziwić) to możesz normalnie spłukać
ODPOWIEDZ