Drewniana kierownica i gałki - renowacja

NB

Dział wnikający w techniczne niuanse generacji NA i NB

Moderatorzy: pirul, Moderatorzy

Awatar użytkownika
miszka
Posty: 63
Rejestracja: 19 maja 2019, 14:15
Model: NB
Lokalizacja: Wrocław

04 lut 2020, 19:17

Hej, mam dylemat co robić z kierownicą i gałkami - teraz mam w drewnie, ale przydałoby się odświeżyć - kierownica w jednym miejscu zarysowana i lekko uszkodzona rączka od ręcznego. I tutaj pojawia się pytanie:
- hydrografika?
- obszyć skórą?
Odnawialiście u siebie te elementy? Będę wdzięczny za rady i podpowiedzi :D
Awatar użytkownika
pirul
Moderator techniczny
Moderator techniczny
Posty: 2308
Rejestracja: 30 cze 2017, 12:11
Model: Inny
Wersja: RX-7 FB2 '83
Lokalizacja: Kraków

04 lut 2020, 19:58

Zeszlifuj lakier, zaszpachluj ubytki, zeszlifuj znowu, polakieruj kilkukrotnie bezbarwnym. Jeśli się przyłożysz części będą jak nowe.
Awatar użytkownika
Dajogzum
Posty: 26
Rejestracja: 16 kwie 2019, 8:45
Model: NB FL
Wersja: 1.6 2003
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

06 lut 2020, 10:17

Tak, ja u siebie odnawiałem tylko gałkę zmiany biegów (ale za uchwyt od ręcznego też się wezmę). Tak jak @pirul wspominał pozbywasz się starego lakieru z danego elementu (ja nawet nie szpachlowałem ubytków bo nie miałem aż takich) szlifujesz papierami ściernymi żeby było gładkie odtłuszczasz i zwykłym lakierem bezbarwnym z puszki jesteś w stanie to nieźle odnowić. Jedyne co to u mnie nie ma już tego schemaciku układu biegów :p
Tak się składa że mam wszystko nagrane na YouTube wiec możesz sobie tam zerknąć jak to mi wyszło... :D
Awatar użytkownika
miszka
Posty: 63
Rejestracja: 19 maja 2019, 14:15
Model: NB
Lokalizacja: Wrocław

06 lut 2020, 19:40

Zejdą takie ubytki? czym mam szpachlować żeby zachować strukturę i kolor? ;)
Załączniki
IMG_2298.jpg
IMG_2298.jpg (1.79 MiB) Przejrzano 1511 razy
IMG_2297.jpg
IMG_2297.jpg (2.08 MiB) Przejrzano 1511 razy
Awatar użytkownika
Dajogzum
Posty: 26
Rejestracja: 16 kwie 2019, 8:45
Model: NB FL
Wersja: 1.6 2003
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

06 lut 2020, 20:19

Wiesz co? może jakoś dobrze nie znam się ale są takie szpachle "do drewna" nie wiem jak to jest z kolorami w sumie, ale najpierw powinieneś zacząć od weryfikacji tego starego/oryginalnego lakieru bo te ubytki to chyba brak tego lakieru (przynajmniej na ręcznym) a nie ubytki drewna?
Ja to bym się bardziej martwił kierownicą bo nie wiem czy nie będzie trzeba całości robić od poziomu gołego drewna a to trochę roboty jest ale nie jest to niemożliwe oczywiście. Bo tak punktowo to raczej będzie widać ze było coś robione na kierownicy.
Awatar użytkownika
pirul
Moderator techniczny
Moderator techniczny
Posty: 2308
Rejestracja: 30 cze 2017, 12:11
Model: Inny
Wersja: RX-7 FB2 '83
Lokalizacja: Kraków

06 lut 2020, 21:04

Z rączki złuszczył się lakier, trzeba to rozszlifować i wystarczy prysnąć bezbarwnym, tylko z głową, tzn dać dobrze wyschnąć pierwszej warstwie, która na pewno podniesie włoski. Po doschnięciu pierwszej warstwy ścinasz papierem włoski i wtedy już można lecieć kolejne. To samo z kierownicą. Wyszlifować ciemne miejsce na tyle żeby odzyskać jasny odcień, resztę obręczy porządnie zmatować jeśli nie ma więcej uszkodzeń i zacząć od cienkiej warstwy na uszkodzeniu, dosuszyć, ściąć włoski i dopiero pryskać całą obręcz.
Awatar użytkownika
miszka
Posty: 63
Rejestracja: 19 maja 2019, 14:15
Model: NB
Lokalizacja: Wrocław

16 lut 2020, 13:37

Jakiego papieru użyć do szlifowania i jakiego lakieru do wykończenia?
Awatar użytkownika
Dajogzum
Posty: 26
Rejestracja: 16 kwie 2019, 8:45
Model: NB FL
Wersja: 1.6 2003
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

20 lut 2020, 19:13

Wiesz co, ja sobie poradziłem z papierami 320, 400, 800 i po 800 dobrze odtłuściłem wytarłem poczekałem aż odparuje z wilgoci i polakierowałem.
Załączam klatkę z filmiku, mi się udało mniej więcej taki efekt osiągnąć :)
Załączniki
Adnotacja 2020-02-20 201204.jpg
Adnotacja 2020-02-20 201204.jpg (94.54 KiB) Przejrzano 1406 razy
Awatar użytkownika
miszka
Posty: 63
Rejestracja: 19 maja 2019, 14:15
Model: NB
Lokalizacja: Wrocław

25 lut 2020, 19:24

Jest ładnie u Ciebie :D jakim lakierem pryskałeś?
Awatar użytkownika
Dajogzum
Posty: 26
Rejestracja: 16 kwie 2019, 8:45
Model: NB FL
Wersja: 1.6 2003
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

25 lut 2020, 20:26

Prawda też się zdziwiłem, że to tak nieźle wyszło :D ... trochę głupio mi to tu wstawiać ale chyba ten filmik (bo trochę zacząłem bawić się w "jutuby") Ci powinien pomóc i pewnie odpowie na kolejne pytania :D
To nagranie z tego jak swoją gałkę odnawiałem, lakierowałem i tak dalej
https://youtu.be/y_NGsUhI2-4
a żeby nie było, że nie odpowiadam na pytanie to Lakier jaki używałem to był najprostszy "APP RALLY KLARLACK SPRAY" Lakier akrylowy
Chyba zostaje tylko powiedzieć powodzenia :D a i jakoś niedługo też za ręczny u siebie będę się brać bo nie jest zbyt piękny...
Pozdrawiam, Patryk!
Mazda MX-5 NBFL 2003, 1.6 Brilliant Black
Mój kanał YouTube poświęcony właśnie tej Mazdzie
Wbijaj tez na moją strone internetową: Zolkiewski
Awatar użytkownika
miszka
Posty: 63
Rejestracja: 19 maja 2019, 14:15
Model: NB
Lokalizacja: Wrocław

27 lut 2020, 8:39

Dzięki za filmik, z pewnością się przyda :D
A co myślisz o takim lakierze?

https://allegro.pl/oferta/lakier-w-spra ... 7974246126
Awatar użytkownika
Dajogzum
Posty: 26
Rejestracja: 16 kwie 2019, 8:45
Model: NB FL
Wersja: 1.6 2003
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

27 lut 2020, 9:05

Wydaje się być spoko, jeśli ja używałem pierwszy lepszy lakier, który w sumie nie był kupiony z myślą o tej renowacji tylko po prostu miałem taki pod ręką... to taki z napisem "do drewna" raczej groszy nie będzie :D najważniejsze żeby dokładnie oczyścić i wyrównać gołe drewno tymi papierami ściernymi i cierpliwie lakierować... O właśnie u mnie było jeszcze takie coś że pierwsze warstwy lakieru to drewno okrutnie wchłaniało dosłownie ze 3 warstwy wypiło w końcu dałem wyschnąć przez noc i na kolejny dzień jak lakierowałem to zaczynała się robić już taka twardsza powłoka oraz w końcu uzyskałem połysk. Kolejna rzecz żeby nie panikować to jak element będzie wysychał to mogą się pojawić takie "bąbelki" z lakieru na powierzchni ja sobie z nimi poradziłem (może niezbyt profesjonalnie) w sposób taki że zwyczajnie je przebijałem malutkim śrubokręcikiem, w niczym to nie przeszkodziło. Na sam koniec mogę dodać że w polerowanie się nie bawiłem po prostu jak to wszystko wyschło zamontowałem i już śmigam z ładną gałką. :git:
Pozdrawiam, Patryk!
Mazda MX-5 NBFL 2003, 1.6 Brilliant Black
Mój kanał YouTube poświęcony właśnie tej Mazdzie
Wbijaj tez na moją strone internetową: Zolkiewski
child
Posty: 19
Rejestracja: 28 cze 2019, 22:52
Model: NB
Wersja: Miracle
Lokalizacja: Brzezina

27 lut 2020, 20:42

A ja mam pytanie o ten rysuneczek ze schematem biegów, bo mi się częściowo starł z drewnianej gałki. Czy da się to jakoś sensownie odnowić? Bo ręcznie to na pewno nie dam rady równo namalować.
Awatar użytkownika
Dajogzum
Posty: 26
Rejestracja: 16 kwie 2019, 8:45
Model: NB FL
Wersja: 1.6 2003
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

28 lut 2020, 8:55

Noo właśnie... długo się nad tym głowiłem i doszedłem do wniosku że to będzie lepiej wyglądać bez tech schemaciku niż jakbym to miał mieć jakieś koślawe od ręki. Pomysły jakie przechodziły mi przez głowę to między innymi:
- gotowa naklejka którą mógłbym zalakierować podczas renowacji
- szablon schematu i prysnąć jakimś lakierem w kolorze i na to jeszcze raz bezbarwny. Teoretycznie tutaj można by próbować wydrukować samemu taki schemat na papierze wyciąć wydrukowane miejsce, prysnąć jakimś białym (albo innym) kolorem na gałce od tego "szablonu", ale przeczuwam że to nadal nie będą ostre krawędzie tych cyferek i samego tego "H". Samo wycinanie cyferek które mają 2-3mm będzie okropnie trudne, więc ten pomysł to rzeźba mocno...
- odręczną metodę odrzuciłem od razu
naklejek szukałem ( może nie jakoś super dokładnie ) w internecie i dość ciężko z tym tak samo z szablonem. Pozostaje nowa gałka no ale to nie tego dotyczy ten temat, ewentualnie jakieś wyspecjalizowane drukarnie ale w tym miejscu moje doświadczenie się kończy niestety.
Pozdrawiam, Patryk!
Mazda MX-5 NBFL 2003, 1.6 Brilliant Black
Mój kanał YouTube poświęcony właśnie tej Mazdzie
Wbijaj tez na moją strone internetową: Zolkiewski
Mazgay
Posty: 8
Rejestracja: 19 lut 2020, 9:47
Model: NB
Lokalizacja: Łódź

28 lut 2020, 17:22

Trochę szkoda, ze już po lakierze.
Proponuję zeszlifowac lakier, rysunek na taśmie klejące, zrobić grawer, polakierowac. Ewentualnie wcześniej wypełnić grawer jakaś masa,szpachlowa do drewna w kolorze.
pawel.staniszewski98
Posty: 22
Rejestracja: 14 mar 2020, 12:27
Model: NB
Wersja: Magic
Lokalizacja: Lwówek śląski

27 mar 2020, 15:48

Jeśli chcecie ściągnąć stary lakier czy to z gałki czy to z kierownicy, żeby nie porobić dołków najlepiej użyć żelu do ściągania lakieru.
Schodzi jak złoto, później tylko papierem ale bardzo delikatnym żeby tylko zmatowić i na to bezbarwny
Ostatnio zmieniony 27 mar 2020, 15:49 przez pawel.staniszewski98, łącznie zmieniany 1 raz.
devoureality
Posty: 19
Rejestracja: 04 lip 2020, 18:56
Model: NB FL
Lokalizacja: Warszawa

25 lis 2020, 20:59

miszka pisze:Dzięki za filmik, z pewnością się przyda :D
A co myślisz o takim lakierze?

https://allegro.pl/oferta/lakier-w-spra ... 7974246126
Udało Ci się przeprowadzić prace tym lakierem? Jak z wytrzymałością efektu?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

ODPOWIEDZ