Nie używajcie gliceryny do uszczelek/ czego używać?

Technicznie o generacji ND / NDFL /RF

Moderatorzy: pirul, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Wojtek Wawa
Donator
Donator
Posty: 2139
Rejestracja: 06 paź 2015, 11:29
Model: ND
Wersja: freedom+bilstein
Lokalizacja: Warszawa

19 gru 2022, 9:00

Wstęp:
Ćwierć wieku temu ojciec nauczył mnie smarować gliceryną uszczelki w polonezie, i rzeczywiście to w zimie dawało różnicę. A zimy były wtedy takie, jak nasza obecna jesień (kto ma 40+ ten pamięta). Gdy więc w moim ND mimo posmarowania uszczelek marketowym sztyftem dalej rano uszczelki lepiły się do drzwi i bolało mnie serce na to codzienne "zrywanie plastra" bojąc się, że zaraz uszczelki ulegną uszkodzeniu, to przypomniałem sobie o glicerynie. Kupiłem w aptece i bardzo skrupulatnie nałożyłem ją ściereczką na każdą gumową powierzchnię.

Efekt tego był taki, że dziś rano nie wszedłem* do samochodu. A synek spóźnił się do szkoły. Na szczęście żona też pracuje dziś z domu, więc polecieliśmy do szkoły jej fiestą. A jeszcze większe szczęście, że akurat w nocy przyjdzie odwilż.


*ok wszedłem, ale drzwi pasażera nie dało się otworzyć ani od zewnątrz, ani od wewnątrz, a w mx5 opcja przejście z lewej w prawo, gdy dach jest zamrożony, nie występuje. A po 15 minutach, gdy miałem plan pokręcić bączki i podriftować z 15 minut, żeby nagrzać samochód i podładować po ciężkiej nocy akumulator (i wykorzystać ostatni dzień zimy tej jesieni), już nie dało się otworzyć drzwi, bałem się, że klamkę ułamię.

Czego używacie do uszczelek? ASO miało na to lepszy sposób niż moje pomysły (gliceryna/sztyft), ktoś wie czego używa ASO?
Awatar użytkownika
tomasz01
Donator
Donator
Posty: 3520
Rejestracja: 16 cze 2015, 21:43
Model: NB
Wersja: Magic
Lokalizacja: Warszawa Usrynów

19 gru 2022, 9:44

hmm od zawsze używałem silikonu w sprayu...
Awatar użytkownika
monkahead
Donator
Donator
Posty: 1388
Rejestracja: 31 gru 2019, 8:56
Model: NC FL
Wersja: Summer Edition '12
Lokalizacja: Sosnowiec

19 gru 2022, 10:25

2x w sezonie smaruję wszystkie uszczelki silikonem ze zdjęcia i nigdy nie miałem problemu żeby otworzyć MX5 na mrozie.Obrazek

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
latar
Donator
Donator
Posty: 468
Rejestracja: 12 sie 2020, 14:48
Model: NB FL
Lokalizacja: DLW

19 gru 2022, 13:23

Król jest jeden

1Z Einszett Gummi Pflege Stift

https://allegro.pl/oferta/nextzett-gumm ... 1465257942
Awatar użytkownika
Andrut
Moderator Detalingu
Moderator Detalingu
Posty: 638
Rejestracja: 10 mar 2019, 17:40
Model: NC FL2
Wersja: 2,5L
Lokalizacja: Kraków

19 gru 2022, 21:32

Czym by nie było smarowane powinno sie to robić jeszcze w ciepłe dni tak żeby preparat mógł sie wchłonąć :)
Awatar użytkownika
Wojtek Wawa
Donator
Donator
Posty: 2139
Rejestracja: 06 paź 2015, 11:29
Model: ND
Wersja: freedom+bilstein
Lokalizacja: Warszawa

20 gru 2022, 9:52

@latar a dlaczego ten środek chlubi się, że nie ma silikonu. To w końcu silikon jest dobry, czy zły na uszczelki?

Dziś rano bez trudu otworzyłem drzwi i użyłem silikonu, bo go znalazłem w najbliższym markecie. Zastanawiam się, co zamówić na potem (pierwsza puszka już poszła:-).

@Andrut masz rację, pewnie dlatego gliceryna działała 25 lat temu, a wczoraj nie zadziałała, bo nakładałem ją przy -7 stopniach C.
Awatar użytkownika
Wojtek Wawa
Donator
Donator
Posty: 2139
Rejestracja: 06 paź 2015, 11:29
Model: ND
Wersja: freedom+bilstein
Lokalizacja: Warszawa

30 gru 2022, 17:51

Po przejechaniu ekspresówkami połowy Polski z silikonową warstwą na uszczelkach, oraz drogi powrotnej ze środkiem poleconym przez @latar , rozumiem dlaczego jest on zwycięzcą. Na silikonie i przy 90 kmh zaczynał się świst, na tym środku bez silikonu jest cicho i przy prędkościach poważniejszych.
Dzięki @latar !
Awatar użytkownika
latar
Donator
Donator
Posty: 468
Rejestracja: 12 sie 2020, 14:48
Model: NB FL
Lokalizacja: DLW

04 sty 2023, 7:38

Ja nawet nie wiedziałem, że nie ma on silikonu.
Z mojego doświadczenia był to jedyny środek który:
- pozwalał na oblewanie samochodu samoobsługową oblewaczką na mrozie i otwarcie go rano
- wyeliminował piszczenie/świszczenie uszczelek, chyba źle spasowanych, w jednym z pierwszych egzemplarzy A6 C8 wyprodukowanych w 06.2018, którym jeździłem jakiś czas
ODPOWIEDZ