Trzęsie przy delikatnym ruszaniu - Potrzebna pomoc w ustaleniu przyczyny.

Trzęsie przy delikatnym ruszaniu - Potrzebna pomoc w ustaleniu przyczyny.

Dział wnikający w techniczne niuanse generacji NA i NB

Moderatorzy: pirul, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Verteru
Posty: 310
Rejestracja: 27 sie 2010, 19:48
Model: NA
Wersja: 1.6
Lokalizacja: Warszawa/Sosnowiec
Kontakt:

22 lip 2019, 17:26

Cześć, od ok. dwóch lat mam mały problem z moim autem. Czasami szczególnie po dłuższej podróży/przy cofaniu/przy skręcaniu/pod górkę jak lekko ruszam i puszczam sprzęgło cały napęd skacze i trzęsie samochodem. Nie jest to zawsze bardziej raz na jakiś czas/kilka dni i nigdy tego nie ma jak rusza się ostro. Mój mechanik mówi, ze to może być sprzęgło, ale rok temu wymieniałem i było to samo przed jak i po wymianie. Poduszki silnika były wymienione i to też nie to. Wiecie może co to może być? Czy sprzęgło, koło zamachowe czy może otwarty dyferencjał siadł? Niesamowicie mnie to wkurza, szczególnie to, że nie wiadomo o co chodzi. Świece i kable wymienione i to też nie to.
Awatar użytkownika
sebapoz
Donator
Donator
Posty: 327
Rejestracja: 23 lip 2014, 20:36
Model: NC
Lokalizacja: Wielkopolska

22 lip 2019, 17:57

Miałem takie same objawy, które zniknęły po kompletnym remoncie sprzęgła z wymianą koła zamachowego na odelżone. Na Twoim miejscu w tych podzespołach szukałbym problemu. Dokładnie to wymieniłem tarczę na regenerowaną (zakupiona używana i obita an nowo kevlarem), docisk używany był szlifowany, aby powierzchnia przylegania była równa. Zamach odelżony i wyważony razem z dociskiem u Otoczaka. Wymienione wszystkie łożyska. Po tej operacji, która była w październiku 2018 objawy zniknęły i (odpukać) do dziś ich nie ma...
PS. Wymieniałem też skrzynię, ale raczej to nie ona była powodem tych drgań.
NB, 1/2NBFL, NC
Awatar użytkownika
Verteru
Posty: 310
Rejestracja: 27 sie 2010, 19:48
Model: NA
Wersja: 1.6
Lokalizacja: Warszawa/Sosnowiec
Kontakt:

22 lip 2019, 18:09

No właśnie tak podejrzewam, że to zamach. Wyślij mi proszę na priv kontakt do niego.
Awatar użytkownika
sebapoz
Donator
Donator
Posty: 327
Rejestracja: 23 lip 2014, 20:36
Model: NC
Lokalizacja: Wielkopolska

22 lip 2019, 18:32

Żeby była jasność. Ja nie wiem czy to była wina tylko koła zamachowego. Nie wiem czy koło zamachowe w ogóle może takie problemy powodować. Napisałem Ci co wymieniłem: tarczę, docisk, koło zamachowe i łożyska i wśród tych elementów szukałbym przyczyny.
Kontakt to: otoczak7@gmail.com
NB, 1/2NBFL, NC
Awatar użytkownika
Verteru
Posty: 310
Rejestracja: 27 sie 2010, 19:48
Model: NA
Wersja: 1.6
Lokalizacja: Warszawa/Sosnowiec
Kontakt:

22 lip 2019, 21:33

Właśnie resztę już wymieniałem...
W 5:55 mówi też o innych możliwych przyczynach.
Awatar użytkownika
Verteru
Posty: 310
Rejestracja: 27 sie 2010, 19:48
Model: NA
Wersja: 1.6
Lokalizacja: Warszawa/Sosnowiec
Kontakt:

25 lip 2019, 12:38

Na miata.net polecali zedzrzeć trochę sprzęgło ruszając na 3ce. Nie pomogło teraz się wszystko ślizga :D dałem do wymiany sprzęgła i regeneracji koła zamachowego. Na pewno nie polecam tego taniego sprzęgła z IL Motorsport, bo padło po niecałych 10 tys. km.

Dam znać tutaj czy pomogło.
Awatar użytkownika
sebapoz
Donator
Donator
Posty: 327
Rejestracja: 23 lip 2014, 20:36
Model: NC
Lokalizacja: Wielkopolska

25 lip 2019, 14:33

co rozumiesz przez regeneracje koła zamachowego? Odleżenie? Bo tam za bardzo nie ma co regenerować.
Sprzęgło będziesz dawał nowe czy będziesz obijał na nowo to co masz? Może obij sobie pierwotną tarczę (jeśli była OEM) na nowo kevlarem.
NB, 1/2NBFL, NC
Awatar użytkownika
Verteru
Posty: 310
Rejestracja: 27 sie 2010, 19:48
Model: NA
Wersja: 1.6
Lokalizacja: Warszawa/Sosnowiec
Kontakt:

26 lip 2019, 21:21

Koło zamachowe naprawia się przywracając równą powierzchnie
https://vend-clutch.com.ua/en/repair-an ... -flywheel/

Jutro odbieram auto podobno ładnie chodzi już wszystko, postaram się wyciągnąć zdjęcia przed i po :) Ja będzie ok to polecę mechanika.
Awatar użytkownika
Verteru
Posty: 310
Rejestracja: 27 sie 2010, 19:48
Model: NA
Wersja: 1.6
Lokalizacja: Warszawa/Sosnowiec
Kontakt:

28 lip 2019, 19:56

Koło zamachowe miało mikropięknięcia, obszary które w ogóle nie stykały i było w fatalnym stanie. Po wyrównaniu jest super płynnie! :) Rozwalił mi się telefon i niestety nie mam już zdjęć porównawczych. Jadę jeszcze na poprawki bo mam dwa problemy
1.) Miękki pedał i sprzęgło puszczy w ostatnich stopniach ruchu. Podejrzewam zapowietrzenie układu.
2.) Metaliczny szum przy odpuszczaniu gazu na niskich obrotach - podejrzewam małe łożysko przy kole zamachowym którego nie ma w większości zestawów
Awatar użytkownika
Wilczek
Posty: 287
Rejestracja: 04 kwie 2017, 19:53
Model: NA

29 lip 2019, 7:54

Po odelżeniu zamachu też mam taki metaliczny dźwięk przy odpuszczaniu gazu na wolnych obrotach, Rzariii ma to samo u siebie, więc to chyba norma po takim zabiegu ;) wcześniej na ori była cisza
ODPOWIEDZ