[NB] Przeciekający dach na uszczelkach

Dział wnikający w techniczne niuanse generacji NA i NB

Moderatorzy: pirul, Moderatorzy

rrutek
Donator
Donator
Posty: 1200
Rejestracja: 22 lip 2013, 21:20
Model: NA
Wersja: 1.6 '92
Lokalizacja: Warszawa

16 paź 2015, 16:20

Głowy sobie uciąć nie dam, ale z tego, co pamiętam boczna uszczelka ma w środku kanalik.
była: Mała aka MX-5 NB Twilight Blue '99 1.6 110KM
była: Babcia aka 323 BF Canal Blue Metallic '88 1.6 88KM
jest: Zygzak aka MX-5 NA Classic Red '92 1.6 115KM
Awatar użytkownika
kammich
Posty: 2925
Rejestracja: 24 lip 2009, 9:55
Model: NA
Lokalizacja: Szczecin

16 paź 2015, 16:21

Jutro tam zajrzę.
Awatar użytkownika
Arvi
Junior Admin
Junior Admin
Posty: 2909
Rejestracja: 25 lip 2013, 11:01
Model: NA
Wersja: Tiny Tina Edition
Lokalizacja: Warszawa - Stare Włochy

16 paź 2015, 16:44

Hola... Czyli ta uszczelka może się wypełniać wodą? Tylko ta woda powinna gdzieś spływać? :o

Czy mogę poprosić o rozwinięcie...
Obrazek
Awatar użytkownika
kammich
Posty: 2925
Rejestracja: 24 lip 2009, 9:55
Model: NA
Lokalizacja: Szczecin

16 paź 2015, 17:35

Też dla mnie to jest dziwne.
logimen
Posty: 1555
Rejestracja: 07 lip 2010, 20:19
Model: NB
Wersja: 3 BK / 10th Anni
Lokalizacja: Piaseczno

16 paź 2015, 17:39

Ja tam kanaliku nie widzialem, chyba ze jest jakis pod ta szyna mocujaca... Generalnie troche to delikatne, boje sie rozbierac zeby nie zostac pozniej bez uszczelki :P

Spojrze w wolnej chwili, moze faktycznie cos tam jest i sie zapchalo :evil:
Pozdrawiam, Artur
Ex Madzia
Awatar użytkownika
kammich
Posty: 2925
Rejestracja: 24 lip 2009, 9:55
Model: NA
Lokalizacja: Szczecin

16 paź 2015, 17:42

W nbfl rozbieralem to i nie pamiętam żeby był kanalik.

Jutro to rozłoże i zobaczę co może być przyczyną takiego stanu rzeczy.
szmitas
Posty: 165
Rejestracja: 22 cze 2014, 11:51
Model: NB
Lokalizacja: Luboń

16 paź 2015, 18:15

Pierwsze dłuższe opady w tym roku i już problemy mamy, hehe.

Dzisiaj niestety u mnie przykra niespodzianka i mokre siedzenie. Wszystko przez pękniętą uszczelkę trójkątną w miejscu, gdzie powinna "wejść" szyba. Gdy dach jest mokry - po dłuższych opadach - zaczyna woda wpadać do środka, kapie na brzeg fotela i spływa na materiał siedzenia. Latem smarowałem olejem silikonowym wszystkie uszczelki i nawet w mega ulewy nie przeciekało, ale teraz, gdy dach jest przez wiele godzin mokry od tej mżawki to ten patent nie daje rady.

Jutro silikon i uszczelniam na zimę :D
Galazka
Donator
Donator
Posty: 1091
Rejestracja: 09 wrz 2014, 10:26
Model: NB
Lokalizacja: Warszawa

17 paź 2015, 20:04

milem tez ten problem ze przeciekało ale popsikalem olejem sylikonowym i dzisiaj nawet kropeli nie pociekło :) chyba wcześniej się szyba nie domykala :)
Mx-5 NB 1.6 Evolution Orange - Pomarańczka
Mx-5 NB 1.6 MMC Spec - Gruz
Awatar użytkownika
kammich
Posty: 2925
Rejestracja: 24 lip 2009, 9:55
Model: NA
Lokalizacja: Szczecin

17 paź 2015, 20:28

Dzisiaj zaglądałem do uszczelki, żadnych kanalików tam nie widzę. Jedyny kanalik jest nad szybą czołową. Jest możliwość że dach był za mocno dociśnięty i woda nie miała ujścia tym kanalikiem. Poluzowałem klamrę i czekam na deszcz. Zobaczymy.
rrutek
Donator
Donator
Posty: 1200
Rejestracja: 22 lip 2013, 21:20
Model: NA
Wersja: 1.6 '92
Lokalizacja: Warszawa

17 paź 2015, 21:07

Dawno tego szukałem i mogłem pokręcić, może i o ten kanalik chodziło. U mnie samo się naprawiło :geek: Zwróć jeszcze uwagę na boczne linki napinające dach, może jak są pęknięte to na uszczelce gromadzi się woda?
była: Mała aka MX-5 NB Twilight Blue '99 1.6 110KM
była: Babcia aka 323 BF Canal Blue Metallic '88 1.6 88KM
jest: Zygzak aka MX-5 NA Classic Red '92 1.6 115KM
Awatar użytkownika
nick.es
Moderator podróży
Moderator podróży
Posty: 7684
Rejestracja: 11 mar 2014, 10:13
Model: NB FL
Lokalizacja: Costa Blanca

24 paź 2015, 16:46

U mnie to samo. Mokry fotel po ulewach. Przy hamowaniu leje się z uszczelki w przednim górnym roku szyby kierowcy. Te uszczelki można łatwo zdjąć z szyny w dachu. Może wystarczy je dobrze wyczyścić i nasmarować silikonem? Przydałby mi się też AllStar Gum - nie został komuś?
Awatar użytkownika
kammich
Posty: 2925
Rejestracja: 24 lip 2009, 9:55
Model: NA
Lokalizacja: Szczecin

24 paź 2015, 16:59

Poluzowałem klamrę dachu po stronie kierowcy bo tutaj ciekło. Na razie odpukać sucho. Ale mega ulewy nie było.
Awatar użytkownika
kammich
Posty: 2925
Rejestracja: 24 lip 2009, 9:55
Model: NA
Lokalizacja: Szczecin

22 lut 2016, 7:48

W nocy przeszło oberwanie chmury nad Szczecinem wraz z silnym wiatrem. Fotel suchy, w trakcie jazdy nic nie kapało z góry.

Wniosek jest jeden: jeżeli woda zbiera się wewnątrz uszczelki dachu to oznacza że klamra jest za mocno zaciśnięta :D U mnie poluzowanie podziałało, w końcu mam sucho :)
Awatar użytkownika
Arvi
Junior Admin
Junior Admin
Posty: 2909
Rejestracja: 25 lip 2013, 11:01
Model: NA
Wersja: Tiny Tina Edition
Lokalizacja: Warszawa - Stare Włochy

22 lut 2016, 8:09

Czyli co?
Teoretycznie, w takim razie, woda w bocznej uszczelce zbiera się (i wylewa w ekstremalnych przypadkach) bo przednia jest za mocno ściśnieta stelażem i kanalik jest zablokowany?

Czyli podobie jak z rynną dachu ... trochę miejsca trzeba zostawić na wodę.

A ja 1,5 roku walczyłem z tą przypadłością... silikon, regulacja szyby, kupowanie kolejnych uszczelek ... całe szczęście biedny jestem, bo chciałem nawet nowe w ASO kupic. A tu wystarczyło zaczepami się pobawić :glowasciana: :glowasciana: :glowasciana:
Obrazek
Awatar użytkownika
kammich
Posty: 2925
Rejestracja: 24 lip 2009, 9:55
Model: NA
Lokalizacja: Szczecin

22 lut 2016, 8:32

Dokładnie, jak za mocno dociśniesz to blokujesz uszczelkę nad szybą czołową i leje się do środka :)
Aż sam dzisiaj rano nie wierzyłem że mam suchy fotel jak wsiadałem po tym co w nocy przeszło nad Szczecinem :winner:
Awatar użytkownika
Mentos
Posty: 2
Rejestracja: 17 kwie 2016, 20:50
Model: NB FL
Lokalizacja: Bydgoszcz

17 kwie 2016, 21:44

Ja rozwiązałem ten problem w inny sposób. Rozebrałem drzwi, aż do mechanizmu podnoszenia szyby i ustawiłem wysokość podnoszenia o 0,5cm wyżej niż wcześniej. Szyba przylega teraz do uszczelki dachu znacznie lepiej i nic nie kapie do środka. Testowałem przez obfite lanie wody prosto z węża ogrodowego. Jestem z siebie dumny!
Awatar użytkownika
kammich
Posty: 2925
Rejestracja: 24 lip 2009, 9:55
Model: NA
Lokalizacja: Szczecin

18 kwie 2016, 5:31

Przy takim laniu nigdy mi nie leciało. Deszcz zawsze sobie gdzieś drogę znalazł. Poluzowałem klamry i od tamtej pory sucho :)

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Ditrex
Posty: 26
Rejestracja: 03 lip 2016, 6:23
Model: NB
Lokalizacja: Tychy

03 lip 2016, 7:06

Chodziło chyba o to ze całą ta uszczelka to jeden długi łamany z racji na składany dach, kanał. Niestety jest to bolaczka większości pojazdów bez ramki w drzwiach.
Wystarczy poeksperymentować (ręcznie) Z ulozeniem uszczelki i przestanie kapac. Mam to samo. Kapie jak nie z jednej to z drugiej strony. Był bym wdzięczny za informację jak pozbyć się tego problemu na stałe.
sophisty
Donator
Donator
Posty: 1212
Rejestracja: 06 lut 2015, 8:08
Model: NB
Lokalizacja: Trójmiasto

04 lip 2017, 11:49

Panowie odkopuję bo powoli szlag mnie trafia. Po każdym deszczu nawet tym mniej obfitym na fotelu stoi woda. Opcje z luzowaniem klamr przetestowane i nie działają. Za każdym razem woda zbiera się pod przednią cześcią uszczelki.

O tu
Obrazek
I cieknie jak z wiadra tędy
Obrazek

Zupełnie nie kumam którędy ona się tam dostaje i dlaczego tylko w jej przedniej części. Dach wygląda jak na swój wiek naprawdę dobrze, uszczelki tak samo. Co ciekawe miałem to samo w NB w której dach jest w znacznie gorszym stanie i cieknie delikatnie mniej.

Czy ktoś poza magicznym luzowanie odkrył przyczynę zbierania się wody w tej uszczelce?
Awatar użytkownika
Lucas Z
Donator
Donator
Posty: 1915
Rejestracja: 12 sie 2013, 9:10
Model: NB FL
Wersja: Silver Blues
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

04 lip 2017, 12:23

Próbowałeś regularnego smarowania uszczelek silikonem? Ja nie miałem kałuży tylko kilka kropel i regularne smarowanie załatwiło sprawę, jest suchutko nawet po największych ulewach
Awatar użytkownika
kammich
Posty: 2925
Rejestracja: 24 lip 2009, 9:55
Model: NA
Lokalizacja: Szczecin

04 lip 2017, 12:42

sophisty pisze:Panowie odkopuję bo powoli szlag mnie trafia. Po każdym deszczu nawet tym mniej obfitym na fotelu stoi woda. Opcje z luzowaniem klamr przetestowane i nie działają. Za każdym razem woda zbiera się pod przednią cześcią uszczelki.

O tu
Obrazek
I cieknie jak z wiadra tędy
Obrazek

Zupełnie nie kumam którędy ona się tam dostaje i dlaczego tylko w jej przedniej części. Dach wygląda jak na swój wiek naprawdę dobrze, uszczelki tak samo. Co ciekawe miałem to samo w NB w której dach jest w znacznie gorszym stanie i cieknie delikatnie mniej.

Czy ktoś poza magicznym luzowanie odkrył przyczynę zbierania się wody w tej uszczelce?

Jak luzowanie nie pomogło zastosowalem patent z filmu https://youtu.be/7gQ1nYvYKAw tylko nie wiedzialem co to rubber grease wiec użyłem wazeliny technicznej. Pomogło ;)

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
sophisty
Donator
Donator
Posty: 1212
Rejestracja: 06 lut 2015, 8:08
Model: NB
Lokalizacja: Trójmiasto

04 lip 2017, 12:42

Jak najbardziej próbowałem, zero efektu. Mnie najbardziej zastanawia jaką drogą woda trafia pod tą uszczelkę :) Gdybym to zrozumiał pewnie znalazłbym jakieś rozwiązanie. Tymczasem magia...
sophisty
Donator
Donator
Posty: 1212
Rejestracja: 06 lut 2015, 8:08
Model: NB
Lokalizacja: Trójmiasto

04 lip 2017, 12:48

kammich pisze:
sophisty pisze:Panowie odkopuję bo powoli szlag mnie trafia. Po każdym deszczu nawet tym mniej obfitym na fotelu stoi woda. Opcje z luzowaniem klamr przetestowane i nie działają. Za każdym razem woda zbiera się pod przednią cześcią uszczelki.

O tu
Obrazek
I cieknie jak z wiadra tędy
Obrazek

Zupełnie nie kumam którędy ona się tam dostaje i dlaczego tylko w jej przedniej części. Dach wygląda jak na swój wiek naprawdę dobrze, uszczelki tak samo. Co ciekawe miałem to samo w NB w której dach jest w znacznie gorszym stanie i cieknie delikatnie mniej.

Czy ktoś poza magicznym luzowanie odkrył przyczynę zbierania się wody w tej uszczelce?

Jak luzowanie nie pomogło zastosowalem patent z filmu https://youtu.be/7gQ1nYvYKAw tylko nie wiedzialem co to rubber grease wiec użyłem wazeliny technicznej. Pomogło ;)

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka


Dzięki kammich, przetestuję, wygląda obiecująco ;)
Awatar użytkownika
kammich
Posty: 2925
Rejestracja: 24 lip 2009, 9:55
Model: NA
Lokalizacja: Szczecin

04 lip 2017, 12:50

U mnie pomogło ;) woda przestała się zbierać w srodku uszczelki. Nawet przy ostatnich ulewach mialem sucho ;)

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
sophisty
Donator
Donator
Posty: 1212
Rejestracja: 06 lut 2015, 8:08
Model: NB
Lokalizacja: Trójmiasto

11 lip 2017, 6:42

kammich jestem Twoim dłużnikiem - potwierdzam, że patent z filmu działa w 100%. Wczoraj przy mega nawałnicy w Mazdzie sucho!
Awatar użytkownika
kammich
Posty: 2925
Rejestracja: 24 lip 2009, 9:55
Model: NA
Lokalizacja: Szczecin

11 lip 2017, 6:48

Super ;) cieszę się że pomogło;)

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
rumi89
Donator
Donator
Posty: 192
Rejestracja: 26 sty 2015, 14:07
Model: NA
Wersja: 1.6 90KM
Lokalizacja: Kraków

20 paź 2017, 9:11

Panowie, jakiego środka/ smaru w końcu użyliście do naprawy tej przypadłości?

wazeliny technicznej?
Fly free for what we believe... RUMIata
Awatar użytkownika
kammich
Posty: 2925
Rejestracja: 24 lip 2009, 9:55
Model: NA
Lokalizacja: Szczecin

20 paź 2017, 10:42

rumi89 pisze:Panowie, jakiego środka/ smaru w końcu użyliście do naprawy tej przypadłości?

wazeliny technicznej?


Tak, ja użyłem wazeliny technicznej. Do tej pory w aucie mam sucho :)
Awatar użytkownika
Konioczynka
Donator
Donator
Posty: 725
Rejestracja: 27 mar 2018, 17:14
Model: Inny
Wersja: Na odwyku
Lokalizacja: Mazury / Ełk

13 mar 2021, 18:30

Odkop bo tylko to mi znalazła wyszukiwarka.
Miał być poradnik a nima :)
Jak podnieść max wysokość szyby? Rok temu pasażer mówił że z tyłu szumi wiatr (słyszałem to tylko na jego miejscu), teraz wyjechałem po zimie na myjnie z garażu i było slychać już z fotela kierowcy - prawa szyba siedzi jakby nieco niż lewa. Także jak to cholerstwo podnieść ?
Przy okazji jak już tam będę się grzebał da się odszczurzyć ten mechanizm podnoszenia? Czy on jest tylko ew do wymiany ? Prawa szyba zawsze wolniej działała.
KoniOczynka
NBFL 1.6 => NCFL 2.0
creidd
Posty: 181
Rejestracja: 04 sie 2018, 15:20
Model: Inny

13 mar 2021, 22:34

Konioczynka pisze:
13 mar 2021, 18:30
Odkop bo tylko to mi znalazła wyszukiwarka.
Miał być poradnik a nima :)
Jak podnieść max wysokość szyby? Rok temu pasażer mówił że z tyłu szumi wiatr (słyszałem to tylko na jego miejscu), teraz wyjechałem po zimie na myjnie z garażu i było slychać już z fotela kierowcy - prawa szyba siedzi jakby nieco niż lewa. Także jak to cholerstwo podnieść ?
Przy okazji jak już tam będę się grzebał da się odszczurzyć ten mechanizm podnoszenia? Czy on jest tylko ew do wymiany ? Prawa szyba zawsze wolniej działała.
Miałem problem z szybami, osobiście wyczyściłem i nasmarowałem prowadnicę i teraz nie narzekam na ich prędkość działania : ) Robota też raczej prosta.

A co do wysokości szyby, to jak ściągniesz boczek drzwi to jest tam między szybą a panelem drzwi (od środka) taki ogranicznik z gumą:

Obrazek
ODPOWIEDZ