Tour de NORWEGIAN ROADS 2015

Plan Lipiec - Sierpień 2015

Dział dedykowany wszelkim wyjazdom w krajou jak i za granicę. Najlepsze trasy, miejsca, porady i rekomendacje.

Moderatorzy: nick.es, Moderatorzy

Awatar użytkownika
nick.es
Moderator podróży
Moderator podróży
Posty: 7684
Rejestracja: 11 mar 2014, 10:13
Model: NB FL
Lokalizacja: Costa Blanca

29 kwie 2015, 18:46

Dzwoniłem właśnie do Stena Line. Oczywiście na stronie nie podali, że ceny nie zawierają opłaty za kabinę. Dziwne, skoro i tak nie sprzedają na nocne rejsy biletów bez kabiny :facepalm: . Z drugiej strony jest taka opcja, żebyśmy się zapakowali we czwórkę do jednej, 4-osobwej kabiny (mimo, że mamy osobne auta), co wyjdzie taniej. Tak więc cena na dzisiaj (bo bilety drożeją w miarę jak zostaje ich coraz mniej) za trzy Miaty i cztery osoby w jednej kabinie to: 2260 zł.

Jeśli chodzi o promy ze Świnoujścia, to początkowe ceny biletów faktycznie są niższe. Jednak promy są w mało pasujących nam godzinach (na miejscu trzeba być co najmniej godzinę wcześniej):

- piątek, 22:30 - nie zdążymy,
- sobota, 13:00 - wylądujemy w Szwecji w nocy,
- sobota, 1:00 - trzeba wziąć dwie kabiny (bo największe jakie mają to 3-osobowe).

Poza tym, do Szczecina mamy dalej niż do Gdyni (200 km, czyli ze stówkę za paliwo?), a sam rejs jest krótszy (7h), więc może być ciężko z wyspaniem się. Mimo to, cena za trzy Miaty i cztery osoby w dwóch 2-osobowych kabinach to: 1596 zł. Doliczając różnicę w paliwie (w sumie jakieś 300 zł), wychodzi ok. 1900 zł za rejs. Czyli różnica średnio po 90 zł na głowę.

Ale jest to do przemyślenia, tym bardziej, że moglibyśmy na spokojnie wyjechać w sobotę rano do Torunia i bez pośpiechu pociągnąć z Peecerem do Świnoujścia.

Z drugiej strony, w piątek jesteśmy w stanie dojechać do Gdyni na rejs o 21:00, krótszą, mniej męczącą trasą, zyskać w ten sposób jeszcze jeden dzień w Norwegii i na dodatek dobrze się przy tym wszystkim wyspać przed podbojem Skandynawii :twisted:
Awatar użytkownika
Peecer
Donator
Donator
Posty: 2653
Rejestracja: 23 lut 2014, 23:23
Model: ND
Wersja: 100th Anniversary
Lokalizacja: Kętrzyn - Toruń

29 kwie 2015, 19:03

To może zostajemy przy tej Gdynii? Wydaje sie bardzo rozsądne.....
Awatar użytkownika
Ziomek
Donator
Donator
Posty: 123
Rejestracja: 03 gru 2014, 15:29
Model: NA
Wersja: 1.8
Lokalizacja: Warszawa

30 kwie 2015, 14:50

Koledzy, mogę wam pomóc w tym temacie ;)
Moja rodzina mieszka od 10 lat w Norwegii a ja sam bywam tam trzy-cztery razy w roku. Z własnego doświadczenia wiem ze najlepiej jechać przez Niemcy i Danie do miejscowości Hirtshals ok 1200 km od przejścia w Świecku https://www.google.pl/maps/place/9850+Hirtshals,+Dania/@57.5514413,9.9716295,12z/data=!3m1!4b1!4m2!3m1!1s0x4648c84950fc8e4d:0x139a906a2601e4a9 następnie promem, bilet można już kupić za 500kr, ok 250 zł na samochód i jedną osobę http://www.colorline.no/ lub http://www.fjordline.com/pl/ dzięki tym promom już po 3 godzinach dopływacie na samo południe Norwegii do miejscowości Kristiansand https://www.google.pl/maps/place/Kristiansand,+Norwegia/@58.1529776,8.0092118,12z/data=!3m1!4b1!4m2!3m1!1s0x46380258d5607a5b:0xdf0c0d6fc81c58a4 tam mogę was ugościć jakąś kawką :) zatrzymać się możecie obok ośrodka wczasowego nazywającego się Hamresanden http://www.campingplassen.no/m/1/Forside tam na plaże spokojnie można zjechać i przenocować jest sporo miejsca na rozbicie namiotu, a dalej to już tylko kwestia tego czego zapragniecie.
Ogólnie aktualnie paliwo kosztuje ok 14kr/1l czyli 7zl/1l ale są promocje szczególnie w poniedziałek rano jest najtaniej nawet 3 kr różnicy, każdy wjazd do miasta jest Płaty :/ ok 20kr ale na bramkach cyka wam zdjęcie i faktura za przejazdy przychodzi dopiero po 6 m-c :)
Live to Ride
Awatar użytkownika
nick.es
Moderator podróży
Moderator podróży
Posty: 7684
Rejestracja: 11 mar 2014, 10:13
Model: NB FL
Lokalizacja: Costa Blanca

30 kwie 2015, 15:00

kudlaty798 pisze:najlepiej jechać przez Niemcy i Danie do miejscowości Hirtshals ok 1200 km od przejścia w Świecku https://www.google.pl/maps/place/9850+Hirtshals,+Dania/@57.5514413,9.9716295,12z/data=!3m1!4b1!4m2!3m1!1s0x4648c84950fc8e4d:0x139a906a2601e4a9 następnie promem, bilet można już kupić za 500kr, ok 250 zł na samochód i jedną osobę http://www.colorline.no/ lub http://www.fjordline.com/pl/ dzięki tym promom już po 3 godzinach dopływacie na samo południe Norwegii do miejscowości Kristiansand
Tak, już wielokrotnie o tym pisaliśmy w tym wątku, a ostatnio wczoraj (na poprzedniej stronie: viewtopic.php?p=323244#p323244). Ale dzięki za potwierdzenie słuszności wyboru tej opcji :kciuk:
kudlaty798 pisze:tam mogę was ugościć jakąś kawką :)
Dzięki za propozycję - widzę duże szanse na skorzystanie z niej :senkju:
kudlaty798 pisze:zatrzymać się możecie obok ośrodka wczasowego nazywającego się Hamresanden http://www.campingplassen.no/m/1/Forside tam na plaże spokojnie można zjechać i przenocować jest sporo miejsca na rozbicie namiotu
Tyle, że my nie bierzemy namiotów. Też wielokrotnie o tym rozprawialiśmy w tym wątku i stanęło na tym, że główne nadzieje na noclegi upatrujemy w hytkach. Myślisz, że to zła opcja? Lepiej jednak zabrać namioty? Nie chcę się znów rozpisywać, więc jeśli masz chwilę zerknij, proszę, na argumenty za i przeciw zabieraniu namiotów, na poprzednich stronach.
kudlaty798 pisze:Ogólnie aktualnie paliwo kosztuje ok 14kr/1l czyli 7zl/1l ale są promocje szczególnie w poniedziałek rano jest najtaniej nawet 3 kr różnicy
To jest najlepsza wiadomość, jaka dziś do mnie dotarła :winner:
Awatar użytkownika
Ziomek
Donator
Donator
Posty: 123
Rejestracja: 03 gru 2014, 15:29
Model: NA
Wersja: 1.8
Lokalizacja: Warszawa

30 kwie 2015, 15:31

nickesh v2.0 pisze:Tyle, że my nie bierzemy namiotów. Też wielokrotnie o tym rozprawialiśmy w tym wątku i stanęło na tym, że główne nadzieje na noclegi upatrujemy w hytkach. Myślisz, że to zła opcja? Lepiej jednak zabrać namioty? Nie chcę się znów rozpisywać, więc jeśli masz chwilę zerknij, proszę, na argumenty za i przeciw zabieraniu namiotów, na poprzednich stronach.


Sorki :poklony: przyznaje się bez bicia ze temat przeczytałem pierwszy raz i nie wszystko mi rzuciło w oczy ;) a poczułem ze muszę włączyć się do wątku ;)

wracając do tematu, Hyty to dobre rozwiązanie ale wszystko zależy od miejsca (różne ceny) i dostępności. Z własnego doświadczenia wiem ze wszystkie ośrodki i domki przeżywają masakryczne oblężenie w okresie letnim bo prawie wszyscy Norwedzy podróżują ( u nich okres urlopowy trwa tylko przez lipiec) i jest naprawdę intensywny, wiec dlatego napisałem o namiotach, raz jesteś niezależny-możesz rozbić się prawie wszędzie, dwa jest za darmo, no ale wszystko zależy od tolerancji na niewygodę uczestników :)
Live to Ride
Awatar użytkownika
nick.es
Moderator podróży
Moderator podróży
Posty: 7684
Rejestracja: 11 mar 2014, 10:13
Model: NB FL
Lokalizacja: Costa Blanca

30 kwie 2015, 15:53

kudlaty798 pisze:Sorki :poklony: przyznaje się bez bicia ze temat przeczytałem pierwszy raz i nie wszystko mi rzuciło w oczy ;) a poczułem ze muszę włączyć się do wątku ;)
Nie no, to teraz ja przepraszam, bo faktycznie mogło to zabrzmieć karcąco, a bynajmniej nie o to mi chodziło. Raczej dziękuję Ci, że się zainteresowałeś i składam prośbę o dalszą aktywność i podpowiedzi. Miałem na myśli, że wiele ustaleń już poczyniliśmy wcześniej i bardzo doceniamy opinię na ich temat, zwłaszcza z pierwszej ręki. Tak więc jeśli chciałoby Ci się poczytać, co tu nawyprawialiśmy i ostrzec nas, jeśli strzeliliśmy jakieś gafy, będziemy bardzo wdzięczni :)
kudlaty798 pisze:wracając do tematu, Hyty to dobre rozwiązanie ale wszystko zależy od miejsca (różne ceny) i dostępności. Z własnego doświadczenia wiem ze wszystkie ośrodki i domki przeżywają masakryczne oblężenie w okresie letnim bo prawie wszyscy Norwedzy podróżują ( u nich okres urlopowy trwa tylko przez lipiec) i jest naprawdę intensywny, wiec dlatego napisałem o namiotach, raz jesteś niezależny-możesz rozbić się prawie wszędzie, dwa jest za darmo, no ale wszystko zależy od tolerancji na niewygodę uczestników :)
No właśnie. Wydaje się trochę niska (mówię za siebie, a jakże :twisted: ). W takim razie może jest jakiś patent na te hytki? Jakaś rozpiska, mapka, czy numery telefonów, albo jakaś strona, na której można z (kilku)dniowym wyprzedzeniem zarezerwować sobie domek na noc? W ogóle, o jakiej porze możemy najpóźniej zajeżdżać w takie miejsca, żeby nie odbić się od zamkniętych drzwi? Jak to działa?

Jeśli chodzi o namioty, to mówiąc w skrócie:
- zestaw biwakowy zajmuje cenne miejsce w malutkim Miatowym bagażniku;
- rozkładanie i zwijanie ich codziennie może być uciążliwe;
- biorąc pod uwagę niepewną pogodę, mało przychylnie oceniamy spanie w namiotach w deszczu, a jeszcze gorzej z pakowaniem mokrych do auta, w deszczu.

Z drugiej strony, jeśli i tak mamy brać śpiwory, jak sugeruje Peecer, to może jakiś mały "awaryjny" namiocik by się przydał zamiast zapasówki :D
Awatar użytkownika
Ziomek
Donator
Donator
Posty: 123
Rejestracja: 03 gru 2014, 15:29
Model: NA
Wersja: 1.8
Lokalizacja: Warszawa

30 kwie 2015, 17:19

nickesh v2.0 pisze:Nie no, to teraz ja przepraszam, bo faktycznie mogło to zabrzmieć karcąco, a bynajmniej nie o to mi chodziło. Raczej dziękuję Ci, że się zainteresowałeś i składam prośbę o dalszą aktywność i podpowiedzi. Miałem na myśli, że wiele ustaleń już poczyniliśmy wcześniej i bardzo doceniamy opinię na ich temat, zwłaszcza z pierwszej ręki. Tak więc jeśli chciałoby Ci się poczytać, co tu nawyprawialiśmy i ostrzec nas, jeśli strzeliliśmy jakieś gafy, będziemy bardzo wdzięczni :)

ależ ja sie nie gniewam :) wszak człowiek uczy się całe życie, a bardziej doświadczonych kolegów zawsze dobrze posłuchać :)
czytam i raczej wyczerpujecie temat do cna :).


nickesh v2.0 pisze:No właśnie. Wydaje się trochę niska (mówię za siebie, a jakże :twisted: ). W takim razie może jest jakiś patent na te hytki? Jakaś rozpiska, mapka, czy numery telefonów, albo jakaś strona, na której można z (kilku)dniowym wyprzedzeniem zarezerwować sobie domek na noc? W ogóle, o jakiej porze możemy najpóźniej zajeżdżać w takie miejsca, żeby nie odbić się od zamkniętych drzwi? Jak to działa?


patentu nie mam i chyba niestety nie ma takiej strony. Aczkolwiek przyszły mi dwa pomysły
1. Norwedzy to bardzo otwarty naród wbrew pozorom i wydaje mi się ze jakiś gospodarz chętnie was ugości w swojej stodole np :)
2. Wejdź na forum http://www.mojanorwegia.pl/ to chyba największe forum zrzeszające Polaków w Norwegii, stwórzcie wątek z informacją o waszej podróży i poproście o pomoc/kontakt do osób w miejscowościach które planujecie odwiedzić, założę się że znajdzie się kilka osób które chętnie wam pomogą ;)
Live to Ride
Awatar użytkownika
nick.es
Moderator podróży
Moderator podróży
Posty: 7684
Rejestracja: 11 mar 2014, 10:13
Model: NB FL
Lokalizacja: Costa Blanca

30 kwie 2015, 23:47

Jestem zarejestrowany i trochę szperałem po tym forum, ale na takie coś nie wpadłem. Dzięki za cynk. Chętnie skorzystam :kciuk:

Kolejne forum do oblężenia, niom, niom, niom :twisted:
Awatar użytkownika
Dziubas
Posty: 1701
Rejestracja: 11 sie 2007, 18:08
Model: NB
Wersja: miatasm.com
Lokalizacja: Warszawa

02 maja 2015, 0:50

nickesh v2.0 pisze:Jestem zarejestrowany i trochę szperałem po tym forum, ale na takie coś nie wpadłem. Dzięki za cynk. Chętnie skorzystam :kciuk:

Kolejne forum do oblężenia, niom, niom, niom :twisted:


Daj na początek intro i wszyscy Twoi ;)
Były: NA 1992 1.6, NA 1996 1.8 NB 2000 1.8 Dzik
Są: Dzik V2 - NB/2000/1.8VVT/ITB/EMU oraz Lifted Kameleon NB/2000/1.8/
http://miatasm.com/kameleon-siodmy-kole ... -w-polsce/
https://www.facebook.com/miatasmcom/
Ewelina
Posty: 56
Rejestracja: 20 sie 2014, 16:37
Model: NB
Lokalizacja: Warszawa

29 maja 2015, 14:46

zmieści się do Kropki ?
Załączniki
2015-05-29_1543.png
2015-05-29_1543.png (401.78 KiB) Przejrzano 3012 razy
Awatar użytkownika
Xenocyd
Donator
Donator
Posty: 557
Rejestracja: 11 cze 2014, 7:28
Model: NB FL
Wersja: Silver Blues
Lokalizacja: DW w GD

29 maja 2015, 15:13

raczej na odwrót ;)
Awatar użytkownika
nick.es
Moderator podróży
Moderator podróży
Posty: 7684
Rejestracja: 11 mar 2014, 10:13
Model: NB FL
Lokalizacja: Costa Blanca

29 maja 2015, 15:16

Bilet promowy na bagaż jest tańszy, niż na samochód? :grraauu:
Awatar użytkownika
nick.es
Moderator podróży
Moderator podróży
Posty: 7684
Rejestracja: 11 mar 2014, 10:13
Model: NB FL
Lokalizacja: Costa Blanca

30 maja 2015, 22:30

Ambitnie, ale do zrobienia. Jest kilka pętli, które możemy olać w razie braku czasu, np. Alesund. Chciałby człowiek zobaczyć jak najwięcej, ale to tylko 2 tygodnie i trzeba wybrać tylko najbardziej pożądane trasy, punkty i atrakcje. Przy tym wszystkim, co czeka nas na trasie, podobno Bergen nie robi wrażenia i dobrze jest je olać. Prawda to?

Obrazek

Niedługo zrobimy jeszcze listę POI i spróbujemy je jakoś posortować, coby wiedzieć, ile tracimy rezygnując z poszczególnych odcinków w obliczu wyższości praw fizyki na empatią do winkli i widczków.
Awatar użytkownika
nick.es
Moderator podróży
Moderator podróży
Posty: 7684
Rejestracja: 11 mar 2014, 10:13
Model: NB FL
Lokalizacja: Costa Blanca

31 maja 2015, 23:05

Popatrzcie, co dostałem w prezencie od znajomych!
Problem z rezerwacją hytek rozwiązany :jupi: :winner:
Ostatnio zmieniony 01 cze 2015, 10:20 przez nick.es, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Peecer
Donator
Donator
Posty: 2653
Rejestracja: 23 lut 2014, 23:23
Model: ND
Wersja: 100th Anniversary
Lokalizacja: Kętrzyn - Toruń

31 maja 2015, 23:30

:winner: :winner: :winner:
Ewelina
Posty: 56
Rejestracja: 20 sie 2014, 16:37
Model: NB
Lokalizacja: Warszawa

01 cze 2015, 14:57

Kilka przydatnych tipów:

- Zdarza się, że w hytach nie ma poszewek na pościel, dlatego warto mieć przy sobie poszewkę na kołdrę/poduszkę i prześcieradło.
- Przy wyborze noclegu w opcji pod chmurką "zwykły" śpiwór nie wystarczy. Temperatury w nocy mogę zejść do ok 5*C (czasem nawet do 0*C) dlatego lepiej zabezpieczyć się w dobrą bieliznę termoaktywną lub śpiwór z oznaczeniem 0*C.
- W okresie letnim praktycznie przez całą dobę jest jasno, więc poleca się mieć opaskę na oczy.

- Norwedzy piją duuuużo kawy..czarna....mocna...bez cukru. Na stacjach benzynowych można kupić kubek, do którego lejesz do końca roku tyle kawy ile chcesz. Oczywiście w styczniu taki kubek kosztuje ok 600 NOK, a im bliżej grudnia tym jest tańszy. Do kawy najlepiej Bule - bułeczki drożdżowe.
- Przysmakiem jest również brązowy ser brunos :kciuk: oraz czarne salami ... podobno :lipa:
- W czwartki rano i niedziele wieczorem paliwo jest tańsze.
-Ogólnie ceny paliwa to 16 NOK/ 1l a najtaniej jest na samoobsługowych stacjach ST1. Jakość paliwa jest wszędzie tak samo dobra :twisted:


Przepisy ruchu drogowego i ograniczenia prędkości są bardzo surowe (to nie nowość), ale co nas zaskoczyło:

- Mandat 8000 NOK za trzymanie się zbyt blisko pojazdu przed sobą "siedzenie na ogonie" :bang:
- Nie przyznawać się do niczego póki nie udowodnią np. nagraniem lub pomiarem 8-) Nigdy...przenigdy nie proponować dobra materialnego policji!
- Widzisz pieszego zbliżającego się do "zebry" - STOP ! Pieszy ma zawsze pierwszeństwo.
- Większość stref parkowania posiada automat z biletami, wówczas zawsze trzeba wziąć bilecik, nawet jeśli parking jest za darmo.
-Na kopercie i "private" nie wolno parkować.

:senkju:
Awatar użytkownika
nick.es
Moderator podróży
Moderator podróży
Posty: 7684
Rejestracja: 11 mar 2014, 10:13
Model: NB FL
Lokalizacja: Costa Blanca

02 cze 2015, 8:37

Pod koniec czerwca na szerokości geograficznej Bergen, praktycznie przez całą dobę jest jasno. Podobno nie da się spać bez grubych zasłon, albo opaski na oczy.

U Peecera widziałbym to tak:

Obrazek

Dla Eweliny, zależnie od dnia, taka:

Obrazek

... albo taka :roll: :

Obrazek

A dla Synka oczywiście coś na złagodzenie tęsknoty za Tatusiem :D :

Obrazek

Małgorzaty jeszcze nie poznałem, ale to jest w miarę uniwersalne:

Obrazek

A ja sam marzę o czymś równie porytym, jak to:

Obrazek
Awatar użytkownika
Peecer
Donator
Donator
Posty: 2653
Rejestracja: 23 lut 2014, 23:23
Model: ND
Wersja: 100th Anniversary
Lokalizacja: Kętrzyn - Toruń

02 cze 2015, 9:40

Komuś tu sie już nudzi i chyba doczekać się nie może....
A ja z kolei myslalem o koszulkach białych z logiem czy to na piersi czy na plecach......
Ewentualnie jakies naklejki gdzies w róg szyby..... Co o tym sadzicie?
Koszulka to koszt ok 30 pln - mysle, ze jestem w stanie zorganizować..... Nakleja byłaby tez extra....
Załączniki
image.jpg
Awatar użytkownika
nick.es
Moderator podróży
Moderator podróży
Posty: 7684
Rejestracja: 11 mar 2014, 10:13
Model: NB FL
Lokalizacja: Costa Blanca

02 cze 2015, 9:53

No chyba komuś tu się już nudzi i doczekać się nie może... :lol:
Tan
Posty: 323
Rejestracja: 16 cze 2014, 18:44
Model: NB FL
Wersja: Memories II
Lokalizacja: Warszawa

02 cze 2015, 10:06

Szerokości! :kciuk:
Załączniki
TourDeNorwegianRoads.jpg
Awatar użytkownika
Peecer
Donator
Donator
Posty: 2653
Rejestracja: 23 lut 2014, 23:23
Model: ND
Wersja: 100th Anniversary
Lokalizacja: Kętrzyn - Toruń

02 cze 2015, 10:10

Tan pisze:Szerokości! :kciuk:

Synek ma prawy wolny.....
Awatar użytkownika
niemampojeciaa
Posty: 1430
Rejestracja: 14 lut 2010, 19:34
Model: Inny
Lokalizacja: East Lansing

02 cze 2015, 15:12

Byliśmy z żona na majówke w Norwegii :mrgreen:

P1030319.JPG





Ewelina pisze:Większość stref parkowania posiada automat z biletami, wówczas zawsze trzeba wziąć bilecik, nawet jeśli parking jest za darmo.


zostawialiśmy samochód w niedzielę w strefie płatnego parkowania. parkomaty były wyłączone także nie ma się co przejmować tym.

Ewelina pisze:Widzisz pieszego zbliżającego się do "zebry" - STOP ! Pieszy ma zawsze pierwszeństwo.

to prawda(rowerzyści też), zdziwiło nas na spacerze jak szliśmy chodnikiem, byliśmy z 2-3 m od przejścia a norwedzy się już zatrzymywali :shock:

Ogólnie jeżdżą powoli :roll:

Znajomy ojca który mieszka tam już 8 lat mówił, że dostał kiedyś mandat ( nie pamiętam kwoty) od policjanta który był ubrany w moro, przykryty był siatką maskującą i leżał na trawie w lesie :kciuk:

Ale, ale

Nasi też tam byli :D

P1030322.JPG
:)
Awatar użytkownika
nick.es
Moderator podróży
Moderator podróży
Posty: 7684
Rejestracja: 11 mar 2014, 10:13
Model: NB FL
Lokalizacja: Costa Blanca

02 cze 2015, 16:00

niemampojeciaa pisze:Znajomy ojca który mieszka tam już 8 lat mówił, że dostał kiedyś mandat ( nie pamiętam kwoty) od policjanta który był ubrany w moro, przykryty był siatką maskującą i leżał na trawie w lesie :kciuk:
Przypomnijcie mi - po co my tam jedziemy? :ryjezesmiechu:

Niemampojeciaa, dzięki za info :kciuk:
Masz jeszcze jakieś niusy? Byliście tam Miatą, czy polecieliście?

-------

Zamieszczam efekty krótkiego riserczu na temat:
Do[Man]
Donator
Donator
Posty: 830
Rejestracja: 03 lut 2013, 11:44
Model: NA
Lokalizacja: Gdańsk/Kutno

08 cze 2015, 21:57

Powiem Wam, że Norwegia może nie być taka straszna cenowo jak się wydaje 8-) Oczywiście na podsumowania przyjdzie czas, ale noclegi można na 5 osób znaleźć za ok 500 pln bez problemu ;) A już rewelacją wydaje się domek 30 km od Drogi Trolli za 400 koron za wszystkich :winner: Jestem dobrej myśli, że funduszy starczy :mrgreen:
gzy
Posty: 727
Rejestracja: 03 paź 2012, 10:27
Model: NA
Wersja: 1.8t
Lokalizacja: wwa

09 cze 2015, 11:39

To jest co prawda dalej na północ niż planujecie chyba...

(tesla model s)
gzy
Awatar użytkownika
nick.es
Moderator podróży
Moderator podróży
Posty: 7684
Rejestracja: 11 mar 2014, 10:13
Model: NB FL
Lokalizacja: Costa Blanca

09 cze 2015, 12:18

gzy pisze:To jest co prawda dalej na północ niż planujecie chyba...
Tromso to już trochę inna Norwegia. Do dużo dalej na północ - okolice koła podbiegunowego. Norwegia jest ogromna, czego nie widać na mapie, na pierwszy rzut oka. To tam są podobno najlepsze zorze polarne zimą. My będziemy zdecydowanie bardziej na południu, ale spodziewamy się równie dobrych dróg i bajecznych widoków, oraz również bierzemy pod uwagę, że w lipcu może być tam śnieg :)

Muszę pamiętać, żeby nagrać sobie płytę SOKO na tę podróż :D
Synek pisze:Powiem Wam, że Norwegia może nie być taka straszna cenowo jak się wydaje 8-) Oczywiście na podsumowania przyjdzie czas, ale noclegi można na 5 osób znaleźć za ok 500 pln bez problemu ;) A już rewelacją wydaje się domek 30 km od Drogi Trolli za 400 koron za wszystkich :winner: Jestem dobrej myśli, że funduszy starczy :mrgreen:
I na to właśnie liczymy! :) . Im więcej uda się nam ogarnąć przed wyjazdem, tym przyjemniejsza i tańsza będzie ta podróż. Paliwo nie jest dużo droższe (7-8 PLN / litr - jak np. we Włoszech). Hytki są bardzo tanie, a z tego, co widzę, są świetne. Poza tym, bierzemy w końcu te namioty. Jak jeszcze uda nam się "pochytać" kwestię zakupów i jedzenia w normalnych cenach, to finansowo może wyjść na prawdę przyzwoicie :winner:
gzy
Posty: 727
Rejestracja: 03 paź 2012, 10:27
Model: NA
Wersja: 1.8t
Lokalizacja: wwa

09 cze 2015, 12:45

nickesh v2.0 pisze:Norwegia jest ogromna, czego nie widać na mapie, na pierwszy rzut oka.

Fakt, kawałek się jedzie, ale powiedziałbym odwrotnie - na mapie nie widać jaka jest mała, bo standardowe mapy ją przekłamują : )
http://mapfight.appspot.com/no-vs-calif ... comparison
gzy
mysiauek
Posty: 168
Rejestracja: 07 lip 2014, 8:51

12 cze 2015, 18:54

https://www.google.pl/maps/dir/Bergen,+Norwegia/Lavik,+Norwegia/Balestrand,+Norwegia/Kaupanger,+Norwegia/L%C3%A6rdal,+Norwegia/%27%27/@60.8692862,6.2200852,9z/data=!4m38!4m37!1m5!1m1!1s0x46390d4966767d77:0x9e42a03eb4de0a08!2m2!1d5.3220544!2d60.3912628!1m5!1m1!1s0x463d794f8a7228f7:0xa6c0358af9994cc!2m2!1d5.5106227!2d61.1040482!1m5!1m1!1s0x46161ec608022e4f:0x1f912cdfb2a3c9f3!2m2!1d6.4248909!2d61.198041!1m5!1m1!1s0x4615f6f238d15903:0x327536e4b642e9f8!2m2!1d7.2424074!2d61.1846111!1m5!1m1!1s0x463e26917403ec69:0x5445cb2398bc919c!2m2!1d7.586615!2d61.037005!1m5!1m1!1s0x463e13cfcfc357c3:0x33286ff6aad510c5!2m2!1d7.1154339!2d60.8611638!3e0?hl=pl
No to jedziemy dalej. Zaczyna się prawdziwa Norwegia.
Skończyliśmy we Flam, w którym to dowiedzieliśmy się, że nie ma możliwości dostania się do Gudvangen i dalej do Bergen. Jazda na południe nie miała sensu... więc jedziemy do okola największego z fjordów.
Pierwsz duże promy i pierwszy niesamowity toalnie widok. Mały fjord objeżdżany wokół....
https://www.google.pl/maps/@61.22383,6.49248,3a,75y,313.3h,94.82t/data=!3m4!1e1!3m2!1sFczxg8RjHDpCYqvjx8FAMg!2e0!6m1!1e1?hl=pl
Na górze widok lodowca... niestety droga bardzo wąska, trzeba uważać kiedy się zatrzymać, a niestety można tu spotkać TIRa.
Warto zobaczyć hotel w Balestrand.
https://www.google.pl/search?q=Balestrand+Hotel+Balestrand,+Norwegia&sa=X&stick=H4sIAAAAAAAAAGOovnz8BQMDQzUHm5SIobmZhbmFhZGJhaW5pZGZOZBjpoRV1Is1I78kNSeIKykxJ7W4pCgxLyVKwAMkpOAEFznEqGpQYWJmaGaYmmxmYGFgZJRqkmZlUGGYZmlolJySlmSUaJxsmWbs0pZ8YpVt_jG1C07HIu2f2M9bOFEKACHYpjmYAAAA&rlst=n&biw=1600&bih=775&tbm=isch&imgil=g7J9R4GWoZTf9M%253A%253BH9GQ3LR4qzSRQM%253Bhttps%25253A%25252F%25252Fwww.flickr.com%25252Fphotos%25252Fmissus_magik%25252F2814314266&source=iu&pf=m&fir=g7J9R4GWoZTf9M%253A%252CH9GQ3LR4qzSRQM%252C_&usg=__7GlLlSLs6PHofOVbHDGVYocVgWE%3D&ved=0CHUQyjdqFQoTCL65g6fcisYCFURbLAodRgoHdQ&ei=URx7Vf7MN8S2sQHGlJyoBw#imgrc=rTh50gS7yFcZBM%253A%3BVcMMT1vx6FHrLM%3Bhttp%253A%252F%252Fcommondatastorage.googleapis.com%252Fstatic.panoramio.com%252Fphotos%252Foriginal%252F18094432.jpg%3Bhttps%253A%252F%252Fgeolocation.ws%252Fv%252FP%252F18094432%252Fkviknes-hotel-balestrand-norway%252Fen%3B1742%3B1284
Piękna droga, dojazdówka do Bergen to dość szybka trasa z ciekawymi mostami...ale raczej traktowałbym jako szybki dojazd.
Musisz przestać się starać. Nie próbuj być lepszym, nie próbuj być szybszym. Jedź dla czystej przyjemności. Jedź tak wolno, jak ci się podoba, i rób co chcesz, byle tylko dobrze się bawić :)
mysiauek
Posty: 168
Rejestracja: 07 lip 2014, 8:51

12 cze 2015, 19:19

Samo Bergen. Miasto na dwa, może trzy dni.
Warto kupić "Bergen Card".
http://www.visitbergen.com/bergencard
Zwraca się po drugim przejeździe komunikacją miejską, która jest super, ale od około 22-23 rzadziej kursuje.
Główne punkty miasta doi zwiedzenia to:
1) oczywiście targ rybny. Wszystko świeże, wszystkie języki europy. Natomiast są i ryby wprost z otwieranych puszek :)
Trzeba uważać.
2) trzeba wjechać na Floyen ! Widok najlepszy. Natomiast polecam zejść sobie na piechotę w północną stronę starego miasta.
Górna strome uliczki wśród białych domów są z pocztówek.
Uwaga! Kolejki do kolejki bywają spore !
3) Muzeum Hanzeatyckie: https://www.google.pl/maps/@60.395726,5.325811,3a,75y,11.79h,89.52t/data=!3m4!1e1!3m2!1suroyScP7KVhOGDayOjbhgw!2e0!6m1!1e1?hl=pl
4) Muzeum...niestety nie pamiętam nazwy... Morza? Fauny i Flory? W każdym bądź razie muzeum, w którym można znaleźć tysiąc różnych rodzajów stworze,n z morza, ziemi i powietrza... niestety wszystkie martwe :) Muzeum to mieście się tutaj :https://www.google.pl/maps/@60.387927,5.321998,3a,75y,201.72h,109.76t/data=!3m4!1e1!3m2!1sD1359asE8v8XTiXfSeoLGA!2e0?hl=pl
5) Stare Miasto i zamek - na piechotę.

Gdzie spaliśmy ?
https://www.google.pl/maps/search/Nesttun,+Bergen,+Camping/@60.320145,5.364892,3a,75y,56.04h,87.56t/data=!3m4!1e1!3m2!1sTeQef2j0YBRzD1K9NCMK0g!2e0?hl=pl
Wiem, nie wygląda... my spaliśmy pod namiotem obok widocznego białego domu. Czysto, spokojnie i obok przystanek autobusowy, którym dojeżdżamy w 5 (?) minut do centrum Nesttun a tam wsiadamy do ichniejszego tramwaju do Bergen.

Gdzie dobrze ale nie tanio zjedliśmy?
Ogólnie był to wyjazd budżetowy, auto na gaz, swoje słoiczki. Ale byliśmy nastawieni, że raz zapłacimy majątek za obiad.
http://www.bellevue.no/om-oss/
Pięknie, super smacznie i nie tanio. Natomiast porównaliśmy to do krakowskiego Wierzynka i przepaść cenowa to nie była. Natomiast piwo 0,7, lepsze trochę, kosztowało mnie bodajże 60pln :)
Łososia, którego dostałem z sałatką, ziemniaczkami i uwaga...boczkiem... wspominam do teraz.
I tak też się stało :)
P1010734.JPG
Bellevue
Musisz przestać się starać. Nie próbuj być lepszym, nie próbuj być szybszym. Jedź dla czystej przyjemności. Jedź tak wolno, jak ci się podoba, i rób co chcesz, byle tylko dobrze się bawić :)
mysiauek
Posty: 168
Rejestracja: 07 lip 2014, 8:51

12 cze 2015, 19:23

P1010709.JPG
Zejście z Floyen.
P1010724.JPG
Podano do stołu
P1010681.JPG
Floyen widok
Musisz przestać się starać. Nie próbuj być lepszym, nie próbuj być szybszym. Jedź dla czystej przyjemności. Jedź tak wolno, jak ci się podoba, i rób co chcesz, byle tylko dobrze się bawić :)
Zablokowany