[NB] FL antena zimą mi się nie chowa

Dział wnikający w techniczne niuanse generacji NA i NB

Moderatorzy: pirul, Moderatorzy

eiti
Posty: 896
Rejestracja: 17 lip 2012, 7:23
Model: NB FL
Lokalizacja: Warszawa

16 gru 2013, 14:59

właściwie temat do dumy, ale nie jest to takie śmieszne bo mi nie opada :D antena. Odkąd się zrobiło zimno to antena nie chce iść w dół i do góry od jakiegoś czasu też.
Postała chwilę w garażu i się poprawiło więc elektryka działa.
Pytanie:
1/ smarować czymś (czym?)
2/ wciskać lekko na siłę?
3/ jak wyłączyć podnoszenie anteny na zimę żeby się mechanizm nie popsuł
Hades
Posty: 159
Rejestracja: 18 lis 2011, 21:32
Model: NB FL
Wersja: Hades
Lokalizacja: Warszawa

16 gru 2013, 15:05

Na początek porządnie wysuszyć, żeby tworzący się lód jej nie blokował. Sprawdzić odpływ z obudowy, czy jest drożny (taka rurka w dół od czarnego pudełka z silniczkiem) - widać pod zdjęciu dywanika z lewej strony. Absolutnie nie smarować żadnym szuwaksem, bo się zatrze i będzie do wymiany. Po rozłożeniu delikatnie przetrzeć sucha szmatką z wszelkich zanieczyszczeń/kurzu/brudu/resztek starego smaru jeśli ktoś próbował ja kiedyś popsuć. W zasadzie powinna chodzić na sucho, choć słyszałem o jakichś preparatach, które można użyć, bo kurz się ich nie czepia i nie ma potem co się zacierać. To tak IMHO w temacie.
Andrzej
Sebastian-R
Posty: 57
Rejestracja: 11 gru 2011, 18:23
Lokalizacja: Wrocław

16 gru 2013, 16:10

Antena jest bardzo łatwa do demontażu i konserwacji lub naprawy. Jeżeli działa czasami to IMO brudy. Mogą znajdować się w części wysuwanej ale dużo bardziej prawdopodobne, że zebrały się niżej tj. wzdłuż plastikowej, zębatej linki i dalej w miejscu gdzie jest nawijana.
Jak nie działa to coś terkoce? Słyszysz silniczek?
Do odłączenia wystarczy ściągnąć lewą-tylnią tapicerkę bagażnika, wymontować schowek i masz kabelek do silniczka.
Demontaż całego mechanizmu to 3 śrubki więcej.
Do konserwacji mechanizmu tylko specjalny smar (plastik vs. plastik) - chyba silikonowy ale sprawdź to.
Awatar użytkownika
niemampojeciaa
Posty: 1430
Rejestracja: 14 lut 2010, 19:34
Model: Inny
Lokalizacja: East Lansing

16 gru 2013, 20:01

ja tam wyczyściłem, nasmarowałem jakimś białym smarem i od dwóch lat śmiga w te i we wte :grraauu:

a jak nie chcesz używać jej przez zimę to wsuń ją do środka i odłącz wtyczkę. jest przy antenie :smile:
:)
jacek8
Posty: 135
Rejestracja: 22 paź 2013, 17:33
Model: NB FL
Lokalizacja: Warszawa

16 gru 2013, 20:19

Dopnę się do wątku, w poprzedniej NBFL nie miałem elektrycznej lecz zwykłą antenę jak w NC. Teraz mam i zaczyna mnie powoli irytować tym ciągłym wysuwaniem i wsuwaniem. Czy można jakoś obejść ten automat ? wolałbym sam decydować kiedy ma się chować i kiedy wysuwać np. podczas krótkich postoi na mieście niekoniecznie powinna się chować a gdy słucham CD podczas jazdy niekoniecznie musiałaby być wysunięta.
Może są jakieś ustawienia o których nie wiem ?
NBFL po raz trzeci
Miatacz
Donator
Donator
Posty: 701
Rejestracja: 05 kwie 2010, 10:51
Model: Inny
Lokalizacja: SBI

16 gru 2013, 22:40

Zrobić wyłącznik :wink: :kciuk: Wiele osób tak robi i święty spokój :razz:
1.(2009-2012) 1.6 2002 Laser Blue
2.(2012-2016) 1.8 2005 Nordic Green (Impuls)
3.(2016-2021) 2.0 2010 Stormy Blue
Awatar użytkownika
Qbatron
Donator
Donator
Posty: 2549
Rejestracja: 10 kwie 2009, 20:23
Lokalizacja: Lublin

16 gru 2013, 22:56

Najprawdopodobniej to syf ktory na mrozie twardnieje na tyle ze antena staje. Ja czyscilem sprayem do goleni amortyzatora rowerowego: "popsikalem, 3razy gora-dol, wytarlem" i tak kilka razy az papier po wyatrciu byl czysty. Pomoglo na 3lata.

Chodzi tu o psikanie samej anteny na laczeniach odcinkow, nie o mechanizm.

Co do drugiej sprawy - niektore radia maja mozliwosc ustawienia czy antena wysuwa sie tylko do sluchania radia czy na cd zostaje wysunieta czy nie etc.
piterson
Posty: 106
Rejestracja: 04 lut 2010, 22:01
Lokalizacja: Kraków

16 gru 2013, 23:10

jacek8 pisze:Dopnę się do wątku, w poprzedniej NBFL nie miałem elektrycznej lecz zwykłą antenę jak w NC. Teraz mam i zaczyna mnie powoli irytować tym ciągłym wysuwaniem i wsuwaniem. Czy można jakoś obejść ten automat ? wolałbym sam decydować kiedy ma się chować i kiedy wysuwać np. podczas krótkich postoi na mieście niekoniecznie powinna się chować a gdy słucham CD podczas jazdy niekoniecznie musiałaby być wysunięta.
Może są jakieś ustawienia o których nie wiem ?


Miałem to samo.

Rozwiązanie najprostsze z możliwych - wyciągnąłem wtyczkę z silniczka anteny. W mieście łapie wszystko, gorzej w trasie - choć wtedy to głównie szum wiatru, ew. CD ;)
eiti
Posty: 896
Rejestracja: 17 lip 2012, 7:23
Model: NB FL
Lokalizacja: Warszawa

17 gru 2013, 8:48

dziękuje koledzy
bezmiatowy //
Awatar użytkownika
Torino
Posty: 195
Rejestracja: 03 lip 2016, 9:27
Model: Inny
Lokalizacja: Łódź

25 lut 2017, 8:49

Podepnę się pod temat Panowie, żeby nie robić bałaganu - czy ktoś wie jak zdemontować antenę elektryczną w NB FL? W mojej najprawdopodobniej zerwała się linka, bo silniczek chodzi, a antena ani drgnie, w ręku można ją wyciągnąć, lub schować. Będę wdzięczny za wskazówki, lub tutorial z fotkami ;)
Pozdrawiam, Bartek.
NBFL 1.6 Silver Blues 2003
NA+ Miata 1.8 BRG 1996

NC 1.8 Galaxy Grey 2006
NBFL 1.6 2001 Brillant black
kuba137
Posty: 22
Rejestracja: 27 lip 2016, 21:20
Model: NB FL
Wersja: Unplugged
Lokalizacja: Janki

25 lut 2017, 10:35

piterson pisze:
jacek8 pisze:Dopnę się do wątku, w poprzedniej NBFL nie miałem elektrycznej lecz zwykłą antenę jak w NC. Teraz mam i zaczyna mnie powoli irytować tym ciągłym wysuwaniem i wsuwaniem. Czy można jakoś obejść ten automat ? wolałbym sam decydować kiedy ma się chować i kiedy wysuwać np. podczas krótkich postoi na mieście niekoniecznie powinna się chować a gdy słucham CD podczas jazdy niekoniecznie musiałaby być wysunięta.
Może są jakieś ustawienia o których nie wiem ?




Miałem to samo.



Rozwiązanie najprostsze z możliwych - wyciągnąłem wtyczkę z silniczka anteny. W mieście łapie wszystko, gorzej w trasie - choć wtedy to głównie szum wiatru, ew. CD ;)


W moim radiu Sony do wersji Unplugged antena wysuwa się w następujących sytuacjach:
-włączony źródło radio,
-włączone dowolne inne źródło i jednocześnie włączone TA i/lub AF.

Z denerwującym (przynajmniej mnie) wysuwaniem anteny poradziłem sobie rozcinając przewód sterowania anteny i montując dyskretny, mały (płyną tam małe prądy) wyłącznik.
Awatar użytkownika
alante
Posty: 323
Rejestracja: 13 paź 2015, 19:53
Model: NB
Lokalizacja: Gdynia

07 sty 2018, 12:50

Panowie, Czy mechanizm anteny jest identyczny w NB i NB FL??

W mojej NB antena właśnie odmówiła posłuszeństwa i słyszę tylko coś przerażającego :cry: :cry:
pomóżcie... plisss :?
"The fact is that if you want a sports car, the MX-5 is perfect. Nothing on the road will give you better value. Nothing will give you so much fun. The only reason I'm giving it five stars is because I can't give it 14!"
Jeremy Clarkson
ODPOWIEDZ