Drżenie i metaliczna wibracja

Mx-5 nbfl, 2001, 1.6

Dział wnikający w techniczne niuanse generacji NA i NB

Moderatorzy: pirul, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Hankjunior
Posty: 60
Rejestracja: 25 kwie 2017, 20:37
Model: NB FL
Wersja: Biedawersja

09 maja 2018, 14:22

Hej wszystkim

Zgłosiłem się ostatnio do mojego mechanika z problemem drżenia jakiejś metalowej części, powodującej metaliczny dźwięk, występującej głównie na średnich obrotach.

Diagnoza padła na wydech, który został wymieniony, natomiast dźwięk nie ustal, jest szczególnie głośny podczas schodzenia z obrotów, szczególnie poniżej 4krpm.

Przy obecnym przeglądzie mechanik nie znalazł nieprawidłowości w montażu wydechu. Potwierdził że dźwięk słyszy, ale że wszystko co mógł zaobserwować wygląda na dobry stan i odradzil próbę odnalezienia usterki za pomocą rozkręcenia połowy auta.

Czy ktoś z was mial kiedyś podobny problem w waszych miatach i kojarzy jaka mogła być przyczyna?
mutra
Donator
Donator
Posty: 3669
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

09 maja 2018, 14:44

Hankjunior pisze:Hej wszystkim

Zgłosiłem się ostatnio do mojego mechanika z problemem drżenia jakiejś metalowej części, powodującej metaliczny dźwięk, występującej głównie na średnich obrotach.

Diagnoza padła na wydech, który został wymieniony, natomiast dźwięk nie ustal, jest szczególnie głośny podczas schodzenia z obrotów, szczególnie poniżej 4krpm.

Przy obecnym przeglądzie mechanik nie znalazł nieprawidłowości w montażu wydechu. Potwierdził że dźwięk słyszy, ale że wszystko co mógł zaobserwować wygląda na dobry stan i odradzil próbę odnalezienia usterki za pomocą rozkręcenia połowy auta.

Czy ktoś z was mial kiedyś podobny problem w waszych miatach i kojarzy jaka mogła być przyczyna?


dzwięk jest w czasie jazdy czy na postoju też? znika w momencie hamowania albo wciskania sprzęgła.

Twój mechanik coś zaproponował w kwestii dalszej diagnostyki? Bo jeżeli słyszy/widzi problem i proponuje żeby nie ruszać auta bo "wygląda" dobrze to chyba coś jest nie tak ;)
Awatar użytkownika
Bless
Posty: 393
Rejestracja: 26 sty 2018, 10:13
Model: NA
Lokalizacja: Poznań / Babimost

09 maja 2018, 14:50

Mam podobnie u siebie i mam dwóch podejrzanych - pierwszy to katalizator, a drugi to jedna blaszka z odkręcona śrubą, która znajduje się na samym początku układu wydechowego. Jeżeli masz tunel to sam będziesz mógł sobie to zbadać. Jeżeli do weekendu się uda się znaleźć odpowiedzi to postaram się Ci zrobić zdjęcie gdzie owa blaszka się znajduje.
Rura - MX-5 NB, 99', 1.6L, 110KM - 2018 - 2019
Bamber - MX-5 NA, 91', 1.8L, 146KM - 2019 - ?
Awatar użytkownika
Hankjunior
Posty: 60
Rejestracja: 25 kwie 2017, 20:37
Model: NB FL
Wersja: Biedawersja

09 maja 2018, 15:14

@mutra
Dźwięk występuje tylko w trakcie jazdy, tylko przy przyspieszaniu lub hamowaniu silnikiem, zawsze w tym samym zakresie obrotów.

Wstępnie ocenił, że mógłby to być problem w przeniesieniu napędu (wał/półosie), ale że nie wie, więc standardowa terapia "jeździć, obserwować"
Jutro ktoś inny ma przejechać się autem i spróbować zdiagnozować problem.

Dodam tylko, że mechanik nie jest osiedlowym Staszkiem, tylko warsztatem z dobrymi opiniami, w którym auta serwisuje od lat.
Tym bardziej mnie ta sytuacja zdziwiła przez to.

@Bless
Daj znać jeśli wyeliminujesz problem, spróbuję zrobić to samo.
Ostatnio zmieniony 09 maja 2018, 15:19 przez Hankjunior, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pirul
Moderator techniczny
Moderator techniczny
Posty: 2308
Rejestracja: 30 cze 2017, 12:11
Model: Inny
Wersja: RX-7 FB2 '83
Lokalizacja: Kraków

09 maja 2018, 15:17

Jaka część wydechu została wymieniona? Całość od kolektora czy tylko tłumik końcowy? Co z osłonami termicznymi, dodałeś większe podkładki pod wypalone miejsca mocowań? Sprawdź osłonę termiczną kolektora wydechowego, wystarczy, że jest przepalona wokół którejś ze śrub mocujących i będzie ją tak słychać. Nie wiem czy w NB występuje też temat łapy sprzęgła w obudowie skrzyni bo to też może być to. Ewentualnie wywalone poduszki powodują, że silnik lata po komorze i podczas hamowania silnikiem o coś sie opiera.
Awatar użytkownika
Hankjunior
Posty: 60
Rejestracja: 25 kwie 2017, 20:37
Model: NB FL
Wersja: Biedawersja

09 maja 2018, 15:22

@pirul

Wymieniany był tłumik środkowy i końcowy.
Co do reszty pytań, nie mam niestety pojęcia, gdyż nie robiłem tego własnoręcznie.

Dźwięk wydaje się dochodzić ze spodu auta, raczej pośrodku bądź z tyłu, więc nie wiem czy poduszki są odpowiedzią.

Dodam, że mechanik stwierdził że na pewno nie jest to dźwięk związany z mocowaniem wydechu.
Awatar użytkownika
pirul
Moderator techniczny
Moderator techniczny
Posty: 2308
Rejestracja: 30 cze 2017, 12:11
Model: Inny
Wersja: RX-7 FB2 '83
Lokalizacja: Kraków

09 maja 2018, 16:41

Kurcze, no ciężko wróżyć z fusów i coś sensownego doradzić, hm... Ja u siebie też mam metaliczny dźwięk przy schodzeniu z obrotów i są dwa źródła - osłona kolektora i coś przy katalizatorze ale jeszcze nie doszedłem z robotą do wydechu i podwozia więc nie sprawdzałem tam dokładnie. W każdym razie podziel się w temacie jak znajdziesz przyczynę.
mutra
Donator
Donator
Posty: 3669
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

09 maja 2018, 16:43

Może być jeszcze osłona skrzyni biegów. Koroduje w tych samych miejscach o których pisał Pirul i może brzęczeć.
GGoworek
Posty: 78
Rejestracja: 23 cze 2015, 13:44
Model: NB
Lokalizacja: Warszawa

10 maja 2018, 8:13

Miałem coś podobnego :-) Z mojego doświadczenia takie dźwięki tak się niosą, że słychać je zupełnie skąd indziej niż jest źródło. U mnie dzwoniła podpórka kolektora, zaraz przy silniku, a słyszałem to podczas jazdy wyraźnie z tyłu - nie wiem czy podwozie tak blokowało dźwięk czy cały wydech rezonował.

A w dokładnie to najpierw dzwoniła u mnie jakaś blaszana osłona katalizatora albo rury wydechu (nie pamiętam), potem wieszak wydechu, a dopiero na koniec tłumikarz namierzył tę luźną podpórkę.

Weź sobie gumowy młotek, wejdź pod samochód i opukaj wszystko do czego sięgniesz, a zwłaszcza wydech. Jeśli masz jakieś luźne, dzwoniące blachy to będzie je słychać.
Awatar użytkownika
Hankjunior
Posty: 60
Rejestracja: 25 kwie 2017, 20:37
Model: NB FL
Wersja: Biedawersja

10 maja 2018, 8:57

@GGoworek
Jeśli nic nie znajdą w warsztacie, to to właśnie zrobię, dzięki.
Pobocznie zapytam natomiast - czy ktoś wie o jakimś ogólnodostępnym kanale bądź najazdach w Krakowie? Będzie mi prościej sprawdzać.
Awatar użytkownika
pirul
Moderator techniczny
Moderator techniczny
Posty: 2308
Rejestracja: 30 cze 2017, 12:11
Model: Inny
Wersja: RX-7 FB2 '83
Lokalizacja: Kraków

10 maja 2018, 9:11

Proszę, wybór ogólnodostępnych najazdów :)

https://www.google.pl/maps/place/50%C2% ... d19.973123


https://www.google.pl/maps/place/50%C2% ... 7878?hl=pl


https://www.google.pl/maps/place/50%C2% ... 7878?hl=pl

Jeszcze tagi dla wyszukiwarki na przyszłość - kanał ogólnodostępny Kraków najazd
Awatar użytkownika
Hankjunior
Posty: 60
Rejestracja: 25 kwie 2017, 20:37
Model: NB FL
Wersja: Biedawersja

10 maja 2018, 14:06

Mechanik, na którego czekaliśmy dwa dni jednak nic nie usłyszał.

A auto w tym czasie w burzy z gradem stało na placyku pod warsztatem, zamiast w cieplutkim garażu.

Pierwsza krecha dla tego mechanika, a ja jadę na kanał opukiwać podwozie.

Dam znać czy coś znajdę
Pan Lee
Posty: 103
Rejestracja: 03 maja 2016, 10:56
Model: NB
Wersja: Millennium

11 maja 2018, 13:45

Hankjunior pisze:Mechanik, na którego czekaliśmy dwa dni jednak nic nie usłyszał.

A auto w tym czasie w burzy z gradem stało na placyku pod warsztatem, zamiast w cieplutkim garażu.

Pierwsza krecha dla tego mechanika, a ja jadę na kanał opukiwać podwozie.

Dam znać czy coś znajdę


Spróbuj w ten moment jak pojawi się ten dźwięk, nacisnąć sprzęgło. Jak dźwięka nie będzie, to może być łapka wysprzeglika. Tez długo z tym walczyłem, różne byli myśli, ale okazało się ze nic poważnego. Często spotykany problem w miatach. Kupiłem wygłuszenie skrzyni i już jego nie słyszę:)
Omnibs
Posty: 48
Rejestracja: 11 mar 2016, 18:27
Model: NB
Wersja: Mix :)
Lokalizacja: Łódź

15 maja 2018, 19:11

Hejka, ja miałem drżenie metaliczne przy schodzeniu z obrotów. Powodem byla blach na środku tłumika ktora otaczają, zabezpieczala chyba katalizator.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ