Woda w bagażniku - uszczelki lamp

Inny powód wody w bagażniku

Technikalia dotyczące generacji NC / NCFL1 / NCFL1

Moderatorzy: pirul, Moderatorzy

MaciejG
Donator
Donator
Posty: 122
Rejestracja: 30 kwie 2014, 12:53
Model: NC
Lokalizacja: Nowa Wieś (WPR)

23 mar 2017, 15:39

Mam problem z wodą w bagażniku w mojej NC 2007 i nie jest to kwestia zatkanych odpływów z wątku:
viewtopic.php?f=25&t=9306

Po rozbiórce plastików okazało się, że woda leje się z pod lamp i to zarówno z pod obu tylnych, jak i trzeciego stopu.

Po zdjęciu lamp okazało się, że te takie grube, jakby 'gąbkowe' uszczelki po 10 latach są popękane i wręcz nasiąknięte wodą, a z kolei jakiś rzeźnik, prawdopodobnie w czasie naprawy (auto było uderzone z prawej, z tyłu) wkleił trzeci stop na biały silikon (nie ma tam nawet śladu po uszczelce).

I, po tym przydługim wstępie, pytania do specjalistów:

1. Czy można dokupić same uszczelki tylnych lamp do NC przed FL, czy trzeba kupić całe lampy?

2. Jak powinna wyglądać, i czy da się dokupić uszczelka między trzecim stopem, a karoserią?
Jeśli tam nie ma uszczelki, to jak to było oryginalnie montowane?

Bo na razie, z racji braku czasu i innych pomysłów, to, co kolega, u którego to rozbieraliśmy zrobił, żeby nie leciało, bardzo ucieszyłoby Cytryna i Gumiaka - dodatkowe uszczelki między blachą i tylnymi lampami wycięte z dętki od Dużego Fiata, a spinki w 3 stopie wymienione na spinki do tapicerki z uszczelkami (nawet nie wiem od czego) bez zeskrobywania 6-letniego silikonu z karoserii. :D
patryczek
Donator
Donator
Posty: 236
Rejestracja: 21 sie 2015, 13:16
Model: Inny
Wersja: Bez miatowy :(
Lokalizacja: SZY

24 mar 2017, 5:04

Co do silikonu, to oby był bezoctowy..


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
1.NA 1.8 BP-4W 140KM '93 córcia - sprzedane
2.NC 1.8 '06 Mia - sprzedana
MaciejG
Donator
Donator
Posty: 122
Rejestracja: 30 kwie 2014, 12:53
Model: NC
Lokalizacja: Nowa Wieś (WPR)

24 mar 2017, 11:32

patryczek pisze:Co do silikonu, to oby był bezoctowy..

Chyba jest bezoctowy, bo jest tam prawdopodobnie od naprawy w styczniu 2010 roku, a na pewno od zakupu w sierpniu 2015 i rdzy nie widać. :)
Awatar użytkownika
skuri
Posty: 404
Rejestracja: 03 lip 2012, 20:39
Lokalizacja: Gdańsk

25 mar 2017, 15:10

Takie uszczelki zrobisz sobie sam. Dobrej jakości taśme gąbkową (OBI, Castorama itp) troche grubszą niż ta seryjna na lampach. Zrób obrys, szablon I cała filozofia, bez wyjęcia lamp się oczywiście nie obejdzie.
Awatar użytkownika
michalskorek
Posty: 11
Rejestracja: 06 lut 2017, 18:49
Model: NB
Wersja: Phoenix

25 mar 2017, 20:44

Poprzednio miałem Mazde RX-8 tam również jest duży problem z uszczelnieniem lamp, po dokładnym oczyszczeniu lamp i karoserii użyłem zwykłego silikonu bez octu, woda przestała się wlewać do środka i dodatkowo przestały parować lampy.
Pozdrawiam
MaciejG
Donator
Donator
Posty: 122
Rejestracja: 30 kwie 2014, 12:53
Model: NC
Lokalizacja: Nowa Wieś (WPR)

28 mar 2017, 10:04

Dzięki!

Wybiorę się jeszcze do Mazdy sprawdzić ceny, ale pewnie jak zwykle zabiją. ;)
Spróbuję z tą taśmą, bo silikon to dla mnie ostateczność.

A ktoś wie jak powinno być zainstalowane trzecie światło stopu?

Bo na pewno nie na 5 'paćków' silikonu, jak to jest u mnie... ;)

Czy tam powinna być uszczelka pod całym plastikiem, pięć osobnych, czy jakieś inne rozwiązanie?

A przy okazji grzebania wokół tematu tylnych lamp znalazłem takiego fajnego PDF'a - może się komuś przyda:
http://www.mellens.net/mazda/Mazda-Miata-2006-2007/lighting_system.pdf
MaciejG
Donator
Donator
Posty: 122
Rejestracja: 30 kwie 2014, 12:53
Model: NC
Lokalizacja: Nowa Wieś (WPR)

09 maja 2017, 18:48

Mały update.
Miałem trochę czasu i poszperałem po angielskojęzycznych forach i znalazłem:
- Right Side: NH4251153A
- Left Side: NH4251163A

Uszczelki rzeczywiście występują:
http://czesci-mazda.pl/catalog/category ... /id/11577/

Dam znać jak zamówię i założę, ale wszystko wskazuje na to, że występują jako część zamienna, za cenę, która może nie jest mała, jak na kawał gumy, ale nie spowoduje bankructwa (ok. 55 zł szt) - może się jeszcze komuś przyda.
mike
Donator
Donator
Posty: 501
Rejestracja: 20 wrz 2016, 9:41
Model: NC
Wersja: 2.0 Sport
Lokalizacja: Katowice

10 maja 2017, 15:18

MaciejG pisze:Mały update.
Miałem trochę czasu i poszperałem po angielskojęzycznych forach i znalazłem:
- Right Side: NH4251153A
- Left Side: NH4251163A

Uszczelki rzeczywiście występują:
http://czesci-mazda.pl/catalog/category ... /id/11577/

Dam znać jak zamówię i założę, ale wszystko wskazuje na to, że występują jako część zamienna, za cenę, która może nie jest mała, jak na kawał gumy, ale nie spowoduje bankructwa (ok. 55 zł szt) - może się jeszcze komuś przyda.


Git, a co z 3 stopem? Bo tutaj nie widać żadnej uszczelki.
Awatar użytkownika
Bimbak
Posty: 231
Rejestracja: 08 sie 2016, 14:50
Model: NC
Wersja: 3rd gen. Limited

11 maja 2017, 14:28

Mam prośbę. Jak dostaniesz te uszczelki zrób szablon na papierze zmierz grubość i mi prześlij. Jak będzie wzięcie na repliki to zwrócę ci koszty ich zakupu.
Potestuje na swoim różne materiały i wybiorę najlepszy.
Edit: dobra ... w przejawie bystrości mojego umysły dopiero teraz dotarło do mnie, że mogę sam zrobić szablon ze swoich :d
Awatar użytkownika
Dżunior
Donator
Donator
Posty: 4106
Rejestracja: 09 lis 2008, 13:42
Model: ND
Wersja: SkyFreedom Recaro
Lokalizacja: Calpe / NDM
Kontakt:

11 maja 2017, 19:00

Bimbak pisze:Edit: dobra ... w przejawie bystrości mojego umysły dopiero teraz dotarło do mnie, że mogę sam zrobić szablon ze swoich :d

Uszczelka jest kawałkiem "pianki" przyklejanym do lampy. Łatwiej byłoby zeskanować i obrysować taką świeżo zakupioną.
Nie wiem tylko jak z wykonaniem krzywizn, bo z tego co pamiętam, te uszczelki są podwinięte na obwodzie o dobre kilka milimetrów.
MX-5 ND SkyFreedom 8-)
Elise S2 111R '06 | Boxster 981 GTS '15 | Cayman 981 GT4 '16 | i3 120Ah '18 | Multivan T5 '15 #TriWóz | Taycan GTS Sport Turismo
CE 04 | RnineT
Awatar użytkownika
Bimbak
Posty: 231
Rejestracja: 08 sie 2016, 14:50
Model: NC
Wersja: 3rd gen. Limited

11 maja 2017, 19:10

No to niech wrzuci zdjęcia jak przyjdą te nowe, chociaż wydaje mi się że podwiniecie może byc efektem ugniecenia i zestarzenia się używanej uszczelki. Nawet jak są podwiniete to można to ogarnąć.
MaciejG
Donator
Donator
Posty: 122
Rejestracja: 30 kwie 2014, 12:53
Model: NC
Lokalizacja: Nowa Wieś (WPR)

11 maja 2017, 21:58

michael146 pisze:Git, a co z 3 stopem? Bo tutaj nie widać żadnej uszczelki.

Z tego co zrozumiałem ze schematu, to przy trzecim stopie są tylko spinki z uszczelkami, i tak mi to kumpel złożył (dobrał zamienniki od Jaguara albo LR po 2 zł sztuka) i na razie trzeci stop nie cieknie, a ciekł, więc już jest trochę lepiej. :)
Akcja 'uszczelki do lamp' za około tydzień, jak tylko znajdę czas.
Odrysuję, jak tylko je dostanę.
Awatar użytkownika
Bimbak
Posty: 231
Rejestracja: 08 sie 2016, 14:50
Model: NC
Wersja: 3rd gen. Limited

11 maja 2017, 22:12

Skoro już ogarniamy temat to dopytaj o te spinki. Jak to za 2 pln i pasuje to pewnie wielu chętnie skorzysta. Pozdro!
MaciejG
Donator
Donator
Posty: 122
Rejestracja: 30 kwie 2014, 12:53
Model: NC
Lokalizacja: Nowa Wieś (WPR)

22 maja 2017, 15:20

Uszczelki powinny być w czwartek na 9 rano.
Odrobinę drożej, niż na podanej stronie, ale nie odpisali mi nawet po przypomnieniu, więc po co mają sklep internetowy, to ja nie wiem... :roll:

Za to w Bemo Motors na Al. Krakowskiej nie robili problemów - wyjdzie 74 zł za szt, więc 12 zł drożej niż na czesci-mazda.pl z wysyłką, ale mam pewność, że w tym tygodniu będę się mógł za to zabrać. :)

Co ciekawe, uszczelki nie występują jako osobna część do modelu z 2007 roku, ale występują już od 2008, i wg któregoś z anglojęzycznych forów pasują - przekonam się w sobotę albo w poniedziałek.

O spinki spytam, jak wpadnę do tego znajomego, co mi to robił.
MaciejG
Donator
Donator
Posty: 122
Rejestracja: 30 kwie 2014, 12:53
Model: NC
Lokalizacja: Nowa Wieś (WPR)

26 maja 2017, 8:09

Ze zdjęciem szablonu ze swoich może być słabo, bo one są klejone i nie wiem, czy uda się zdjąć je bez zniszczenia, zwłaszcza, że u mnie 10-letnie są popękane bez prób zdejmowania.

Uszczelka jest taka piankowa i ma 5 mm grubości, i z jednej strony jest samoprzylepna. W ASO kosztowały po 73,41 brutto.

Prawa i lewa są technicznie identyczne - różnią się tylko literką L lub R, żeby się mechanikowi nie pomyliło, którą gdzie założyć. :)

Mam mały obsuw, więc zakładał będę pewnie na początku przyszłego tygodnia, wtedy podzielę się informacją, czy uszczelki z 2008 pasują do rocznika 2007, i czy działają. :)
mike
Donator
Donator
Posty: 501
Rejestracja: 20 wrz 2016, 9:41
Model: NC
Wersja: 2.0 Sport
Lokalizacja: Katowice

29 maja 2017, 11:31

MaciejG pisze:Ze zdjęciem szablonu ze swoich może być słabo, bo one są klejone i nie wiem, czy uda się zdjąć je bez zniszczenia, zwłaszcza, że u mnie 10-letnie są popękane bez prób zdejmowania.

Uszczelka jest taka piankowa i ma 5 mm grubości, i z jednej strony jest samoprzylepna. W ASO kosztowały po 73,41 brutto.

Prawa i lewa są technicznie identyczne - różnią się tylko literką L lub R, żeby się mechanikowi nie pomyliło, którą gdzie założyć. :)

Mam mały obsuw, więc zakładał będę pewnie na początku przyszłego tygodnia, wtedy podzielę się informacją, czy uszczelki z 2008 pasują do rocznika 2007, i czy działają. :)


Czekamy na info i na info odnośnie spinek :)
MaciejG
Donator
Donator
Posty: 122
Rejestracja: 30 kwie 2014, 12:53
Model: NC
Lokalizacja: Nowa Wieś (WPR)

08 cze 2017, 7:17

Więc wygląda na to, że operacja się udała.
Uszczelki zmienione w poniedziałek, a wczoraj trochę padało i bagażnik został suchy, ale z zakładaniem plastików i wykładziny jeszcze poczekam.
Kolega, który to robił powiedział, że uszczelki pasowały i nie było żadnego problemu z tym, że do 2007 zostały założone od rocznika 2008.

Co do spinek, to niestety kolega nie ma nr części, bo miał je w szufladzie, jedyne co powiedział, to że to są 'standardowe spinki z uszczelką do Land Rover'a', bo on do niedawna specjalizował się tylko w Rover/Land Rover. Powiedział też, że takie same są w ofercie firmy Romix (ale też nie znał nr części):
http://www.spinkisamochodowe.pl

Jak się przyglądałem, to tam jeszcze jest uszczelnienie przewodu trzeciego stopu, które występuje jako osobny nr części w Mazdzie, ale tam mi nie ciekło, więc nie wymieniałem.
Awatar użytkownika
Bimbak
Posty: 231
Rejestracja: 08 sie 2016, 14:50
Model: NC
Wersja: 3rd gen. Limited

08 cze 2017, 18:37

To i ja dodam swoje 3 grosze bo dzięki uprzejmości kolegi MaciejG dostałem zdjęcia nowej uszczelki na podstawie których zrobiłem szablon i 2 prototypy ale nie miałem do tej pory czasu ich zamontować i przetestować. Jak okaże się skuteczna to pochwalę sie efektami. Jak będzie więcej chętnych to moge później rozpocząć produkcję replik tych uszczelek na lampy. Wstępnie myślę, że cena za szt. nie powinna przekroczyć 20 pln zakładając popyt na 20 kpl. lub 40 szt.
Ale najpierw test.
Awatar użytkownika
siwydh
Posty: 30
Rejestracja: 03 maja 2019, 21:42
Model: NC
Wersja: 2.0
Lokalizacja: łódź

14 mar 2020, 0:04

Bimbak pisze:
08 cze 2017, 18:37
To i ja dodam swoje 3 grosze bo dzięki uprzejmości kolegi MaciejG dostałem zdjęcia nowej uszczelki na podstawie których zrobiłem szablon i 2 prototypy ale nie miałem do tej pory czasu ich zamontować i przetestować. Jak okaże się skuteczna to pochwalę sie efektami. Jak będzie więcej chętnych to moge później rozpocząć produkcję replik tych uszczelek na lampy. Wstępnie myślę, że cena za szt. nie powinna przekroczyć 20 pln zakładając popyt na 20 kpl. lub 40 szt.
Ale najpierw test.

masz te repliki ;)
Awatar użytkownika
siwydh
Posty: 30
Rejestracja: 03 maja 2019, 21:42
Model: NC
Wersja: 2.0
Lokalizacja: łódź

22 mar 2020, 23:07

zamowilem w aso 66 zl sztuka z rabatem 12 %
Spawak
Posty: 15
Rejestracja: 25 maja 2020, 17:36
Model: NC
Lokalizacja: Poznań

23 cze 2020, 18:01

Mamy te repliki uszczelek? :)
ODPOWIEDZ