Zmiany w taryfikatorze, od 9 czerwca 2012.

Forum główne a tematyką prowadzącą jest mx-5.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
niemampojeciaa
Posty: 1430
Rejestracja: 14 lut 2010, 19:34
Model: Inny
Lokalizacja: East Lansing

16 lip 2012, 20:57

a może taki wynalazek do tablicy jak ma Tycjan http://www.hidetheplate.com/ :wink:
:)
wojteks
Posty: 969
Rejestracja: 05 maja 2012, 19:54
Model: NA
Lokalizacja: Podkarpackie

17 lip 2012, 7:01

artur pisze:to opcja zaproponowana przez funky'ego wydaje się najrozsądniejsza,

Tylko należy jeszcze pamiętać że dolna krawędź tablicy nie może być niżej niż 30cm od ziemi gdyby trafił się jakiś wiedzący misiek ale na obecną chwilę tego się raczej nie czepiają jednak to zawsze haczyk.

Przy mocowaniu takim jak tomkab dolna krawędź tablicy to jakieś 10-15cm do podłoża w zależności od obniżenia zawieszenia.

irakleo pisze:Są jeszcze takie wynalazki :

Ten patent mi się podoba, ale trzeba by w realu przymiarkę zrobić jak to będzie wyglądać.
Don Corleone
Posty: 1320
Rejestracja: 05 maja 2008, 19:54
Model: Inny
Wersja: RevolutionReloaded
Lokalizacja: Pruszków

17 lip 2012, 7:58

wojteks pisze:należy jeszcze pamiętać że dolna krawędź tablicy nie może być niżej niż 30cm od ziemi

Pokaż mi proszę ten przepis. Jak dla mnie nie masz racji, ale może wiesz coś czego ja nie.
.
artur
Posty: 1930
Rejestracja: 06 maja 2009, 22:37
Model: Inny
Lokalizacja: wwa

17 lip 2012, 8:17

Don Corleone pisze:Pokaż mi proszę ten przepis

+1

Dodatkowo prośba do Kuraka - podaj pls dokładną nazwę aktu prawnego, który cytowałeś, bo szukam i nie mogę znaleźć
Były NA, NB, NC, z ND się wstrzymam, bo na razie mnie nie zachwyciła ;) Obecnie jest Legacy H6
wojteks
Posty: 969
Rejestracja: 05 maja 2012, 19:54
Model: NA
Lokalizacja: Podkarpackie

17 lip 2012, 9:12

Don Corleone pisze:Pokaż mi proszę ten przepis.

Załącznik nr 5 do "Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia"
artur
Posty: 1930
Rejestracja: 06 maja 2009, 22:37
Model: Inny
Lokalizacja: wwa

17 lip 2012, 9:37

wojteks, bardzo proszę ;)

§ 11. 1. Pojazd samochodowy wyposaża się:
18) w miejsce przewidziane do umieszczenia tablic rejestracyjnych, spełniające wymagania określone w załączniku nr 5 do rozporządzenia; przepis stosuje się do pojazdu samochodowego mającego cztery i więcej kół, wyprodukowanego po dniu 31 grudnia 1999 r. oraz ciągnika rolniczego wyprodukowanego po dniu 30 czerwca 2011 r.;

i dalej

ZAŁĄCZNIK Nr 5
WYMAGANIA DOTYCZĄCE MIEJSCA PRZEWIDZIANEGO DO UMIESZCZENIA TABLIC REJESTRACYJNYCH

§ 1. 1. Miejsce przewidziane do umieszczenia tylnej tablicy rejestracyjnej powinno stanowić równą, prostokątną powierzchnię o następujących minimalnych wymiarach:
1) dla pojazdów samochodowych mających cztery i więcej kół:
a) szerokość 520 mm i wysokość 120 mm albo
b) szerokość 340 mm i wysokość 240 mm;

2. Miejsce to powinno być takie, aby po zamocowaniu tablice spełniały następujące wymagania:
1) położenie tablicy względem osi podłużnej pojazdu:
a) środek tablicy nie może być położony na prawo od wzdłużnej płaszczyzny symetrii pojazdu,
b) lewa krawędź tablicy nie może być położona na lewo od pionowej płaszczyzny równoległej do wzdłużnej płaszczyzny symetrii pojazdu i przechodzącej przez jego lewy obrys;
2) tablica powinna być prostopadła z dokładnością do 2° do wzdłużnej płaszczyzny symetrii pojazdu;
3) (119) tablica powinna być pionowa z dokładnością do 5°; jeżeli jednak jest to konieczne ze względu na kształt pojazdu, może ona być odchylona od pionu:
a) nie więcej niż o 30°, gdy powierzchnia ze znakami rejestracyjnymi jest skierowana ku górze i pod warunkiem, że górna krawędź tablicy jest nie wyżej niż 1,20 m nad ziemią; warunku wysokości nad ziemią nie stosuje się do pojazdów, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3,
b) nie więcej niż o 15°, gdy powierzchnia ze znakami rejestracyjnymi jest skierowana ku dołowi i pod warunkiem, że górna krawędź tablicy jest powyżej 1,20 m nad ziemią; warunku wysokości nad ziemią nie stosuje się do pojazdów, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3;
4) (120) wysokość położenia tablicy nad ziemią:
a) wysokość położenia dolnej krawędzi tablicy nad ziemią nie może być mniejsza niż 0,30 m oraz 0,20 m dla pojazdów, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3,
b) wysokość położenia górnej krawędzi tablicy nad ziemią nie może być większa niż 1,20 m, a dla ciągnika rolniczego nie może być większa niż 4 m; jeżeli jednak wymóg ten nie może być spełniony w praktyce, wysokość położenia może przekraczać 1,20 m, lecz powinna być tak zbliżona do tego wymagania, jak to jest możliwe ze względu na konstrukcję pojazdu, i nie może w żadnym przypadku przekraczać 2 m, z wyjątkiem ciągnika rolniczego; w przypadku pojazdów, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, wysokość ta nie może przekraczać 1,50 m;
5) wymagania widoczności geometrycznej:
tablica powinna być widoczna z przestrzeni zawartej wewnątrz następujących czterech płaszczyzn:
a) dwóch płaszczyzn pionowych stycznych do bocznych krawędzi tablicy i tworzących kąty 30° na zewnątrz ze środkową wzdłużną płaszczyzną pojazdu,
b) płaszczyzny stycznej do górnej krawędzi tablicy i tworzącej kąt 15° do góry od poziomu oraz 30° dla pojazdów, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3,
c) płaszczyzny poziomej przechodzącej przez dolną krawędź tablicy (5° do dołu od poziomu dla pojazdów, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3); jeżeli jednak wysokość położenia górnej krawędzi tablicy nad ziemią jest większa niż 1,20 m, to ta płaszczyzna powinna tworzyć kąt 15° do dołu od poziomu;
6) wysokości położenia podawane w pkt 3-5 należy określać na pojeździe w stanie nieobciążonym.

§ 2. Kształtu i wymiarów miejsca przewidzianego do umieszczenia przednich tablic rejestracyjnych nie określa się.

na tym opieramy się w tej chwili argumentując (udanie w moim przypadku), że zgodnie z przepisami miejsce montażu tablicy przedniej jest nieokreślone, zatem w najłagodniejszej interpretacji może znajdować się w dowolnym miejscu z przodu pojazdu, a interpretując ekstremalnie - może jej w ogóle nie być

chyba, że są jeszcze inne przepisy, które regulują tę kwestię w inny sposób (pytanie wtedy czy nie są to normy kolizyjne?)

PS. Zwracam tez uwagę, że wg rozporządzenia powyższych przespisów nie stosuje się do aut wyprodukowanych przed 31 grudnia 1999 r.
Były NA, NB, NC, z ND się wstrzymam, bo na razie mnie nie zachwyciła ;) Obecnie jest Legacy H6
Borgir
Posty: 145
Rejestracja: 20 lut 2011, 19:35
Lokalizacja: Olkusz

17 lip 2012, 9:44

wojteks, ten załącznik dotyczy niemal wyłącznie tylnej tablicy rejestracyjnej. Cały paragraf pierwszy i wszystkie te centymetry i stopnie określają położenie tylnej tablicy. Jedynie paragraf drugi mówi, że:

Kształtu i wymiarów miejsca przewidzianego do umieszczenia przednich tablic rejestracyjnych nie określa się.


Zatem przednia tablica nie ma określonych żadnych wysokości, kątów, itp. Sam za tym kiedyś grzebałem, i znalazłem dokładnie tyle co Kurak. Dla przejrzystości zacytuję raz jeszcze.

§ 25. 1. 47) Właściciel pojazdu umieszcza na pojeździe tablice z przodu i z tyłu w miejscach konstrukcyjnie do tego przeznaczonych, z wyjątkiem przyczep, ciągników rolniczych, motocykli i motorowerów, na których tablice umieszcza się tylko z tyłu, z zastrzeżeniem ust. 1a—2.

[...]


6. Jeżeli pojazd nie ma specjalnego miejsca do umocowania tablic, to przednią i tylną tablicę umieszcza się w środku szerokości pojazdu, a gdyby to utrudniało jego eksploatowanie lub ograniczało widoczność tablicy — po lewej stronie pojazdu.


Po ludzku znaczy to tyle - tablica zamocowana ma być na swoim miejscu, jak go nie ma to gdzieś pośrodku, ewentualnie na lewo od środka. I już.
Jeśli diesel, to TDCi. Tylko Do Ciężarówki :mrgreen:
artur
Posty: 1930
Rejestracja: 06 maja 2009, 22:37
Model: Inny
Lokalizacja: wwa

17 lip 2012, 9:55

Borgir, czy ten § 25, który cytujesz to własnie z tego rozporządzenia z 31 grudnia 2002 r.? bo jak nie patrzę w to rozporządzenie, to takiego przepisu nie widzię. Skąd jest ten cytat?
Były NA, NB, NC, z ND się wstrzymam, bo na razie mnie nie zachwyciła ;) Obecnie jest Legacy H6
Awatar użytkownika
funky
Donator
Donator
Posty: 4077
Rejestracja: 29 lip 2011, 9:30
Model: NC
Wersja: 1.8
Lokalizacja: Warszawa

17 lip 2012, 9:56

artur pisze:Zwracam tez uwagę, że wg rozporządzenia powyższych przespisów nie stosuje się do aut wyprodukowanych przed 31 grudnia 1999 r.


może głupie pytanie, ale dlaczego?
Obrazek

miatasm.com
artur
Posty: 1930
Rejestracja: 06 maja 2009, 22:37
Model: Inny
Lokalizacja: wwa

17 lip 2012, 9:57

funky, o to pytaj ustawodawcy, ale wynika to wprost z zacytowanego przeze mnie § 11.1.18 rozporządzenia
Były NA, NB, NC, z ND się wstrzymam, bo na razie mnie nie zachwyciła ;) Obecnie jest Legacy H6
Awatar użytkownika
funky
Donator
Donator
Posty: 4077
Rejestracja: 29 lip 2011, 9:30
Model: NC
Wersja: 1.8
Lokalizacja: Warszawa

17 lip 2012, 10:04

a jakie rozporządzenie stosuje się do aut starszych? znalazłeś coś na ten temat?
Obrazek

miatasm.com
Borgir
Posty: 145
Rejestracja: 20 lut 2011, 19:35
Lokalizacja: Olkusz

17 lip 2012, 10:05

artur pisze:Borgir, czy ten § 25, który cytujesz to własnie z tego rozporządzenia z 31 grudnia 2002 r.? bo jak nie patrzę w to rozporządzenie, to takiego przepisu nie widzię. Skąd jest ten cytat?


Nie, to z innego - z rozporządzenia w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów. Proszę - [URL=http://www.krbrd.gov.pl/prawo/prawo_krajowe_r_rejestr_i_oznacz_pojazd.htm]link[/URL].

EDIT:
funky, prawdopodobnie dlatego że prawo nie działa wstecz, i nie możesz wymóc na producencie samochodu, żeby jego wyprodukowany w 1999 samochód miał miejsce na blachę które ustaliłeś w roku 2000 :)
Jeśli diesel, to TDCi. Tylko Do Ciężarówki :mrgreen:
Awatar użytkownika
funky
Donator
Donator
Posty: 4077
Rejestracja: 29 lip 2011, 9:30
Model: NC
Wersja: 1.8
Lokalizacja: Warszawa

17 lip 2012, 10:17

to wiem, zastanawiam się tylko jakie przepisy dotyczą tych aut sprzed '99, bo tam może jeszcze więcej smaczków dot. przedniej blachy się znajdzie :)
Obrazek

miatasm.com
artur
Posty: 1930
Rejestracja: 06 maja 2009, 22:37
Model: Inny
Lokalizacja: wwa

17 lip 2012, 10:19

Borgir pisze:Nie, to z innego - z rozporządzenia w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów. Proszę - link.

ok, teraz pamiętam, że też to kiedyś znalazłem, niemniej władza nie wie w ogóle o istnieniu takich rozporządzeń, więc wożenie tego "właściwego" pozwala na dyskusję :razz:

jazda bez tablicy jest naginaniem prawa i tego nikt tu chyba nie kwestionuje, niemniej pewnie koniec końców przyczepię tablicę po lewej stronie jeśli tylko wymyślę jak to sensownie zrobić
Były NA, NB, NC, z ND się wstrzymam, bo na razie mnie nie zachwyciła ;) Obecnie jest Legacy H6
ODPOWIEDZ