Swap silnika - co przy tej okazji?

Serdeczna prośba o porady!

Dział wnikający w techniczne niuanse generacji NA i NB

Moderatorzy: pirul, Moderatorzy

mYattaman
Donator
Donator
Posty: 333
Rejestracja: 24 maja 2014, 1:47
Model: Inny
Wersja: rakietu!
Lokalizacja: Warszawa

15 maja 2018, 1:38

Drodzy,

Kupiłem bardzo okazyjnie NB 1.8 i niestety znów potwierdziło się, że okazje nie istnieją. Silnik do wymiany i na tym właśnie etapie jestem. Samochód będę się starał doprowadzić do technicznego ideału, więc przy okazji swapa całego motoru, mając wszystko na wierzchu, zamierzam załatwić prewencyjnie wszelkie tematy, które w najbliższych tysiącach kilometrów, mogłyby wyjść na wierzch i uprzykrzyć życie. To mój pierwszy swap w życiu i dużo czytam, ale co kilka głów to nie jedna. Prośba o sugestie, co na poniższej liście można poprawić.

A na liście oczywiście:
1) olej /co bezpiecznie zalać, jeśli nie wiadomo, co w silniku było wcześniej? 10W40?/
2) chłodziwo /podołam z wyborem/
3) filtr oleju /KM parts = IL Motorsport/
4) filtr powietrza /Knecht/
5) filtr paliwa /Knecht/
6) uszczelka pod dekiel /KM parts = IL Motorsport/
7) świece /NGK, ale które, to już nie mam pojęcia, too much data!/

Mniej oczywiście, ale wciąż oczywiście:
8) kompletny rozrząd: dwie rolki, sprężyna, pasek /INA/
9) pompa wody /Aisin/
10) sprzęgło kompletne /Aisin/
11) wysprzęglik /KM parts = IL Motorsport/

A tu mam swoje wątpliwości:
12) uszczelniacz wał korbowy/pompa /KM parts = IL Motorsport/
13) uszczelniacz wału korbowego tylny /KM parts = IL Motorsport/
14) uszczelniacze wałków rozrządu /KM parts = IL Motorsport/
15) olej w skrzyni?
16) olej w dyfrze?
17) dywaniki :kciuk:

Będę mega wdzięczny za naprawdę każdą poradę!
:kciuk:
Awatar użytkownika
flatline
Donator
Donator
Posty: 2186
Rejestracja: 21 lip 2013, 19:12
Model: ND RF
Wersja: SkyFreedom+Recaro
Lokalizacja: ¯\_(ツ)_/¯
Kontakt:

15 maja 2018, 6:13

Poślij swoją listę do Carspeedu, zwłaszcza te części gdzie masz KMParts. Panowie z CS doradzą, w większości oryginały lub wysokiej jakości zamiennik i zdobią dobra cenę (mamy klubową zniżkę) :) Chyba jeszcze nikt nie narzekał na ich propozycje.
"When you’re racing... it’s life. Anything that happens before or after is just waiting."

Tsundere - pocket-sized fastback
Little Sister - gran turismo wannabe
Czerw - racing mongrel on a (not so tight) budget
Siwa - café racer miata
Awatar użytkownika
pirul
Moderator techniczny
Moderator techniczny
Posty: 2308
Rejestracja: 30 cze 2017, 12:11
Model: Inny
Wersja: RX-7 FB2 '83
Lokalizacja: Kraków

15 maja 2018, 7:37

Taniej niż w carspeed wychodzi zamówić oryginały na mx5parts.co.uk Ja już sobie odpuściłem carspeed z ich "zniżką", a zamawiam sporo gratów oem.
Awatar użytkownika
Arvi
Junior Admin
Junior Admin
Posty: 2909
Rejestracja: 25 lip 2013, 11:01
Model: NA
Wersja: Tiny Tina Edition
Lokalizacja: Warszawa - Stare Włochy

15 maja 2018, 7:48

pirul pisze:Taniej niż w carspeed wychodzi zamówić oryginały na mx5parts.co.uk Ja już sobie odpuściłem carspeed z ich "zniżką", a zamawiam sporo gratów oem.


Rekomendowanie Carspeed'a i ich "zniżki" wynika z tego, że sponsorowali oni MmC przez ładnych parę lat (może nadal to robią), są fachowcami, nie kombinują i często polecają zamienniki, gdy są dobrej lub/i porównywalnej jakości do ori.
Generalnie coraz mniej takich ludzi/firm.

Nikt nikogo nie zmusza, ale część z nas w ten sposób im się odwdzięcza.
Warto poznać całą historię nim się oceni sytuację.
Obrazek
Awatar użytkownika
pirul
Moderator techniczny
Moderator techniczny
Posty: 2308
Rejestracja: 30 cze 2017, 12:11
Model: Inny
Wersja: RX-7 FB2 '83
Lokalizacja: Kraków

15 maja 2018, 8:10

Arvinski pisze:Warto poznać całą historię nim się oceni sytuację.


Stary, jaką historię, to jest sklep internetowy, a nie galeria sztuki :) Ja nic nie oceniam tylko obiektywnie informuję o faktach, jeśli ktoś chce płacić więcej i wspierać znajomych - jego sprawa. Nie wymagajcie jednak od wszystkich żeby wspierali waszych znajomych :) Sam u nich zamawiałem, nawet poleciłem ostatnio mężowi szwagierki bo szukał czegoś do trójki, ale znalazłem tańsze źródło części do mx5 więc się nim dzielę. Tyle.
Awatar użytkownika
Arvi
Junior Admin
Junior Admin
Posty: 2909
Rejestracja: 25 lip 2013, 11:01
Model: NA
Wersja: Tiny Tina Edition
Lokalizacja: Warszawa - Stare Włochy

15 maja 2018, 9:22

Ehhh...

Mam chwilę, więc dlaczego by nie...

Pierwsze primo:

- Nie są to nasi znajomi. Nigdy ich na oczy nie widziałem. Choć pewnie, ktoś/kiedyś i owszem. Ja ludzi nie znam. Obstawiam, że Flatline też wódki z nimi nie robił.

Drugie primo:

- Nikt od nikogo niczego nie wymaga. Rekomendujemy sklep zestawiając ze sobą kilka rzeczy: a). fachowość, b). brak cwaniactwa, c). doradztwo, d). wspieranie naszej ligi MmC i e). zniżki dla klubowiczów.

Trzecie primo:

- Kasa to nie wszystko. A wspieranie lokalnych sklepów (szczególnie, jeżeli odwdzięczają się tym samym) jest dla niektórych ważniejsze niż zaoszczędzenie kilku złotych. Nikt nie napisał, że są najtańsi. Ale ceny mają na tyle konkurencyjne, że nie mam poczucia, iż kogoś na minę wrzucam.


Wszystko zależy od tego jakie ktoś ma priorytety.

Nikt tu do ciebie pretensji o rekomendowanie innych sklepów mieć nie będzie... ino tej - "zniżki" - mógłbyś sobie oszczędzić.
Obrazek
mYattaman
Donator
Donator
Posty: 333
Rejestracja: 24 maja 2014, 1:47
Model: Inny
Wersja: rakietu!
Lokalizacja: Warszawa

15 maja 2018, 9:23

Panowie, a można jakieś odpowiedzi bliższe meritum sprawy poprosić? :/

Sądzę, że poruszony temat przyda się potem niejednemu...
:kciuk:
Awatar użytkownika
Arvi
Junior Admin
Junior Admin
Posty: 2909
Rejestracja: 25 lip 2013, 11:01
Model: NA
Wersja: Tiny Tina Edition
Lokalizacja: Warszawa - Stare Włochy

15 maja 2018, 9:26

Tru. My bad.

Skorzystałbym - póki nie wypowie się ktoś, kto przez to przechodził - z rady Flatline'a.
Obrazek
Awatar użytkownika
Fifkers
Donator
Donator
Posty: 4671
Rejestracja: 10 cze 2009, 11:06
Model: NA
Lokalizacja: Białystok

15 maja 2018, 9:36

mYattaman pisze:Panowie, a można jakieś odpowiedzi bliższe meritum sprawy poprosić? :/

Sądzę, że poruszony temat przyda się potem niejednemu...

Poruszone tematy były już wiele razy ;) Patrz wątek o świecach, olejach, wątki o rozrządzie (chyba z 5), o uszczelkach też była mowa.
Ogólnie też radziłbym napisać do carspeedu, oni Ci dadzą propozycje, a kupić możesz u nich albo gdziekolwiek. No i radzę chwilę skorzystać z szukajki, bo wszystko już jest na forum.
Były: NB, NBFL, NC 2,0, NC 2,0 automat, NC swap 2,5 6b, ND 2,0.
Jest NA 1990r, ND 2,0.
mYattaman
Donator
Donator
Posty: 333
Rejestracja: 24 maja 2014, 1:47
Model: Inny
Wersja: rakietu!
Lokalizacja: Warszawa

15 maja 2018, 9:38

No tak, ale to są z reguły wątki dotyczące wyboru poszczególnych części. Mam je przeczytane. Wątku o tym, co warto kompleksowo zrobić przy okazji swapu, nie znalazłem.
:kciuk:
Awatar użytkownika
sebapoz
Donator
Donator
Posty: 327
Rejestracja: 23 lip 2014, 20:36
Model: NC
Lokalizacja: Wielkopolska

15 maja 2018, 10:01

tak z innej strony: może jak nie będzie silnika to warto by zobaczyć i ewentualnie zrobić podłużnice ...
NB, 1/2NBFL, NC
mYattaman
Donator
Donator
Posty: 333
Rejestracja: 24 maja 2014, 1:47
Model: Inny
Wersja: rakietu!
Lokalizacja: Warszawa

15 maja 2018, 10:40

Słuszna uwaga, ale akurat podłużnice mam bardzo ładne :)

Nikt nie krytykuje listy, czyli wychodzi na to, że o niczym nie zapomniałem? :)

A może w drugą stronę, może z czymś przesadzam?

Największe wątpliwości budzi we mnie sprzęgło, bo nie jest tanie, a stare zachowuje się w porządku... Z drugiej strony, mając wszystko rozbebeszone, można to załatwić i mieć z czapki...
:kciuk:
Awatar użytkownika
pirul
Moderator techniczny
Moderator techniczny
Posty: 2308
Rejestracja: 30 cze 2017, 12:11
Model: Inny
Wersja: RX-7 FB2 '83
Lokalizacja: Kraków

15 maja 2018, 11:15

Przy wzdłużnym ukladzie nie przejmowałbym się sprzęgłem aż tak bardzo jeśli jest zdrowe, łatwiej dostać się do skrzyni w razie czego więc to nie jest jakieś ogromne wyzwanie.

Wg mnie uszczelniacze powinieneś kupić OEM, darowałbym sobie zamienniki. To samo z wszelkimi uszczelkami jeśli tylko są dostępne.

Przy wymianie oleju zrób sobie płukankę, np. liqui moly. Od razu uwaga - nie wierz w internetowe mity o wybuchających silnikach po płukaniu, jeśli płukanka obnaży jakąś wadę (typu puszczająca uszczelka miski) to lepiej o niej wiedzieć i ją wymienić niż zostawić zalepioną nagarem.
rogI
Posty: 1362
Rejestracja: 12 kwie 2012, 11:05
Lokalizacja: Poznań

15 maja 2018, 11:33

Sprzęgło to nie tylko tarcza i docisk. Skoro wszystko będzie na wierzchu to idealna okazja aby sprawdzić kondycję łożyska oporowego oraz łożyska zamachu.
Awatar użytkownika
turbo pchała
Posty: 4336
Rejestracja: 02 mar 2014, 17:04
Model: NB FL
Wersja: Silver Blues
Lokalizacja: Warszawa

17 maja 2018, 6:17

Nabicie tarczy to 150zl i masz spokój. A zrobiłbym to przede wszystkim by wymienić łożyska. Nie wyjdzie Cię to drogo a będziesz miał święty spokój.
"Jeśli po zaparkowaniu nie patrzysz na niego, zanim odejdziesz, to znaczy, że kupiłeś sobie zły samochód."

Moja -> http://www.mx5klubpolska.pl/forum/viewtopic.php?f=22&t=13537&start=60
Obrazek
szymek
Posty: 1491
Rejestracja: 06 cze 2013, 14:55
Lokalizacja: Poznań

17 maja 2018, 6:57

pirul pisze:Wg mnie uszczelniacze powinieneś kupić OEM, darowałbym sobie zamienniki. To samo z wszelkimi uszczelkami jeśli tylko są dostępne.

+1 trzymaj się z daleka od Corteco, bo jakość tej firmy jest "zmienna" - raz trzymają a raz nie :-/
Uszczelniacze OEM lub NOK ...bo te OEM to często NOK :-P
Uszczelka kapy, tylko OEM... z erlingiem mam średnie doświadczenia. Pamiętaj o sylikonie w narożnikach i dokręć ją, jak manual przykazał... chyba max 9Nm.
Filtr paliwa: tylko nie "Japan OEM" - musiałem g...o reklamować. Ten z IL jest ok, Kneht pewnie też będzie.
Świece... irydowe Denso jeśli nie liczysz kasy, a jak liczysz, to dedykowane NGK.
Awatar użytkownika
Alex
Donator
Donator
Posty: 4585
Rejestracja: 29 cze 2013, 20:25
Model: NC
Wersja: Niseko
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

17 maja 2018, 8:07

szymek pisze:Świece... irydowe Denso jeśli nie liczysz kasy, a jak liczysz, to dedykowane NGK.

irydowe swiece do seryjnego silnika w ktorym jest latwy dostep do wymiany? Ok, mozna i faktycznie ma sens tylko jesli ktos ma nadmiar gotowki i bedzie sie lepiej czuc po takim zakupie
pozdrawiam
Alex :-)
były: czarna NC L5 , czerwona NAfL 1.6/90+
jest: Niseko L5/RomDrop 8-) 182HP/242Nm 8-)
A forum post should be like a skirt. Long enough to cover the subject material, but short enough to keep things interesting
mutra
Donator
Donator
Posty: 3669
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

17 maja 2018, 9:39

Alex pisze:
szymek pisze:Świece... irydowe Denso jeśli nie liczysz kasy, a jak liczysz, to dedykowane NGK.

irydowe swiece do seryjnego silnika w ktorym jest latwy dostep do wymiany? Ok, mozna i faktycznie ma sens tylko jesli ktos ma nadmiar gotowki i bedzie sie lepiej czuc po takim zakupie

kupiłem, założyłem, potwierdzam - czuje się znacznie lepiej :mrgreen: . BTW wcale jakieś bardzo drogie nie były
mYattaman
Donator
Donator
Posty: 333
Rejestracja: 24 maja 2014, 1:47
Model: Inny
Wersja: rakietu!
Lokalizacja: Warszawa

17 maja 2018, 12:50

Dzięki za cenne rady, Pany! Jak jeszcze coś komuś wpadnie do głowy, to proszę o info.
:kciuk:
ODPOWIEDZ