Ściągnięcie maty podlogi w nb

Dział wnikający w techniczne niuanse generacji NA i NB

Moderatorzy: pirul, Moderatorzy

Arek922
Posty: 138
Rejestracja: 18 lip 2017, 21:11
Model: NB

14 sty 2019, 11:58

Witam. Poszukuje rozwiazania problemu ze sciagnieciem maty podlogi w nb. Chce ja sciagnac zeby wyczyscic podloge zakonserwowac od wewnatrz. Odrazu mowie ze potrzeba jest po malej powodzi. A przy okazji chce cala podloge obic w skore. Rozebralem co sie dalo i zaczynaja sie schody. Cos jak by trzyma ta mate w tunelu przed galka zmiany biegow patrzac od komory silnika. Moze ktos wie co i jak to wyciagnac albo zna jakis tutorial na yt badz gdziekolwiek indziej.
Chcial bym to zrobic przedewszystkim nieinwazyjnie boo wycieciu jej juz pomyslalem. Ale nie o to chodzi.
Awatar użytkownika
pirul
Moderator techniczny
Moderator techniczny
Posty: 2308
Rejestracja: 30 cze 2017, 12:11
Model: Inny
Wersja: RX-7 FB2 '83
Lokalizacja: Kraków

14 sty 2019, 12:53

Podpowiem na przykładzie NA, sądzę, że w NB jest podobnie choć nie miałem do czynienia nigdy - pod panelem nawiewu na środku tunelu od góry jest kołek, który trzyma wykładzinę. Po wyjęciu tego kołka powinieneś być w stanie ją wysunąć. Oczywiście musisz też odkręcić boczne mocowania deski rozdzielczej od tunelu.

Na tym foto widać lokalizację kołka (na samej górze zdjęcia po środku):

Obrazek
Awatar użytkownika
Fifkers
Donator
Donator
Posty: 4677
Rejestracja: 10 cze 2009, 11:06
Model: NA
Lokalizacja: Białystok

14 sty 2019, 14:02

Coś kojarzę, że w NB wykładziny nie da się wyjąć bez cięcia. Gdzieś pod deską rozdzielczą coś ją trzyma, jakieś elementy nagrzewnicy??
Były: NB, NBFL, NC 2,0, NC 2,0 automat, NC swap 2,5 6b, ND 2,0.
Jest NA 1990r, ND 2,0.
Awatar użytkownika
tomasz01
Donator
Donator
Posty: 3520
Rejestracja: 16 cze 2015, 21:43
Model: NB
Wersja: Magic
Lokalizacja: Warszawa Usrynów

14 sty 2019, 14:18

Da się.
Odkręcasz śrubki nagrzewnicy od strony kabiny, lekko ją unosisz, wyjmujesz wspomnianą wyżej spinkę i wyjmujesz wykładzinę ;)

Większy problem jest z włożeniem za to - najlepiej byłoby zdemontować nagrzewnicę i wtedy samo wszystko się robi :)
Arek922
Posty: 138
Rejestracja: 18 lip 2017, 21:11
Model: NB

14 sty 2019, 14:24

Gdzie znajde te srubki od nagrzewnicy? To sa te boczne pod zaslepkami?
Nagrzewnice jak zdemontowac? Tam jest strasznie malo miejsca.
Awatar użytkownika
tomasz01
Donator
Donator
Posty: 3520
Rejestracja: 16 cze 2015, 21:43
Model: NB
Wersja: Magic
Lokalizacja: Warszawa Usrynów

14 sty 2019, 14:27

Ja zdemontowałem całą deskę - roboty na jakieś 45 minut ;)
Jak to zrobić bez zdejmowania deski to nie podpowiem niestety...
Arek922
Posty: 138
Rejestracja: 18 lip 2017, 21:11
Model: NB

14 sty 2019, 14:29

Brzmi jak plan. Jak zdemontowac deske? Walcze z tym juz jakis czas i nie wiem jak ja rozebrac.
Awatar użytkownika
pirul
Moderator techniczny
Moderator techniczny
Posty: 2308
Rejestracja: 30 cze 2017, 12:11
Model: Inny
Wersja: RX-7 FB2 '83
Lokalizacja: Kraków

14 sty 2019, 14:37



W skrócie:
- odkręcasz i opuszczasz kolumnę kierowniczą odpinając wszystkie okoliczne wiązki
- odkręcasz licznik
- zdejmujesz schowek pasażera i odpinasz wiązki od nagrzewnicy, do których jesteś w stanie dosięgnąć
- nie wiem jak w NB zdejmuje się panel nawiewu ale trzeba odpiąć cięgna od nadmuchu
- odkręcasz główne śruby - po dwie z boku na stronę przy drzwiach, jedna pod szybą centralnie, boczne przy tunelu (wszystkie pod płaskimi zaślepkami)
- no i tyle, wyciągasz powoli rozpinając wszystko co zostało nierozpięte
Ostatnio zmieniony 14 sty 2019, 14:41 przez pirul, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
tomasz01
Donator
Donator
Posty: 3520
Rejestracja: 16 cze 2015, 21:43
Model: NB
Wersja: Magic
Lokalizacja: Warszawa Usrynów

14 sty 2019, 14:37

Tak na szybko:

I might be missing some steps but mine came off this way: 2 bolts each side by the door, 1 in the middle at the windshield, remove whole center console and 4 more bolts either side of the shifter (all these are behind the rectangular plastic covers). Also drop the cover under the steering wheel and 2 nuts and 2 bolts to drop the steering column (no need to remove the airbag). Remove glove box, wiggle the fresh/recirculate slider and find out where the end and disconnect. I don't remeber if removing the passenger side airbag was necessary, but the four bolts are straight up in the glove box (they're torx type). only 2 electrical connector to seperate.

Gdyby co to zadzwoń - pomogę. Zdejmowałem deskę niecały miesiąc temu więc jeszcze na świeżo pamiętam :)
elBandito
Posty: 28
Rejestracja: 21 sty 2017, 11:52
Model: NB
Wersja: 1.8
Lokalizacja: Gdynia

17 mar 2019, 14:15

Poradziłeś sobie z założeniem wykładziny bez zdejmowania deski? Jestem właśnie przed tym wyzwaniem i nie bardzo mi się uśmiecha demontowanie dalej deski.
Mazda MX-5 NB 1.8
Gdynia
Awatar użytkownika
tomasz01
Donator
Donator
Posty: 3520
Rejestracja: 16 cze 2015, 21:43
Model: NB
Wersja: Magic
Lokalizacja: Warszawa Usrynów

17 mar 2019, 15:57

W mojej ocenie żeby wymienić wykładzinę bez zdejmowania deski należy zrobić nacięcie materiału pod nagrzewnicą - po złożeniu w całość nie będzie ona widoczna ale pozostanie sama świadomość, że to tam jest ;)

Jak zdejmiesz deskę to odkręcasz nagrzewnicę, lekko ją unosisz (bez odpinania węży) i wyjmujesz wykładzinę...
Aaaa i pamiętaj o plastikowym kołku którym trzymana jest wykładzina przy samej ścianie grodziowej - ja pociągnąłem wystarczająco mocno, żeby się wypięła :D
Arek922
Posty: 138
Rejestracja: 18 lip 2017, 21:11
Model: NB

18 mar 2019, 18:50

Ja sie poddalem. Samemu wyciagnac jest ciezko i chyba najlepsza opcja jest rozciac w przez srodek zeby nie musiec rozkladac wszystkiego.
elBandito
Posty: 28
Rejestracja: 21 sty 2017, 11:52
Model: NB
Wersja: 1.8
Lokalizacja: Gdynia

19 mar 2019, 21:39

tomasz01 pisze:
17 mar 2019, 15:57
W mojej ocenie żeby wymienić wykładzinę bez zdejmowania deski należy zrobić nacięcie materiału pod nagrzewnicą - po złożeniu w całość nie będzie ona widoczna ale pozostanie sama świadomość, że to tam jest ;)

Jak zdejmiesz deskę to odkręcasz nagrzewnicę, lekko ją unosisz (bez odpinania węży) i wyjmujesz wykładzinę...
Aaaa i pamiętaj o plastikowym kołku którym trzymana jest wykładzina przy samej ścianie grodziowej - ja pociągnąłem wystarczająco mocno, żeby się wypięła :D
Dzięki za info, chyba jednak podejmę wyzwanie i zdejmę deskę, szczególnie ze od razu ją wyciszę i wymienię nie świecące żarówki w panelu środkowym
Mazda MX-5 NB 1.8
Gdynia
ODPOWIEDZ