Czaterja działu technicznego

pytania różne...

Ogólny dział techniczny związany z tematami eksploatacyjnymi, mechanicznymi i elektroniką wszystkich generacji Mazd MX-5.

Moderatorzy: pirul, Moderatorzy

autopaga
Posty: 3342
Rejestracja: 05 sie 2012, 22:37
Lokalizacja: Szczecin

01 lut 2017, 15:23

Jest to dla mnie kluczowa informacja, bo mam na półce dyfer torsen typu I 4.3. Jeżeli okaże się że w aucie mam ze skrzynią 6tką 3.636, to wrzucam skrzynię piątkę i 4.3, bo pierwsze dwa biegi będą niemal takie same. Natomiast jeżeli mam 3.9 to zostaje z 6biegową skrzynią.
Awatar użytkownika
Phill
Posty: 253
Rejestracja: 29 maja 2016, 10:42
Model: NA
Lokalizacja: Nowy Sącz

01 lut 2017, 15:46

Witam.
Mam kolejny mały problem ze światłami w moim mxie. postaram się to jak najdokładniej opisać :)
Do wczoraj było wszystko okej, zauważyłem, że przestało mi działać prawe światło mijania-pomyślałem ok- żarówka do wymiany jednak gdy przełączałem na drogowe, prawe drogowe działało a lewa lampa-całkowicie przestawała świecić :D trochę się zdziwiłem ale zmieniłem żarówkę w prawej lampie-mijania działały, drogowe-prawe, lewe nie (pomyślałem, że pewnie przepaliło się włókno w lewej żarówce od drogowych a w prawej od mijania-troche dziwny zbieg okoliczności ale okey). Nie miałem dwóch żarówek H4 pod ręką więc nie wymieniłem- miałem później podjechać do sklepu. Odpalam auto, chcę jechać do sklepu, włączam światła- mijania działają, przełączam na drogowe-oba działają... troche zgłupiałem. Dziś rano odpalam auto, wyjeżdżam z garażu-mijania działają, drogowe też, po wyjechaniu z garażu wyszedłem zamknąć bramę i...prawe mijania przestało świecić :D drogowe działają oba. Nie wiem co jest przyczyną, gdzie szukać problemu dodam, że mazdę kupiłem 2 tygodnie temu i przez dwa tygodnie wszystko chodziło jak w zegarku, mazda to NA z 91 roku
Pozdrawiam
Downhill, Cars & Rock'n Roll
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Miata na '91 http://www.mx5klubpolska.pl/forum/viewtopic.php?f=22&t=22281
Awatar użytkownika
Enzis
Posty: 577
Rejestracja: 02 gru 2014, 8:55
Model: NB FL
Lokalizacja: Ostrzeszów\Wrocław

01 lut 2017, 16:09

Phill sprawdź styki, albo czy woda się nigdzie nie dostaje.
Awatar użytkownika
mudvayne
Donator
Donator
Posty: 148
Rejestracja: 20 sie 2016, 22:55
Model: NB
Lokalizacja: SZY

02 lut 2017, 17:29

Phill pisze:Witam.
Mam kolejny mały problem ze światłami w moim mxie. postaram się to jak najdokładniej opisać :)
Do wczoraj było wszystko okej, zauważyłem, że przestało mi działać prawe światło mijania-pomyślałem ok- żarówka do wymiany jednak gdy przełączałem na drogowe, prawe drogowe działało a lewa lampa-całkowicie przestawała świecić :D trochę się zdziwiłem ale zmieniłem żarówkę w prawej lampie-mijania działały, drogowe-prawe, lewe nie (pomyślałem, że pewnie przepaliło się włókno w lewej żarówce od drogowych a w prawej od mijania-troche dziwny zbieg okoliczności ale okey). Nie miałem dwóch żarówek H4 pod ręką więc nie wymieniłem- miałem później podjechać do sklepu. Odpalam auto, chcę jechać do sklepu, włączam światła- mijania działają, przełączam na drogowe-oba działają... troche zgłupiałem. Dziś rano odpalam auto, wyjeżdżam z garażu-mijania działają, drogowe też, po wyjechaniu z garażu wyszedłem zamknąć bramę i...prawe mijania przestało świecić :D drogowe działają oba. Nie wiem co jest przyczyną, gdzie szukać problemu dodam, że mazdę kupiłem 2 tygodnie temu i przez dwa tygodnie wszystko chodziło jak w zegarku, mazda to NA z 91 roku
Pozdrawiam


Podejrzewam, że masz skorodowane styki gniazd w lampach. Papier ścierny, czy nożyk tapicerski, ewentualnie igiełka, jeśli jest cierpliwość i jazda :lol:
Awatar użytkownika
Phill
Posty: 253
Rejestracja: 29 maja 2016, 10:42
Model: NA
Lokalizacja: Nowy Sącz

03 lut 2017, 12:19

tak zrobie, wszystko dokładnie posprawdzam w weekend i dam znać co było ;)
Downhill, Cars & Rock'n Roll
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Miata na '91 http://www.mx5klubpolska.pl/forum/viewtopic.php?f=22&t=22281
Mrcnsb
Moderator Detalingu
Moderator Detalingu
Posty: 524
Rejestracja: 09 lip 2010, 15:26
Model: Inny
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

04 lut 2017, 14:45

Gdzieś mi wypadły sprężynki z zacisków hamulcowych ( te trzymające klocki). Ktoś wie gdzie je dostane ? Szukam, szukam i znaleźć nie mogę.
Sposób na piękny lakier !
Zabezpieczenie antykorozyjne !

NA 90' 1.6
NA 91' 1.6
NA 92' 1.6
NA 93' 1.6
NA 94' 1.8
NB 99' 1.6
NBFL 00' 1.6
NBFL 01' 1.6
NC 08' 1.8
mutra
Donator
Donator
Posty: 3669
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

04 lut 2017, 14:58

Mx5parts.co.uk. zakładka brakes-fitings
rrutek
Donator
Donator
Posty: 1200
Rejestracja: 22 lip 2013, 21:20
Model: NA
Wersja: 1.6 '92
Lokalizacja: Warszawa

04 lut 2017, 15:22

W Intercarsie też powinieneś znaleźć jako 'zestaw montażowy' ;)
była: Mała aka MX-5 NB Twilight Blue '99 1.6 110KM
była: Babcia aka 323 BF Canal Blue Metallic '88 1.6 88KM
jest: Zygzak aka MX-5 NA Classic Red '92 1.6 115KM
Awatar użytkownika
Phill
Posty: 253
Rejestracja: 29 maja 2016, 10:42
Model: NA
Lokalizacja: Nowy Sącz

04 lut 2017, 17:36

mudvayne pisze:
Phill pisze:Witam.
Mam kolejny mały problem ze światłami w moim mxie. postaram się to jak najdokładniej opisać :)
Do wczoraj było wszystko okej, zauważyłem, że przestało mi działać prawe światło mijania-pomyślałem ok- żarówka do wymiany jednak gdy przełączałem na drogowe, prawe drogowe działało a lewa lampa-całkowicie przestawała świecić :D trochę się zdziwiłem ale zmieniłem żarówkę w prawej lampie-mijania działały, drogowe-prawe, lewe nie (pomyślałem, że pewnie przepaliło się włókno w lewej żarówce od drogowych a w prawej od mijania-troche dziwny zbieg okoliczności ale okey). Nie miałem dwóch żarówek H4 pod ręką więc nie wymieniłem- miałem później podjechać do sklepu. Odpalam auto, chcę jechać do sklepu, włączam światła- mijania działają, przełączam na drogowe-oba działają... troche zgłupiałem. Dziś rano odpalam auto, wyjeżdżam z garażu-mijania działają, drogowe też, po wyjechaniu z garażu wyszedłem zamknąć bramę i...prawe mijania przestało świecić :D drogowe działają oba. Nie wiem co jest przyczyną, gdzie szukać problemu dodam, że mazdę kupiłem 2 tygodnie temu i przez dwa tygodnie wszystko chodziło jak w zegarku, mazda to NA z 91 roku
Pozdrawiam


Podejrzewam, że masz skorodowane styki gniazd w lampach. Papier ścierny, czy nożyk tapicerski, ewentualnie igiełka, jeśli jest cierpliwość i jazda :lol:

Problem rozwiazany, prawa zarowka sie przepalila a w lewej lampie faktycznie był przysniedzialy styk i nie laczyla ;)
Dzieki za pomoc :D
Downhill, Cars & Rock'n Roll
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Miata na '91 http://www.mx5klubpolska.pl/forum/viewtopic.php?f=22&t=22281
Awatar użytkownika
luki_92_92
Donator
Donator
Posty: 1056
Rejestracja: 27 wrz 2014, 23:09
Model: NC
Wersja: PRHT '08 2.5
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

05 lut 2017, 20:02

Ktoś wie czy idzie dopasować z jakiegoś innego samochodu lampki w miejsce zaślepek w tunelu środkowym w NB?
Obrazek
Awatar użytkownika
tomasz01
Donator
Donator
Posty: 3520
Rejestracja: 16 cze 2015, 21:43
Model: NB
Wersja: Magic
Lokalizacja: Warszawa Usrynów

05 lut 2017, 20:11

Któreś lampki od Saab są prawie identyczne - może Jarri wpadnie to się wypowie ;)
Awatar użytkownika
szy
Donator
Donator
Posty: 741
Rejestracja: 28 maja 2014, 9:39
Model: ND
Wersja: GT-S
Lokalizacja: San Diego

05 lut 2017, 21:48

luki_92_92 pisze:Ktoś wie czy idzie dopasować z jakiegoś innego samochodu lampki w miejsce zaślepek w tunelu środkowym w NB?
Tu masz howto: http://mazdamenders.net/~mazdamen/forum ... php?t=1933
Tu masz trochę więcej info o gotowych kitach: https://forum.miata.net/vb/showthread.php?t=551228

na allegro te lampki znajdziesz jako lampki bagażnika z audi i z volvo - i pewnie z wielu innych
Awatar użytkownika
Pirat
Donator
Donator
Posty: 1224
Rejestracja: 09 maja 2012, 22:21
Model: NA
Lokalizacja: Rybnik

05 lut 2017, 22:21

Coś mi się kojarzy, że lampka z bagażnika z 323f tam zdaje się pasowała P&P.
Awatar użytkownika
luki_92_92
Donator
Donator
Posty: 1056
Rejestracja: 27 wrz 2014, 23:09
Model: NC
Wersja: PRHT '08 2.5
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

06 lut 2017, 0:03

Dzięki panowie, będę szukał :D


Kupiłem takie, 2szt

http://allegro.pl/lampka-oswietlenie-ba ... 93282.html

cena jak za darmo, także jak nie będą pasować to sobie z nich zrobię oświetlenie bagażnika najwyżej :D
Obrazek
MikeyMike
Donator
Donator
Posty: 353
Rejestracja: 24 sty 2016, 15:54
Model: Inny
Wersja: Bezmiatowy :(
Lokalizacja: Kielce

06 lut 2017, 7:59

Pany!

Gdzie zakupię taką śrubę dolnego mocowania amortyzatora do NBFL? Tylko w Polsce. Bo nie wierzę, że trzeba śrubkę taką będzie sprowadzać z UK. Z tego co wyczytałem to jej rozmiar to: m12 x 70mm x1.50
Obrazek
rrutek
Donator
Donator
Posty: 1200
Rejestracja: 22 lip 2013, 21:20
Model: NA
Wersja: 1.6 '92
Lokalizacja: Warszawa

06 lut 2017, 8:26

W hurtowniach śrub powinieneś znaleźć, chociażby:
http://allegro.pl/sruba-kolnierzowa-m12 ... 93439.html
+ odpowiednio mocna nakrętka
była: Mała aka MX-5 NB Twilight Blue '99 1.6 110KM
była: Babcia aka 323 BF Canal Blue Metallic '88 1.6 88KM
jest: Zygzak aka MX-5 NA Classic Red '92 1.6 115KM
Awatar użytkownika
luki_92_92
Donator
Donator
Posty: 1056
Rejestracja: 27 wrz 2014, 23:09
Model: NC
Wersja: PRHT '08 2.5
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

06 lut 2017, 9:14

Jak chcesz ori jak na zdjęciu to aso albo carspeed :p
Obrazek
Awatar użytkownika
Sowaone
Posty: 229
Rejestracja: 10 kwie 2016, 19:28
Model: NA
Lokalizacja: London / Rybnik

06 lut 2017, 11:03

Niezbyt techniczne pytanie, ale uwazam ze zakladanie osobnego tematu mija sie z celem - Wie ktos czy jest moliwosc kupna Dokladki GV Lip do NA w Polsce? czy tylko opcja sprowadzania z zagranicy?
Obrazek
Awatar użytkownika
Peter
Donator
Donator
Posty: 160
Rejestracja: 15 lis 2013, 18:14
Model: NB FL
Wersja: Phoenix
Lokalizacja: Otwock/Przysucha

06 lut 2017, 17:53

luki_92_92 pisze:Kupiłem takie, 2szt

http://allegro.pl/lampka-oswietlenie-ba ... 93282.html

cena jak za darmo, także jak nie będą pasować to sobie z nich zrobię oświetlenie bagażnika najwyżej :D

Daj znać czy pasują ;)
Awatar użytkownika
luki_92_92
Donator
Donator
Posty: 1056
Rejestracja: 27 wrz 2014, 23:09
Model: NC
Wersja: PRHT '08 2.5
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

07 lut 2017, 20:03

Spoko spoko, z pewnością u mnie w temacie będzie info co i jak ;)

Tymczasem kolejne pytanie techniczne:

Mam w pozycjach żarówki ledowe. Jedne mrugały, uznałem że zepsute. Kupiłem nowe - po 2 tygodniach to samo.

Kupiłem trzecie, droższe i lepsze. Wyglądają jak na foto

Obrazek

No i też mrugają, ale ciekawa sytuacja, mianowicie - włączam pozycje. Świecą pięknie całe, po czym po kilku minutach zaczynają mrugać jak stroboskopy. Mrugają, mrugają, po kolei wyłączają się kolejne moduły SMD aż przestają świecić całkiem. Po kilku chwilach znów zaczynają mrugać i już na przemian mrugają - nie świecą. Jak je wyłączę, odczekam jakiś czas - znów pięknie świecą, ale oczywiście sytuacja się powtarza.

Doszedłem do wniosku, że to nie z ledami jest problem tylko z prądem - za duże albo za małe napięcie? Albo coś z amperażem? Macie jakieś pomysły o co tu chodzi i jak to rozwiązać? Nie chcę zwykłych żarówek, jak mogę mieć ledy które pięknie oświetlają cały klosz, nawet przy włączonych mijania widać je ładnie w kloszu dają fajną białą poświatę i zależy mi na nich. Pomoże ktoś?

Aha, no i odrazu też wspomnę, niektórzy wpinają zwykłe żarówki w obwód żeby nie mrugało - ja mam wpięte przednie obrysówki równolegle pod przednie pozycje jeśli o to chodzi.
Obrazek
Awatar użytkownika
SponeR
Posty: 1097
Rejestracja: 28 mar 2010, 18:10
Model: NA
Wersja: ultra old
Lokalizacja: Góra Św.Anny/Warszawa

07 lut 2017, 20:54

let me google that for you
"Miganie to objaw ograniczonej wydajności zasilacza (wystarczającej tylko do zaświecenia ale nie wystarczającej do podtrzymania po częściowym rozładowaniu. Tania praca cykliczna bez stabilizacji napięcia i ograniczania prądu)"
chińczyki zrobiły te diody tak by pracowały na granicy napięciowej
możesz spróbować wlutować tam jakiś mały rezystorek około 500ohm (o ile obudowa pozwoli)
MIATA nim jak szatan
Obrazek
Awatar użytkownika
mudvayne
Donator
Donator
Posty: 148
Rejestracja: 20 sie 2016, 22:55
Model: NB
Lokalizacja: SZY

07 lut 2017, 22:00

SponeR pisze:"Miganie to objaw ograniczonej wydajności zasilacza)


LED-y migają również gdy są przegrzane, możliwe, że napięcie na żarówkach LED jest zbyt wysokie, czyli 14,4V (jeśli producent przewidział je do działania przy 12V) ;) Sprawdź czy to samo się dzieje przy wyłączonym silniku. Kiedyś gdzieś znalazłem w5w led ze stabilizatorami napięcia w środku, niestety ich wybór jest dość ograniczony.

Najlepsza opcja to oczywiście stabilizator + obciążenie (rezystor), ale to już kwestie techniczne jak to wszystko tam upakować... :roll:
Awatar użytkownika
luki_92_92
Donator
Donator
Posty: 1056
Rejestracja: 27 wrz 2014, 23:09
Model: NC
Wersja: PRHT '08 2.5
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

07 lut 2017, 23:55

TO jak upchac to akurat zaden problem bo mozna uciac kable przed wtyczka do lampy i na kablach dac stabilizator, nie widze problemu. Na zgaszonym silniku jest to samo ale dluzej swieca zanim zaczna migac. Musze w takim razie zmierzyc napiecie we wtyczkach jak to wyglada
Obrazek
henorek
Donator
Donator
Posty: 411
Rejestracja: 04 gru 2016, 16:48
Model: NB FL
Wersja: 1.8VVT '02
Lokalizacja: Warszawa

08 lut 2017, 20:38

Panowie przy zdjęciu pokrywy zaworów zawsze trzeba uszczelke wymieniać? Musze ja na chwile zdjac do wyczyszczenia a auto i tak ląduje na serwisie za parę dni
Awatar użytkownika
Enzis
Posty: 577
Rejestracja: 02 gru 2014, 8:55
Model: NB FL
Lokalizacja: Ostrzeszów\Wrocław

08 lut 2017, 21:28

henorek pisze:Panowie przy zdjęciu pokrywy zaworów zawsze trzeba uszczelke wymieniać? Musze ja na chwile zdjac do wyczyszczenia a auto i tak ląduje na serwisie za parę dni

Jeśli jest wszystko w dobrym stanie (uszczelka jest miękka i nie zerwania) to można śmiało zakładać.
Awatar użytkownika
luki_92_92
Donator
Donator
Posty: 1056
Rejestracja: 27 wrz 2014, 23:09
Model: NC
Wersja: PRHT '08 2.5
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

09 lut 2017, 18:41

Peter pisze:
luki_92_92 pisze:Kupiłem takie, 2szt

http://allegro.pl/lampka-oswietlenie-ba ... 93282.html

cena jak za darmo, także jak nie będą pasować to sobie z nich zrobię oświetlenie bagażnika najwyżej :D

Daj znać czy pasują ;)


Obrazek

Będzie dobrze :git:
Obrazek
mutra
Donator
Donator
Posty: 3669
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

09 lut 2017, 20:56

Panowie, krótkie pytanie odnośnie hamulców. Demontuje i regeneruje wszytkie 4 zaciski po kolei.
czy lepiej po montażu odpowietrzać każdy czy odpowietrzyć wszystkie na raz jak już zamontuje ostatni?
Awatar użytkownika
waldi
Donator
Donator
Posty: 469
Rejestracja: 02 lip 2015, 18:07
Model: NB FL
Wersja: Silver Blues
Lokalizacja: Wrocław

10 lut 2017, 6:46

mutra pisze:Panowie, krótkie pytanie odnośnie hamulców. Demontuje i regeneruje wszytkie 4 zaciski po kolei.
czy lepiej po montażu odpowietrzać każdy czy odpowietrzyć wszystkie na raz jak już zamontuje ostatni?

Według starej szkoły zaczynasz od najdalszego od pompy, siedząc w aucie prawy tył,lewy tył,prawy przód,lewy przód.ja robiłem tak. Miałem zabezpieczone przewody żeby wsio nie wyleciało, zamontowalem lewy, poluzowalem delikatnie odpowietrznik, i zakładałem prawy, jak widziałem że już się coś pojawia na odpowietrzniku to go dokrecilem. Oczywiście później jeszcze standardowo odpoietrzylem wszystkie.i kontroluj płyn ;-)
henorek
Donator
Donator
Posty: 411
Rejestracja: 04 gru 2016, 16:48
Model: NB FL
Wersja: 1.8VVT '02
Lokalizacja: Warszawa

10 lut 2017, 8:22

Panowie do wymiany czujnika prędkości przy skrzyni (nie działa mi prędkościomierz i licznik przez większość czasu a i obrotomierz się zaczął wieszać ) nie trzeba jej mam nadzieje zrzucać?
mutra
Donator
Donator
Posty: 3669
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

10 lut 2017, 10:02

waldi pisze:
mutra pisze:Panowie, krótkie pytanie odnośnie hamulców. Demontuje i regeneruje wszytkie 4 zaciski po kolei.
czy lepiej po montażu odpowietrzać każdy czy odpowietrzyć wszystkie na raz jak już zamontuje ostatni?

Według starej szkoły zaczynasz od najdalszego od pompy, siedząc w aucie prawy tył,lewy tył,prawy przód,lewy przód.ja robiłem tak. Miałem zabezpieczone przewody żeby wsio nie wyleciało, zamontowalem lewy, poluzowalem delikatnie odpowietrznik, i zakładałem prawy, jak widziałem że już się coś pojawia na odpowietrzniku to go dokrecilem. Oczywiście później jeszcze standardowo odpoietrzylem wszystkie.i kontroluj płyn ;-)


:kciuk: , dzięki - tak zrobię.
ODPOWIEDZ