Soft top - regulacja klamer

Potrzebuję pomocy przy spasowaniu soft topu

Dział wnikający w techniczne niuanse generacji NA i NB

Moderatorzy: pirul, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Morena
Posty: 1320
Rejestracja: 15 lis 2010, 9:57
Model: NB
Wersja: 1.8
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

31 sty 2011, 13:43

Witam :wink:

Wiecie w jaki sposób można wyregulować miękki dach tak żeby bez większej gimnastyki i użycia siły się zamykał?

Bo mam problem tego typu, że nie mogę go bez użycia sporej dawki siły domknąć.
Nie wiem co jest powodem .. :mad: dach generalnie jest cały nie przecieka więc liczę na to, że uda się to jakoś wyregulować i obejdzie się bez kosztów.

Pozdrawiam i liczę na podpowiedzi
Morena
zaMIATAcz
Awatar użytkownika
kammich
Posty: 2925
Rejestracja: 24 lip 2009, 9:55
Model: NA
Lokalizacja: Szczecin

31 sty 2011, 13:45

na miata net jest pokazany sposob regulacji

przy haczykach masz pod plastikiem ukryta srube do regulacji

http://www.miata.net/garage/latch_adjust.html
Awatar użytkownika
Morena
Posty: 1320
Rejestracja: 15 lis 2010, 9:57
Model: NB
Wersja: 1.8
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

31 sty 2011, 13:47

Dzięki bardzo :wink:

powalczę dzisiaj z tym bo pogodę mamy wspaniała bynajmniej na Pomorzu i aż szkoda daszku nie zdjąć sobie a walka na parkingach jest okrutnie wkurzająca i krępująca :neutral:
zaMIATAcz
Awatar użytkownika
Dżunior
Donator
Donator
Posty: 4106
Rejestracja: 09 lis 2008, 13:42
Model: ND
Wersja: SkyFreedom Recaro
Lokalizacja: Calpe / NDM
Kontakt:

31 sty 2011, 14:46

Morena pisze:Bo mam problem tego typu, że nie mogę go bez użycia sporej dawki siły domknąć.
Nie wiem co jest powodem .. :mad:

Oczywiście przed zamknięciem dachu pamiętasz o tym by opuścić szyby o kilka centymetrów w dół...? :wink:
MX-5 ND SkyFreedom 8-)
Elise S2 111R '06 | Boxster 981 GTS '15 | Cayman 981 GT4 '16 | i3 120Ah '18 | Multivan T5 '15 #TriWóz | Taycan GTS Sport Turismo
CE 04 | RnineT
Awatar użytkownika
kammich
Posty: 2925
Rejestracja: 24 lip 2009, 9:55
Model: NA
Lokalizacja: Szczecin

31 sty 2011, 14:47

Dżunior pisze:Oczywiście przed zamknięciem dachu pamiętasz o tym by opuścić szyby o kilka centymetrów w dół...? :wink:


też kiedyś się męczyłem z zamknięciem, po chwili jednak się zorientowałem że szyby trzeba opuścić :) strasznie to uciążliwe..
Maks
Posty: 835
Rejestracja: 06 maja 2010, 9:36
Lokalizacja: Warszawa

31 sty 2011, 14:54

Oj nie jest takie uciążliwe :razz:
Morena, pamiętaj o tym, że winylowy dach nie lubi zimna. Uważaj, żeby Ci nie popękał :wink:
Niewiele jest rzeczy niemożliwych dla pilności i wprawy.
Samuel Johnson.
Awatar użytkownika
Morena
Posty: 1320
Rejestracja: 15 lis 2010, 9:57
Model: NB
Wersja: 1.8
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

31 sty 2011, 14:59

Dżunior wiem wiem pamiętam :razz:
xXxaMMaxXx wiem staram się żeby nie pękł :razz:
Podkręce śrubkę dzisiaj i zobaczymy co się uda :razz:
zaMIATAcz
Awatar użytkownika
kammich
Posty: 2925
Rejestracja: 24 lip 2009, 9:55
Model: NA
Lokalizacja: Szczecin

31 sty 2011, 15:03

Morena pisze:Podkręce śrubkę dzisiaj i zobaczymy co się uda :razz:


w twoim wypadku trzeba raczej odkrecic zeby hak wydluzyc ;)

xXxaMMaxXx pisze:Oj nie jest takie uciążliwe :razz:


jest :P w escorcie cabrio nie mam tego problemu :P wciskam jeden guzik i dach się podnosi a szyb ruszac nie muszę :P kwestia przyzwyczajenia :P ale i pewnie do tego sie przyzwyczaję :P
Awatar użytkownika
Morena
Posty: 1320
Rejestracja: 15 lis 2010, 9:57
Model: NB
Wersja: 1.8
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

31 sty 2011, 15:05

oj tam czepiacie się :oops: :razz: :razz: :razz: ok odkręce ją :razz:
zaMIATAcz
Awatar użytkownika
Morena
Posty: 1320
Rejestracja: 15 lis 2010, 9:57
Model: NB
Wersja: 1.8
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

14 lut 2011, 9:15

Witam

Ponownie poruszam temat :sad:

Po wielu wielu wielu i wielu próbach wyregulowania softa, dach nadal z ogromnymi oporami się zamyka i spinki odbijają co jakiś czas
(wczoraj przy 150 km/h na autostradzie odbiły mi spineczki i zrobiło się bardzo nie fajnie)

Muszę oddać go gdzieś do naprawy.
Dla porównania zobaczyłem jak działa dach kumpla w mx-5 i się załamałem...
Zero siły, zero potu na czole w ciągu sekundy dach zamknięty pięknie elegancko...
Nie wiem o co chodzi w tym moim. Być może materiał jest już ostro zmęczony i ściąga go do tyłu.. :sad:

Co o tym sądzicie?
Liczę na pomoc
zaMIATAcz
Aro
Posty: 1215
Rejestracja: 03 wrz 2009, 15:39
Lokalizacja: Warszawa

14 lut 2011, 9:21

Na materiał bym nie zwalał...
Może po prostu ktoś go źle "założył". Znasz przeszłość auta? Stelaż dachu jest prosty? Ramka szyby czołowej również?
Były NA 1,6; NB 1.8
Jest NA+1,8(NBFL)
Cywil GALANT 2,5 V6
Awatar użytkownika
Morena
Posty: 1320
Rejestracja: 15 lis 2010, 9:57
Model: NB
Wersja: 1.8
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

14 lut 2011, 9:46

szczerze to nie mam pojęcia;/ każdy kto go oglądał dokładnie stwierdził, że auto nigdy nie miało wypadku. Sprawdzali i wszystko jest w całości fabrycznie.

Materiał na dachu jest strasznie sztywny i popękany na bokach... Piszę to bo nie wiem czy ma to jakieś duże znaczenie
zaMIATAcz
Aro
Posty: 1215
Rejestracja: 03 wrz 2009, 15:39
Lokalizacja: Warszawa

14 lut 2011, 9:50

Morena pisze:Materiał na dachu jest strasznie sztywny i popękany na bokach...


Wszystko zależy od temperatury w jakiej otwierasz/zamykasz dach... Jeśli robisz to przy obecnej pogodzie (rozumiem, że masz winyl) to nawet może nieźle trzeszczeć przy zamykaniu, a pęknięcia rozmnażają się jak króliki...
Były NA 1,6; NB 1.8
Jest NA+1,8(NBFL)
Cywil GALANT 2,5 V6
sebna
Posty: 2726
Rejestracja: 15 mar 2010, 19:01
Model: NB FL
Wersja: Sportive
Lokalizacja: Dublin

14 lut 2011, 9:58

LOL to nie brzmiało zbyt optymistycznie AroJano.

Jak przeczytałem o problemie to odrazu pomyślałem, że nie uchylasz szyb jak składasz dach ale widzę, że wiesz o tym i że to nie jest przyczyna.

Ja też kupowałem auto z hard topem założonym i potem nawet nie wiedzialem jak sie soft topa stawia :D - naszczęscie moj działa bez zarzutów, ale ja mam już materjałowy.

Dobra kończe to nic nie wnoszące opowieści :mrgreen:

Pozdro
irakleo
Posty: 3316
Rejestracja: 22 mar 2008, 13:59
Lokalizacja: 3-mia-100 / Szczecin

14 lut 2011, 10:04

Morena - poszperaj trochęna forum a dowiesz się że elementarną zasadą przy postępowaniu z daszkiem jest nie tykanie go zimą :wink: :!: Jak będziesz jeździł z dachem góra/dół poniżej 10 stopni to masz jak w banku poszukiwania nowego na allegro itd. Ja kupując niedawno swoją Miatę nawet nie próbowałem zdejmować hard topa i sprawdzać dachu - jeden już załatwiłem i mam nauczkę na przyszłość :wink: Poczekaj aż zrobi się ciepło, daszek zmięknie na słońcu i dopiero wszystko reguluj i sprawdzaj. Przy temperaturach panujących obecnie na zewnątrz vinyl jest twardy jak skóra słonia więc nie dziw się że klamry aż trzeszczą przy dociąganiu dachu.
Awatar użytkownika
Morena
Posty: 1320
Rejestracja: 15 lis 2010, 9:57
Model: NB
Wersja: 1.8
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

14 lut 2011, 10:04

AroJano Dachu nie dotykam przy ujemnych temp, nic z nim nie kombinuje...
Z reguły jeździłem z hard topem teraz mnie mrozik dorwał.
Mam remoncik w garażu i nie mam możliwości wjazdu do niego dlatego nie zakładam HT.

sebna Szybki uchylam za każdym razem wiedziałem o tym na szczęście.
zaMIATAcz
Awatar użytkownika
Morena
Posty: 1320
Rejestracja: 15 lis 2010, 9:57
Model: NB
Wersja: 1.8
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

14 lut 2011, 10:15

Problem polega na tym, że ten dach był już w takim stanie jak go kupiłem... Tzn kupiłem go z hardtopem i takim ciągle jeździłem.
Zdjąłem Harda zaraz po zakupie i przyjeździe do domu (a było wtedy jeszcze ciepło) w celu poczyszczenia autka. Wtedy zobaczyłem, że się nie domyka.
Po "zabiegowym" został spokojnie złożony i nałożyłem hardtopa...
Teraz po prostu rozkminiam co może być tego przyczyną.
Ostatniego czasu (max 2 tyg) został zdjęty hard top a ze zdjętym softem nie jeździłem. Miałem taki zamiar w drodze do Poznania ale pogoda jednak nie pozwoliła. Więc nie wiem jaka jest tego przyczyna..
Jest to cholernie wkurzające. Być może coś źle tłumaczę, nie znam się na tym moje pierwsze cabrio
zaMIATAcz
logimen
Posty: 1555
Rejestracja: 07 lip 2010, 20:19
Model: NB
Wersja: 3 BK / 10th Anni
Lokalizacja: Piaseczno

06 cze 2011, 17:40

Podepne sie pod temacik bo wlasnie wymienilem daszek w mojej MX-5 i strasznie ciezko jest go dociagnac rekoma do ramki szyby czolowej. Zatrzaskujac zaczepy tez musze uzyc sily,aby trzymac dach dociagniety i jesdnoczesnie zamykac zaczepy :/

Dodatkowo po zalozeniu dachu na gorze w rogach sa przeswity, widac niebo przez szczeliny. Narazie nie cieknie, ale obawiam sie, ze moze zaczac bo kropelki wody sie zbieraja pod uszczelka wzdluz krawedzi szyby czolowej ;(

Nie mialem czasu sie z tym bawic bo ledwo wymienilem dach i zaczelo lac. Mozna to jakos wyregulowac czy tylko ta srubka od naciagu uchwytow ?
Pozdrawiam, Artur
Ex Madzia
Awatar użytkownika
niemampojeciaa
Posty: 1430
Rejestracja: 14 lut 2010, 19:34
Model: Inny
Lokalizacja: East Lansing

06 cze 2011, 17:59

ja u siebie po wymianie dachu zrobiłem tak, ze ledwo mogłem go domknąć dwiema rekami. wymieniałem go jakieś tydzień temu. dach jest z sonnenlandu. teraz już jest tak ze zamyka się lekko jedną ręką. jednym słowem dach (materiał ) się rozciągnął. tak wiec możne być tak u Ciebie. tylko ja nie miałem żadnych prześwitów

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Torino
Posty: 195
Rejestracja: 03 lip 2016, 9:27
Model: Inny
Lokalizacja: Łódź

18 maja 2017, 20:17

Podepnę się pod temat, u mnie dach na oko dolega ładnie, i z zamykaniem nie ma większych problemów (albo nie miałem porównania z innymi). Mój problem natomiast polega na tym, że po założeniu softa, jak chcę spowrotem dociągnąć szyby, to prawa przycina uszczelkę. Ktoś ma jakiś pomysł od czego tak się może dziać? Będę wdzięczny za każdą wskazówkę. Pozdrawiam.
NBFL 1.6 Silver Blues 2003
NA+ Miata 1.8 BRG 1996

NC 1.8 Galaxy Grey 2006
NBFL 1.6 2001 Brillant black
SirBons
Posty: 13
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:11
Model: NB
Wersja: Miracle
Lokalizacja: Kraków

09 wrz 2018, 11:14

Cześć!

Potrzebuję pomocy z soft topem. Po zamknięciu wystaję nieco nad uszczelkę i jest lekka szpara - co widać na zdjęciu

Obrazek

Ktoś podpowie mi jak mogę go spasować, lub jest z Krakowa/okolic i byłby w stanie to zrobić? ;)
NB 1.6 -> NBFL 1.8 Impuls -> NB 1.8 ->
Awatar użytkownika
Donek
Posty: 1329
Rejestracja: 29 lip 2009, 16:50
Model: NA
Wersja: Sunburst Yellow
Lokalizacja: Warszawa

09 wrz 2018, 11:20

W klamrach dachu masz regulacje, najprawdopodobniej wystarczy podkręcić trochę i będzie ok
Awatar użytkownika
Arvi
Junior Admin
Junior Admin
Posty: 2909
Rejestracja: 25 lip 2013, 11:01
Model: NA
Wersja: Tiny Tina Edition
Lokalizacja: Warszawa - Stare Włochy

09 wrz 2018, 11:42

Tyle, że tam musi być trochę luzu.
Chłopaki odkryli, że jak za bardzo dach przyciśnięty jest do ramki szyby, to woda nie ma gdzie się zbierać i wypełnia boczne uszczelki.

Jak to się dzieje - nie mam pojęcia, ale od czasu gdy wyregulowałem klamrami tak, że mam szczelinę między właśnie softtopem, a ramką to w środku jest sucho nawet po największej ulewie.
Obrazek
Awatar użytkownika
Chezus
Donator
Donator
Posty: 1167
Rejestracja: 07 lip 2016, 20:45
Model: NB FL
Wersja: Impuls
Lokalizacja: SZA

09 wrz 2018, 13:49

Arvi pisze: Jak to się dzieje - nie mam pojęcia


Czasami to po prostu kwestia wiary. Wiedza, to nie wszystko.
The answer is always Miata.
Awatar użytkownika
Arvi
Junior Admin
Junior Admin
Posty: 2909
Rejestracja: 25 lip 2013, 11:01
Model: NA
Wersja: Tiny Tina Edition
Lokalizacja: Warszawa - Stare Włochy

09 wrz 2018, 13:56

Podejrzewam, że może to nie być o tyle kwestia zablokowania przedniego kanaliku (tego idącego właśnie między dachem, a ramką), co blokadą tych narożnych...

Ale coś jest na rzeczy z tą wiarą :)

Kokon powiedział: wywaliłem Ci wszystkie staby z lifta - uwierz mi - będzie stabilniej.

I jest. Magia :D
Obrazek
SirBons
Posty: 13
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:11
Model: NB
Wersja: Miracle
Lokalizacja: Kraków

10 wrz 2018, 10:52

A może ktoś pokazać jak ma to wyglądać dokładnie?

W poprzedniej Madzi dach dociskał uszczelkę, wszystko było na równo i ani kropla wody nigdy mi się nie wlała do środka. W tej natomiast wystaję ponad.

Jak jest możliwość to poproszę zdjęcie ;)
NB 1.6 -> NBFL 1.8 Impuls -> NB 1.8 ->
Awatar użytkownika
Ad4s91
Posty: 5
Rejestracja: 31 sie 2018, 11:27
Model: NB FL
Lokalizacja: Lublin

12 wrz 2018, 7:06

Witam, poruszę jeszcze raz temat.
Mój problem polega na tym że zamykając drzwi pasażera górna część szyby zawadza o materiał dachu (chodzi o materiał na samym rogu z tylnej strony).
Przez to Materiał się przycina i często trzeba mocniej trzasnąć drzwiami żeby szyba zeskoczyła z tego materiału i ładnie przylegała do uszczelki.
Dach chodzi gładko i bez oporów się zamyka.
Czy ten problem również rozwiążę poprzez regulacje dachu tym zaczepem przy przedniej szybie ?
mutra
Donator
Donator
Posty: 3669
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

12 wrz 2018, 8:10

Ad4s91 pisze:Witam, poruszę jeszcze raz temat.
Mój problem polega na tym że zamykając drzwi pasażera górna część szyby zawadza o materiał dachu (chodzi o materiał na samym rogu z tylnej strony).
Przez to Materiał się przycina i często trzeba mocniej trzasnąć drzwiami żeby szyba zeskoczyła z tego materiału i ładnie przylegała do uszczelki.
Dach chodzi gładko i bez oporów się zamyka.
Czy ten problem również rozwiążę poprzez regulacje dachu tym zaczepem przy przedniej szybie ?

Którą generację masz?
ree
Posty: 2576
Rejestracja: 05 paź 2009, 22:51
Model: NA
Lokalizacja: Szczecin

12 wrz 2018, 8:10

Czy tak jest od początku, czy zrobiło się tak po zmianie dachu, jeśli od początku to może kwestia jest w regulacji jak wysoko unosi się szyba.
Awatar użytkownika
Ad4s91
Posty: 5
Rejestracja: 31 sie 2018, 11:27
Model: NB FL
Lokalizacja: Lublin

12 wrz 2018, 9:04

Już uzupełniam profil...
Wersja NBFL
Dachu nie zmieniałem, wydaje mi się że zaczęło tak się robić dopiero od niedawna.
ODPOWIEDZ