Nie samą Miatą człowiek żyje...

...czyli czym zajmujemy się w wolnych chwilach.

Rozmowy inne, nie koniecznie o MX-5 ... wchodzisz tu na własną odpowiedzialność.

Moderator: Moderatorzy

Adrian
Posty: 82
Rejestracja: 18 sie 2008, 11:33
Lokalizacja: Łódź

15 cze 2009, 15:57

Witam.
W tym temacie pokazujemy czym zajmujemy się po godzinach, wykluczając wszystko co związane z wspaniałym samochodem jakim jest MX-5/Miata.
Pomoże to nam lepiej się poznać, a co za tym idzie umożliwi wzajemną pomoc oraz być może przyczyni się do owocnych dyskusji o zainteresowaniach.

START!

Dla przykładu opiszę swoje zainteresowania:

1. Elektronika
[URL=http://img7.imageshack.us/i/ladowarka.jpg/]Obrazek[/URL]
Elektroniką interesuję się właściwie od zawsze. Podobno już jako małe dziecko znosiłem do domu jakieś znalezione na ulicach kable :lol: Moja "specjalizacja" to wszelkie układy cyfrowe. Najwięcej i najczęściej operuje mikrokontrolerami z rodziny AVR, nie znam się na PIC'ach. Elektroniki analogowej nie lubię... za dużo tam matematyki... wolę jedynki i zera :mrgreen:

2. Programowanie
[URL=http://img7.imageshack.us/i/programowanie.jpg/]Obrazek[/URL]
Programowaniem zajmuje się od ~13 roku życia. Wtedy wybrałem Visual Basic i tak już zostało (teraz trochę żałuję, że nie wybrałem C/C++). Nie jestem jakimś wybitnym programistą, ale jak jest potrzeba to jestem w stanie coś sobie skrobnąć. Całkowity samouk. Na dzień dzisiejszy operuje w/w Visualem, do tego BASCOM'em (mikrokontrolery), znam podstawy C (na uczelni uczą, ale poziom żenujący), potrafię też coś tam napisać w Java Scipcie i HTML'u, ale bez fajerwerków :P

3. Shisha
[URL=http://img10.imageshack.us/i/fajkaa.jpg/]Obrazek[/URL]
Inaczej fajka wodna. Często kojarzy się z narkotykami, co absolutnie nie jest prawdą. Lubię ją rozpalić wieczorkiem i delektować się smacznym dymem, który nie ma nic wspólnego z papierosami ani narkotykami. Jest to bardzo lekka używka tytoniowa, nie uzależnia fizycznie (mała ilość nikotyny).
W tej chwili posiadam dwie fajki oraz w sumie z kilo różnych tytoni.

4. Hodowla ptaszników
[URL=http://img155.imageshack.us/my.php?image=file292.jpg]FOTO[/URL]
Celowo nie dodałem miniaturki, ponieważ nie wszyscy mogą mieć chęć podziwiania pająka (fobie, niechęć, obrzydzenie).
Hoduje od ponad dwóch lat samicę Brachypelma boehmei (L11), oraz maluszka Cyclosternum fasciatum (L10). Uważam że ptaszniki to piękne i fascynujące stworzenia. Do tego są to bardzo precyzyjni i groźni zabójcy (moje mają słaby jad, nie groźny dla ludzi). Obserwacja zachowań tych stworzeń jest niemal uzależniająca - terraria stoją przy moim łóżku i nie zasnę dopóki nie poprzyglądam się przez godzinę moim pupilkom ;)

5. Weekendowe strzelanie z wiatrówki
[URL=http://img32.imageshack.us/i/dsc04072f.jpg/]Obrazek[/URL]
Jestem posiadaczem wiatrówki gładkolufowej, napędzanej kapsułami z CO2: Walther CP99 Compact. Lubię wyskoczyć w weekend na działkę i poszatkować jakieś puszki, butelki, tudzież zwykłe tekturowe tarcze. Ostatnio strzelam też do balonów powiewających na wietrze, a także do różnych celów w nocy. Można w ten sposób wyładować swój gniew i frustrację, kumulujące się przez cały tydzień. Dodatkowo ćwiczymy koncentrację i opanowanie całego ciała (przy strzelaniu w ruchu). Należy pamiętać, że to nie zabawa, a śrut wystrzelony z prędkością 130m/s potrafi wyrządzić dużo szkód, oraz poważnie zranić nasze ciało!


Były jeszcze inne zainteresowania, na które już brakuje czasu:

6. Pirotechnika
[URL=http://img44.imageshack.us/i/mov03835.jpg/]Obrazek[/URL]
Jeszcze kilka lat temu zajmowałem się amatorsko pirotechniką. Jest to w zasadzie zwykła chemia, trzeba znać pojęcia utleniacz i reduktor. Większość wspaniałych efektów jakie widzimy w Sylwestra to zwykłe reakcje chemiczne. Jest to bardzo niebezpieczne zajęcie, trzeba posiadać naprawdę sporą wiedzę żeby nie zrobić sobie, ani nikomu z naszego otoczenia krzywdy. Niesamowite i fascynujące jest to, że można w domowym zaciszu wyczarować naprawdę wspaniałe efekty, dorównujące fajerwerkom zrobionym przez chińczyków. Nigdy nie zajmowałem się materiałami wybuchowymi inicjującymi ani kruszącymi! W tej chwili jestem na tyle dorosły i odpowiedzialny, że już tego nie praktykuję. Pozbyłem się odczynników i pozostała teoria.

7. Lightertricks
Zapalniczka Zippo + sprawne palce u rąk + odrobina umiejętności = widowiskowe wywijanie, otwieranie, zamykanie tejże zapalniczki. Bawiłem się tym przez około rok, może ze dwa. Potrafiłem wykonać każdy z podstawowych tricków otwierania, zamykania, odpalania. Niestety z jakiś powodów straciłem chęci do dalszego rozwoju w tym kierunku ;) W tej chwili nie pamiętam już nazw poszczególnych tricków, ale jeszcze kilka wykonać potrafię :mrgreen:

8. Interesuje mnie również modelarstwo RC (w szczególności modele latające), ale nigdy nie posiadałem własnego modelu. Latałem trochę na symulatorach typu FMS z padem analogowym, ale wiadomo że to nie to samo :wink: Aczkolwiek całkiem dobrze sobie radziłem.


Ode mnie to tyle, dziękuję za przeczytanie, a teraz kliknij przycisk "odpowiedz" pod ostatnim postem i napisz coś o sobie :mrgreen:
Adrian
Posty: 82
Rejestracja: 18 sie 2008, 11:33
Lokalizacja: Łódź

16 cze 2009, 22:20

:?: :?: :?:
Jakoś nie chce mi się wierzyć że wszyscy albo siedzą na forum, albo w garażu, albo w Miatce :shock: :lol: :evil:
:?: :?: :?:
Awatar użytkownika
Dżunior
Donator
Donator
Posty: 4106
Rejestracja: 09 lis 2008, 13:42
Model: ND
Wersja: SkyFreedom Recaro
Lokalizacja: Calpe / NDM
Kontakt:

17 cze 2009, 0:19

Nie? :razz: :mrgreen:
MX-5 ND SkyFreedom 8-)
Elise S2 111R '06 | Boxster 981 GTS '15 | Cayman 981 GT4 '16 | i3 120Ah '18 | Multivan T5 '15 #TriWóz | Taycan GTS Sport Turismo
CE 04 | RnineT
Awatar użytkownika
Akar.Zaephyr
Posty: 311
Rejestracja: 09 kwie 2008, 2:15
Model: Inny
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

17 cze 2009, 2:25

W wolnych chwilach pomykam na gitarce :) (klimaty Annihilator, Running Wild, Immortal - fajnie się gra)

Gram też w grę Freelancer ze stajni Microsoftu zmodyfikowaną modem Discovery.
Smiga to na serwerze w Czechach i jest jednym z najlepszych na świecie serwerów RP (role-play) tej gry. Na pewno najbardziej licznym. Ciekawie pomieszane jest tutaj RP z kosmicznym klimatem, generalnie więc fajna jest zabawa ze wcielaniem się w różne postacie ale może na tym poprzestanę bo mógłbym o tej grze gadać długo. Zbyt długo ;)
"Klucznik" Akar
Ex-owner of 409.945th Miata
Current ND2 dreamer.
dirty
Posty: 265
Rejestracja: 08 kwie 2009, 14:12

17 cze 2009, 8:31

Praca..handel używanymi samochodami.

Jako zainteresowania:

Trochę muzyki ...

Do tego sztuki walki w ręcz - Combat 56, Vale Tudo i jako dopełnienie siłownia.
A jak mam przerwę w treningach i nazbieram kilogramów to dużo biegania.
kondzio
Posty: 69
Rejestracja: 04 kwie 2008, 21:45
Lokalizacja: Łódź/Bełchatów
Kontakt:

17 lip 2009, 13:09

paintball
Ostatnio zmieniony 21 lip 2009, 10:58 przez kondzio, łącznie zmieniany 1 raz.
florek
Posty: 294
Rejestracja: 18 kwie 2009, 0:00
Lokalizacja: Warszawa

17 lip 2009, 13:33

hmm nie zebym sie czepial ale tu bardziej byl temat o zainteresowaniach uzytkownikow, a nie o reklamach ich prac :)
Oversteer- you drive down road and turn the wheel, but the back of the car turns round and you go off the road and crash into a tree and you die.
callum
Posty: 743
Rejestracja: 31 maja 2008, 18:42
Lokalizacja: Warszawa/Kraków

17 lip 2009, 16:39

Ech, kondzio, dałeś czadu.... Albo Twoim jedynym zainteresowaniem w życiu jest Twoja praca (w takim razie troszkę mi Cię żal), albo nie doczytałeś, że tu piszemy o zainteresowaniach/hobby, a nie robimy reklamę swoich firm. No ale cóż, każdy ma takie poczucie taktu jakie mu Bozia dała.

Tak dla przypomnienia:
Adrian pisze:W tym temacie pokazujemy czym zajmujemy się po godzinach
więc jeśli naprawdę po pracy zajmujesz się hobbistycznie produkcją betonu architektonicznego oraz kompleksowym montażem na terenie całego kraju, to wszystko jest OK :D

A żeby tak całkiem nie robić off-topica:

1. Słucham muzyki, dawniej głównie był to rock, blues, blues-rock, hard rock i rock progresywny (ile razy można w jednym zdaniu napisać słowo "rock"? :D ), teraz tak naprawdę wszystkiego, co mnie zainteresuje - tak alfabetycznie to od AC/DC, Carli Bruni i Cohena po U2 i Neila Younga :-)

2. Trochę pogrywam na gitarze, chociaż z braku czasu - rzadko.

3. Literatura najróżniejszych rodzajów. W tym momencie jestem w trakcie czytania "Libertadores" Roberta Harveya, polecam wszystkim, którzy chcą się dowiedzieć skąd się wzięła Ameryka Południowa taka jak obecnie. Następny w kolejce jest "Bóg urojony"Dawkinsa, biografia Mao (jestem raczej liberałem niż komunistą :D ale chętnie to przeczytam) i "Dzienniki" Gombrowicza. Ogólnie mam ten problem, że jeśli przebywam choć 10 minut w księgarni to wychodzę z naręczem książek, a potem nie mam kiedy ich czytać.

4. Kino - chociaż ostatnio znowu jakby czasu za mało. Czemu na studiach miało się go pod dostatkiem? :) Ostatnio polecam "The Darjeeling Limited". Lubię tego typu filmy.

5. Historia.

6. Motoryzacja - wiem, że miało nie być o Miacie, więc powiem tyle: Top Gear.

7. Pływanie.

8. Od jakiegoś czasu takie różne pomniejsze: spodobało mi się żeglowanie, planuję zrobić prawo jazdy na motocykl i kupić suzuki gsr600, a na razie śmigam przez warszawskie korki na skuterku, dlatego też niezbyt często widać mnie na mieście w miatce.

9. Moze to dziwnie zabrzmi, ale interesują mnie tez: ekonomia i zarządzanie projektami. Ale moze wstyd się przyznawać do tego? :-)

Na razie starczy. :)
"Race car driving is like sex: all men think they're good at it" - Jay Leno

"I love work; it fascinates me; I can sit and watch it for hours." - O. Wilde
ewaise
Posty: 35
Rejestracja: 25 cze 2009, 16:05

17 lip 2009, 20:01

Wlasciwie ostatnio to albo siedze w Miatce albo pracuje ;)

W wolnych chwilach pochlaniam ksiazki w ilosciach hurtowych, uwielbiam fantasy.

Muzyka towarzyszy mi w zyciu od zawsze, niestety ze wzgledu na zupelny brak uzdolnien w tym kierunku musze zadowolic sie sluchaniem. Lubie ciezkie brzmienia, rock, reggae, choc czasem i cos popowego wpadnie mi w ucho. Z wiekiem staje sie mniej radykalna. ;)

Poza tym opiekuje sie futrem sztuk 1, bedacym niezwyklej urody kotem brytyjskim i akwarium, gdzie poza rybami trafi sie raczek, krewetki, malze i gaszcz roslin.

Kocham podroze, marzy mi sie wyjazd do Chin i na Kube. Lubie poznawac nowe miejsca, kulture, zwiedzac. Polske tez kocham, zwlaszcza Tatry. Z gorami wiaze sie wiele moich pieknych wspomnien, swietnie tam wypoczywam.

I na koniec pasja pochlaniajaca mi najwiecej czasu, bedaca jednoczensie praca, czyli programowanie. Pamietam dobrze swoj pierwszy program w C++ wyliczajacy pierwiastki rownania kwdratowego, pelna radosc ze pare linii kodu moze zrobic cos uzytecznego. Obecnie programuje i projektuje i nadal sprawia mi to frajde. Do tego doszlo zarzadzanie projektami, planowanie, budzetowanie, wciaz sie tego ucze i im wiecej wiem, tym bardziej mnie wciaga. ;]
Jaro
Posty: 3026
Rejestracja: 26 paź 2008, 15:33
Model: NA
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

20 lip 2009, 22:07

więc krótko bo czasu wolnego mało....

1. krótkofalarstwo - uprawnienia na tzw. II ale teraz już morsa nie trzeba także można powiedzieć że I :mrgreen: Znak do odnowienia i przeniesienia z 3miasta do Wawy bo od 10 lat czau nie ma :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

2. muza kiedyś punck rock i alternatywna - teraz wszystko.... prawie :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

3. czasem kino ale z racji braku czasu ostatnio korzystam z VOD :razz:

4. dzieci które zabierają wolny czas do potęgi trzeciej także punkt od 1 do 3 raczej rzadko dochodzą do głosu :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

5. kiedyś takewondo - teraz chciałoby się wrócić ale raczej na VietVoDao... :roll:
Pozdrawiam

Jaro

MX-5 NA 1.6T
dirty
Posty: 265
Rejestracja: 08 kwie 2009, 14:12

21 lip 2009, 9:09

Jaro takewondo bardzo dobra opcja jeżeli chodzi o szybkość zawodników - jak jest dobry trener to przeciwnik nie zdąży zasłonić się przed kopnięciem :mrgreen:
sporty walki rulez :twisted:
kondzio
Posty: 69
Rejestracja: 04 kwie 2008, 21:45
Lokalizacja: Łódź/Bełchatów
Kontakt:

21 lip 2009, 10:59

przepraszam za zamieszanie.
macie racje zle zrozumialem temat.
skasowalem post zeby nie mieszac.

pozdrawiam
callum
Posty: 743
Rejestracja: 31 maja 2008, 18:42
Lokalizacja: Warszawa/Kraków

21 lip 2009, 11:48

kondzio, spoko, no worries. Tylko teraz my powinniśmy zmienić nasze posty, bo już nie wiadomo, na co odpisywaliśmy :D
"Race car driving is like sex: all men think they're good at it" - Jay Leno

"I love work; it fascinates me; I can sit and watch it for hours." - O. Wilde
Adi
Posty: 105
Rejestracja: 17 mar 2007, 19:20
Lokalizacja: Hiszpania

21 lip 2009, 19:52

1 ROWER - bardziej kiedyś niż teraz , ale jeszcze czasem gdzieś śmigam,
2 LATAWIEC - bardzo amatorsko ale fajnie sie czasem posiłować
3 MOTOREK - mały crosik
4 KOT RYBKI ZOŁWIE i kto wie co sie jeszcze napatoczy!
Załączniki
P1010009.JPG
P1010020.JPG
Obraz 018.jpg
Obraz 018.jpg (120.48 KiB) Przejrzano 1293 razy
Don Corleone
Posty: 1320
Rejestracja: 05 maja 2008, 19:54
Model: Inny
Wersja: RevolutionReloaded
Lokalizacja: Pruszków

18 sty 2010, 9:55

Coś cicho w tym temacie więc zainspirowany powodzeniem turbokota w wątku pompakomapa :wink: odświeżam przybliżając nieco swoją skromną osobę. Liczę że moje maleństwa też się spodobają.
Vox i Kyry mieli już okazję się z nimi bliżej zapoznać :twisted:

Główne zainteresowania:
-Motoryzacja (chyba oczywiste ;) )
Tu możecie obejrzeć moją dumę. Ciężko zdobywane dyplomy ze zlotów Mazdaspeed:
(od czasu zrobienia zdjęcia są już dwa nowe)
Obrazek



-Hodowla kotów
Od ponad 15 lat mam hodowlę "Kłapouch".
Głównie zajmowałem się hodowlą rzadkich kolorów kotów dwóch ras.
Maine Coon (czyt. mejn kun) i Szkockich Zwisłouchych (Scottish Fold).

Maine Coon:
Obrazek

Szkocki Zwisłouchy:
Obrazek

Podstawowe osiągnięcia hodowlane:
-Jako pierwszy sprowadziłem rasę Szkockich do Polski i do niedawna praktycznie każdy "zwisłouch" w naszym kraju miał w rodowodzie przodków z mojej hodowli.
-Pierwszy kocur Tricolor w Polsce, co jest teoretycznie genetycznie nie możliwe.
-Pierwszy biały Maine Coon w Polsce
-Pierwszy czarny Maine Coon urodzony w Polsce. Jaga na zdjęciu z mamą:
Obrazek


Żeby uzmysłowić wam wielkość tych kotów dwa zdjęcia:
Tak wyglądał Breko jak miał 3 miesiące:
Obrazek

A tu zdjęcie z właścicielką jak miał półtora roku i 13kg:
Obrazek



-Star Wars
w każdej postaci.
Filmy. Nie będę pisał ile razy je widziałem, bo uznacie mnie za świra jeszcze większego niż jestem :P
Książki. Moja biblioteka ma około 120 pozycji SW i wszystko przeczytane.
Obrazek

Oczywiście gadżety itp.
Obrazek

-RPG
Ale nie komputerowe, tylko prawdziwe gry fabularne, książkowe jak Warhammer, Zew Cthulhu itp. Oparte na zasadzie teatru i odgrywania wybranych do przygody postaci. Łączy się to z ogólną pasją do fantastyki jak np proza Tolkien'a.


Z zainteresowań, które się nie nadają do oficjalnego CV:
-Średniowieczne jak i nowoczesne sposoby torturowania ludzi
Do tej pory wiedza czysto teoretyczna, ale kto wie kiedy to się może przydać ;)

-Wampiryzm
Wszystko co z nim związane. Począwszy od samej choroby, od której wzięły się legendy, przez wszelkie filmy i książki skończywszy na tępieniu syfu jak "Buffy postrach Wampirów" i podobnej maści głupot.
.
Kudlaty
Posty: 102
Rejestracja: 28 paź 2007, 16:12
Lokalizacja: SRT/3-city

18 sty 2010, 19:44

Don Corleone, Nie wiem czy dobrze zrozumialem, dla wlasnej pewnosci pytam: Breko jaka to rasa?
Build by Subaru - Performance by 4turbo - Control by Pectel
??? KM / ??? NM
Awatar użytkownika
cabriofun
Posty: 358
Rejestracja: 08 mar 2007, 23:46
Lokalizacja: Łódź

18 sty 2010, 20:17

Hejka, też sie wypowiem... a co ;-)
Po godzinach i w trakcie myśle gdzie by tu zanurać,
w mysl zasady "pracujesz na lądzie wypoczywaj pod wodą"
Nurkuje od 2 lat, szczególnie upodobałem sobie nocne zwiedzanie różnych zbiorników,
czasami nawet coś upoluje.

Od niedawna bawie się w amatorski montaż i kręcenie filmów.

Jeżeli pogoda dopisuje uprawaiam żeglarstwo, i inne sporty wodne - narty, skutery

dużo czasu spędzam nad zabawami z caraudio.

to tak na szybko.
Don Corleone
Posty: 1320
Rejestracja: 05 maja 2008, 19:54
Model: Inny
Wersja: RevolutionReloaded
Lokalizacja: Pruszków

18 sty 2010, 20:55

Kudlaty pisze:Breko jaka to rasa?
Maine Coon.

Szkockie Zwisłouche są jak sama nazwa wskazuje:
Obrazek
:wink:
.
agga7775
Posty: 231
Rejestracja: 08 mar 2009, 22:11
Lokalizacja: Świebodzin, Lubuskie

24 sty 2010, 22:08

ooo fajny temacik.... :)

to ja może wymienię te 'ostatnie' - czyli najbardziej aktualne :)

1. ZWIERZAKI - aktualnie koty i psy
Don Corleone, może się nawet na jakiejś wystawie kiedyś spotkaliśmy ;)
Moje koty to abisyńskie i somalijskie :)

[URL=http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=a4b77d3b976af4e6]Obrazek[/URL] [URL=http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=9e47a917a0f8a554]Obrazek[/URL] [URL=http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=5d78cda731b6c814]Obrazek[/URL]

jest też kolega 'domestosik' ze schroniska
[URL=http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=deda552409c4b27b]Obrazek[/URL]

ja co prawda wielkich sukcesów hodowlanych nie mam, ale udało mi się na świat wypuścic taki oto zestawik:
[URL=http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=4c790c4769dcb19d]Obrazek[/URL] [URL=http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=087b4c3d9bf86bb7]Obrazek[/URL] [URL=http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=7a1f999830bd8cc3]Obrazek[/URL] [URL=http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=33d5274e7e6a89c9]Obrazek[/URL]

Półtora roku temu stałam się również dumną (choc momentami zdesperowaną) posiadaczką charta afgańskiego - Tazi, 7 miesięcznej suki wyciągnietej z pseudohodowli. Dzięki Taz poznałam kupę fajnych ludzi - charciarzy, a jednocześnie przekonałam się, że chartom wcale nie daleko jest do kotów - tylko biegają za troszkę większymi zabawkami ;)
biegająca ekipa Talibów (Taz pierwsza z prawej)
Obrazek
...w akcji
Obrazek
... i po akcji ;)
Obrazek
foty z albumów http://www.showroom.net.pl/ania/22.11/ i http://www.showroom.net.pl/ania/15.11/ - dużo zdjęc szybkich chudych psów

2. ŻEGLARSTWO
jeziorowe i morskie

3. NURKOWANIE
słodkie i słone (preferowane ciepłe słone ;))

4. CZYTANIE KOMPULSYWNE
głównie fantasy

5. SECESJA
zbieractwo

6. RĘKODZIEŁO
czyli 'tymi rencami'

7. BUDOWNICTWO I WNĘTRZARSTWO
siłą rzeczy, chałupę buduję :lol:

i wieeeele wiele innych...
Don Corleone
Posty: 1320
Rejestracja: 05 maja 2008, 19:54
Model: Inny
Wersja: RevolutionReloaded
Lokalizacja: Pruszków

25 sty 2010, 8:29

agga7775, znając życie bardzo prawdopodobne.

Zawsze podobały mi się Abisyny, ale trochę za ruchliwe żebym miał u siebie :wink:

Obrazek
Super fotka :mrgreen:
.
agga7775
Posty: 231
Rejestracja: 08 mar 2009, 22:11
Lokalizacja: Świebodzin, Lubuskie

25 sty 2010, 10:14

Somale fajniejsze - trochę bardziej zrównoważone od Abiśków, ale też wariaty ;)

faktycznie ruchliwe są strasznie i trochę na głowę potrafią wejść - i strasznie potrzebują uwagi człowieka (takie trochę jak psy są)

w ogóle to śmiesznie, bo ja mam bardzo 'psie' koty i bardzo 'kociego' psa :roll:
ODPOWIEDZ