[połączony] Konserwacja dachu

Forum główne a tematyką prowadzącą jest mx-5.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
M1ecu
Posty: 219
Rejestracja: 12 gru 2017, 20:49
Model: NB FL
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

05 sty 2018, 21:52

Przeglądając temat zdecydowałem się na Sonax'a (dokładnie z tej aukcji: http://allegro.pl/sonax-do-czyszczenia-dachow-w-kabrioletach-cabrio-i4975182625.html ) i naprawdę polecam.
Na cały dach zeszło pół butelki (250ml).
Na etykiecie jest napisane, żeby nałożyć i poczekać 2-3 minuty po czym spłukać ale ja nałożyłem, odczekałem 3 minuty i dokładnie umyłem szczotką (z delikatnym włosiem oczywiście :mrgreen: ) i zostawiłem jeszcze na 3-4 minuty. Płyn jest raczej łagodny i moim zdaniem nawet po dłuższym "leżakowaniu" na materiale nie zostawiłby większych śladów.
Piana wychodzi naprawdę spora ale wystarczy 1-2 razy spłukać i schodzi od razu.
Myślę, że za te pieniądze naprawdę spoko rozwiązanie no i dach jest naprawdę umyty :git:
Omnibs
Posty: 48
Rejestracja: 11 mar 2016, 18:27
Model: NB
Wersja: Mix :)
Lokalizacja: Łódź

09 sty 2018, 20:08

M1ecu pisze:Przeglądając temat zdecydowałem się na Sonax'a (dokładnie z tej aukcji: http://allegro.pl/sonax-do-czyszczenia-dachow-w-kabrioletach-cabrio-i4975182625.html ) i naprawdę polecam.
Na cały dach zeszło pół butelki (250ml).
Na etykiecie jest napisane, żeby nałożyć i poczekać 2-3 minuty po czym spłukać ale ja nałożyłem, odczekałem 3 minuty i dokładnie umyłem szczotką (z delikatnym włosiem oczywiście :mrgreen: ) i zostawiłem jeszcze na 3-4 minuty. Płyn jest raczej łagodny i moim zdaniem nawet po dłuższym "leżakowaniu" na materiale nie zostawiłby większych śladów.
Piana wychodzi naprawdę spora ale wystarczy 1-2 razy spłukać i schodzi od razu.
Myślę, że za te pieniądze naprawdę spoko rozwiązanie no i dach jest naprawdę umyty :git:


Hej; ja używam od dwóch lat na dach materiałowy do tego tej samej firmy impregnat. Bardzo zadowolony jestem.

Pozdrawiam
Metju
Posty: 8
Rejestracja: 25 lut 2018, 19:34
Model: NB FL
Lokalizacja: Koszalin

17 mar 2018, 21:54

A czy ktoś próbował czyścić dach myjką parową?
Akurat mam takie "cudo" w domu i zastanawiam się czy go nie użyć do czyszczenia dachu materiałowego.
Ma ktoś jakieś doświadczenie w tym zakresie?
mutra
Donator
Donator
Posty: 3662
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

17 mar 2018, 22:02

nie polecam - zbtyt wysoka temperatura. uszkodzisz membranęi dach zacznie przeciekać
Awatar użytkownika
luki_92_92
Donator
Donator
Posty: 1055
Rejestracja: 27 wrz 2014, 23:09
Model: NC
Wersja: PRHT '08 2.5
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

31 mar 2018, 16:34

Wiosna idzie, pora wziąć się za impregnację :) w zeszłym roku oddałem samochód do 4nano na impregnację foteli i dachu, wyszło mnie to trzy stówki ale efekt był no cóż.... nie taki jakiego się spodziewałem, na filmach na yt wyglądało to dużo fajniej :/ sam sobie tego 4nano nie nałożę bo nie mam go gdzie i czym wygrzać. Dwa lata temu testowałem meguiarsa, kompletnie się nie sprawdził.

Co polecicie z środków, których nie będę musiał wygrzewać? Szukam czegoś, co nałożę, ewentualnie czymś wetrę a reszta zrobi się sama. Czytałem pozytywne opinie o środku sonaxa - podobno jest ok, a jak z jego trwałością? Da radę cały sezon się utrzymać, czy raczej nie bardzo?
Obrazek
Awatar użytkownika
gradek11
Donator
Donator
Posty: 140
Rejestracja: 13 sie 2015, 6:49
Model: NB FL
Wersja: Memories II
Lokalizacja: Białystok

31 mar 2018, 18:30

luki_92_92 pisze:Wiosna idzie, pora wziąć się za impregnację :) w zeszłym roku oddałem samochód do 4nano na impregnację foteli i dachu, wyszło mnie to trzy stówki ale efekt był no cóż.... nie taki jakiego się spodziewałem, na filmach na yt wyglądało to dużo fajniej :/ sam sobie tego 4nano nie nałożę bo nie mam go gdzie i czym wygrzać. Dwa lata temu testowałem meguiarsa, kompletnie się nie sprawdził.

Co polecicie z środków, których nie będę musiał wygrzewać? Szukam czegoś, co nałożę, ewentualnie czymś wetrę a reszta zrobi się sama. Czytałem pozytywne opinie o środku sonaxa - podobno jest ok, a jak z jego trwałością? Da radę cały sezon się utrzymać, czy raczej nie bardzo?


U mnie na dachu najlepiej działały Gtechniq I1 albo GYEON Q2 FabricCoat. Po sonaxie u mie nie było za dobrych efektów.
ree
Posty: 2576
Rejestracja: 05 paź 2009, 22:51
Model: NA
Lokalizacja: Szczecin

31 mar 2018, 20:08

luki_92_92 pisze:Wiosna idzie, pora wziąć się za impregnację :) w zeszłym roku oddałem samochód do 4nano na impregnację foteli i dachu, wyszło mnie to trzy stówki ale efekt był no cóż.... nie taki jakiego się spodziewałem, na filmach na yt wyglądało to dużo fajniej :/ sam sobie tego 4nano nie nałożę bo nie mam go gdzie i czym wygrzać. Dwa lata temu testowałem meguiarsa, kompletnie się nie sprawdził.

Co polecicie z środków, których nie będę musiał wygrzewać? Szukam czegoś, co nałożę, ewentualnie czymś wetrę a reszta zrobi się sama. Czytałem pozytywne opinie o środku sonaxa - podobno jest ok, a jak z jego trwałością? Da radę cały sezon się utrzymać, czy raczej nie bardzo?
Ja stosowałem 4nano samodzielnie z wygrzaniem nagrzewnicą jak kazali w instrukcji. Efekt jak na filmach z YT, utrzymał się około jeden sezon. Tak więc kwestia solidnej aplikacji. Ps kładłem 1 warstwę.

Wysłane z mojego XT1562 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
luki_92_92
Donator
Donator
Posty: 1055
Rejestracja: 27 wrz 2014, 23:09
Model: NC
Wersja: PRHT '08 2.5
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

01 kwie 2018, 7:10

No mi ten środek 4nano aplikował kolega pracujący w 4nano katowice czyli w pierwszym studio, pod okiem właściciela firmy także jestem pewien że było nałożone dobrze, kropelkować niby kropelkowało ale co z tego jak po 30 sekundach wsiąkało w dach, więc w sumie lipa :p i tak jak mówię sam sobie tego nie nałożę bo nie mam jak wygrzać więc szukam czegoś innego
Obrazek
Awatar użytkownika
Lucas Z
Donator
Donator
Posty: 1915
Rejestracja: 12 sie 2013, 9:10
Model: NB FL
Wersja: Silver Blues
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

02 kwie 2018, 12:45

Obecnie mam Gtechniq, polecam
Awatar użytkownika
pavlacos
Donator
Donator
Posty: 681
Rejestracja: 12 lut 2018, 9:30
Model: NC
Wersja: Koksed by Five
Lokalizacja: Wrocław

03 kwie 2018, 8:11

zakupiłem zestaw sonaxa - czyszczenie i konserwacja plus szczoteczka:P

czytałem gdzieś recki że podobno daje rady, poczekam aż się zluzuje na myjni to stestuje.
generalnie przyjąłem że jak mam płacić 200zł za konserwacje, to stestuje sam i zobaczymy co wyjdzie.

niestety nie mam myjni pod nosem a zostawianie auta na 2- 3 h to średnia sprawa
Motór jest bogiem, Prędkość nałogiem, Tuning zabawą, Freestyle podstawą
Obrazek
hanc
Donator
Donator
Posty: 56
Rejestracja: 16 mar 2017, 17:27
Model: NB FL
Wersja: Unplugged
Lokalizacja: Wrocław

03 kwie 2018, 11:54

Z tego co pamiętam to środek do czyszczenia Sonaxa działa dobrze, jednak sam środek konserwujący ma dosyć słabą opinię tutaj na forum :P
Ogólnie jak masz czym nagrzać dach to 4nano sam jesteś w stanie osiągnąć rezultat hydrofobowy jak na tych wszystkich filmikach youtubowych (wiem, bo sam nim robię i działa elegancko), a jak nie to słyszałem, że Gtechniq działa bardzo dobrze (jednak z tego co się orientuję to jest dosyć drogi)
Awatar użytkownika
pavlacos
Donator
Donator
Posty: 681
Rejestracja: 12 lut 2018, 9:30
Model: NC
Wersja: Koksed by Five
Lokalizacja: Wrocław

05 kwie 2018, 8:40

to słońce nie wystarczy?
na stronie napisane że może być żelazko :lol:

serio, to nie mam opalarki, a i bałbym się sam przystawiać - spalenie dachu gwarantowane :P
myślę że na weekend sprawdzę tego sonaxa, jak będzie kupa, dam do serwisu

sugerowałem się tym:
http://motosoul.pl/impregnat-do-dachu-c ... anie-test/
Motór jest bogiem, Prędkość nałogiem, Tuning zabawą, Freestyle podstawą
Obrazek
ree
Posty: 2576
Rejestracja: 05 paź 2009, 22:51
Model: NA
Lokalizacja: Szczecin

05 kwie 2018, 9:54

pavlacos pisze:to słońce nie wystarczy?
na stronie napisane że może być żelazko :lol:

serio, to nie mam opalarki, a i bałbym się sam przystawiać - spalenie dachu gwarantowane :P
myślę że na weekend sprawdzę tego sonaxa, jak będzie kupa, dam do serwisu

sugerowałem się tym:
http://motosoul.pl/impregnat-do-dachu-c ... anie-test/
Żelazka nie polecam do 4nano kiedyś chyba Tycjan tak robił i były plamy. Opalarka bez żadnego problemu.
hanc
Donator
Donator
Posty: 56
Rejestracja: 16 mar 2017, 17:27
Model: NB FL
Wersja: Unplugged
Lokalizacja: Wrocław

05 kwie 2018, 14:45

Jak nie dotkniesz dachu rozgrzaną metalową końcówką opalarki to nie ma mowy żebyś spalił dach. Ty masz nagrzać ten dach do tych 140+ stopni, a nie grilla na nim robić :P Suszarką nie polecam, kiedyś nastałem się nad dachem 45min i efektów nie było widać. Żelazkiem to bym się bał nawet. A opalarkę ostatnio kupiłem jakąś chińską za 199zł z 2 różnymi stopniami nagrzewania i jak na razie sprawdza się dobrze (wcześniej miałem bosch, ale mi się rozwaliła więc stwierdziłem że kupię coś taniego do porównania).

Ja właśnie u siebie zacząłem robić pierwszą konserwacje dachu w tym roku. Jako że zwykle kładłem 2 warstwy 4nano to postanowiłem z ciekawości sprawdzić efekty po jednej warstwie. Wrzucam zdjęcia efektów po jednej warstwie. Kropelki się pojawiają, jednak nie wszędzie. Spowodowane to zapewne jest nierównomiernym rozprowadzeniem preparatu (ten sprayowy aplikator z butelki 4nano mi sie rozwalił i leje mi połowę preparatu po palcach). Poczekam parę godzin aż mi słońce sprzed domu zniknie, nałożę drugą warstwę i zobaczę co wtedy.

A co do Sonaxa, jak już kupiłeś to zrób porządnie konserwację i pochwal się efektami. Może wyjdzie dobrze i będzie co porównywać z innymi preparatami :)
Załączniki
krop2.jpg
krop2.jpg (548.14 KiB) Przejrzano 4252 razy
krop1.jpg
krop1.jpg (476.01 KiB) Przejrzano 4252 razy
Awatar użytkownika
pavlacos
Donator
Donator
Posty: 681
Rejestracja: 12 lut 2018, 9:30
Model: NC
Wersja: Koksed by Five
Lokalizacja: Wrocław

01 maja 2018, 12:45

miałem napisać o sonaxie :senkju:
imho polecam, dla testów zmoczyłem dach na myjni, zleciało jak z kaczki, po przejechaniu ok 1-2 km dach suchy (tyle miałem od myjni). nie wiem jak to długo wytrzyma (napiszę), ale w tej cenie i szybkości użycia jest spoko

btw. najgorzej że muszę kupić zestaw do czyszczenia, bo zostawiłem na myjni i ktoś zaj....ł :facepalm:
Motór jest bogiem, Prędkość nałogiem, Tuning zabawą, Freestyle podstawą
Obrazek
Awatar użytkownika
Petrus
Posty: 19
Rejestracja: 02 cze 2018, 10:41
Model: NB FL
Wersja: Phoenix
Lokalizacja: Lublin, Częstochowa

24 wrz 2018, 18:09

Przeszukiwałem to forum ale wciąż nie mam odpowiedzi co do konserwacji dachu WINYLOWEGO co się nada. Sporo propozycji do materiału (i słusznie bo bardziej tego wymaga) ale do winylu pozostaje tylko:
pisaliście o Zymöl Vinyl Conditioner? (dość drogi i trzeba podgrzewać) widziałem jeszcze może VINYL & LEATHER CONDITIONER 1L KENOTEK (do wnętrz, brak UV).
Część środków jest opisana że do wszystkich rodzajów tkanin, więc chyba nie ma co za dużo kombinować i brać uniwersalne? najlepiej pewnie Meguiars Convertible Cabriolet Weatherproofer
/do czyszczenia pewnie Sonax
z góry dzięki!
Awatar użytkownika
3ka
Donator
Donator
Posty: 289
Rejestracja: 06 mar 2010, 11:15
Model: NA
Lokalizacja: Warszawa

24 wrz 2018, 19:57

Ja używam tego i polecam, dziwna aplikacja ale wytrzymuje że 2-3 miesiące

http://waxparadise.pl/produkt,Duragloss ... ,6483.html

Sorry za spam sklepu, ale dosyć ciężko to u nas dostać

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Petrus
Posty: 19
Rejestracja: 02 cze 2018, 10:41
Model: NB FL
Wersja: Phoenix
Lokalizacja: Lublin, Częstochowa

26 wrz 2018, 15:02

Dzięki za poradę, zakupię :)
/dla przeglądających po czasie i powyższy link nie działa - 3ka polecił Duragloss Vinyl Dressing #301 ;)
Awatar użytkownika
mojo
Posty: 249
Rejestracja: 27 kwie 2019, 15:25
Model: Inny
Wersja: 124 Spider
Lokalizacja: Warszawa

28 kwie 2019, 7:59

Nowe auto (właśnie odebrane). Co sądzicie o zabezpieczeniu dachu tym >> https://liquimoly.sklep.pl/pl/p/Impregn ... -400ml/109 Bardzo łatwa aplikacja bez konieczności wygrzewania itp, pytanie tylko czy jak tym spryskam to później nie będzie problemów i czy to w ogóle zabezpieczy dach?
Dodam dla ułatwienia że kompletnie nie mam pojęcia o użytkowaniu dachu materiałowego :)
Awatar użytkownika
Arvi
Junior Admin
Junior Admin
Posty: 2909
Rejestracja: 25 lip 2013, 11:01
Model: NA
Wersja: Tiny Tina Edition
Lokalizacja: Warszawa - Stare Włochy

28 kwie 2019, 13:47

Ja korzystam z tego:
https://www.petrostar.pl/kosmetyki/piel ... 2104110926

Generalnie dwa razy do roku to robię - bardzo łatwa robota, tylko trzeba porządnie przygotować dach do impregnacji (umyć porządnie i wysuszyć) i w cieniu (najlepiej by nie był materiał zbyt ciepły) aplikować. Mi starcza na cały dach i 1/4 zostaje. Tylko gąbkę zawsze niszczę.
Obrazek
Awatar użytkownika
FuzBal
Posty: 265
Rejestracja: 14 lip 2015, 21:16
Model: Inny
Lokalizacja: ŁDZ
Kontakt:

26 gru 2019, 16:16

Czas leci, produkty się zmieniają itd... Czym obecnie najlepiej doczyścić przed impregnacją materiałowy dach? I czym obecnie najlepiej impregnować?
Awatar użytkownika
dudek_t
Posty: 424
Rejestracja: 20 kwie 2018, 7:31
Model: ND
Lokalizacja: Bielsk Podlaski

27 gru 2019, 8:08

Powiem szczerze że raz "impregnowałem" jakimś Sonaxem. Fajnie kropelkował przez kilka tygodni. Ale... nie wiem co to daje i od tamtej pory nie impregnuje. Nadal po umyciu wygląda jak nowy.
Awatar użytkownika
Andrut
Moderator Detalingu
Moderator Detalingu
Posty: 638
Rejestracja: 10 mar 2019, 17:40
Model: NC FL2
Wersja: 2,5L
Lokalizacja: Kraków

27 gru 2019, 12:35

FuzBal pisze:
26 gru 2019, 16:16
Czas leci, produkty się zmieniają itd... Czym obecnie najlepiej doczyścić przed impregnacją materiałowy dach? I czym obecnie najlepiej impregnować?
Czyszczenie środkiem do prania lub dedykowanym produktem np 303 - jest mocny

Impregnacja chyba najlepsze na rynku to Koch CHEMIE Cabriodach Versiegelung starczy na 2 dachy w miacie. Ja zrobiłem na botago 2 warstwy i cały sezon żył. aplikacja banalna i polecam ręką w rękawiczce jeszcze produkt rozcierać podczas oprysku.

Moim zdaniem nie ma fajniejszego środka.

sam zestaw 303 też nie jest głupi ale tam minimum 2 warstwy.

sonaxa będę testował w nadchodzącym sezonie

PS Siedziałem w branży 8 lat więc coś tam w rękach miałem ;)

UWAGA moim zdaniem przed impregnacją dachu warto wyczyścić kanały odpływowe bo woda bedzie szybciej uciekała z dachu więc osłabiona ich wydajność może dać popalić. W NC przepychanie drutem to fuszera i może narobić tylko problemów ze względu na gumowe klapki w odpływach. jedyna słuszna metoda to rozebranie odpływów które są za mocowaniami pasów bezpieczeństwa.
Awatar użytkownika
Dariuszszmazda
Posty: 2
Rejestracja: 27 gru 2019, 23:04
Model: NB FL
Wersja: 1.8 16v
Lokalizacja: Bochnia

27 gru 2019, 23:39

A to ktoś stosował?

Gtechniq I1 Smart Fabric AB
Awatar użytkownika
irekJ
Donator
Donator
Posty: 2621
Rejestracja: 25 mar 2014, 11:48
Model: ND
Wersja: Mocny Full
Lokalizacja: PL | CH | IT

30 mar 2023, 12:42

Odgrzewam temat.

Powoli będę się brał za wiosenne porządki i na liście jest czyszczenie i impregnacja dachu. Do tej pory miałem od tego ludzi i używałem Gtechniq I1- środek absolutnie warty swojej ceny i mega trwały oraz skuteczny. Niestety dość uciążliwy w aplikacji a tym razem muszę sam ogarnąć temat, mając dość ograniczone zaplecze techniczne.

Wcześniej przewijał się Sonax z dość skrajnymi opiniami. Dla mnie zaletą jest to, że mogę go zaaplikować gąbką bez konieczności oklejania samochodu/dachu.
Zakładam, że od 2019r parę osób miało okazję go potestować, jak wrażenia?

https://allegro.pl/oferta/sonax-zestaw- ... 2617975246
Awatar użytkownika
byebye
Donator
Donator
Posty: 61
Rejestracja: 22 wrz 2020, 15:20
Model: NC
Wersja: 2.0 Sport
Lokalizacja: Krzeszowice

30 mar 2023, 13:43

Ja polecam, łatwo się nakłada i efekt ochrony utrzymuje się kilka miesięcy. Jedna butelka wystarcza mi na 2-3 aplikacje (NC).
stpman
Posty: 627
Rejestracja: 20 gru 2019, 5:58
Model: ND
Wersja: ST/2.0/SkyFreedom
Lokalizacja: Pszczyna

30 mar 2023, 19:20

Ja zakupiłem taki dwuskładnikowy specyfik: Autoglym Convertible Soft Top Clean & Protect Kit.
Wg mnie daje bardzo dobre efekty i ładnie kropelkuje.
IMG_20220603_111503.jpg
IMG_20220603_111503.jpg (4.35 MiB) Przejrzano 1880 razy
Awatar użytkownika
irekJ
Donator
Donator
Posty: 2621
Rejestracja: 25 mar 2014, 11:48
Model: ND
Wersja: Mocny Full
Lokalizacja: PL | CH | IT

31 mar 2023, 18:29

Dzięki za feedback. Nie wiem, czy jednak nie pomęczę się z Gtechiq, na tutorialach nakładają to na żywca wycierając ewentualne zacieki na lakier. Może jakieś prowizoryczne zabezpieczenie wystarczy.
U mnie impregnacja wytrzymała rok intensywnego użytkowania i nadal kropelkuje. Gorszy efekt jest tylko w miejscach, gdzie dach się łamie na wysokości tylnej szyby. Ostatecznie będzie miało to sens, aby uzupełnić warstwę tym samym preparatem.
mutra
Donator
Donator
Posty: 3662
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

31 mar 2023, 20:18

irekJ pisze:
31 mar 2023, 18:29
Dzięki za feedback. Nie wiem, czy jednak nie pomęczę się z Gtechiq, na tutorialach nakładają to na żywca wycierając ewentualne zacieki na lakier. Może jakieś prowizoryczne zabezpieczenie wystarczy.
U mnie impregnacja wytrzymała rok intensywnego użytkowania i nadal kropelkuje. Gorszy efekt jest tylko w miejscach, gdzie dach się łamie na wysokości tylnej szyby. Ostatecznie będzie miało to sens, aby uzupełnić warstwę tym samym preparatem.
Weź wilgotną mikrofibrę i wycieraj jak coś poleci. Ja nakładam impregnacje pędzlem - mnie brudzi dookoła niż atomizer
ODPOWIEDZ