[DIY] Naprawa rynny dachu NA/NB

wersja dla budżetowa

Dział wnikający w techniczne niuanse generacji NA i NB

Moderatorzy: pirul, Moderatorzy

Awatar użytkownika
alante
Posty: 323
Rejestracja: 13 paź 2015, 19:53
Model: NB
Lokalizacja: Gdynia

20 lip 2017, 17:22

A zdjęć potrzebuję, bo nie wiem czy rynne mam dobrze założoną. w zeszłym roku oddałam do tapicera auto na szycie dachu i spartolili sprawę maxymalnie jak to możliwe. i po fakcie oznajmili że przy żadnym dachu jeszcze się tak nie namęczyli jak przy MX5, którą robili pierwszy raz :facepalm:
"The fact is that if you want a sports car, the MX-5 is perfect. Nothing on the road will give you better value. Nothing will give you so much fun. The only reason I'm giving it five stars is because I can't give it 14!"
Jeremy Clarkson
Awatar użytkownika
Fifkers
Donator
Donator
Posty: 4681
Rejestracja: 10 cze 2009, 11:06
Model: NA
Lokalizacja: Białystok

20 lip 2017, 17:33

Wybacz, kobiet jest tu może 1%, a po Twoim nicku i avatarze nie da się stwierdzić płci :)
alante pisze:
Fifkers pisze: a żona dlaczego sama nie zmieniała?? :fuj: :lol:

Ma faceta to po co ma to sama robić :)
Były: NB, NBFL, NC 2,0, NC 2,0 automat, NC swap 2,5 6b, ND 2,0.
Jest NA 1990r, ND 2,0.
Awatar użytkownika
alante
Posty: 323
Rejestracja: 13 paź 2015, 19:53
Model: NB
Lokalizacja: Gdynia

20 lip 2017, 17:58

Fifkers pisze:Wybacz, kobiet jest tu może 1%, a po Twoim nicku i avatarze nie da się stwierdzić płci :)
alante pisze:
Fifkers pisze: a żona dlaczego sama nie zmieniała?? :fuj: :lol:

Ma faceta to po co ma to sama robić :)



:D to moja suka i jeśli mogę coś sama przy niej zrobić to na pewno zrobię. :bicz: :twisted: :twisted: :lol:
i posiadanie faceta nic by nie zmieniło.
chyba nie. :lol: :lol:


wybaczam :D
"The fact is that if you want a sports car, the MX-5 is perfect. Nothing on the road will give you better value. Nothing will give you so much fun. The only reason I'm giving it five stars is because I can't give it 14!"
Jeremy Clarkson
Awatar użytkownika
Arvi
Junior Admin
Junior Admin
Posty: 2909
Rejestracja: 25 lip 2013, 11:01
Model: NA
Wersja: Tiny Tina Edition
Lokalizacja: Warszawa - Stare Włochy

20 lip 2017, 19:19

alante pisze:w zeszłym roku oddałam do tapicera auto na szycie dachu i spartolili sprawę maxymalnie jak to możliwe.


Jak zdejmiesz dywanik z tylnej półki i zobaczysz cały układ rynny wszystko powinno się stać jasne.

Obrazek

Odkręcasz te ... szyny/mocowania i zsuwasz z bolców cały dach. Od lewej strony do prawej, tak by żaden element dolnej części softa nie trzymał się karoserii.

Zdjęcia ree:
Obrazek

Nakładasz na puste bolce folię basenową (długość ok 1,5 metra? [tak by objęła cały dach - do jednych pasów do drugich] i szerokość około 25-30 cm) od jednej strony do drugiej wciskając folię pod uszczelkę zewnętrzną dachu ...

Obrazek

później zakładasz dach jak był, ponownie folię (otulając rynnę) i na to ponownie szyny. Pamiętaj by nie dokręcać nakrętek na maksa - woda z dachu musi mieć miejsce do spłynięcia do rynny.

I tyle.
Założenie dachu jest problematyczne - szczególnie dla kogoś, kto tego wcześniej nie robił. Ale dołożenie folii basenowej to banał.
Obstawiam, że po zobaczeniu powyższego widoku na żywo ogarniesz jak ten system działa w kilka chwil.
Obrazek
Awatar użytkownika
alante
Posty: 323
Rejestracja: 13 paź 2015, 19:53
Model: NB
Lokalizacja: Gdynia

20 lip 2017, 21:48

dzięki wielkie. opis ree jest w sumie bardzo szczegółowy co ułatwia sprawe.
czy ja muszę odkręcić cały dach? podobno tak. na zdjęciach, wydaje mi się że stelaż nie jest odkręcony. (nie sądzę aby rynna była przymocowana do dachu.)
"The fact is that if you want a sports car, the MX-5 is perfect. Nothing on the road will give you better value. Nothing will give you so much fun. The only reason I'm giving it five stars is because I can't give it 14!"
Jeremy Clarkson
Awatar użytkownika
Arvi
Junior Admin
Junior Admin
Posty: 2909
Rejestracja: 25 lip 2013, 11:01
Model: NA
Wersja: Tiny Tina Edition
Lokalizacja: Warszawa - Stare Włochy

21 lip 2017, 6:42

Nie. Tylko tył. O ile dobrze pamietam to na całość składają się trzy szyny/mocowania. Środkowa i zewnętrzne. Stelaż zostaje nie ruszony.
Jeżeli masz windshota lub stylebara to warto ich się na czas naprawy pozbyć - będzie znacznie wygodniej, bo cała operacja jest przeprowadzana z wnętrza przy postawionym dachu. Oba fotele na maksa do przodu, oparcia złożone, poduszka pod tyłek na podłokietniku i działasz :).

Weź jeszcze wiadro z wodą lub zaparkuj obok źródła wody - zaraz po założeniu szyn/mocowań warto oblać dach wodą, by sprawdzić czy gdzieś nie cieknie (jak cieknie to przeważnie przez zbyt mocne dokręcenie nakrętki lub przez złe dopasowanie folii basenowej do uszczelki zewnętrznej).
Obrazek
Awatar użytkownika
alante
Posty: 323
Rejestracja: 13 paź 2015, 19:53
Model: NB
Lokalizacja: Gdynia

12 sie 2017, 7:32

Operacja zakończona powodzeniem! za trzecim podejściem, ale się udało 8-) i faktycznie była to kwestia zbyt mocno dokręconych nakrętek.



Gdyby kiedyś jeszcze jakaś ... uparta :lol: kobieta podjęła się powyższego przedsięwzięcia, chciałabym tylko dodać, że na pewno będziesz potrzebować wody utlenionej i przynajmnijej 2 browarów po wszystkim! :lol: :lol: i zanim zaczniesz latać po siąsiadach w poszukiwaniu gadżetu do odkręcenia tych ostatnich na szynach nakrętek - w bagażniku masz dwie czarne saszetki (powinny być w komplecie z autem), w jednej z nich masz 2 klucze francuskie :ryjezesmiechu: :bang: "10" ;)

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za podpowiedzi! Pozdrawiam serdecznie :D
"The fact is that if you want a sports car, the MX-5 is perfect. Nothing on the road will give you better value. Nothing will give you so much fun. The only reason I'm giving it five stars is because I can't give it 14!"
Jeremy Clarkson
Awatar użytkownika
Fumo
Posty: 126
Rejestracja: 20 kwie 2016, 9:23
Model: NA
Wersja: =p
Lokalizacja: Gdynia

16 wrz 2017, 20:53

alante pisze:
Fifkers pisze:Wybacz, kobiet jest tu może 1%, a po Twoim nicku i avatarze nie da się stwierdzić płci :)
alante pisze:
Fifkers pisze: a żona dlaczego sama nie zmieniała?? :fuj: :lol:

Ma faceta to po co ma to sama robić :)



:D to moja suka i jeśli mogę coś sama przy niej zrobić to na pewno zrobię. :bicz: :twisted: :twisted: :lol:
i posiadanie faceta nic by nie zmieniło.
chyba nie. :lol: :lol:


wybaczam :D


:kciuk: :lol: :lol: :lol:
+50 Smiles per galon
sotb
Posty: 4
Rejestracja: 14 cze 2018, 13:00
Model: NA

14 cze 2018, 13:46

Załączam fotki z naprawy pękniętej w połowie rynny, Tego pęknięcia nie widać na zdjęciach, bo fotki robiłem w trakcie klejenia. Mój błąd, bo folię poliuretanową (do oczek wodnych) mogłem wywinąć na drugą stronę i byłaby czarna, a nie zielona. Trudno, machnę to lakierem :) albo obetnę kilka mm.
Przed klejeniem wypróbowałem dwa różne kleje z oferty "techniqll". Sprawdził się jedynie klej w różowej tubce Polyurethane 3 do miękkich tworzyw. Folia do oczek to poliuretan, więc wybór kleju był łatwy. Nie byłem pewien z czego jest zrobiony twardy plastik rynny, więc sprawdzałem jeszcze drugi klej tego samego producenta, do twardych plastików. Ten klej łapie bardzo dobrze ten materiał, ale gorzej radzi sobie z klejeniem poliuretanu. Klej do miękkich plastików poradził sobie z miękką i twardą częścią rynny.
20180612_183033.jpg
klej do poliuretanu
20180612_183033.jpg (365.71 KiB) Przejrzano 1061 razy

Zacząłem od przyklejenia twardej części do folii.
20180612_183111.jpg
20180612_183111.jpg (693.03 KiB) Przejrzano 1061 razy

Następnie, po odcięciu części folii zacząłem klejenie elastycznej części rynny, zawijając na nią folię.
20180613_200505.jpg
20180613_200505.jpg (803.83 KiB) Przejrzano 1061 razy

Zużyłem dwie tubki kleju po 7 zł i folię, która kosztowała około 8 zł. Jeśli chcecie żeby to trzymało lepiej, to kupcie 4 tubki. No i nie kleiłem w wytłoczeniach.
Awatar użytkownika
swormed
Posty: 19
Rejestracja: 12 gru 2016, 9:34
Model: NA
Lokalizacja: Śląsk

18 cze 2018, 20:25

Czy po rozwierceniu nitów spinających razem rynnę i dach konieczne jest przynitowanie tego na nowo? Czy może jest to w stanie utrzymać się bez nitów?
Chlebogryz
Posty: 13
Rejestracja: 23 maja 2018, 11:15
Model: NA
Lokalizacja: Wrocław

19 cze 2018, 7:58

"Ludzie mówią", że te nity są tylko po to żeby ułatwić montaż na linii produkcyjnej i można to pominąć przy naprawie.
Liam
Posty: 26
Rejestracja: 16 sty 2018, 16:06
Model: NB
Wersja: Miracle
Lokalizacja: Warszawa

25 wrz 2018, 17:28

A jakie są szanse na zrobienie tego bez usuwania nitów?
ODPOWIEDZ