Przejęcie ubezpieczenia - jak to teraz jest?

Forum główne a tematyką prowadzącą jest mx-5.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Scyzor
Donator
Donator
Posty: 886
Rejestracja: 06 mar 2018, 12:33
Model: NB FL
Wersja: Memories II
Lokalizacja: SC

14 kwie 2021, 15:09

Rzadko mam do czynienia z tematem, więc potrzebuję aktualnej informacji - jak jest obecnie z przejmowaniem polis ubezpieczeniowych (OC)? Jak kupuje się samochód z ważną polisą, to jeśli dotychczasowy właściciel jej nie wypowie - można na niej jeździć do końca jej ważności, czy z definicji trzeba zawrzeć nową na nowego właściciela?
Awatar użytkownika
pirul
Moderator techniczny
Moderator techniczny
Posty: 2308
Rejestracja: 30 cze 2017, 12:11
Model: Inny
Wersja: RX-7 FB2 '83
Lokalizacja: Kraków

14 kwie 2021, 15:31

Kupujesz auto z polisą i na niej sobie jeździsz do końca jej trwania. Musisz tylko pamiętać o tym, żeby po terminie kupić nową na siebie bo ta się nie przedłuży automatycznie (aktualny ubezpieczyciel zapewne wyślę ofertę). I upewnij się, że polisa, którą dostajesz jest opłacona w całości, a nie tylko w pierwszej z dwóch rat, bo koszty drugiej raty obciążą Ciebie.

W zależności od TU, może się też zdarzyć, że ktoś do Ciebie zadzwoni w celu weryfikacji danych i przeliczenia składki na okres pozostałej ochrony, z tego co wiem w praktyce zdarza się to tylko jeśli świeżak kupuje pojazd od osoby z dużym stażem (dużymi zniżkami) i jest potencjał na wysoką składkę.
Awatar użytkownika
Scyzor
Donator
Donator
Posty: 886
Rejestracja: 06 mar 2018, 12:33
Model: NB FL
Wersja: Memories II
Lokalizacja: SC

14 kwie 2021, 16:35

pirul pisze:
14 kwie 2021, 15:31
Kupujesz auto z polisą i na niej sobie jeździsz do końca jej trwania. Musisz tylko pamiętać o tym, żeby po terminie kupić nową na siebie bo ta się nie przedłuży automatycznie (aktualny ubezpieczyciel zapewne wyślę ofertę). I upewnij się, że polisa, którą dostajesz jest opłacona w całości, a nie tylko w pierwszej z dwóch rat, bo koszty drugiej raty obciążą Ciebie.

W zależności od TU, może się też zdarzyć, że ktoś do Ciebie zadzwoni w celu weryfikacji danych i przeliczenia składki na okres pozostałej ochrony, z tego co wiem w praktyce zdarza się to tylko jeśli świeżak kupuje pojazd od osoby z dużym stażem (dużymi zniżkami) i jest potencjał na wysoką składkę.
Dzięki za info! Mam polisę zawartą na okres do marca przyszłego roku, ale właśnie opłaconą tylko w połowie - więc zapewne ważną do września. Do tego czasu zadbam o aktualną na siebie.
Awatar użytkownika
Verteru
Posty: 310
Rejestracja: 27 sie 2010, 19:48
Model: NA
Wersja: 1.6
Lokalizacja: Warszawa/Sosnowiec
Kontakt:

14 kwie 2021, 17:12

Art. 31. o ubezp. obowiąz. ,
Przejście lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego
1.
W razie przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na posiadacza pojazdu, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, przechodzą prawa i obowiązki poprzedniego posiadacza wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że posiadacz, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, wypowie ją na piśmie. W przypadku wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC, ulega ona rozwiązaniu z dniem jej wypowiedzenia. Przepisów art. 28 wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu, domniemanie zawarcia następnej umowy nie stosuje się.
2.
W razie niewypowiedzenia przez posiadacza pojazdu, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności pojazdu mechanicznego, umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, zakład ubezpieczeń może dokonać ponownej kalkulacji należnej składki z tytułu udzielanej ochrony ubezpieczeniowej, poczynając od dnia przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu, z uwzględnieniem zniżek przysługujących posiadaczowi, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności pojazdu mechanicznego oraz zwyżek go obciążających, w ramach obowiązującej taryfy składek. W przypadku gdy posiadacz, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności pojazdu mechanicznego, złoży wniosek o dokonanie ponownej kalkulacji należnej składki, zakład ubezpieczeń jest obowiązany do jej dokonania za okres od dnia przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu. Posiadacz, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności pojazdu mechanicznego, jest obowiązany podać do wiadomości zakładu ubezpieczeń wszystkie znane sobie okoliczności, których ujawnienie jest niezbędne do dokonania ponownej kalkulacji składki.
3.
W razie przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego zarejestrowanego, którego posiadacz wbrew obowiązkowi nie zawarł umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, posiadacz, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności jest obowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w dniu przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego, ale nie później niż z chwilą wprowadzenia pojazdu mechanicznego do ruchu. Jeżeli nastąpiło przeniesienie posiadania pojazdu mechanicznego zarejestrowanego bez przejścia lub przeniesienia prawa własności tego pojazdu, a dotychczasowy posiadacz pojazdu wbrew obowiązkowi nie zawarł umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, kolejny posiadacz pojazdu jest obowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w dniu wejścia w posiadanie tego pojazdu, ale nie później niż z chwilą wprowadzenia pojazdu mechanicznego do ruchu.
4.
W razie zawarcia umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych przez posiadacza pojazdu mechanicznego niebędącego właścicielem tego pojazdu, prawa i obowiązki tego posiadacza, wynikające z zawartej umowy ubezpieczenia, przechodzą na właściciela pojazdu mechanicznego z chwilą, gdy posiadacz utracił posiadanie tego pojazdu na rzecz właściciela. Umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że właściciel pojazdu mechanicznego wypowie ją na piśmie. W przypadku wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC, ulega ona rozwiązaniu z dniem jej wypowiedzenia. Przepisów art. 28 wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu, domniemanie zawarcia następnej umowy nie stosuje się.
5.
W razie niewypowiedzenia przez właściciela pojazdu umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, stosuje się odpowiednio ust. 2.
6.
W razie wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 4, posiadacz pojazdu mechanicznego wypowiadający umowę jest obowiązany do zawarcia nowej umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych najpóźniej w dniu rozwiązania się umowy wypowiedzianej.
7.
Przepisów ust. 1–6 nie stosuje się do umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych zawieranej w odniesieniu do pojazdów do jazd testowych.
Ostatnio zmieniony 14 kwie 2021, 17:23 przez Verteru, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Lsith
Donator
Donator
Posty: 330
Rejestracja: 18 kwie 2015, 16:38
Model: NC
Wersja: Sport
Lokalizacja: Olsztyn

14 kwie 2021, 17:22

Verteru, niestety Ty piszesz bzdury. OC przechodzi na nowego nabywcę
Awatar użytkownika
Verteru
Posty: 310
Rejestracja: 27 sie 2010, 19:48
Model: NA
Wersja: 1.6
Lokalizacja: Warszawa/Sosnowiec
Kontakt:

14 kwie 2021, 17:24

Lsith pisze:
14 kwie 2021, 17:22
Verteru, niestety Ty piszesz bzdury. OC przechodzi na nowego nabywcę
Aj racja, mój błąd :) Edytowałem wyżej na cytat z ustawy. Zawsze mi się wydawało, że dostaje się zwrot składki jak się wyśle umowę sprzedaży.
Awatar użytkownika
Lsith
Donator
Donator
Posty: 330
Rejestracja: 18 kwie 2015, 16:38
Model: NC
Wersja: Sport
Lokalizacja: Olsztyn

14 kwie 2021, 17:40

Przy AC masz zwrot składki, przy OC stety bądź niestety przechodzi na nabywcę ;-)
Awatar użytkownika
pirul
Moderator techniczny
Moderator techniczny
Posty: 2308
Rejestracja: 30 cze 2017, 12:11
Model: Inny
Wersja: RX-7 FB2 '83
Lokalizacja: Kraków

14 kwie 2021, 17:45

Te przepisy dość często się zmieniają. Do niedawna na przykład trzeba było pamiętać po kupnie pojazdu o wypowiedzeniu OC przed końcem ważności polisy bo z automatu się przedłużała. Dlatego kiedy szuka się informacji u wujka Google to warto spojrzeć na datę publikacji danego artykułu bo można się dowiedzieć rzeczy już nieaktualnych.

Oczywiście żaden problem wypowiedzieć jeśli się nie podoba, ale wtedy nadpłacona kwota wraca do poprzedniego właściciela, nie do Ciebie. Dlatego warto sobie poliskę zostawić do końca jeśli nie planujesz AC.
Awatar użytkownika
MaciekW
Donator
Donator
Posty: 250
Rejestracja: 11 mar 2016, 20:20
Model: ND
Wersja: 2.0 SkyPassion
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

14 kwie 2021, 17:55

Akurat ostatnio przerabiałem taki temat. Jest jak piszecie, ale z jedną uwagą - umowa OC przechodzi na nabywcę, jednakże tylko w podstawowym zakresie ubezpieczenia. To znaczy, jeżeli były opłacone dodatkowe opcje, np. szyby, opony, holowanie itp w ramach OC, tych opcji nabywca nie dostaje. Przynajmniej tak jest w Warcie i jej firmach powiązanych.
Awatar użytkownika
Scyzor
Donator
Donator
Posty: 886
Rejestracja: 06 mar 2018, 12:33
Model: NB FL
Wersja: Memories II
Lokalizacja: SC

14 kwie 2021, 18:23

pirul pisze:
14 kwie 2021, 17:45
Te przepisy dość często się zmieniają.
Właśnie o to chodzi. Ostatnim razem jak kupowałem cztery kółka (a było to parę ładnych lat temu) to sprzedający miał świeżutką polisę i zaraz po sprzedaży ją wypowiedział, więc musiałem od razu wykupić na siebie. Tym razem sprzedający twierdził, że nic nie będzie wypowiadał, ale wolałem się upewnić że któregoś dnia nie zostanę bez ważnego OC :)
Awatar użytkownika
pistenbully
Donator
Donator
Posty: 2096
Rejestracja: 01 sie 2017, 13:49
Model: NB
Wersja: 10th Anniversary
Lokalizacja: Gdańsk

14 kwie 2021, 20:24

A mnie zaskoczyło, w zeszłym tygodniu wysłałem wypowiedzenie umowy OC, na auto wykupione po leasingu, a Tu odpisało mi, że nie przyjmują wypowiedzenia, bo nie jestem stroną umowy (jako nowy właściciel...). Dziwne. Ale, jeżeli nie ma automatycznego przedłużenia, jak zrozumiałem powyżej, to nie zamierzam się martwić.
Mydelniczka 10th Anniversary Edition
Rabarbar….....'15 ND Soft Top
solidmarian
Posty: 126
Rejestracja: 15 gru 2013, 12:39
Model: Inny
Lokalizacja: 100lica

15 kwie 2021, 7:09

pistenbully pisze:
14 kwie 2021, 20:24
A mnie zaskoczyło, w zeszłym tygodniu wysłałem wypowiedzenie umowy OC, na auto wykupione po leasingu, a Tu odpisało mi, że nie przyjmują wypowiedzenia, bo nie jestem stroną umowy (jako nowy właściciel...). Dziwne. Ale, jeżeli nie ma automatycznego przedłużenia, jak zrozumiałem powyżej, to nie zamierzam się martwić.
Jeżeli do wypowiedzenia załączyłeś umowę kupna-sprzedaży to naprawdę dziwna sprawa.
Awatar użytkownika
Wojtek Wawa
Donator
Donator
Posty: 2139
Rejestracja: 06 paź 2015, 11:29
Model: ND
Wersja: freedom+bilstein
Lokalizacja: Warszawa

15 kwie 2021, 12:11

Juz za pozno, ale 4 lata temu sprzedalem samochod z pelnym AC-Assistance na jeszcze ponad pol roku i napisalem do ubezpieczyciela lacznie ze skanem umowy. Nie dostalem zadnego zwrotu za AC (OC nie wypowiadalem). Teraz tu piszecie, ze za AC mozna dostac zwrot. To jak to jest?
Awatar użytkownika
pirul
Moderator techniczny
Moderator techniczny
Posty: 2308
Rejestracja: 30 cze 2017, 12:11
Model: Inny
Wersja: RX-7 FB2 '83
Lokalizacja: Kraków

15 kwie 2021, 12:14

4 lata temu przepisy mogły być inne, dzisiaj dostajesz zwrot AC z automatu, niespełna rok temu odkupiłem auto wykupione po leasingu i właściciel dostał zwrot za AC bez wypowiadania itd.
ODPOWIEDZ