[ND] Nawigacja Mazda

Technicznie o generacji ND / NDFL /RF

Moderatorzy: pirul, Moderatorzy

Awatar użytkownika
POlsza
Donator
Donator
Posty: 46
Rejestracja: 11 lis 2016, 18:34
Model: ND
Wersja: SkyFREEDOM
Lokalizacja: Dolny Śląsk

18 kwie 2017, 8:10

Drodzy użytkownicy fabrycznej nawigacji Mazda w modelach SkyFREEDOM oraz opcjonalnie w pozostałych wersjach.

Trochę kilometrów zostało pokonanych w różnych okolicznościach i sytuacjach z wykorzystaniem wymienionej nawigacji, w wielu sytuacjach jest pomocna - skoro już jest, i podróżowanie jest łatwiejsze. Ale... korzystanie z tego przybytku, produkcji Mazdy, to juz zupełnie inny ból. Od dłuższego czasu zastanawiam się co przyświecało twórcom kolorystyki aby ją zrobić tak nieprzyjazną użytkownikam, a mianowicie KOLORYSTYKA map i dróg. Wybór szarego koloru tła i jego odcieni do poszczególnych elementów map jeszcze można wytrzymać, ale już kolor dróg w odcieniach bieli i szarości do istne kuriozum - tego nie da się czytać podczas normalnego użytkowania - szczególnie w słoneczne dni, przy jeździe open top.
Czyżby szanowni projektanci tego przybytku nigdy nie używali nawigacji, czy też aż tak bardzo chcieli się wyróżnić w stosunku do innych, których nawigacje są czytelne - drogi mogą przecież być zaprojektowane w kolorach kontrastowych do szarego albo pozwolić użytkownikowi w opcji wybrać ich kolorystykę.

Pytanie do znawców tematu:
- może istnieje jakiś parametr w oprogramowaniu nawigacji, gdzie wystarczy zmienić np. parametr x-22=biały na parametr x-23=niebieski lub x-24=zielony i drogi będą widoczne i czytelne ?
- może szanowny producent popatrzy na swoje dzieło i spowoduje je użytecznym ?

Na koniec, szara kolorystyka jest najmniej kontrastowa ze wszystkich występujących w naszym otoczeniu, dlaczego nasze piękne samochodziki muszą ją posiadać, a my musimy się z nią męczyć.
(Celowo powyżej zaznaczyłem kolorystykę aby pokazać jak biały oraz inne kolory oddają sens moich uwag w nawigacji Mazdy)

Może ktoś z forumowiczów potrafi wpłynąć na Mazdę z prośbą o przedłożenie tej mojej jakże "subiektywnej" oceny nawigacji (osobiście zgłaszałem już ten problem i echo).
Awatar użytkownika
Zbychersky
Donator
Donator
Posty: 719
Rejestracja: 09 maja 2016, 8:50
Model: ND
Lokalizacja: Kobiór

18 kwie 2017, 12:28

Jak chcesz sobie pokombinować przy ich systemie to odsyłam tutaj:
http://mazda3revolution.com/forums/2014-2017-mazda-3-skyactiv-audio-electronics/122458-aio-all-one-tweaks.html
http://mazdatweaks.com/
Można wgrać nawet Android Auto, ale chyba koloru dróg nie da się zmienić.
Awatar użytkownika
POlsza
Donator
Donator
Posty: 46
Rejestracja: 11 lis 2016, 18:34
Model: ND
Wersja: SkyFREEDOM
Lokalizacja: Dolny Śląsk

18 kwie 2017, 12:36

Przeglądałem takie i podobne informacje, dzięki.
Tutaj nie w tym rzecz, aby samemu kombinować i wgrywać przedziwne rzeczy, które nigdy do końca nie są sprawdzone i prowadzą do jednego - uszkodzenia nawigacji.
Rzecz w tym, aby możni Mazdy zwrócili uwagę na bubla którego wypuścili w postaci nawigacji. Rozumiem, że twórcy są zadowoleni, natomiast użytkownicy już nie koniecznie, czego najlepszym przykładem jestem ja i podejrzewam, że poza mną wielu innych.
Awatar użytkownika
grzes
Posty: 3651
Rejestracja: 31 sty 2010, 10:00
Model: NA
Wersja: 93' LE
Lokalizacja: Ruda Śl.
Kontakt:

18 kwie 2017, 14:56

uzywam tej samej nawigacji w "3".... no i powiem szczerze, po tym jak mialem nawigacje fabryczne mazdy w rx8 2004, czy w 3 z 2011, i w 6 z 2012, to widze ogromny progress ;-)
takze, nie wszyscy uzytkownicy sa nie zadowoleni i zwracaja uwage na takie rzeczy jak kolory ;-) nawigacji raczej slucham niz na nia faktycznie patrze, to moze dlatego, ale przeszedlem nie jako ewolucje mazdy w tym zakresie i nie jestem zaskoczony, akurat ladna nawigacja to nie jest konik mazdy -> od zawsze.... a i nie jest to mazdowski produkt, to outsource taki, za jakis zaplacili :mrgreen:
NA BRG 95'/ NA 93’/ 95' 1.8T/ Rx8 HP/ NC 1.8+/ Rx8 HP/NB Mazdaspeed 300+/ Rx8 40th /ND SkyFreedom / Rx8 R3/ ND Sky RF AT+
90’ Cosmo 20B/ 93' NA/ 80' RX7 FB/ 77'RX4/ 19' 6 GJ/ 22' i20N/ 22' i30N
https://www.facebook.com/machinedperformance
Awatar użytkownika
mojo
Posty: 249
Rejestracja: 27 kwie 2019, 15:25
Model: Inny
Wersja: 124 Spider
Lokalizacja: Warszawa

10 maja 2020, 20:19

Rzadko korzystam z nawigacji fabryczne z resztą jest dla mnie mało intuicyjna. Dziś postanowiłem to zrobić "do bólu" i jadąc np drogą Magnuszew - Góra Kalwaria pokazywało że jadę po polu choć droga jest od .... kilkudziesięciu lat? Sam nią już 10 lat temu jeździłem więc czy takie stare mapy by były? Co jest nie tak?
Arek_W
Posty: 83
Rejestracja: 16 sie 2019, 17:54
Model: ND
Lokalizacja: Wrocław

22 maja 2020, 13:59

ja odpuscilem bo jezdze na mapach googla przez apple cara. spisuje sie swietnie.
Awatar użytkownika
Wojtek Wawa
Donator
Donator
Posty: 2137
Rejestracja: 06 paź 2015, 11:29
Model: ND
Wersja: freedom+bilstein
Lokalizacja: Warszawa

26 maja 2020, 11:52

A ja bym chetnie te mapy odswiezyl. Obecnie malo nowych drog powstaje, jakby sie dalo wgrac za rozsadne pieniadze najnowsze i miec backup w razie padu telefonu, to byloby wspaniale.
Tylko, ze jak 2 lata temu sprawdzalem w ASO, to chyba wyszlo za to z 470 zl, co jest absolutnie szokujaco za wiele dla mnie, gdy Android Auto jest pod kazdym wzgledem lepsze poza stabilnoscia.
Arek_W
Posty: 83
Rejestracja: 16 sie 2019, 17:54
Model: ND
Lokalizacja: Wrocław

26 maja 2020, 19:13

https://www.ebay.com/itm/2020-LATEST-MA ... SwsmdeQq98
ja swoja zamowilem 3 lata temu na Litwie, chodzi do dzis.
Awatar użytkownika
VooR
Donator
Donator
Posty: 750
Rejestracja: 15 maja 2017, 15:47
Model: NB
Wersja: Miatoza
Lokalizacja: Poznań

28 maja 2020, 8:34

A wie ktoś może czy da się coś zrobić z kartą SD z navi, która została zalogowana w innym aucie? Dostałem taką, ale niestety nie działa...
"A coward dies a thousand deaths, a Souljah dies but once."

Miatoza:
1. Czarna Szóstka - 1999 NB
2. Szarak Torostwór - 2002 NBFL
3. Kafelek - 2016 ND1 ST
4. Cukierek - 2003 NBFL
5. Lifted #4 - 1999 NB/FL
Awatar użytkownika
TerminatorPi
Donator
Donator
Posty: 1602
Rejestracja: 23 cze 2017, 19:24
Model: ND RF
Wersja: SkyFreedom
Lokalizacja: Mała dziura pod dużą Warszawą ;-)

28 maja 2020, 14:27

Niestety, łatwo się nie da. Dopóki karta jest "świeża", soft przypisany jest do identyfikatora karty. Po jakiejś przejechanej odległości (100km?) na karcie zapisuje się identyfikator powiązany z samochodem (choć szczerze mówiąc, nie wiem czy z samochodem, czy z MCU) i można wtedy zrobić sobie kopię karty na wypadek awarii, ale juz nie można przenieść karty do innego samochodu.
Dyzia Bo czerwone są najszybsze
Tylko kierowca jest zielony :-D
Koza team member!
Awatar użytkownika
mojo
Posty: 249
Rejestracja: 27 kwie 2019, 15:25
Model: Inny
Wersja: 124 Spider
Lokalizacja: Warszawa

28 maja 2020, 14:47

Myślałem o tym żeby aktualizację wywalczyć w ramach gwarancji skoro mapy są tak stare że nie ma dróg sprzed 20 lat. W ASO Fiata to o mapach do wynalazku pod tytułem Spider to w ogóle chyba nie mają pojęcia z tego co zauważyłem.
Awatar użytkownika
pistenbully
Donator
Donator
Posty: 2092
Rejestracja: 01 sie 2017, 13:49
Model: NB
Wersja: 10th Anniversary
Lokalizacja: Gdańsk

04 sie 2020, 10:43

Komu się kończy gwarancja latem, temu aktualizacja map:

Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (59.67 KiB) Przejrzano 1921 razy
Mydelniczka 10th Anniversary Edition
Rabarbar….....'15 ND Soft Top
Awatar użytkownika
TerminatorPi
Donator
Donator
Posty: 1602
Rejestracja: 23 cze 2017, 19:24
Model: ND RF
Wersja: SkyFreedom
Lokalizacja: Mała dziura pod dużą Warszawą ;-)

04 sie 2020, 11:24

Nosz aktualizacja jego mać. A mi się właśnie skończyły trzy lata. Niby "trudno, i tak uzywam Waze", ale cebula boli :lol:
Dyzia Bo czerwone są najszybsze
Tylko kierowca jest zielony :-D
Koza team member!
Supermajku
Posty: 8
Rejestracja: 26 sie 2020, 20:32
Model: ND
Wersja: ND2 30th 2430/3000
Lokalizacja: Wrocław

03 kwie 2021, 19:49

Kartę do navi na alle można kupić już za 160 zł. Jest sens? Na aukcjach jest info, że będzie działać, jeżeli nie była włożona żadna inna karta do auta. Co w sytuacji gdy była? można to odblokować?
LikelyJupiter8

03 kwie 2021, 20:54

Z tymi nawigacjami fabrycznymi to jest tragedia. Ja zawsze używałem własnych (znaczy nie fabrycznych), nawet za starych czasów miałem własnego garmina z aktualizowanymi mapami. Teraz używam google maps.
Dzisiaj nowa nawigacja w samochodach klasy premium to wydatek 10-15 tys. !!!! i interfejs jak z lat 80tych, mapy z opóźnieniem, aktualizacja ograniczona etc.
Nie wiem po co to ludzie kupują.
Producenci nie chcą implementować googla bo ten im znów przejmie info o klientach i rynek więc "rozwijają" swoje rozwiązania z lat 80tcyh za krocie.
Awatar użytkownika
TerminatorPi
Donator
Donator
Posty: 1602
Rejestracja: 23 cze 2017, 19:24
Model: ND RF
Wersja: SkyFreedom
Lokalizacja: Mała dziura pod dużą Warszawą ;-)

03 kwie 2021, 21:44

Supermajku pisze:
03 kwie 2021, 19:49
Kartę do navi na alle można kupić już za 160 zł. Jest sens? Na aukcjach jest info, że będzie działać, jeżeli nie była włożona żadna inna karta do auta. Co w sytuacji gdy była? można to odblokować?
Trochę nie rozumiem. To karta się przypisuje po bodajże 100km do samochodu, a nie na odwrót.
Dyzia Bo czerwone są najszybsze
Tylko kierowca jest zielony :-D
Koza team member!
Awatar użytkownika
MMRS
Donator
Donator
Posty: 1768
Rejestracja: 25 lip 2016, 0:16
Model: ND
Wersja: SkyFreedom
Lokalizacja: Warszawa

03 kwie 2021, 23:42

LikelyJupiter8 pisze:
03 kwie 2021, 20:54
Z tymi nawigacjami fabrycznymi to jest tragedia. Ja zawsze używałem własnych (znaczy nie fabrycznych), nawet za starych czasów miałem własnego garmina z aktualizowanymi mapami. Teraz używam google maps.
Dzisiaj nowa nawigacja w samochodach klasy premium to wydatek 10-15 tys. !!!! i interfejs jak z lat 80tych, mapy z opóźnieniem, aktualizacja ograniczona etc.
Nie wiem po co to ludzie kupują.
Producenci nie chcą implementować googla bo ten im znów przejmie info o klientach i rynek więc "rozwijają" swoje rozwiązania z lat 80tcyh za krocie.
Trudno się z tym nie zgodzić 😅
Fabryczna Navi to jakieś nieporozumienie jest....
Awatar użytkownika
Sun
Donator
Donator
Posty: 298
Rejestracja: 03 maja 2020, 13:55
Model: ND
Wersja: Skyenergy
Lokalizacja: Gliwice

19 kwie 2021, 17:20

Ja bym chciał mieć wybór jaką nawigacje chce, a najlepiej to podpiąć telefon beż żadnych Car playów i innych dziwactw.
Korzystam głównie z OsmAnd i jedynie to mogę ja mieć obok na telefonie, zamiast na większym ekranie w aucie.
Awatar użytkownika
pistenbully
Donator
Donator
Posty: 2092
Rejestracja: 01 sie 2017, 13:49
Model: NB
Wersja: 10th Anniversary
Lokalizacja: Gdańsk

19 kwie 2021, 17:55

Sun pisze:
19 kwie 2021, 17:20
Ja bym chciał mieć wybór jaką nawigacje chce, a najlepiej to podpiąć telefon beż żadnych Car playów i innych dziwactw.
Korzystam głównie z OsmAnd i jedynie to mogę ja mieć obok na telefonie, zamiast na większym ekranie w aucie.
Jeśli dobrze pamiętam OsmAnd działa offline, więc proponuję telefon zastąpić tabletem.
Mydelniczka 10th Anniversary Edition
Rabarbar….....'15 ND Soft Top
Awatar użytkownika
Sun
Donator
Donator
Posty: 298
Rejestracja: 03 maja 2020, 13:55
Model: ND
Wersja: Skyenergy
Lokalizacja: Gliwice

19 kwie 2021, 18:09

pistenbully pisze:
19 kwie 2021, 17:55
Sun pisze:
19 kwie 2021, 17:20
Ja bym chciał mieć wybór jaką nawigacje chce, a najlepiej to podpiąć telefon beż żadnych Car playów i innych dziwactw.
Korzystam głównie z OsmAnd i jedynie to mogę ja mieć obok na telefonie, zamiast na większym ekranie w aucie.
Jeśli dobrze pamiętam OsmAnd działa offline, więc proponuję telefon zastąpić tabletem.
Tak działa offline, jednak ten tablet gdzieś trzeba przykleić :(
Awatar użytkownika
pistenbully
Donator
Donator
Posty: 2092
Rejestracja: 01 sie 2017, 13:49
Model: NB
Wersja: 10th Anniversary
Lokalizacja: Gdańsk

19 kwie 2021, 18:45

W ND telefon jeździ w kratce nawiewu (tej prostokątnej) - tablet jeszcze nie jechał.
W NB natomiast tablet przysysam do szyby pasażera. Tak, tak, bocznej. I tak sobie w niego zaglądam podobnie jak sprawdzając prawe lusterko. A wymiary kabiny pozwalają również smyrać z miejsca kierowcy.
Mydelniczka 10th Anniversary Edition
Rabarbar….....'15 ND Soft Top
Awatar użytkownika
Sun
Donator
Donator
Posty: 298
Rejestracja: 03 maja 2020, 13:55
Model: ND
Wersja: Skyenergy
Lokalizacja: Gliwice

19 kwie 2021, 18:51

No to w ND mam podobnie jak ty.

Jak w NB ewentualnie zmieniasz coś na mapie?
W NB też chyba masz możliwość włożenie radia z androidem i tam chyba nie powinno być problemu z wgraniem OsmAnd?
Awatar użytkownika
pistenbully
Donator
Donator
Posty: 2092
Rejestracja: 01 sie 2017, 13:49
Model: NB
Wersja: 10th Anniversary
Lokalizacja: Gdańsk

19 kwie 2021, 19:40

Miałem stację multimedialną 2DIN w MLu swego czasu. I tak, miała swoją nawigację opartą o OSM jak i wgranego OsmAnda, ale to urządzenie tak zamulało, że i tak słończyło się na przerzucaniu obrazu Google maps z telefonu via USB. A stabilna praca tableta/tabletu plus duża przekątną ekranu ułatwia obsługę.
Mydelniczka 10th Anniversary Edition
Rabarbar….....'15 ND Soft Top
ODPOWIEDZ