Szersze opony a wypłata AC.

Rozmowy inne, nie koniecznie o MX-5 ... wchodzisz tu na własną odpowiedzialność.

Moderator: Moderatorzy

Lefu
Posty: 142
Rejestracja: 27 wrz 2012, 21:53
Model: Inny
Lokalizacja: Ostrzeszów/Opole

10 gru 2017, 16:04

Hej. Mam pytanie. Jak się ma w praktyce uznawanie AC po wymianie opon na szersze? Podzwoniłem trochę do mojego ubezpieczyciela (PZU) i dowiedziałem się, że jeśli szersza opona nie zagraża bezpieczeństwu, mogę instalować pomimo, że producent samochodu nie zaleca większej gumy. Znajomi mówią jednak, że mam uważać, bo były przypadki odrzucenia wypłat w razie wypadku. Ma ktoś jakieś doświadczenie w temacie? Mazda kategorycznie zabrania zmiany zalecanych parametrów bo jak to ujeli "spowoduje to wypadek" :D
wojteks
Posty: 969
Rejestracja: 05 maja 2012, 19:54
Model: NA
Lokalizacja: Podkarpackie

11 gru 2017, 10:50

Na dziś ubezpieczyciele czepiają się wszystkiego, opon, żarówek bez homologacji nawet w pozycyjnych itp.
Awatar użytkownika
mixio
Posty: 3
Rejestracja: 11 gru 2017, 11:04
Model: NB
Lokalizacja: śląsk

11 gru 2017, 11:11

Póki opony nie wystają poza obrys samochodu to powinno być ok i nikt nie powinien się do tego przyczepić - tak mi się wydaje.
maciek01
Donator
Donator
Posty: 743
Rejestracja: 10 maja 2014, 8:22
Model: Inny
Wersja: Fiesta ST
Lokalizacja: Gdańsk

11 gru 2017, 12:28

Ja też słyszałem mity o problemach z AC kiedy masz opony o innych parametrach niż wymienione w instrukcji, ale nie mam takiej infomacji z żadnego zaufanego źródła.

Według sklepów zagranicznych i prasy motoryczayjnej zmiany do 3% są akceptowalne.

Wiadomo że jak zapytasz u producenta albo w ubezpieczalni to powiedzą ci że tylko to co jest homologowane jest dopuszczalne, bo każdy chroni swój tyłek ja może.
#miatarri
Awatar użytkownika
SPAM
Posty: 1004
Rejestracja: 01 lis 2013, 18:59
Model: NA
Wersja: #RetroTurboMiata
Lokalizacja: Łódzkie

11 gru 2017, 13:01

Dopiero bedzie się działo co roku gorzej, ja handluje wnętrzami i elewacjami.
Mam produkty epoksydowe na wylewki do garaży / warsztatów, i muszą byc certyfikaty o braku zmiękczaczy opon. Np w Niemczech podobno już to sprawdzają ubezpieczyciele po wypadkach by się wypiąć. Bo jaki maja wpływ jak sam wstawiasz opony na czymś co je osłabia.
Lefu
Posty: 142
Rejestracja: 27 wrz 2012, 21:53
Model: Inny
Lokalizacja: Ostrzeszów/Opole

11 gru 2017, 19:06

SPAM pisze:Dopiero bedzie się działo co roku gorzej, ja handluje wnętrzami i elewacjami.
Mam produkty epoksydowe na wylewki do garaży / warsztatów, i muszą byc certyfikaty o braku zmiękczaczy opon. Np w Niemczech podobno już to sprawdzają ubezpieczyciele po wypadkach by się wypiąć. Bo jaki maja wpływ jak sam wstawiasz opony na czymś co je osłabia.


Niezły motyw :)


Dostałem odpowiedź od PZU, można ją interpretować na wszelkie sposoby ale dalej nie ma jednej odpowiedzi, tego się spodziewałem. Co ciekawe, kobieta, u której podpisywałem polisę podzwoniła trochę i powiedziała, że śmiało mogę w miarę rozsądku zakładać szersze. Szkoda że nie mam tego na piśmie żeby w razie czego mieć podkładkę. W samych zapiskach (akurat PZU) nie ma zabraniania modyfikacji ale w razie czego każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie. Walczę o te opony a ciekawe jak by zinterpretowali moje dystanse i gwint :P
wojteks
Posty: 969
Rejestracja: 05 maja 2012, 19:54
Model: NA
Lokalizacja: Podkarpackie

12 gru 2017, 7:02

W razie co to policmajstry do protokołu spisują rozmiary opon, zużycie bieżnika, rodzaj opony itp. A pewnie dokładnie to samo robi likwidator z ubezpieczalni.
Awatar użytkownika
Chezus
Donator
Donator
Posty: 1167
Rejestracja: 07 lip 2016, 20:45
Model: NB FL
Wersja: Impuls
Lokalizacja: SZA

14 gru 2017, 5:37

Nie wiem jak przy AC, ale przy OC mi likwidator oglądał wszystko. Opony zostały zfotografowane, spisane dokładnie i mało brakowało i by wysokość bieżnika mierzył (ale opony były nówki i nawet jeszcze miały na grzbiecie kolorowe linie). Wiem, że kombinują i się bronią na wszytkie możliwe sposoby, bo ludzie się obudzili, zaczeli ciągnąć z OC kasę, która im się należy + coś się chyba w przepisach spozmieniało i za leczenie ofiar wypadków też ubezpieczyciele płacą, więc rynek im się z lekka popsuł.
The answer is always Miata.
ODPOWIEDZ